Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Procesor w telefonie - na co zwrócić uwagę przy wyborze?

W telefonach komórkowych procesor pełni równie ważną funkcję co w komputerach. Jak wybrać najbardziej wydajny?

Kupując nowy smartfon, zazwyczaj zwracamy uwagę na aparaty, wyświetlacz, a także wielkość pamięci wbudowanej. Ważne dla wielu użytkowników są również wszelkiego rodzaju technologie (np. sztuczna inteligencja do poprawy jakości zdjęć) oraz dodatki, z czytnikiem linii papilarnych na czele.

Jednocześnie, za sprawność realizacji wszystkich tych funkcji, programów i poleceń odpowiada właśnie procesor, wraz z pamięcią RAM. Jego wydajność ma więc bezpośrednie przełożenie na płynność działania smartfona. Zwłaszcza w przypadku obsługi szczególnie wymagających programów i gier, których, jak wiadomo, jest coraz więcej.

Biorąc to wszystko pod uwagę, nie należy bagatelizować znaczenia tego elementu dla w przypadku wyboru telefonu. Prędkość procesora pozwoli nam szybko określić, czy interesujący nas sprzęt rzeczywiście okaże się przydatny i wygodny w użyciu, czy wręcz przeciwnie. W poniższym tekście wyjaśniamy, czym jest i za co dokładnie odpowiada procesor w telefonie, a także, w jaki sposób dokonać jego wyboru. Tak aby telefon zapewniał sprawną realizację wszystkich najważniejszych zadań.

Polecane smartfony

Czym jest procesor w telefonie?

Śmiało można podkreślić, że procesor jest sercem każdego smartfona. To bowiem głównym element układu SoC (System on a Chip), w skład którego wchodzi jeszcze między innymi jednostka graficzna oraz dekoder obrazu. Procesory w smartfonach są więc głównymi elementami, które odpowiadają za wykonanie poleceń i realizacje wszelkich procesorów poprzez przeprowadzanie niezbędnych obliczeń. To dzięki procesorowi możemy więc obsługiwać poszczególne programy, a także wykonywać dostępne funkcje.

Procesor obsługuje znaki: 0, który oznacza brak sygnału, a także 1, wskazujący na obecność sygnału. Wszelkie pakiety informacji są tworzone przez kombinacje zer i jedynek. Podczas porównywania poszczególnych procesorów, należy sprawdzić, jakie operacje są one w stanie realizować. Przekłada się to na konieczność przeanalizowania najważniejszych parametrów technicznych, takich jak chociażby częstotliwość taktowana oraz ilość rdzeni. Do ich opisu przejdziemy jednak w dalszej części tekstu.

Za co odpowiada procesor w telefonie?

Skoro wiemy już, co jest procesor w telefonie, należy wskazać, czym się on zajmuje. Podobnie jak w przypadku komputerów, to od niego zależy sprawność realizacji wspomnianych wcześniej obliczeń i procesów. Mówiąc więc w sposób ogólny, procesory w telefonach są odpowiedzialne przede wszystkim za obsługę zainstalowanych aplikacji. Od ich parametrów zależy, czy będzie odbywać się to w sposób płynny i czy możliwa stanie się sprawna obsługa kilku aplikacji jednocześnie.

Zbyt słaby procesor w telefonie sprawi, że będziemy musieli liczyć się z irytującymi zwolnieniami i różnego rodzaju problemami technicznymi. Nie ma nic bardziej irytującego, niż zawieszanie się systemu podczas przechodzenia z jednego ekranu do drugiego czy też obsługi wybranego programu, na przykład gry.

Jaki procesor w smartfonie będzie najlepszy?

Dobry procesor w telefonie powinien zapewnić płynną, bezproblemową realizację wszystkich „zlecanych” zadań, łącznie z obsługą wielu aplikacji w tym samym czasie. Żeby jednak to wszystko stało się możliwe, należy odpowiednio dobrać sprzęt do własnych preferencji, a także wymagań sprzętowych wspomnianych programów. To zaś wymaga zwrócenia uwagi na następujące parametry.

