Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Proca - jaką wybrać? Która najlepsza?

Proca to urządzenie posiadające bardzo szerokie zastosowanie. Sprawdza się w wędkarstwie, czy myślistwie oraz jako przyrząd sportowy.

Do czego służy proca wędkarska?

Jest to bardzo przydatne urządzenie, jednak nie nadaje się do wykorzystywania w każdych warunkach. Strzelanie z procy jest skuteczne tylko w stojącej, pozbawionej nurtów wodzie, podczas bezwietrznego dnia. Niestety, bardziej intensywne ruchy wody lub powietrza powodują przeniesienie przynęty w inne miejsce.

Jaką procę wędkarską wybrać?

Sprzęt ten najczęściej wytwarzany jest z aluminium i tworzywa sztucznego.

Najważniejszym czynnikiem, jaki powinniśmy brać pod uwagę podczas wyboru odpowiedniego modelu jest gatunek ryb, na jaki mamy zamiar ją stosować oraz odległość ich stacjonowania od brzegu. To właśnie od niej powinna zależeć grubość gumy:

 • Gruba guma gwarantuje daleki zasięg (nawet do 200-300 m), jednak wyrzucona z niej przynęta na pewno rozproszy się po nieco większym obszarze
 • Cienka guma, o średnicy poniżej 3 mm umożliwia rzut na mniejszą odległość, ale też większą precyzję

Do wyboru mamy również wielkość mieszka. Doświadczeni wędkarze twierdzą, że najlepiej wybierać te sztywne, posiadające stożkowaty kształt. Jego pojemność musimy uzależnić od preferencji co do wielkości wystrzeliwanych porcji.

Proca - jak strzelać?

Choć wydawać by się mogło, że jest to bardzo łatwe zajęcie, czynność ta wymaga wprawy i dużej precyzji. Szlifowanie odpowiedniej techniki z pewnością zajmie przynajmniej kilka godzin. Warto jednak podjąć ten wysiłek, ponieważ efekty mogą być zdumiewające. Oto kilka cennych wskazówek, które przydadzą się wszystkim początkującym wędkarzom:

 • Zarówno przynęta, jak i proca powinny znajdować się stale pod ręką. Dzięki temu nie trzeba będzie opuszczać stanowiska, aby z niej skorzystać.
 • Przynętę należy umieszczać w procy w małych ilościach. Zapobiegnie to sklejaniu się jej i ułatwi precyzyjny strzał.
 • Najlepiej wystrzeliwać małe porcje i robić to często.
 • Aby uzyskać najlepszy efekt, należy wyrzucić kilkadziesiąt sztuk zanęty.
 • Ważne jest, aby utrzymać powtarzalność działania, czyli wystrzeliwać regularne porcje, celując w to samo miejsce i z tą samą siłą.
 • Niezwykle ważna jest precyzja- jeśli źle wycelujemy, pole wędziska ulegnie przesunięciu
 • Dobrze jest skupić się na jednej czynności- jeśli jednoczesne używanie procy i trzymanie wędki jest zbyt trudne, warto odłożyć ją na chwilę na statyw. Ta rada szczególnie przyda się początkującym wędkarzom.

Wraz z biegiem czasu wszystkie te czynności staną się coraz bardziej naturalne i przestaną sprawiać jakikolwiek kłopot. Watro pamiętać o tym, że każdy musi wypracować swoją własną technikę, a trening czyni mistrza.

Do czego służy proca sportowa?

Jest to urządzenie, które swoim wyglądem do złudzenia przypomina zabawkę z dzieciństwa. Również jej zastosowanie jest podobne. Najczęściej używa się jej do rekreacji. Strzelanie do celu jest dobrym treningiem celności, zręczności i precyzji. Uczy również cierpliwości i opanowania. Może stać się doskonałą rozrywką zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Zazwyczaj używa się jej na zewnątrz, można jednak wygospodarować odpowiednią przestrzeń również w budynku. W takiej sytuacji trzeba jednak pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności.

Jaką procę sportową wybrać?

Większość modeli jest do siebie bardzo podobna- charakteryzuje je prosta konstrukcja i brak dodatkowych, ozdobnych detali. Dzięki temu jest ona łatwa w użytkowaniu i odporna na uszkodzenia. Wybierając procę sportową należy zwrócić uwagę na jej:

 • Wytrzymałość
 • Lekkość konstrukcji
 • Zasięg- jaki zasięg ma proca? -większość modeli ma siłę wyrzuty sięgającą nawet kilkudziesięciu metrów
 • Niski koszt- większość proc sportowych można kupić za niewielkie pieniądze

Czy proca jest legalna?

Nie istnieją żadne obostrzenia prawne, mówiące o ograniczeniu możliwości posiadania procy. Nie ma konieczności wyrabiania zezwoleń, czy rejestrowania jej, ponieważ nie jest uznawana za broń. Prawdopodobnie wiele osób zastanawia się również, czy proca jest niebezpieczna? A co za tym idzie, czy można pozwolić na korzystanie z niej dziecku? Odpowiedź jest prosta- jeśli odpowiednio się jej używa, nie stanowi żadnego niebezpieczeństwa. Należy pamiętać, że jedynym właściwym sposobem użytkowania jest wykorzystywanie jej w celach rekreacyjnych i hobbystycznych. Celowanie do ludzi lub zwierząt oraz używanie procy w miejscach zabudowanych (np. w zamieszkałej przestrzeni miejskiej) może doprowadzić do powstania trwałych i trudnych do usunięcia szkód.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 05:54
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.