Udostępnij
Skomentuj

Przewijak - który wybrać? Na łóżeczko? Komodę? Ścienny? Drewniany?

Przewijak przydaje się rodzicom od pierwszych dni życia dziecka.

Niemowlę musi być przewijane od kilku do nawet kilkunastu razy dziennie. Matka, zaraz po porodzie, nie powinna zbytnio obciążać kręgosłupa, więc dobór odpowiedniego przewijaka - jego rodzaju oraz przede wszystkim wysokości - jest bardzo ważny. Dobrze dobrany przewijak, ustawiony na odpowiedniej wysokości pozwoli na przewijanie dziecka w wygodnej pozycji, nieobciążającej kręgosłupa ciągłym nachylaniem się nad niemowlęciem. Poniżej znajduje się garść porad, jak wybrać przewijak i na co zwrócić uwagę podczas dokonywania zakupu. Rodzice być może znajdą tutaj odpowiedź na pytanie, czy przewijak jest konieczny.

Popularne przewijaki

Jak przewijać noworodka?

Podczas przewijania rodzice powinni mieć pod ręką wszystkie niezbędne przedmioty - pieluchy, chusteczki, krem i maść na odparzenia. Dlatego warto zorganizować w domu specjalne miejsce, w którym rodzice będą mogli przewijać dziecko szybko i sprawnie. W takim kąciku, oprócz wymienionych wyżej akcesoriów, może znaleźć się także przewijak. Czy przewijak jest konieczny? Nie jest, ale większość rodziców decyduje się na jego zakup i chwali sobie korzystanie z tego przedmiotu.

Chcąc przewinąć noworodka, należy położyć go na przewijaku i rozpiąć mu ubranie. Następnie trzeba odpiąć pieluchę. Można ją zwinąć i podłożyć dziecku pod pupę. W przypadku, gdy dziecko załatwiło się w pieluchę, należy dokładnie je umyć i usunąć wszystkie nieczystości. Szczególnie dokładnie należy umyć wszystkie fałdki, pachwiny oraz okolice krocza i odbytu. Po dokładnym umyciu można dziecko wytrzeć do sucha ręcznikiem. Następnie można posmarować pupę dziecka oliwką dla dzieci, kremem lub maścią na odparzenia. Warto chwilę odczekać, aż kosmetyki się wchłoną. Kolejny krok to założenie czystej pieluchy. Należy ją zapiąć, uważając by nie dotknąć rzepów ręką ubrudzoną kremem, bo wtedy pielucha nie będzie się trzymać. Następnie należy zapiąć dziecku ubranie.

Jaki przewijak odpowiedni będzie dla dziecka?

Rodzice mogą wybrać różne modele przewijaków, które różnią się miedzy sobą wyglądem i sposobem montowania. Przewijak może być tylko nakładką na łóżeczko, mieć własny stelaż albo być połączony z komodą. Przewijaki mogą mieć zagłówek, a niektóre są profilowane. Część przewijaków to materacyki, które obleczone są specjalną folią lub ceratą - do takich modeli zaleca się dodatkowe stosowanie prześcieradła lub chociaż tetrowej pieluchy (cerata jest chłodna).

Przed zakupem przewijaka rodzice zastanawiają się, czy przewijak jest przydatny? Nie jest on obowiązkowym elementem wyprawki dla niemowlaka, jednak dzięki niemu rodzice mogą stworzyć kącik do przewijania, w którym będą mieć wszystkie potrzebne przedmioty. Rodzice, którzy kupili przewijak nie muszą za każdym razem przy przewijaniu przygotować do tego miejsca na łóżku czy na kanapie, a wszystkie niezbędne do przewijania akcesoria znajdują się w jednym miejscu pod ręką.

Uwaga!
 • Nigdy nie zostawiaj dziecka na przewijaku bez opieki, ponieważ wystarczy chwila nieuwagi i maluch może spaść.
 • Przewijając dziecko nie łap i nie ciągnij go za nogi. Myjąc dziecko i zmieniając pieluchę, należy podnosić pupę przez wsadzenie pod nią ręki.

Czy przewijak na łóżeczko jest bezpieczny?

Rodzice zastanawiają się, czy przewijak na łóżeczko jest bezpieczny, czy system mocowania utrzyma przewijak oraz czy dziecko nie spadnie z przewijaka. Jeśli chodzi o system mocowania, to jest on skonstruowany tak, aby przewijak nie przesuwał się po krawędziach łóżeczka i tym samym, aby był stabilnie przymocowany do ramy. Jeśli chodzi o możliwość spadnięcia dziecka z przewijaka, to tak naprawdę maluch może spaść z każdego przewijaka, nie tylko z tego na łóżeczko. Niektóre przewijaki mają podwyższone boki, które mają zapewniać większe bezpieczeństwo, jednak mimo tego rodzice nigdy nie powinni zostawiać dziecka nawet na chwilę samego na przewijaku.