Warto wiedzieć!

W obecnych smartfonach montowane są procesory 64-bitowe. Wskazuje to, że korzysta on z porcji danych składających się właśnie z 64 bitów. W porównaniu z układami 32-bitowymi, gwarantują znacznie sprawniejszą realizację złożonych operacji.

  • Ilość rdzeni. Dla wielu osób jest to najważniejsza kwestia podczas poszukiwania odpowiedni, jaki procesor w telefonie warto wybrać. Obsługa wielu rdzeni oznacza, że smartfon korzysta z więcej niż jednego procesora. To zaś oznacza, że sprzęt jest w stanie sprawnie „rozdzielać” rdzenie i dostępną moc do realizacji konkretnych zadań, w obrębie poszczególnych aplikacji.

Dzięki temu, poszczególne rdzenia nie są tak obciążane, co ma wpływ na płynność obsługi. Nie oznacza to jednak, że większa liczba rdzeni procesora w telefonie zawsze będzie miała przełożenie na szybkość systemu. Znaczenie ma bowiem również ich wydajność.

  • Rodzaj rdzeni. W wielu smartfonach wykorzystywane są rdzenie Cortex, które dzielą się na modele o zwiększonej mocy obliczeniowej, a także energooszczędnej. W wielu telefonach do czynienia mamy z połączniem rdzeni różnych typów, dlatego też podczas analizy możliwości interesujących nas urządzeń nie możemy poprzestać na sprawdzeniu ilości rdzeni. Warto nadmienić jeszcze, że niektóre firmy korzystają z autorskich rozwiązań – na przykład Samsung.

I choć w specyfikacjach technicznych poszczególnych sprzętów producenci rzadko podają szczegółowe informacje na temat rodzaju użytych rdzeni, warto ich poszukać. Na przykład w recenzjach i testach konkretnych telefonów. Przydatny okazać się może także ranking procesorów mobilnych w telefonach.

  • Częstotliwość taktowania. Dlaczego informacje na temat typu rdzeni użytych w mobilnym procesorze są tak ważne? Ponieważ wskazują na ich wydajność, czyli częstotliwość taktowania. To właśnie od tego parametru zależy ich przydatność. Jak pokazują bowiem wszelkie testy porównawcze i recenzje, nie należy iść wyłącznie w ilość. Dużo ważniejsza okaże się jakość.

W tym miejscu należy podkreślić, że producenci w specyfikacjach nie zawsze podają parametry wszystkich użytych rdzeni. Najczęściej możemy zapoznać się z minimalną i maksymalną częstotliwość taktowania, jaką są w stanie zapewnić nam najlepsze rdzenie. Cóż nam jednak po tym, skoro pozostałe rdzenie okażą się znacznie słabsze? Wszystko to sprawia, że warto poszukiwać szczegółowych specyfikacji interesujących nas procesorów.

Przykładem niech będzie tu układ Snapdragon 710, którego obecnie spotkać można przede wszystkim w smartfonach ze średniej półki cenowej. Ten 8-rdzeniowy procesor w telefonie zawiera 6 rdzeni Cortex-A55 oraz 2 rdzenie Cortex-A75. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z rdzeniami niskonapięciowymi, których taktowanie wynosi 1,7 GHz. Rdzenie A75 wyróżniają się znacznie wyższą mocą i taktowaniem na poziomie 2,2 GHz. Taką moc uzyskamy wyłącznie w przypadku użycia rdzeni Cortex-A75, podczas gdy specyfikacjach smartfonów korzystających z procesora Snapdragon 710 zazwyczaj będziemy mogli znaleźć informację wyłącznie o taktowaniu maksymalnym, a więc 2,2 GHz. Warto mieć to na uwadze, porównując ze sobą poszczególne konfiguracje.

