Udostępnij
Skomentuj

Papier wodny - jak wybrać? Jaki najlepszy?

W przypadku szlifowania na mokro, należy użyć papier wodny, który jest jedną z wielu odmian produktów ściernych.

Charakteryzuje się on zmienną granulacją i zróżnicowanymi parametrami użytkowymi – który więc produkt powinniśmy wybrać?

Co to jest papier wodny ścierny?

W ujęciu ogólnym, nie różni się on specjalnie od typowych papierów ściernych. W dalszym ciągu będzie więc służył do szeroko pojętej obróbki ściernej, zwłaszcza do polerowania. On także występuje w różnych arkuszach, charakteryzujących się konkretnymi parametrami.

Co to więc znaczy, że papier ścierny jest wodny i w jaki sposób go rozpoznać? Od modeli standardowych odróżnia go całkowita wodoodporność. W związku z tym, można go zamoczyć w wodzie (lub nafcie), a następnie wykorzystać do szlifowania i polerowania rozmaitych powierzchni, na przykład lamp lub elementów lakierowanych.

Na rynku spotkać można papier wodny do stosowania ręcznego, ale również produkty, które wykorzystywane są w rozmaitych elektronarzędziach, takich jak szlifierka oscylacyjna czy taśmowa.

Papier ścierny wodny – jak wybrać?

Jak to w przypadku każdych papierów ściernych bywa, charakteryzują się one konkretnymi właściwościami, które w sposób bezpośredni przekładają się na ich możliwości i sposób wykorzystania. Warto więc przeanalizować każdą z nich.

GRANULACJA. Inaczej ziarnistość – liczba określająca tę wartość wskazuje, jak drobne ziarno zostało użyte przy produkcji papieru. Im więc wyższa, tym jest ono drobniejsze – to zaś oznacza, że może zostać wykorzystane do precyzyjniejszej pracy od papieru wodnego z niższą granulacją. Wartość ziarnistości określana jest poprzez stosowną liczbę. Biorąc to pod uwagę, wymienia się między innymi:

 • papier wodny 60,
 • papier wodny 280,
 • papier wodny 500,
 • papier wodny 600,
 • papier wodny 800,
 • papier wodny 2000,
 • papier wodny 3000,
 • papier wodny 5000.

Jaki jest najdrobniejszy papier wodny? Obecnie na rynku znaleźć można papier o granulacji nieprzekraczającej wartości 24, co oznacza, że ziarna na jego powierzchni są dużych rozmiarów, dlatego będą w stanie bardzo szybko usunąć spore płaty starego lakieru lub innej powłoki. Pamiętajmy jednak o tym, że przy pracy na mokro używać papierów o znacznie większej granulacji od produktów, który pracujemy bez udziału wody. Po namoczeniu, papier wodny musi być bowiem odpowiednio giętki.

ZASTOSOWANIE. Producenci papierów wodnych bardzo często umieszczają w ich kartach produktowych informacje na temat tego, do jakich dokładnie powierzchni się nadają. Możemy więc zakupić papier między innymi do:

 • farb i lakierów,
 • szpachówki,
 • stali,
 • szkła,
 • kamienia,
 • włókna szklanego,
 • tworzyw sztucznych,
 • blach,

MATERIAŁ. Mowa o tworzywie, z którego zostało przygotowane ziarno. Dobrej jakości papier wodny posiada ziarno wytworzone na bazie węglika krzemu i to właśnie za takimi produktami powinniśmy rozglądać się w sklepie.

NOŚNIK. A mówiąc dokładniej, jego rodzaj. Warto decydować się na nośnik z papieru, który został zaimpregnowany lateksowo, dzięki czemu nie rozleci się w trakcie użytkowania. Gramatura nośnika często określana jest poprzez litery. I tak papiery o niskiej granulacji będą wykorzystywać nośnik o gramaturze C, który jest bardzo gruby, natomiast produkty z drobnym ziarnem potrzebują miększego papieru o gramaturze A. Godne polecenia są także modele ze strukturą antypoślizgową – są bardzo wygodne w użyciu.

SPOIWO. Czyli lepiszcze, które łączy ziarno z nośnikiem. W przypadku papieru ściernego wodnego, zalecane są spoiwa z żywic syntetycznych, ponieważ bardzo dobrze zabezpiecza ono przed wykruszeniem się ziarna podczas polerowania lub szlifowania.

Na rynku znaleźć można również produkty, które służą zarówno do pracy na mokro, jak i na sucho. Warto się nimi zainteresować, jeżeli planujemy wykonanie zróżnicowanych czynności.

Papier wodny – cena

Nie jest to produkt drogi, a nawet wręcz przeciwnie – standardowy arkusz w rozmiarze 230x280 kosztuje około 2 złotych. W sklepie znaleźć można również oferty obejmujące zestawy papierów składających się po kilkanaście lub kilkadziesiąt sztuk.

Jaki papier wodny do lakieru? Warto skorzystać z produktu o stosunkowo dużej granulacji, która będzie oscylowała wokół granicy 2000.

Jaki papier wodny do polerowania lamp samochodowych? Jeżeli najpierw chcemy usunąć powłokę starego lakieru, należy wykorzystać papier o granulacji z przedziałku 500-1200. W przypadku późniejszego polerowania, granulacja powinna być wyższa niż 2000.

Jaki papier wodny przed malowaniem? Oczywiście wszystko zależy od tego, jak dużo odprysków i pozostałości po różnego rodzaju środkach znajduje się na wybranej powierzchni. Do jej zmatowienia, odpowiednie będą papiery o granulacji od 800 do 1600.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)