Udostępnij
Skomentuj

Ranking procesorów w smartfonach 2024 - Jaki procesor w telefonie najlepszy?

Ranking procesorów w smartfonach, czyli jaki mobilny procesor jest najlepszy? Sprawdźmy!

Aparat, wyświetlacz, wbudowana pamięć - trzy podstawowe parametry, które sprawdzane są przez każdą osobę, która staje przed wyborem nowego smartfona. Liczy się także łączność oraz estetyka danego urządzenia. Obecnie wiele osób sprawdza także AI, która umożliwia dowolne retuszowanie zdjęć. Za te oraz za wiele innych elementów, za ich sprawność działania, odpowiada procesor, który można nazwać sercem całego urządzenia. Jego wybór należy postawić na pierwszym miejscu, aby mieć pewność, że nawet wymagające gry będzie można bez trudu uruchomić na smartfonie.

Polecane smartfony

Ranking Procesorów w smartfonach 2024 – jaki wybrać?

Procesor jest takim elementem, który wpływa na płynność realizacji poszczególnych zadań. Z uwzględnieniem możliwości uruchomienia wielu aplikacji w jednym momencie. To właśnie to “serce” odpowiedzialne jest za to, aby nic się nie stało, pozwalając na wykonanie zadanych działań. Procesor musi jednak zostać dopasowany do własnych preferencji. Tylko wtedy smartfon jako całość, będzie zapewniać wygodę i komfort działania.

Obecnie największą popularnością cieszą się procesory 64-bitowe, ponieważ to one zapewniają płynność działania. W porównaniu do 32-bitowych, które można było znaleźć do niedawna tylko i wyłącznie, są one w stanie sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających użytkowników.

Najlepszy procesor dla flagowego smartfona

Sama prędkość procesora jest w stanie określić, czy ma się do czynienia ze smartfonem, który wart jest czyjejś uwagi. To informacja o tym, czy będzie się miało do czynienia z telefonem wygodnym i praktycznym w użytkowaniu. Oto kilka propozycji procesorów, które w obecnych czasach zasługują na uwagę.

Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2

15 listopada podczas Snapdragon Summit odbyła się premiera tego procesora. Można napisać o nim wydajny i energooszczędny. Warto jednak poświęcić chwilę, aby poznać jego dane techniczne. Oto:

  • rdzeń Cortex X3 z taktowaniem 3,19 GHz, który określany jest mianem najszybszego;
  • 2 x Cortex A715 2.8 GHz - dwie sztuki;
  • 2 x Cortex A710 2.8 GHz - dwie sztuki;
  • 3 x Cortex A510 2 GHz - trzy kolejne rdzenie, które także znaleźć można we wnętrzu.

Taki układ ma sprawić, że nie będzi dochodziło do tak dużej ilosci przegrzań, a w dalszym ciągu do zapewnienia lepszej kultury pracy. Oto model, który jest szybszy o 35% od swojego poprzednika. W przypadku tego procesora można liczyć na wsparcie dla mmWave 5G oraz sub-6 GHz 5G oraz dla dwuzakresowego GPS. Ten typ procesora można spotkać na przykład w smartfonie OnePlus 11 i smartfonie Oppo Find X6 Pro oraz w Samsung Galaxy S23.

Google Tensor

Oto rodzina procesorów (dostępnych jest kilka modeli), których dane techniczne przedstawiają się w następujący sposób:

  • takowanie zegara CPU to minimum 2 x 2.8GHz & 2 x 2.25GHz & 4 x 1.8GHz;
  • technologia produkcji - 5 nm;
  • wątki procesora - 8;
  • maksymalny rozmiar pamięci - 12 GB;
  • wersja OpenGL ES - 3.2;
  • wersja pamięci DDR - 5;
  • wersja OpenCL - 2;
  • rozmiar cache L2 - 8MB.

