Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Olej do drewna - jak wybrać? Jak wybrać?

Olej do drewna jest sposobem na zabezpieczenie go przed zużyciem, a także uszkodzeniami wynikającymi z zalania wodą.

Jednak to dość ogólne stwierdzenie, choć prawdziwe, nie może stanowić podstawy do wyboru oleju, jako że poszczególne preparaty dość znacznie różnią się od siebie cechami charakterystycznymi.

Jak działa olej do drewna?

Olej do drewna naniesiony na jego powierzchnię wnika na pewną głębokość w strukturę drewna. W większości przypadków lepszą penetrację wykazuje olej na bazie rozpuszczalnika organicznego niż wody, co nie jest bez znaczenia. Później już właściwie trudno mówić o jakimkolwiek „działaniu”. Cząstki organiczne oleju przylegają do wszystkich odsłoniętych elementów drewna, a ponieważ same mają charakter hydrofobowy, nie pozwalają na kontakt wilgoci z drewnem, a także ułatwiają odparowani lub osuszenie drewna szmatką.

Jak stosować olej do impregnacji drewna?

Większość olejów wylewa się i zbiera specjalną ściągaczką lub wałkiem o krótkim włosiu, jednak w niektórych przypadkach olejem się maluje – dotyczy to szczególnie wykonań artystycznych, w przypadku których nie ma innego sposobu pokrycia całego elementu olejem.

Co ważne, olejowanie przeprowadza się niemal wyłącznie na drewnie twardym. Gatunki miękkie są zbyt podatne na uszkodzenia mechaniczne, a na to olej nie ma wpływu, stąd w przypadku miękkiego drewna zaleca się stosowanie innych sposobów ochrony jego powierzchni.

Olej do malowania drewna - baza

Bazę olejów do drewna mogą stanowić rozpuszczalniki organiczne albo woda.

  • Oleje na bazie rozpuszczalników organicznych o wiele lepiej penetrują strukturę drewna, zapewniając ochronę na dłużej. Jednak same rozpuszczalniki są wysoce toksyczne, lotne i palne, dlatego ich stosowanie jest obecnie ograniczone nawet mimo większej skuteczności.
  • Oleje wodne nie penetrują drewna zbyt dobrze, więc stosuje się je do olejowania najtwardszych gatunków drewna i elementów, które nie będą poddawane zbyt intensywnej eksploatacji. Zaletą olejów wodnych jest ich (względna) nietoksyczność i fakt, że nie pozostawiają charakterystycznego zapachu.

Olej do drewna kolory

  • Podstawowym wariantem jest olejowanie olejami bezbarwnymi. Zazwyczaj nieco zwiększają one kontrast rysunku drewna lub sprawiają, że staje się ono o kilka odcieni ciemniejsze, ale co do zasady nie zmienia się kolor przedmiotu. Olej do drewna bezbarwny jest stosowany przede wszystkim przy renowacjach, ale także wszędzie tam, gdzie chodzi jedynie o zabezpieczenie i podkreślenie naturalnego piękna drewna.
  • Olej do drewna barwiący ma te same właściwości ochronne, co lakier bezbarwny, jednak w jego składzie znajduje się dodatek pigmentów, dzięki którym drewno może zostać zabarwione na jeden z wielu dostępnych kolorów. Cechą specyficzną tych barw jest fakt, że dobiera się zawsze lakiery barwiące ciemniejsze od koloru wyjściowego.
  • Olej do drewna rozjaśniający uzupełnia możliwości estetyczne. Stosuje się go stosunkowo rzadko i przede wszystkim w pracach renowacyjnych, aby przywrócić drewnu jego oryginalny wygląd. Rozjaśnianie jest efektem uzyskiwanym dzięki agresywnym związkom, więc w ich przypadku trzeba zachować szczególną ostrożność i zabezpieczyć otoczenie na czas nakładania warstwy ochronnej.

Olej czy lakier?

Oleje są często przedstawiane jako alternatywa dla lakierów – tak naprawdę jednak nie są one do końca zamienne. Lakiery zabezpieczają przede wszystkim powierzchnię i stosunkowo słabo penetrują strukturę drewna, tworząc trwałą, odporną warstwę na powierzchni, a oleje wnikają głębiej, ale jeśli drewno się zetrze, o co nieszczególnie trudno, ochrona zniknie. Zasadniczo lakier lepiej sprawdza się na powierzchniach, które są silnie eksploatowane albo na przedmiotach wykonanych z miękkiego drewna, natomiast oleje stosuje się na twardym drewnie.

Ta zasada obowiązuje zawsze – oleje do drewna egzotycznego nie różnią się niczym od tych, do gatunków rodzimych, ponieważ i sama struktura drewna jest na poziomie tkankowym dokładnie taka sama.

O czym należy pamiętać?

  • Większość powłok olejowanych po jakimś czasie ulega wytarciu. Aby je odnowić, należy zeszlifować warstwę drewna na grubość poprzedniej penetracji na nałożyć nowy olej. Nie jest to idealne rozwiązanie, ale jedyne – nie nakłada się nowego oleju na stary.
  • Przy zakupie oleju należy zapoznać się z kartą charakterystyki – niektóre oleje są dedykowane twardym gatunkom drewna, ale są takie, które producenci wzbogacili tak, by lepiej chronili drewna miękkie. W karcie znajdzie się też informacja o wydajności i sposobie nakładania, co bardzo uprości pracę z olejem.
  • Przed zakupem warto również zwrócić uwagę, czy olej nadaję się do stosowania na zewnętrz. Olej do tarasów służy do zabezpeiczenia go przed różnymi czynnikami atmosferycznymi (w przeciwieństwie do  oleju do impregnacji drewna wewnątrz) i ma wysoki poziom odporności wilgoć.
  • Nie należy używać olejów po dacie ich przydatności – struktura niektórych cząstek związków wchodzących w skład oleju mogła już ulec uszkodzeniu, co oznacza, że barwa ani stopień ochrony nie będą już takie, jakie powinny.
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 15:50
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.