Rodzaje przewijaków

 • Przewijak na łóżeczko. Bardzo często wybierany przez rodziców, także ze względu na stosunkowo niską cenę. Jest on dodatkowo usztywniany. Mocuje się go na łóżeczku za pomocą nóżek lub specjalnego systemu mocowania. Jest zazwyczaj pokryty folią lub ceratką, na którą można położyć prześcieradło lub pieluszkę w celu poprawienia komfortu dziecka. Może być profilowany i mieć podwyższone boki zapewniające większe bezpieczeństwo. Niektóre modele mają także zagłówek.
 • Przewijak na komodę. Występuje w dwóch wersjach. Pierwsza to cała komoda z przewijakiem. Taka wersja jest droższa od przewijaka na łóżeczko. Zajmuje też więcej miejsca, jednak w zamian za to daje możliwość przechowywania różnych niezbędnych dziecku przedmiotów w szufladach czy na półkach. Gdy dziecko podrośnie, to z komody można zdemontować przewijak. Komoda będzie wtedy służyć za szafkę do przechowywania. W przypadku przewijaków na komodę konieczne może okazać się dokupienie materaca do przewijania, który umieszcza się na zamontowanym w komodzie przewijaku. Druga opcja to zakup samego przewijaka do już posiadanej komody. Może to być przewijak, który zostanie przymocowany na stałe do komody lub po prostu materiałowy przewijak, który będzie kładziony na szafkę.
 • Przewijak ścienny. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie mają zbyt dużo miejsca w mieszkaniu. Przewijak ścienny montuje się na ścianie. Po złożeniu zajmuje on bardzo mało miejsca. Po rozłożeniu rodzice mają dostęp do przewijaka i specjalnych półek oraz kieszonek, w których można przechowywać pieluchy, ubranka oraz kosmetyki dla dziecka.
 • Przewijak drewniany. Przewijak na łóżeczko, na komodę oraz na ścianę może być wykonany albo z wytrzymałego tworzywa albo właśnie z drewna. Na drewniany przewijak trzeba dokupić materac.
 • Do przewijaków turystycznych można zaliczyć maty do przewijania, przewijaki samochodowe oraz przewijaki dmuchane. *Mata do przewijania to kawałek tkaniny, często posiadający miękkie wypełnienie. Można go łatwo złożyć i transportować. Nadaje się do prania w pralce. Można jej także używać w domu.

*Przewijak samochodowy jest przydatny podczas długich podróży. Przewijak ma kieszonki do przechowywania dziecięcych akcesoriów. *Przewijak dmuchany przydaje się w domu i w podróży. Po nadmuchaniu zajmuje bardzo mało miejsca i mieści się do torebki. Jest tani, łatwy w czyszczeniu i transportowaniu. Minusem jest konieczność nadmuchania go przed użyciem.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru przewijaka?

 • Kupując przewijak na łóżeczko należy zwrócić uwagę przede wszystkim na szerokość łóżeczka, która zazwyczaj wynosi 60 albo 70 cm. Najpopularniejszy jest:
  • przewijak na łóżeczko 120x60
  • przewijak na łóżeczko 140/70
 • Maksymalne obciążenie i wiek. Od niego zależy bezpieczeństwo dziecka. Przewijak nie może być za mały. 
 • Najtańsze są maty do przewijania i materiałowe przewijaki samochodowe. Można je kupić już od 10-15 złotych. Przewijaki na łóżeczko i na komodę dostępne są od 30 złotych. Najdroższe będą komody z przewijakiem. 
 • Miękkość. Niektóre przewijaki są usztywniane. Nie oznacza to jednak, że nie są miękkie. W przypadku zakupu przewijaka drewnianego konieczne jest dokupienie miękkiego materaca. Na niektóre przewijaki, pokryte folią lub ceratą, można kupić miękkie i delikatne w dotyku prześcieradło lub pokrowiec.
 • Bezpieczeństwo. W pełni bezpieczny przewijak powinien mieć certyfikat jakości informujący o spełnianiu norm bezpieczeństwa. Przewijak powinien mieć podwyższone boki, być stabilny i wygodny dla dziecka.

Jak wybrać przewijak dla noworodka?

 • Podczas wybory przewijaka bardzo istotna jest jego wysokość. Jaka wysokość przewijaka jest najlepsza? Przede wszystkim umożliwiająca swobodne i wygodne przewijanie dziecka. Dobra wysokość to taka, przy której rodzice nie muszą zbytnio pochylać się nad dzieckiem. Wysokość to parametr istotny w przypadku kupna komody lub łóżeczka z przewijakiem lub przewijaka na własnym stelażu.
 • Kolejne pytanie, które może się nasunąć rodzicom, to jaka komoda pod przewijak jest najlepsza? Producenci oferują przewijaki drewniane lub wykonane z płyt wiórowych. Można kupić gotowy zestaw komoda z przewijakiem lub osobno komodę, do której można dokupić przewijak. W takim przypadku ważna jest szerokość komody. Nie może ona być zbyt wąska, bo wtedy przewijak nie zmieści się na niej. Komoda powinna mieć szuflady lub szafki, w których można będzie przechowywać wszystkie dziecięce akcesoria.

Jak zamontować przewijak?

 • Jak zamontować (przymocować) przewijak na łóżeczko? Przewijaki na łóżeczko mają specjalne nóżki, które przymocowuje się do ramy łóżeczka. Przewijaki mają tez specjalne systemy mocowania, które zapewniają stabilność. Do każdego modelu powinna być dołączona instrukcja montażu.
 • Jak zamontować przewijak na komodę? Jeśli kupuje się komodę z przewijakiem, to ma ona specjalny system mocowania przewijaka (np. prowadnice). Kupując osobno komodę można zdecydować się na zakup miękkiego przewijaka, który wystarczy położyć na komodzie.

Do kiedy używać przewijaka?

Rodzice zastanawiają się kiedy zrezygnować z przewijaka. Po analizie wypowiedzi wielu rodziców można stwierdzić, że nie ma ściśle określonego wieku, w którym przewijak przestaje być przydatny. Przydatność przewijaka zależy głównie od preferencji rodziców i zachowania dzieci. W niektórych przypadkach już w czwartym miesiącu życia przewijak przestaje być użyteczny. Z kolei w innych przewijak jest wykorzystywany nawet do osiemnastego miesiąca życia. Jeśli dziecko zaczyna już samodzielnie stawać, wierci się na przewijaku i nie chce spokojnie na nim leżeć, to można spróbować zacząć zmieniać mu pieluchy na stojąco. 

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 22:29
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.