W przypadku zintegrowanej grafiki, używając Google Tensor, nie trzeba kupować dodatkowej karty graficznej. To idealny procesor, który będzie dedykowany do wielozadaniowych czynności. Ten procesor można znaleźć między innymi w Google Pixel 6 Pro.

Apple Bionic A16

Oto propozycja, która produkowana jest w 4-nanometrowym procesie technologicznym. Oto cztery wydajne energetycznie rdzenie oraz dwa wysokowydajne, które można znaleźć w CPU. Jeżeli chodzi o GPU to można liczyć na pięć rdzeni. Najważniejsze jest jednak to, że w tym procesorze można liczyć na 16-rdzeniowe NPU. To właśnie one pozwalają na przetworzenie 17 bln operacji na sekundę. Apple A16 Bionic to 16MB pamięci podręcznej L2 P-Core. SLC dla tego modelu wynosi 24 MB. Ten parametr dla wielu okazał się zaskoczeniem, ponieważ w Apple A15 Bionic można było liczyć na 32 MB w tej kwestii. 16 mld tranzystorów w A16 to dowód na to, że jest ich o miliard więcej niż w modelu poprzednim.

MediaTek Dimensity 1200

Nazywany jednym z najmocniejszych procesorów w przypadku MediaTek. W jego środku można znaleźć następujące rdzenie:

  • ARM Cortex-A78 o maksymalnej częstotliwości 3,0 GHz;
  • ARM Cortex-A78 do 2,6 GHz - trzy sztuki;
  • ARM Cortex-A55 do 2,0 GHz - cztery sztuki.

Na wyróżnienie na pewno zasługuje układ graficzny ARM Mali-G77 MC9. Dimensity 1200 powstał na bazie 6-nm procesu technologicznego. Jest to procesor, który miał swoją premierę 15 stycznia 2021 roku. Za każdym razem, dzięki temu modelowi, będzie można liczyć na prędkość połączenia wynosi do 150 Mb/s. Wielu specjalistów zgodnie twierdzi, że jest to procesor, który dorównuje Google Tensor.

Samsung Exynos 2300

Oto następca procesora dla modelu, który został wcześniej zastosowany w smartfonie Samsung Galaxy S 22. Chipset otrzymał nazwę Quadra. We wnętrzu można znaleźć następujące rdzenie:

  • Cortex-A510 o taktowaniu 2,1 GHz - cztery sztuki;
  • Cortex-A710 z zegarem 2,65 GHz - cztery sztuki;
  • Cortex-X3 o maksymalnym takowaniu 3,09 GHz - jedna sztuka.

Architektura graficzna została oparta na AMD RDNA 2. Jej nazwa to Xclipse 930. Powyżej wymienione dane są najlepszym dowodem na to, że ma się do czynienia z modelem procesora, który jest w stanie zapewnić wsparcie dla ray tracingu variable rate shading.

Jaki będzie najlepszy procesor w smartfonie z średniej półki?

Nie można dopuści do przeoczenia, jeżeli chodzi o wybór smartfonów. Tak, aby samodzielnie nie wpłynąć na obniżoną wydajność swojego telefonu. Oto najlepsze procesory dla smartfonów, jakie można umieścić na średniej półce cenowej.

Qualcomm Snapdragon 865

Nazwany flagowym chipsetem dla urządzeń, które ukazały się już w 2020 roku. W środku można znaleźć łącznie osiem rdzeni, czyli:

  • Cortex-A55 ARM o taktowaniu 1,8 GHz - cztery sztuki;
  • ARM Cortex-A77 z taktowaniem 2,42 GHz - trzy sztuki;
  • ARM Cortex-A77 o taktowaniu 2,84 GHz - jedna sztuka.

Za wydajność graficzną odpowiedzialny jest Adreno 650. W porównaniu do poprzednika, Qualcomm Snapdragon 865, jest w stanie zapewnić 20% więcej wydajności. 7nm procesu litograficznego EUV jest w stanie sprawić, że urządzenia, które będą wyposażone w ten procesor, będą bardziej energooszczędne.

