Udostępnij
Skomentuj

Opryskiwacz ciśnieniowy - jak wybrać? Jaki najlepszy?

Dowiedz się, czym kierować się podczas wyboru opryskiwacza ciśnieniowego.

Opryskiwacze – typy i wielkości

Opryskiwacze ciśnieniowe są zdecydowanie wygodniejszymi, większymi wersjami opryskiwaczy pulsacyjnych. Czynnikiem wytwarzającym ciśnienie jest w nich wyłącznie powietrze, dlatego są bezpieczne i bardzo uniwersalne. Ze względu na różnorodność typów i pojemności, dość łatwo jest znaleźć opryskiwacz spełniający wymagania szczególnego użytkownika, jednak warto poznać lepiej zasady doboru opryskiwaczy, żeby nie kupić takiego, który tylko z zewnątrz wygląda dobrze.

  • Małe opryskiwacze ciśnieniowe o pojemności od litra do dwóch, to urządzenia przypominające wyraźnie opryskiwacze pulsacyjne. Są one jednak większe i wykonane ze sztywniejszych, grubszych tworzyw, bo choć ciśnienie nie jest szczególnie duże, mogłoby uszkodzić zbyt delikatne tworzywo. Pompka wtłaczająca powietrze jest umieszczona centralnie, zwykle na górze urządzenia, natomiast systemy spryskiwania są różne: od przycisku do „pompki” przypominającej tę z opryskiwaczy pulsacyjnych. Rurka zasysająca zakończona jest filtrem mechanicznym, a sama dysz powinna być wykonana z odpornego na osadzanie się kamienia i innych związków mosiądzu.
  • Średnie opryskiwacze ciśnieniowe, wśród których można wyróżnić opryskiwacze naramienne i opryskiwacze plecakowe, mają pojemność od 5 do 12 litrów, niekiedy nieco mniejszą lub trochę większą. Zbiornik plecakowych opryskiwaczy jest wyprofilowany, aby wygodniej nosiło się go na plecach, naramienne zwykle mają kształt butelkowaty i pasek tylko na jedno ramię. Są to opryskiwacze ciśnieniowe z lancą, dzięki której zdecydowanie zwiększa się zasięg oraz łatwość obsługi. Szerokość strumienia wody w dyszy można regulować, natomiast największą niedogodnością jest obsługa pompki umieszczonej zwykle centralnie przy uchwycie do przenoszenia. Tylko niektóre opryskiwacze mają pompkę zamocowaną w dłuższym wężu i można ją obsługiwać bez zdejmowania opryskiwacza z pleców.
  • Duże opryskiwacze ciśnieniowe to najczęściej opryskiwacze spalinowe. Ich pompa obsługiwana jest silnikiem spalinowym, natomiast sam opryskiwacz ze względu na sporą pojemność, a więc i niemałą masę (nawet do 50 litrów pojemności plus masa samego sprzętu) jest umieszczony na wózku.

Polecane opryskiwacze ciśnieniowe

Jaki opryskiwacz wybrać?

Nie ma oczywiście jednego, najlepszego modelu. Można natomiast wybrać najlepszy opryskiwacz, kierując się prostą listą wskazówek.

  • Pojemność. Teoretycznie im większa, tym lepsza, ponieważ tym rzadziej trzeba będzie uzupełniać zbiornik, ale duże opryskiwacze są ciężkie i niezbyt wygodne, a ponadto nie przydają się do oprysków wodną mgiełką roślin domowych. W przypadku spryskiwaczy ręcznych najczęściej wybieraną pojemnością jest 1,5 lub 2 litry, natomiast w przypadku naramiennych 5 l, a plecakowych 10.
  • Dysza. Musi być wykonana z mosiądzu. Ustępstwa nie są wskazane, ponieważ, choć na początku nie da się zauważyć różnicy, później strumień wody będzie zakłócony przez osady. Dobrze też, jeśli do dyszy można przymocować dodatkową lancę (nie dotyczy opryskiwaczy, w których lanca jest zasadniczą częścią roboczą).
  • Części zamienne. Opryskiwacze ciśnieniowe są trwałe, ale nie wieczne. Zarówno dysze, nawet te najlepsze, jak i uszczelki, ulegają zużyciu, a szkoda wyrzucać opryskiwacz tylko z powodu sparciałej uszczelki. Niektórzy producenci dołączają do kompletu startowego podstawowy zestaw naprawczy, ale ogólnie rzecz biorąc, im więcej da się wymienić i naprawić, tym lepiej, a oczywiście zasada ta jest tym ważniejsza, im wyższa jest cena spryskiwacza.
  • Test dyszy. Dobrze jest, jeśli dysza ma możliwość regulacji strumienia wody, ale najważniejsze, aby utrzymywała parametry początkowe. Warto sprawdzić, czy dźwignia robocza i pompka pracują płynnie, strumień wody rozpylany jest równomiernie, a na końcu rurki zasysającej umieszczony jest filtr.
  • Przydatnym gadżetem jest podziałka i przezroczysty zbiornik. Dzięki nim można ocenić objętość pozostałej cieczy nie tylko po ubytku masy i spadku ilości rozpylanej cieczy, a to daje większą swobodę planowania oprysków.
  • W większych spryskiwaczach można spodziewać się wbudowanego manometru. Nie jest on oczywiście niezbędny do prawidłowego funkcjonowania spryskiwacza, ale szczególnie przy pierwszych użyciach jest pomocny w określaniu, czy ciśnienie wewnątrz zbiornika jest już wystarczające.
  • Niektórzy producenci opryskiwaczy plecakowych wytwarzają modele dla prawo i leworęcznych. Warto zwrócić na to uwagę, bo zakup modelu „odwrotnego” odejmuje wygodę obsługi.
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 08:34
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.