Udostępnij
Skomentuj

Pędzle do malowania ścian - jak wybrać? Jaki najlepszy?

Jakie zasady obowiązują przy doborze pędzli? Dowiedz się czym kierować się podczas zakupu.

Pędzle do malowania ścian - włosie syntetyczne czy naturalne?

  • Włosie naturalne, najczęściej świńskie lub końskie, sprawdza się dobrze, ponieważ się nie łamie i wyróżnia się trwałością. Naprawdę niełatwo je uszkodzić, jest jednak coś, co sprawia, że niezbyt dobrze nadaje się do malowania farbami wodorozcieńczalnymi – naturalne włosie dobrze wchłania wodę, więc trzeba nieco inaczej przygotować rozcieńczenia farb, a poza tym zbyt duża zawartość wody we włosi może powodować smużenie.
  • Włosie syntetyczne najczęściej produkowane jest z poliestru lub nylonu. W przeciwieństwie do pędzli z włosiem naturalnym te z włosiem syntetycznym są całkowicie odporne na wodę, ale z kolei źle znoszą kontakt z rozpuszczalnikami, więc niezbyt dobrze maluje się nimi za pomocą farb na bazie rozpuszczalników organicznych. Niestety niewłaściwie przechowywane szybko się łamią i odkształcają, a to dyskwalifikuje takie pędzle z dalszego użytku.

Pędzle malarskie - podstawowe typy pędzli

Pełny przegląd nie jest możliwy z przyczyn technicznych, a poza tym zbyt duża szczegółowość podziału utrudnia dobór pędzla, zamiast go ułatwić. Wystarczy znajomość kilku typów pędzli i ich cech charakterystycznych, aby wybrać najlepszy do pomalowania ścian.

  • Pędzle płaskie, takie jak pędzel półangielski lub grubszy od niego pędzel angielski. Nie są one zbyt szerokie (zwykle do kilkunastu centymetrów), więc pomalowanie nimi całej ściany byłoby czasochłonne. Jednak do pokrywanie farbą nieco mniejszych fragmentów, a także malowania łączeń ścian ze sobą nawzajem lub ścian z sufitem nadaje się znakomicie.
  • Ławkowce. Pędzle ławkowe to specyficzne narzędzie. Mają dużą ilość naturalnego włosia, więc mogą „zmieścić” sporą ilość farby, co przekłada się na możliwość pokrycia jednorazowo większej powierzchni niż przy pomocy pędzli malarskich innych typów. Niestety włosie naturalne, jako bardziej chłonne, sprowadza ryzyko zachlapania przy użyciu farb wodorozcieńczalnych. Niemniej ze względu na dużą wygodę użycia ławkowców, stosowane są one do malowania dużych ścian, sufitów, również tych pokrytych bardzo gruboziarnistym tynkiem, a także jako pędzel do gruntowania ścian.
  • Pędzle okrągłe. Technicznie rzecz biorąc, trafniejszą nazwą byłaby „pędzle stożkowe”, ponieważ ich włosie jest ścięte w kształt stożka. Dzięki takiej budowie pędzle tego rodzaju znakomicie nadają się do wykonywania precyzyjnych poprawek oraz nanoszenia wzorów dekoracyjnych, natomiast zupełnie nie zdają egzaminu przy malowaniu dużych powierzchni.
  • Pędzle skośne. Po tego typu pędzle amatorzy sięgają rzadko, natomiast profesjonaliści potrafią je docenić. Na pierwszy rzut oka pędzel skośny podobny jest do płaskiego, ale jego włosie jest ścięte, co ma ułatwiać malowanie ostrych krawędzi, na przykład przy framugach albo w narożach pokoju, jeśli schodzące się tam ściany mają mieć odmienne kolory.

Rozmiary i rodzaje pędzli malarskich

Dobry typ pędzla jeszcze nie gwarantuje sukcesu. Należy jeszcze zwrócić uwagę na jakość wykonania. Im większa powierzchnia jest do pomalowania, tym lepszy pędzel będzie potrzebny. Żadne z dostępnych narzędzi nie jest wieczne i każdy pędzel będzie się stopniowo zużywał, co będzie objawiało się między innymi gubieniem włosia. Nie może jednak być tak, że już przy pierwszych pociągnięciach pędzla włosie będzie zostawało na ścianie.

Warto również wspomnieć o tym, że nie każdą farbę poleca się nakładać pędzlem. Są takie, które producent zaleca nakładać wałkiem, pacą lub metodą natryskową. Drobne poprawki lub wykończenia także w tych przypadkach wykonuje się zwykle przy pomocy pędzla, jednak do zasadniczej części prac potrzebny jest inny sprzęt. Wskazówek co do wyboru odpowiedniego narzędzia można szukać w karcie nakładania produktu.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:48
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.