Udostępnij
Skomentuj

Jakie są najlepsze programy do odtwarzania muzyki?

Odtwarzanie muzyki z płyty lub dysku komputera wymaga użycia odpowiedniego programu. Jaki program wybrać?

Choć coraz więcej osób słucha muzyki z sieci, serwisów streamingowych i tym podobnych źródeł, to popularność użytkowania programów do słuchania muzyki wciąż jest bardzo duża. Z ich pomocą można odtwarzać materiały z dysku komputera albo z płyt. Jakie programy do słuchania muzyki z komputera są najlepsze i najbardziej godne uwagi?

Polecane komputery

Jaki systemowy program do odtwarzania muzyki jest godny uwagi?

Podstawowe programy do odtwarzania muzyki są obecne już w systemie operacyjnym. Mowa zarówno o systemie Windows w różnych odsłonach, jak również o systemie iOS. Każdy z nich posiada wbudowane odtwarzacze muzyczne i multimedialne, co oznacza, że niekoniecznie trzeba będzie pobierać dodatkowe rozwiązania. 

program do odtwarzania muzyki

Zanim sięgniesz po dodatkowe programy do odtwarzania muzyki, sprawdź jakie rozwiązanie już posiadasz w systemie. Najczęściej bywają to programy:

  • Windows Media Player – doskonale znany i popularny program systemowy do odtwarzania multimediów. Może posłużyć zarówno do odtwarzania muzyki, jak również plików wideo i graficznych. Program ten obsługuje szeroką gamę formatów (MP3, MPEG, WAV, MIDI, AVI, AU i wiele innych). Do odtwarzania plików wideo konieczne może być dodatkowe pobieranie kodeków. 
  • Muzyka Groove – nowa aplikacja systemowa do odtwarzania muzyki, która została udostępniona użytkownikom Windows 10. To program do odtwarzania, katalogowania i transmisji muzyki. Program umożliwia korzystanie z sieciowych zasobów muzycznych po wykupieniu subskrypcji. 
  • iOS Music – program do odtwarzania muzyki, jaki znajdziemy w systemie operacyjnym iOS. 

Jak widać, odtwarzanie muzyki z komputera wcale nie wymaga pobierania lub kupowania dodatkowych aplikacji i programów, gdyż podstawowe narzędzia znajdziemy w systemie. Warto jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że te darmowe i domyślne programy systemowe najczęściej nie mają aż tak szerokiej funkcjonalności, co topowe programy do muzyki, mogą nie obsługiwać niektórych formatów i mogą występować problemy z dostępnością niektórych kodeków. Pozostaje również kwestia wygody ich użytkowania – wielu użytkowników nie przepada za interfejsem i działaniem domyślnych rozwiązań systemowych. Stąd też tak duża popularność innych programów do odtwarzania muzyki.

Najlepsze darmowe programy do słuchania muzyki

Odtwarzanie muzyki z komputera może być wygodniejsze, jeśli sięgniemy po odpowiedni program, który pozwoli zarówno na odtwarzanie plików MP3, jak i formatu FLAC, a także zaoferuje szerszą funkcjonalność, jak choćby możliwość tworzenia własnych playlist, czy też dostosowywania jakości dźwięku. Warto dodać, że niektóre odtwarzacze muzyczne pozwolą także na lepsze katalogowanie i opisywanie poszczególnych utworów, jak również na dodawanie do nich tagów. 

Fajne odtwarzacze muzyki na komputer wcale nie muszą być płatne. Wśród darmowych propozycji nie brak niezwykle popularnych programów. Szczególnie godne uwagi są:

  • Foobar2000 – jeden z najpopularniejszych darmowych programów do odtwarzania muzyki. Doskonale sprawdza się zarówno do odtwarzania plików z dysku, jak również z płyt. Do dyspozycji użytkowników jest także szeroki wybór pluginów, dzięki czemu funkcjonalność tego programu można poszerzać i dopasować do własnych potrzeb. 
  • MusicBee – prosty i intuicyjny program do odtwarzania muzyki. Uwagę zwraca jego nowoczesny interfejs i szeroka funkcjonalność. MusicBee posłuży zarówno do odtwarzania plików MP3, jak również FLAC, ale też umożliwi odsłuchiwanie podcastów, radia internetowego i wielu innych rodzajów materiałów. Program ten można sparować z aplikacją na smartfona i sterować nim z poziomu urządzenia mobilnego. 
  • iTunes – to aplikacja dedykowana głównie na urządzenia marki Apple. Może być użytkowana zarówno na komputerze, jak i na sprzęcie mobilnym. Funkcjonalność programu nie ogranicza się do odtwarzania muzyki. Z jego pomocą można słuchać radia online, nagrywać płyty CD, katalogować nagrania, kupować i pobierać pliki muzyczne ze sklepu iTunes Music Store.
  • AIMP – bardzo prosty program do odtwarzania muzyki, który nie obciąża procesora i nie spowalnia pracy nawet mało wydajnego komputera. AIMP oferuje także dostęp do equalizera, dzięki czemu z jego pomocą można skorygować brzmienia. 

Oczywiście wśród darmowych programów i aplikacji do odtwarzania muzyki nie można pominąć rozwiązań takich, jak Spotify, Deezer czy Tidal. Rozwiązania te dają szeroki dostęp do muzycznych zasobów. Można korzystać z nich w wersji darmowej (wówczas co jakiś czas usłyszymy także reklamy) albo w wersji premium w ramach płatnej subskrypcji. 

Odtwarzacz muzyki na PC?

Posiadając już fajne odtwarzacze muzyki na komputer, warto zadbać jeszcze o odpowiednią jakość brzmienia i o samą muzykę. Ogromną popularnością cieszą się pliki muzyczne w formacie MP3, ale są one skompresowane, przez co jakość brzmienia jest nieco niższa. Alternatywą są np. pliki FLAC, które oferują zdecydowanie wyższą jakość dźwięku, ale za to zajmują więcej miejsca na dysku lub innym nośniku. 

Warto jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że nawet bezstratne pliki FLAC nie będą dobrze brzmiały na kiepskich głośnikach. Jeśli więc użytkowane są np. bardzo przeciętne głośniki stereo lub głośniki wbudowane w laptopa lub monitor, raczej nie trzeba sobie w ogóle zawracać głowy kwestią kompresji dźwięku. 

Chcąc odtwarzać muzykę w dobrej jakości, warto zadbać o dobry program z equalizerem, a także o dobrej klasy głośniki lub słuchawki. Jeśli chodzi o głośniki do komputera, to najlepszą opcją będzie co najmniej zestaw 2.1, jak choćby Logitech Z333 lub wyższej klasy głośniki stereo komputerowe, jak Edifier R1600 TIII. Przy odpowiedniej ilości miejsca i przy dobrej karcie dźwiękowej warto pomyśleć o głośnikach 5.1, jak Logitech Z906 5.1, a miłośnicy słuchania muzyki na słuchawkach powinni wybrać dobry model nauszny ze sporymi przetwornikami, jak choćby Beyerdynamic DT 240 PRO z aktywną redukcją szumów lub AKG K240 Studio z odłączanym przewodem. 

Udostępnij
2,8
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 03:57
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.