  • Proces technologiczny. Ma przełożenie nie tylko na wydajność, ale również na efektywność energetyczną, a więc pobór energii. Im nowszy proces technologiczny, tym lepiej. Należy jednak pamiętać, że nowsze wersje są oznaczane niższą wartością. I tak proces 14 nm okaże się lepszy od procesu technologicznego 16 nm.

Tego typu zaawansowanie technologiczne ma wpływ na chłodzenie procesora telefonu. Chipsety są pod tym względem znaczniej efektywniejsze. Możemy więc liczyć nie tylko na wydajniejsze, ale również sprawniejsze działanie układu. Nawet najszybszy procesor w smartfonie może okazać się niezbyt użyteczny, jeśli nie poradzi sobie z odpowiednim wykorzystaniem energii. Z tego też biorą się sytuacje, gdy procesor w telefonie się przegrzewa, co prowadzi do jego „dławienia się”, czyli wahania wydajności.

  • Jednostka graficzna. Jak już zostało wspomniane, SoC składa się także z jednostki graficznej, której wydajność ma przełożenie między innymi na obsługę gier. Dobrze jest więc sprawdzić, z jakiego podzespoły korzysta dany procesor. Wspomniany wcześniej układ Snapdragon 710 dysponuje jednostką graficzną Qualcomm Adreno 616.

Jeśli chcecie poznać pełnię możliwości procesorów mobilnych, nie ograniczajcie się wyłącznie do specyfikacji samych telefonów. Najlepiej znaleźć w sieci opisy oraz zestawienia dotyczące interesującego Was chipsetu. W ten sposób znajdziecie informacje nie tylko ilości rdzeni i maksymalnym taktowaniu, ale również o procesie technologicznym, rodzaju poszczególnych rdzeni, a także użytej jednostce graficznej. Pozwoli to Wam również uniknąć sytuacji, w których procesor w telefonie grzeje się ponad miarę.

Różnice pomiędzy procesorem dwurdzeniowym a czterordzeniowym w telefonie

Obecnie procesory dwurdzeniowe są rzadko spotykane w smartfonach. Nawet modele z przedziału cenowego do 500 złotych przeważnie korzystają z układów z co najmniej czterema fizycznymi rdzeniami. Jak to już jednak podkreślaliśmy, nie każdy model czterordzeniowy okaże się na tyle wydajny, by decydować się na jego wybór. Dlaczego? Ponieważ ogromne znaczenie ma właśnie częstotliwość taktowania poszczególnych rdzeni, na które koniecznie trzeba zwrócić uwagę.

Uwaga!

Biorąc pod uwagę znaczenie taktowania, a także innych parametrów, wydajność poszczególnych procesorów warto sprawdzać w benchmarkach, czyli testach przeprowadzanych w programach diagnostycznych. Pokazują one faktyczne możliwości układu w poszczególnych środowiskach i sytuacjach. Jest to więc doskonały sposób na porównanie ze sobą dwóch chipsetów.

Warto jednak w tym miejscu podkreślić, że różnice między procesorami dwurdzeniowymi a czterordzeniowymi są najczęściej znacznie bardziej widoczne, niż ma to miejsce w przypadku porównywania ze sobą modeli cztero i ośmiordzeniowych. Rzadko zdarza się bowiem, by układy z mniejszą ilością rdzeni okazały się lepsze.

Jeśli interesuje Was najmocniejszy procesor w smartfonie, który będzie w stanie uporać się z obsługą istotnych dla Was programów i gier, powinniście zwracać uwagę na wszystkie parametry opisane w powyższym tekście. Wiele przydatnych informacji zawiera także ranking procesorów w smartfonach, a także wspomniane benchmarki. Analiza tych kwestii pozwoli na uzyskanie jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, który chipset okaże się najlepszym wyborem. Zarówno pod względem wydajności, jak i efektywności energetycznej i sprawności działania.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 23:22
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.