Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Ranking dysków HDD 2TB 2022. TOP 10 najlepszych

Szukasz dysku HDD o pojemności 2 TB? Zobacz ranking najlepszych modeli dysków HDD 2TB w 2022 roku. Na jakie parametry specyfikacji zwrócić uwagę?

Objętość prywatnych i firmowych danych stale rośnie. Nowe laptopy, nie mówiąc o komputerach stacjonarnych coraz częściej wyposażone są w magazyny pamięci, których pojemność liczy się w terabajtach. Popularnym rozwiązaniem na szybką rozbudowę zasobów przestrzeni dyskowej są także dyski przenośne, idealne dla graczy oraz osób pracujących na dużych zbiorach danych. Dla wszystkich, dla których wielkość dostępnych dysków jest nie wystarczająca, rozwiązaniem może okazać się w domowy lub firmowy dysk sieciowy tzw. Network Attached Storage, w skrócie NAS. Taki dodatkowy serwer w sieci domowej może z powodzeniem służyć za magazyn na wszystkie dane, w tym: gry, filmy, kolekcje zdjęć, materiały do pracy i wiele innych. Autoryzowani użytkownicy, mogą mieć dostęp do NAS przez internet, praktycznie z poziomu każdego urządzenia.

Jak wybrać właściwy dysk HDD, który sprawdzi się w zastosowaniu, do którego chcemy go przeznaczyć? Zestawiliśmy podstawowe dane opisujące wydajność dysków talerzowych wraz z typowymi zastosowaniami. Podstawowe parametry specyfikacji każdego dysku, to:

 • Prędkość obrotowa – jest to prędkość z jaką obracają się talerze, na których zapisywane są dane. Ma ona bezpośredni wpływ na szybkość zapisu i odczytu. Prędkość współczesnych dysków sięga 15000 [obr/min] ale najczęściej stosuje się urządzenia, których talerze obracają się w przedziale 5400 – 7200 [obr/min].
 • Pamięć podręczna – tzw. Cash, stanowi bufor pomiędzy pamięcią RAM i danymi na dysku. Pozwala na szybki dostęp do często używanych danych, co znacznie zwiększa wydajność dyski. Standardem jest pamięć podręczna na poziomie 64MB, coraz częściej dyski oferują cash na poziomie 128, 254 lub 512 MB.
 • SATA III – interfejs służący do połączenia dysku z płytą główną. SATA III jest standardem użytkowanym od 2009 roku i jest interfejsem typowym dla większości dysków HDD. Umożliwia transfer danych z prędkością do 6Gbit/s. W dyskach zewnętrznych dyskach stosuje się złącze USB 3.0 lub nowsze.

2T HDD 2,5 cala – do laptopów i notebooków

Ranking dysków HDD 2 TB powinien uwzględniać specyfikę wynikającą z zastosowania. Urządzenia przenośne, takie jak laptopy i notebooki, z uwagi na ograniczoną ilość miejsca wymagają zastosowania nośników pamięci o kompaktowych wymiarach. Do takich zastosowań przeznaczone są zazwyczaj dyski o talerzach, których średnica wynosi 2,5 cala. Popularne dyski do laptopów o pojemności 2 TB znajdziemy w ofercie renomowanych producentów, jak: Seagate – z serii BarraCuda lub dedykowane do gameingu FireCuda. Ofertę wartą uwagi na dyski HDD 2TB, ma także Toshiba. W rozsądnym budżecie można nabyć, któryś z dysków talerzowych z serii L200.

Standardowa specyfikacja 2 TB dysków HDD do laptopów, wygląda następująco:

 • rozmiar 2,5 cala,
 • prędkość 5400 [obr/min],
 • pamięć podręczna 128 MB,
 • SATA III.

2T HDD 3,5 cala – do komputerów stacjonarnych

Komputery stacjonarne dysponują większą przestrzenią, w związku z czym można zastosować w nich dyski z talerzami o większej średnicy. Specyfikacja standardowa dla współczesnych 2 terabitowych dysków HDD, do urządzeń stacjonarnych to:

 • pozmiar 3,5 cala,
 • prędkość 7200 [obr/min],
 • pamięć podręczna 64 MB,
 • SATA III.

Jednym z popularniejszych nośników pamięci HDD o pojemności 2 TB jest produkt Seagate oznaczony symbolem ST2000DM001, z dobrze znanej serii BarraCuda. Warto zwrócić uwagę na fakt, że klienci, którzy zdecydowali się na produkty marki Seagate, oprócz dobrych parametrów użytkowych, często zwracają uwagę na użyteczność narzędzia Seagate Disc Wizard. Służy ono do zarządzania dyskiem i wspiera reinstalację systemu. Jako dodatkowe zalety często wymieniane są także:

 • cicha praca,
 • zadowalająca relacja pojemności do ceny,
 • szybkość pracy.

Popularne produkty w takiej konfiguracji oferują również Toshiba czy Western Digital.

2T HDD dedykowane systemom NAS

Jeżeli dysk NAS to rozwiązanie twoich potrzeb dotyczących magazynowania danych cyfrowych, to do jego budowy można użyć, szybkich dysków talerzowych przeznaczonych do komputerów stacjonarnych lub wybrać urządzenia ze specjalnych serii dedykowanych zastosowaniom serwerowym.

Western Digital oferuje np. dyski z serii WD RED, dostępne także w wersji o pojemności 2 TB. Nośniki pamięci oznaczone symbolem RED są przeznaczone do budowy dysków sieciowych, które mogą składać się nawet z 8 jednostek HDD. Dla zastosowań biznesowych Western Digital oferuje serię WD RED PRO, pozwalająca na budowę systemu NAS składającego się z 24 kieszeni, w których można umieścić dyski. Nośniki z serii RED, są zoptymalizowane pod kątem współpracy z systemem operacyjnym dla serwera, który może być oparty o technologię NASware 3.0 lub RAID.

Interesującą ofertę w zakresie budowy systemów NAS ma także Seagate, który oferuje dedykowane do tego celu dyski z serii Iron Wolf. Rozwiązanie Seagate dedykowane użytkownikom prywatnym i małym firmom przewiduje budowę NAS-ów o liczbie kieszeni od 1 do 8. W związku z tym stosując dyski HDD WD RED o pojemności 2 TB, można zbudować domową chmurę o rozmiarze do 16 TB. Nas Pro pozwala na połączenie do 24 jednostek HDD, a EXOS dedykowany budowie centrów danych oraz pamięci masowych w chmurze nie jest ograniczony ilością dysków, które można podłączyć.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 06:34
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.