Udostępnij
Skomentuj

Program do montowania filmów. TOP 5 darmowych i płatnych programów

Montowanie filmów jeszcze nigdy nie było prostsze, niż obecnie. Dowiedz się, jakie programy będą odpowiednie.

Czym powinien charakteryzować się program do obróbki filmów?

Niezwykle cieszy, że w ostatnim czasie coraz więcej producentów postanowiło wypuścić na rynek różnego rodzaju programy do montowania filmów. Dzięki temu każda osoba, nawet niezbyt doświadczona w tej tematyce, może własnoręcznie obrobić materiały wideo ze ślubu, przyjęcia czy jakiegokolwiek innego wydarzenia ze swojego życia, nie potrzebując przy tym pomocy specjalisty w tej dziedzinie. Nie ulega bowiem wątpliwości, że razem z zatrudnieniem fachowca musimy liczyć się z ogromnymi kosztami, które niekiedy wydają się wręcz absurdalne.

W związku z tym warto znaleźć program do robienia filmów, który sprosta Twoim wymaganiom. Należy mieć świadomość, że obecnie w tej branży panuje ogromna konkurencja, w związku z czym natknąć się można na mnóstwo propozycji zarówno darmowych, jak i płatnych aplikacji. Zanim przejdziemy do konkretnych programów, najlepiej będzie, kiedy ustalisz swoje wymagania i oczekiwania względem takowego. Niektóre bowiem są nieco bardziej profesjonalne, ale przy tym niezwykle skomplikowane, inne z kolei będą odpowiednie do realizacji prostych zadań.

Warto zwrócić uwagę na kilka czynników, które determinują to, czy dany program do tworzenia filmów będzie dla Ciebie odpowiedni. Najważniejszą kwestią jest zakres zadań, jakie możesz danej aplikacji zlecić. Jeśli musisz po prostu bardzo szybko i sprawnie zmontować krótki filmik urodzinowy lub nagranie z wyjazdu ze znajomymi, nie będziesz potrzebować skomplikowanych narzędzi i wystarczy Ci prosty program do montowania filmów za darmo.

Czasami sytuacja jednak jest nieco bardziej skomplikowana, a Ty będziesz potrzebować znacznie bardziej zaawansowanego narzędzia. Wtedy być może będzie potrzebna płatna aplikacja do robienia filmików, która zapewnia mnogość rozwiązań, opcji i możliwości. Oczywiście wtedy interfejs będzie nieco bardziej zaawansowany, a co za tym idzie, początkujący użytkownicy będą mogli łatwo się pogubić w tych wszystkich zawiłościach.

Jaki program do obróbki filmów na Windows i iOS?

Oczywiście jednym z najbardziej kluczowych zagadnień jest to, jakiego używasz systemu operacyjnego. Musisz mieć bowiem świadomość, że nie każdy program do edycji filmów będzie działał zarówno na Windowsie, jak i na systemie operacyjnym znanym z urządzeń firmy Apple.

Na szczęście w obu przypadkach można znaleźć aplikacje, które sprostają tym najbardziej skomplikowanym wyzwaniom, jednocześnie wychodząc naprzeciw potrzebom mało doświadczonym użytkownikom. Warto zatem zwrócić uwagę na kilka kolejnych kwestii, które mogą być znaczące przy wyborze odpowiedniego programu. Dla niektórych osób sprawą pierwszorzędną może być interfejs w języku polskim – niestety, nie każdy program będzie to oferował, w związku z czym pewna część z nich całkowicie odpada. Na szczęście coraz więcej producentów decyduje się na tłumaczenie.

Polecane programy do obróbki filmów

Kolejną kwestią, być może istotną dla początkujących użytkowników, będzie opcja samouczka. Nie wszystkie edytory filmów posiadają tę możliwość, rzucają więc niedzielnego montażystę na niewyobrażalnie głęboką wodę. Jeśli nie czujesz się na siłach, aby na własną rękę rozszyfrować poszczególne możliwości, które oferuje program do montażu filmów, albo po prostu nie masz na to czasu, to aplikacja z odpowiednim samouczkiem będzie dla Ciebie świetną propozycją.

