Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Olej MCT - co to? Jak działa? Właściwości, dawkowanie

Olej MCT należy do zdrowych jednonienasyconych kwasów tłuszczowych i posiada szereg właściwości zdrowotnych.

W rzeczywistości istnieje kilka różnych rodzajów olejów MCT, niektóre z nich są prawdopodobnie bardziej skuteczne niż inne. Ogólnie rzecz biorąc, im krótszy łańcuch (co oznacza niższą liczbę atomów węgla w kwasie), tym szybciej organizm zamienia kwasy tłuszczowe w użyteczną energię w postaci ketonu. Ketony są tym, co wytwarza organizm, kiedy używa tłuszczu do wytwarzania energii zamiast glukozy.

Bez względu na dokładny rodzaj oleju MCT, wszystkie są nadal korzystne dla ogólnego stanu zdrowia - szczególnie dla osób, które mają trudności z trawieniem innych rodzai tłuszczów, w tym osób z zaburzeniami wchłaniania, zaburzeniami trawienia, takimi jak zespół nieszczelnego jelita, czy infekcje pęcherzyka żółciowego.

Co to jest olej MCT?

Oleje MCT to forma jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, która ma liczne korzyści zdrowotne, od polepszenia funkcji poznawczych po lepszą kontrolę masy ciała. Do jednego źródeł MCT możemy zaliczyć olej kokosowy - około 62 procent do 65 procent kwasów tłuszczowych w oleju kokosowym to MCT, ale coraz bardziej popularna staje się skoncentrowana wersja oleju MCT.

Oprócz oleju kokosowego mniejsze ilości MCT można również znaleźć w niektórych produktach spożywczych z tłuszczami nasyconymi, w tym masła (pochodzenia od krów karmionych trawą), serów, mleka pełnotłustego i pełnotłustych jogurtów.

Olej MCT - właściwości

Pomaga w odchudzaniu - w porównaniu z innymi rodzajami olejów i tłuszczów, MCT wydają się mieć pozytywny wpływ na spalanie tkanki tłuszczowej oraz kontrolę masy ciała. Jako część zdrowej diety, olej MCT może pomóc zwiększyć uczucie sytości, a nawet zwiększyć tempo przemiany materii w organizmie. Czy to oznacza, że ​​codzienne spożywanie dużych ilości MCT spowoduje spadek wagi? Nie do końca. Do redukcji tkanki tłuszczowej potrzebujemy ujemnego bilansu energetycznego, olej MCT jedynie, albo aż, pomaga nam w tym procesie, przyspieszając nasz metabolizm oraz zwiększając uczucie sytości, dzięki czemu możemy kontrolować nasz apetyt.

Zwiększa poziom energii i poprawia nastrój - mózg składa się głównie z kwasów tłuszczowych, więc potrzebujemy stałej ich podaży w swojej diecie, aby czuć się najlepiej, myśleć jasno, oraz nie mieć problemów z pamięcią w starszym wieku. Uważa się, że tłuszcze MCT są jednym z najłatwiej trawionych, wykorzystanych i ochronnych kwasów tłuszczowych dla mózgu, które istnieją.

Poprawia trawienie i przyswajanie składników odżywczych - zarówno olej MCT, jak i olej kokosowy są korzystne dla naszej mikroflory jelitowej, co z kolei ma pozytywny wpływ na trawienie, wydatek energetyczny i zdolność przyswajania witamin i minerałów z pożywienia. Średnio-łańcuchowe tłuszcze mogą pomóc w zabiciu szerokiej gamy patogennych wirusów, szczepów i bakterii, które powodują problemy trawienne, w tym zaparcia, biegunkę, zatrucia pokarmowe, bóle brzucha itd.

Ma właściwości antybakteryjne - tłuszcze MCT to potężne, naturalne antybiotyki, które pomagają w utrzymaniu zdrowia naszych jelit. W dobie oporności na antybiotyki ważne jest posiadanie naturalnych metod zabijania niektórych szkodliwych typów bakterii.

Posiada wysoki punkt dymienia - oleje MCT nadają się do obróbki w bardzo wysokich temperaturach z racji dużego punktu dymienia, co oznacza, że nie utleniają się wraz ze wzrostem temperatury. Zarówno olej kokosowy, jak i olej MCT mogą być stosowane podczas smażenia, grillowania, czy chociażby pieczenia potraw w piekarniku.

Olej MCT - dawkowanie

Olej MCT w skoncentrowanej postaci należy stosować zgodnie z zalecanym dawkowaniem na opakowaniu produktu, zazwyczaj jest to jedna łyżka stołowa dwa razy dziennie, po posiłku.

Można również olej MCT dodawać do domowych wypieków, sałatek, sosów oraz spożywać go w postaci „kuloodpornej kawy”, która idealnie sprawdza się przed treningiem, a nawet ciężkim dniem w pracy.

Składniki na kuloodporną kawę:

  • 2-5 łyżeczek masła klarowanego.
  • 1-2 łyżeczki oleju MCT.
  • 1-2 filiżanki parzonej gorącej kawy.

Opcjonalnie do smaku można dodać cynamon, mleko kokosowe, erytrytol lub ksylitol - następnie wszystkie składniki należy zblendować i kuloodporna kawa gotowa.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 16:02
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.