Udostępnij
Skomentuj

Pstrąg – gdzie występuje? Jak łowić? Kalendarz brań

Łowienie pstrągów - co warto wiedzieć? Na co zwrócić uwagę?

Pstrąg nie jest wielką rybą, ale dla każdego wędkarza i smakosza będzie miał dużą wartość. Można go złowić w wodach naturalnych i zbiornikach hodowlanych.

Popularne wędki

Dlaczego warto łowić pstrągi? Pstrąg – występowanie i zalety

W Polsce żyją trzy gatunki pstrąga: pstrąg tęczowy, pstrąg potokowy i – uciekinier z hodowli -pstrąg łososiowy. Różnią się one między sobą biologią i wyglądem, ale nie na tyle drastycznie, by na każdego trzeba było się inaczej przygotować. Choć nie jest to przesadnie duża ryba i z reguły w miarę szybko przegrywa konfrontację z wędkarzem, to jest kilka poważnych powodów, dla których warto udać się na pstrąga.

 • Przede wszystkim zwykle nie trzeba jechać daleko. Choć jest to co do zasady gatunek rzek górskich, to żyje też w odcinkach o charakterze górskim na rzekach nizinnych, w lokalnych potokach, a także zbiornikach hodowlanych różnego typu. Jeśli gospodarze odpowiednio dbają o środowisko, to ma się tam całkiem nieźle.
 • Pstrągi cenne kulinarnie, a przy tym stosunkowo drogie, więc łowiąc go samodzielnie, można trochę oszczędzić i zjeść bardzo dobrą rybę.
 • Pstrągi można łowić różnymi metodami i to wymusza na wędkarzu ciągłe doskonalenie techniki. Trzeba odkrywać nowe metody i dostosowywać się do lokalnych warunków, co koniec końców sprawia, że zyskuje się też umiejętności, które mogą pomóc w połowie innych ryb.

Pstrąg – jak złowić?

Pstrąga można złowić niemal każdą metodą. Najmniejsze szanse daje gruntowa, ponieważ jej stosowanie w szybko płynących wodach jest mocno ograniczone, choć odpowiednio zmodyfikowawszy zestaw gruntowy można mieć duże szanse w stawach pstrągowych. Tam sprawdzi się na przykład paternoster.

 • Spławik. Metoda spławikowa na pstrąga wymaga pewnej modyfikacji. Najwygodniejszym wariantem będzie przepływanka, bo do klasyczny spławik z podaniem nieruchomej przynęty pozwala złowić raczej niewielkie okazy. Przy przepływance natomiast ważne jest, żeby prowadzić ją z przytrzymaniami, podchodząc blisko do podwodnych przeszkód, za którymi pstrągi zwykle odpoczywają.
 • Doskonałe wyniki daje łowienie na spining. Jaki spining? To już będzie zależało od tego, w jakiej porze roku i na jakie okazy. Pstrągi są dość łakome, ale tylko te większe aktywnie polują na inne ryby, więc jeśli ktoś zadowoli się przeciętnymi osobnikami, to może z powodzeniem zostać przy spławiku.
 • Klasyczną metodą połowu w rzekach górskich jest mucha. Jest to też przy okazji najbardziej indywidualna metoda i nie można podać żadnych jednoznacznych wskazań co do tego, jak przygotować zestaw muchowy na pstrągi – wszystko będzie zależało od umiejętności i upodobań wędkarza.

Warto sobie odpowiedzieć jeszcze na trzy dodatkowe pytania: jaki wobler, jaki haczyk i jaki kołowrotek. Tu nie ma wielkiej filozofii: woblery po prostu dostosowane wielkością do ryby, haczyk bardzo ostry, najlepiej kuty i jak najmniejszy, natomiast kołowrotek po prostu dobrej jakości na porządnym łożysku. Reszta nie ma większego znaczenia. Ewentualnie jeszcze warto kupić plecionkę na pstrąga, zamiast zakładać żyłkę, którą dość łatwo ryba może przetrzeć o kamienie.

Kiedy pstrąg ma tarło?

Tarło pstrąga przypada na miesiące jesienne, ale nie określa się dokładnie terminów, ponieważ będą one zmienne w zależności od szerokości geograficznej i wysokości nad poziomem morza. Dostosowany do tarła okres ochronny pstrąga potokowego zaczyna się z początkiem września i trwa do końca grudnia lub stycznia (w Odrze i Wiśle w górnych odcinkach). Nie ma okresu ochronnego dla pstrąga tęczowego, a łososiowy, ponieważ występuje w wodach niemal wyłącznie jako uciekinier, nie jest objęty ochroną.

Kilka dodatkowych porad na pstrąga

 • Wędka na pstrąga nie powinna być zbyt długa. Ryba nie bierze szczególnie agresywnie, więc ważna będzie elastyczność wędziska.
 • Pstrągi udaje się przypadkowo złapać nawet na kukurydzę, ale są to małe okazy, często poniżej wymiaru ochronnego.
 • Ryby te łapią się też na zupełnie inne zestawy: szczupakowe, na sandacza, a nawet na leszcza. To, czy taka strategia ma sens, zależy od charakterystyki łowiska oraz spodziewanego zachowania ryb.
 • Pstrągi łapie się w dzień, ale kiedy jest naprawdę ciepło, to ich aktywność rozkłada się na poranek i wieczór. W samo południe zwykle żerowanie staje się mniej intensywne lub zupełnie ustaje. Tego nie da się zauważyć w stosunkowo płytkich i dobrze mieszających się wodach górskich, w których pstrągi pozostają aktywne aż do późnych godzin wieczornych.
 • Największe szanse na sukces ma się przy ustawieniu zestawu na drodze migracji powrotnej z tarła. Ryby są wtedy nieco bardziej osłabione, a jednocześnie wędruje spora ich ilość. Większość takich wędrówek jednak zakończy się jeszcze w okresie ochronnym.
 • Pstrągi mają bardzo dobry wzrok – świetnie łowią się na przynęty, które są po prostu kolorowe. To co prawda nie wystarczy, żeby złapać medalowego osobnika (obecny rekord to nieco mniej niż 5,5 kg), ale na pewno nie zaszkodzi dodanie do przynęty jakiegoś barwnego elementu, np. ziarna kukurydzy do larw owadów.
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 13:50
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.