Samsung Exynos 1280

Samsunga Galaxy A33 5G i Galaxy A53 5G to dwa smartfony, które są wyposażone w ten właśnie procesor. We wnętrzu znaleźć można osiem rdzeni, a dokładnie to:

  • Cortex-A78 o taktowaniu 2,4 GHz - dwie sztuki;
  • Cortex-A55 o taktowaniu 2 GHz - sześć sztuk.

ARM Mali-G68 takowane zegarem 1000 MHz odpowiada za to, że grafika jest tak sprawnie przetwarzana. Proces 5 nm Samsunga sprawił, że powstała ta ciekawa propozycja. Mając w swoim wnętrzu taki proces, bez trudu będzie można zapewnić sobie obsługę Bluetooth 5.2. oraz dla Wi-Fi 6. Mówi się o tym, że jest to procesor, który ze względu na swoją funkcjonalność, można umiejscowić pomiędzy Snapdragonem 778G a MediaTekiem Dimensity 900.

Mediatek Helio G90T

W jego wnętrzu można znaleźć następujące rdzenie:

  • Cortex-A76 (2.05 GHz) - dwie sztuki;
  • Cortex-A55 (2 GHz) - sześć sztuk.

Maksymalne takowanie wynosi 2.05 GHz. Na uwagę zasługuje GPU Mali-G76 3EEMC. Dzięki temu jest on w stanie zapewnić obsługę do 10 Gb pamięci. Oto procesor, który wyszedł 30 lipca 2019 roku. Dzięki temu, że został on stworzony dzięki technologii 12 nm, można liczyć na jego bardzo dobrą specyfikację. Oto procesor, który zgodnie z opiniami wielu użytkowników, jest w stanie dorównać swojej mocy MediaTek Dimensity 720. Mediatek Helio G90T posiada wbudowany modem, dzięki czemu można liczyć na prędkość danych do 150Mb/s. Realme 6 8 128Gb i Xiaomi Redmi Note 8 Pro to dwa telefony, jakie bazują na tym procesorze.

Qualcomm Snapdragon 765G

W środku można znaleźć modem, który zapewnia prędkość danych do 210 Mb/s. GPU Adreno 620 pomaga zapewnić obsługę pamięci do 12 Gb pamięci. Nie można pomijać rdzeni, które są podstawą dla tego procesora, czyli:

  • Cortex-A55 1.8Ghz - sześć sztuk;
  • Kryo 475 2.2Ghz - jedna sztuka;
  • Kryo 475 2.4Ghz - jedna sztuka.

Maksymalna częstotliwość takowania to 2.4 Ghz. Za grafikę odpowiada Adreno 620. Procesor miał swoją premierę 12 kwietnia 2019 roku. Technologia 7 nm odpowiedzialna jest za wyprodukowanie tak wydajnego procesora. ZTE Axon 11 5G i Oppo Reno 4 to dwa telefony, jakie bazują na tym procesorze.

Tanie smartfony – ranking procesorów w tanich smartfonach

Warto zapoznać się z tymi informacjami, aby zdać sobie sprawę z tego, który procesor będzie w stanie obsłużyć gry i filmy w 4K, a jaki będzie idealny dla osób jako uniwersalne narzędzie do wszystkiego.

MediaTek Helio G95

Doogee S96 GT i Realme Narzo 20 Pro to dwa telefony. które bazują na tym procesorze. Sama jego premiera odbyła się 9 października 2020 roku. Architektura procesora przedstawia się w następujący sposób:

  • Cortex-A55 (2 GHz) - sześć rdzeni;
  • Cortex-A76 (2.05 GHz) - dwa rdzenie.

Procesor ten jest w stanie dorównać MediaTek Dimensity 800U. GPU Mali-G76 3EEMC, odpowiedzialny za kartę graficzną, jest w stanie obsłużyć do do 10 Gb pamięci. TDP na poziomie 5 możliwe jest dzięki technologii produkcji 12 nm. Maksymalne takowanie to 2.05 GHz. Maksymalna prędkość połączenia to 150 Mb/s.

