Udostępnij
Skomentuj

Omega 9 - działanie, właściwości, występowanie

Omega 9 są to jednonienasycone kwasy tłuszczowe, możemy je znaleźć w tłuszczach roślinnych oraz zwierzęcych.

Czym są kwasy tłuszczowe Omega 9?

Kwasy tłuszczowe Omega 9 są jednonienasycone, co oznacza, że ​​mają tylko jedno podwójne wiązanie. Znajduje się dziewięć atomów węgla z końca omega cząsteczki kwasu tłuszczowego. W przeciwieństwie do Omega 3 oraz Omega 6 mogą z powodzeniem być produkowane przez organizm, dzięki czemu nie musimy się martwić o ich niedobory spowodowane brakiem produktów bogatych w Omega 9 w naszej diecie.

Spożywanie pokarmów bogatych w Omega 9 niesie za sobą wiele korzyści zdrowotnych, takich jak zmniejszenie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, zwiększenie poziomu energii, poprawie nastroju czy chociażby zmniejszenie ryzyka udaru mózgu.

Omega 9 - działanie oraz właściwości zdrowotne

Dzięki temu, że Omega 9 zwiększają poziom dobrego cholesterolu HDL oraz obniżają poziom złego cholesterolu LDL, są zbawienne dla zdrowia naszego serca.

Badania również wykazały, że kwasy tłuszczowe Omega 9 mogą pomóc w zmniejszeniu ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych oraz udarów mózgu.

Dostarczanie odpowiednich ilości kwasu oleinowego może z powodzeniem zwiększyć ilością naszej energii w ciągu dnia oraz poprawić nastrój. Co za tym idzie, osoby cierpiące na przewlekłe zmęczenie, osłabienie i rozdrażnienie powinny włączyć do swojej diety produkty bogate w Omega 9, w szczególności w kwas oleinowy lub rozważyć stałą suplementację.

Omega 9 - źródła występowania

Kwasy tłuszczowe Omega 9 możemy znaleźć w olejach roślinnych, orzechach oraz nasionach, niestety nie ma zaleceń dotyczących ich dziennego spożycia, ponieważ w przeciwieństwie do np. omegi-3, nie są one niezbędne.

Poniższa tabela przedstawia kilka najbardziej zasobnych produktów w omegę-9:

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:07
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.