Udostępnij
Skomentuj

Łowienie cetry - co warto wiedzieć? Na co zwrócić uwagę?

Certa to nieczęsta zdobycz wędkarzy, wiele osób stara się ją złowić. Nie jest to duża ryba, ale wymaga umiejętności.

Jak wygląda certa?

Certa ma ciało o długości dochodzącej do 45 centymetrów, a rekord Polski w masie to 1,74 kilograma. Osobniki mające około 30 centymetrów już będą mogły zostać uznane za dobry okaz. Ciało ryby jest spłaszczone bocznie, pokryte średniej wielkości srebrzystymi łuskami, choć to akurat cecha podlegająca dużym zmianom między innymi ze względu na możliwość krzyżowania się z krąpiem. Charakterystyczną cechą certy jest „nos” utworzony przez pysk ponad cofniętymi grubymi wargami.

Certa czy świnka?

Często pisze się o możliwości pomylenia certy ze świnką. W praktyce ich odróżnienie jest stosunkowo proste, ponieważ nawet gdyby łuski miały podobny kolor (choć świnka zwykle jest złocista, a nie srebrzysta), to płetwy certy nigdy nie są czerwone, a świnki – zawsze. Pewne różnice można też zauważyć w kształcie ogona – u certy jest on ostrzej i głębiej wycięty.

Certa – występowanie

Zasadniczo certa jest rybą dwuśrodowiskową, ale w związku z odcinaniem naturalnych dróg wędrówek tarłowych, wytworzyły się populacje osiadłe. Tę „osiadłość” należy jednak traktować z pewnym marginesem błędu, ponieważ ryby stale zmieniają miejsce bytowania i jeśli tylko nadarza się okazja, swobodnie migrują między wodami przybrzeżnymi morza a górskimi potokami. Najbardziej odpowiadają im rzeki o dość silnym nurcie i kamienistym dnie, ale ten gatunek odnajduje się dobrze również w warunkach dalekich od optimum ekologicznego.

Certa – jak złowić?

Łowienie cert wymaga dobrego refleksu i odpowiednio przygotowanego zestawu. Wiele jednak może zdziałać odpowiedni dobór miejsca i przystosowanie przynęty do upodobań ryby.

  • Najlepszym okresem na połów certy jest przełom lata i jesieni. Ryba ta intensywnie wówczas żeruje, a kiedy dni się lekko ochłodzą, niemal natychmiast spada jej aktywność. Można wtedy łowić certy na spinning, choć rezultaty nie zawsze są zadowalające.
  • W metodzie spławikowej sprawdzają się pinki, kawałki rosówek, ale przede wszystkim białe robaki. W niektórych łowiskach doskonałe rezultaty przynosi połów na ziemniaki albo białko jaja.
  • Jako zanęta na certę sprawdzają się praktycznie wszystkie zanęty karpiowe. Ta ryb w okresie intensywnego żerowania nie jest wybredna i przyciąga ją często już sama smuga z glinki, nawet jeśli nie ma w niej dodatków „spożywczych”.
  • Świetne wyniki daje połów na przepływankę. Certy, nawet w okresie intensywnego żerowania, nie szukają pokarmu szczególnie aktywnie, tylko raczej korzystają z przypadkowych nadarzających się okazji.
  • Certa jest bardzo płochliwa – konieczne jest zachowanie całkowitej ciszy. Z tego też powodu złowienie certy z łodzi jest szczególnie trudne. Ryba wypluwa też przynętę zaraz po wyczuciu haczyka, więc zacięcie musi być natychmiastowe.
  • Nie ma ścisłych reguł dotyczących budowy zestawu na certę, natomiast zawsze warto postarać się o to, by był on jak najdelikatniejszy. Przypon o średnicy maksymalnie 0,12 można połączyć nawet z żyłką 0,20, a to dlatego, że grubsza żyłka przyponowa może od razu zniechęcić rybę do brań.

Kiedy certa ma tarło?

Tarło certy jest bardzo rozciągnięte w czasie – zaczyna się w maju i może trwać aż do końca czerwca, co jest tym bardziej istotne, że samice i samce niekoniecznie przybywają na tarlisko w tym samym czasie, a nawet jeśli, to do polania ikry mleczem nie musi odbyć się natychmiast po jej złożeniu. Do tarła dochodzi w płytkich odcinkach rzek o piaszczystym dnie.

Kiedy bierze certa?

Maksimum aktywności przypada na sierpień i wrzesień, ale należy mieć świadomość, że również w cyklu dobowym aktywność ryb się zmienia. Są one najbardziej aktywne o poranku, natomiast w południe niekiedy niemal całkowicie przestają żerować. Inaczej sprawa się ma w przypadku locji o wyraźnie silniejszym nurcie – tam aktywność w południe właśnie wzrasta, a o poranku jest bardzo niska.

Okres ochronny certy

Certa podlega ochronie. Jej wymiar ochronny to wszędzie 30 centymetrów, natomiast okres ochronny od początku września do końca listopada na Wiśle poniżej Włocławka, a w pozostałych wodach od 1 stycznia do 30 czerwca. Tak długi okres ochronny wynika nie tylko z rozciągniętego w czasie tarła, ale również konieczności ochrony populacji w większej skali – od lat bowiem populacja cert kurczy się i tylko zarybianie pozwala utrzymać jej stan na bezpiecznym poziomie. Dodatkowym elementem ochrony jest ograniczenie ilości zabieranych okazów do 5 sztuk – złowienie aż tylu w jednym miejscu i tak jest trudne.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 15:00
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.