Qualcomm Snapdragon 665

Procesor, który ukazał się czwartego września 2019 roku. TDP na poziomie 5 możliwe jest dzięki 11 nm. Oppo A92 i Oppo A72 to dwa telefony, które korzystają z wydajności tego procesora. Jest to procesor, który porównywalny jest dzięki swojej funkcjonalności, do Samsung Exynos 9611. GPU Adreno 610 jest w stanie wesprzeć do 8Gb pamięci. Maksymalne takowanie to 2 GHz. Jego architektura prezentuje się w następujący sposób:

  • 1.8 GHz Cortex-A53 - cztery rdzenie;
  • 2.0 GHz Cortex-A73 - cztery rdzenie.

Qualcomm Snapdragon 460

Xiaomi Pocophone Poco X3 Lite i Lenovo Lemon K12 korzystają z wydajności tego procesora, który porównywany jest do Qualcomm Snapdragon 820. Jego architektura przedstawia się w następujący sposób:

  • 1.8 GHz Kryo 240 - cztery rdzenie;
  • 1.8 GHz Kryo 240 - cztery rdzenie.

Maksymalna częstotliwość takowania wynosi 1.8 GHz. Przy nim można liczyć na prędkość połączenia 150 Mb/s. W środku można znaleźć procesor graficzny GPU Adreno 610. Dla wielu użytkowników ciekawostką może okazać się to, że wypada on zdecydowanie lepiej od UNISOC Tiger T606, jeżeli chodzi o testy bechmarkowe. TDP na poziomie 3 możliwe jest dzięki technologi 11 nm.

Procesor – co to jest? Za co odpowiada w telefonie?

To niewielki chipset. Jest zadaniem jest pełnienie funkcji obliczeniowej. To on odpowiedzialny jest za analizowanie i przetwarzanie tych danych, bez których nie mógłby on w poprawny sposób funkcjonować. Można powiedzieć, że tak naprawdę ma się do czynienia z mózgiem smartfona, który pełni kontrolę nad zachodzącymi procesami. Wśród zadań, jakie można mu przypisać, można wymienić na przykład: płynność odtwarzania multimediów, sprawna i bezproblemowa obsługa gier oraz innych aplikacji. To niewielki układ scalony, którego zadaniem jest zapewnienie płynności obsługi w przypadku systemu operacyjnego.

Na co zwracać uwagę przy wyborze procesora w smartfonie?

Wśród najważniejszych parametrów należy wymienić:

  • ilość rdzeni - im ich większa ilość, tym lepiej. Tym lepiej będzie odbywać się “rozdzielanie” zadań, aby móc zapewnić odpowiednią moc do ich obsługi. Duża ilość rdzeni sprawia, że nie obciążają one siebie wzajemnie. Należy jednak zwrócić uwagę na wydajność rdzeni;
  • rodzaje rdzeni - Cortex należą do najpopularniejszych. Można je podzielić na rdzenie energooszczędne i o zwiększonej mocy obliczeniowej;
  • częstotliwość takowania - parametr, który informuje o zwiększonej wydajności. To dzięki temu będzie można dowiedzieć się, czy jest to urządzenie, które można zaliczyć do kategorii przydatnych;
  • proces technologiczny (nm) - ma on wpływ na wydajność i dobrą efektywność energetyczną. Może się jednak okazać, że w przypadku nowszych telefonów, niższy proces nm będzie lepszy od tego, który oznaczony jest wyższą wartością;
  • jednostka graficzna - ważna w szczególności dla miłośników gier.

Najmocniejszy procesor to ten, który będzie bazował na wyżej wskazanych parametrach. Warto zapoznać się z publikowanymi na bieżąco rankingami procesorów w smartfonach. Dokonując analizy informacji, które dostarczane są z różnych źródeł, będzie można odpowiedzieć sobie na pytanie, który procesor jest faktycznie warty uwagi.

Udostępnij
5,0
5 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 05:01
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.