Bardziej doświadczeni użytkownicy, którzy doceniają komfort pracy oraz wydajność programu, będą z pewnością zachwyceni każdą aplikacją oferującą regularne aktualizacje. Choć wydaje się to kwestią drugorzędną, to wielu osobom może się taka wizja spodobać, tym bardziej, że niektóre programy w bardzo krótkim czasie przechodzą ogromne zmiany, oferując z dnia na dzień coraz więcej możliwości oraz znacznie wygodniejsze korzystanie z nich.

Zarówno początkujący użytkownicy, jak i ci nieco bardziej zaawansowani, będą zadowoleni z obsługi programu, który oferuje mnogość i różnorodność formatów. Jest to o tyle istotne, że już dawno minęła era, w której mieliśmy do czynienia jedynie z dwoma formatami na krzyż, takimi jak mp3 oraz wmv. Obecnie można odnieść wrażenie, że z dnia na dzień powstaje ich coraz więcej. Z pewnością docenisz programy, które obsługują chociażby ostatnio niezwykle popularne 4K – wydaje się, że w tych czasach jest to niezbędne minimum, które powinna oferować dobra aplikacja do montowania filmów.

TOP 5 darmowych programów do montowania filmów

Warto wyjaśnić kilka spraw związanych z różnicą pomiędzy darmowymi oraz płatnymi programami do obróbki filmów. Nie należy bowiem ukrywać, że poza kwestią finansową, różnice potrafią być naprawdę duże. Chodzi przede wszystkim o różnorodność poszczególnych zadań, ich jakość oraz skomplikowanie płynące z użytkowania.

Dobry darmowy program do obróbki filmów prawdopodobnie nigdy nie pozwoli nam na zmontowanie arcydzieła filmowego, które będzie pokazywane w najbardziej cenionych kinach. Oczywiście jest to przesada, ponieważ nikt zajmujący się profesjonalnie kinematografią nie korzysta z budżetowych lub darmowych rozwiązań, ale należy mieć świadomość, że opcji będzie stosunkowo niewiele, kiedy zdecydujemy się na taką opcję.

Nie jest jednak tak, że nie możemy oczekiwać od darmowego programu zupełnie nic. Istnieje niemal stuprocentowa pewność, że praktycznie w każdym przypadku dostaniemy do dyspozycji względnie proste, ale często wystarczające narzędzie do cięcia poszczególnych scen, dodawania napisów, a być może również prostych efektów specjalnych. Warto jednak mieć na uwadze, że z reguły nie wszystkie wymagane i popularne formaty będą obsługiwane, zwłaszcza jeśli chodzi o te najnowsze, między innymi zawierające rozdzielczość 4K.

Bardzo często darmowe programy są przygotowywane z myślą o mało zaawansowanych twórcach, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki w montowaniu filmów. Zwykle zatem nawet w przypadku darmowych programów mamy do dyspozycji bardzo przyjemne dodatki, wśród których najbardziej powszechne są chociażby gotowe szablony. Będzie to znakomita opcja, by nieco poprawić swoje umiejętności w tym zakresie, a także nauczyć się kilku nowych rzeczy w zupełnie bezbolesny sposób. Oczywiście trzeba poświęcić na to nieco czasu, ale zapewniamy, że będzie to warte wysiłku, zwłaszcza jeśli w przyszłości czeka Cię nieco więcej zadań wymagających opanowania podstawowych technik montażu.

Od darmowego programu możemy oczekiwać przede wszystkim szeroko pojętej przystępności. Niemal każdy z nich oferuje bezproblemowy montaż filmów ze zgromadzonych fotografii, dodawanie różnorakich napisów, a bardzo często także pracę na kilku różnych ścieżkach, choć nie jest to reguła.

Podsumowując, jeśli jesteś początkujący w tematyce obróbki filmów, nie potrzebujesz wybitnego narzędzia i nie masz przesadnie dużych oczekiwań względem tworzonego projektu, z pewnością będziesz ukontentowany tym, co oferuje większość darmowych aplikacji, niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na program do montażu filmów iOS, czy posiadasz sprzęt z systemem Windows. Jeśli chodzi bowiem o program do obróbki filmów w Windows 10, wybór jest jeszcze bardziej obszerny i z pewnością znajdziesz coś odpowiedniego dla siebie.

Pewną alternatywą, która mieści się dokładnie pomiędzy darmowymi oraz płatnymi programami, są aplikacje na licencji freemium. Oznacza to, że podstawowe funkcje programu są w pełni darmowe, ale kiedy zależy nam na nieco bardziej zaawansowanych opcjach montażu czy obróbki, możemy zdecydować się na wykupienie wersji premium. Jest to zatem dla każdego doskonała okazja, aby dany program przetestować i na podstawie darmowej wersji uznać, czy opłaca się wykupić edycję rozszerzoną. Jednym z takich narzędzi jest chociażby słynne Lightworks.

TOP 5 płatnych programów do montowania filmów

Przechodzimy do kwestii programów, które z pewnością będą dużo bardziej odpowiednie dla zaawansowanych użytkowników. Jeśli Twoja praca wymaga regularnego pracowania przy obróbce filmów, wiążesz z tym zajęciem przyszłość lub po prostu jest to jedno z Twoich największych hobby, z pewnością powinieneś zdecydować się na płatny program do montowania filmów Mac, Windows lub iOS, w zależności od systemu, z jakiego korzystasz na co dzień.

Czego można oczekiwać od płatnych, można by rzec, pełnowymiarowych programów? Oczywiście pełnego profesjonalizmu. Ze względu na to, że użytkownicy niekiedy decydują się płacić naprawdę solidne pieniądze za możliwość użytkowania poszczególnych aplikacji tego rodzaju, producenci nieustannie wychodzą naprzeciw ich oczekiwaniom, zapewniając szereg narzędzi, dzięki którym obróbka filmów jest doświadczeniem ze wszech miar efektywnym i wydajnym.

Jeśli chodzi o zakres zadań, których możemy się podjąć, kiedy montowanie filmików odbywa się za pośrednictwem zaawansowanego, płatnego programu… cóż, opcji jest wiele. Z pewnością bardziej doświadczone osoby będą zachwycone, mając do dyspozycji wszelkie cuda współczesnej technologii, jakimi są na przykład obsługa HDR czy efekty specjalne, które mogą przypominać te znane z najbardziej dopracowanych pod tym względem filmów będących ikonami popkultury. Przyszły takie czasy, że samodzielne zrobienie czegoś takiego w domu jest jak najbardziej wykonalne, wymaga jedynie pewnych nakładów finansowych oraz mnóstwa pracy i zaangażowania.

Nie trzeba chyba już nawet wspominać o tym, że każdy darmowy program, który zasługuje na jakąkolwiek uwagę, musi mieć możliwość pracy na co najmniej dwóch ścieżkach, a optymalnie nawet na czterech, pięciu czy sześciu. Najbardziej profesjonalne aplikacje pozwalają na naprawdę komfortowe przygotowanie filmu złożonego z obrazu z wielu kamer, a także dodanie do nich efektów czy napisów bez większych ograniczeń.

Prawdę mówiąc, kiedy mowa o korzystaniu z płatnych programów do obróbki filmów, jedyne, co Cię ogranicza, to Twoja wyobraźnia, umiejętności oraz moc przerobowa komputera. Jeśli chodzi zaś o najlepsze płatne aplikacje, nie ma mowy o ograniczeniach czy kompromisach. Obecny postęp techniczny gwarantuje nam dostęp do szeregu rozwiązań, które śmiało można uznać za w pełni profesjonalne. Wszystko jest na wyciągnięcie ręki!

Aby nieco podsumować powyższy wywód, warto zebrać najbardziej istotne informacje. Przede wszystkim, zanim zdecydujesz się na konkretny program do obróbki filmów, musisz zdawać sobie sprawę z tego, czego oczekujesz od tego rodzaju aplikacji. W zależności od tego, czy jesteś niedzielnym użytkownikiem, który chce wykonać kolaż ze zdjęć z wakacji, czy profesjonalnym montażystą szukającym wydajnego narzędzia do codziennej pracy, podejmiesz nieco inną decyzją.

Musisz mieć na uwadze, że nie wszystkie darmowe programy mogą sprostać dużym oczekiwaniom, ale kiedy Twoje wymagania nie są przesadnie duże, będzie to bardzo dobry pomysł. Darmowe aplikacje będą także świetne dla osób początkujących, które do tej pory nie miały styczności z obróbką filmów. Wybór jest obszerny i zależy tylko od Ciebie.

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 05:59
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.