Udostępnij
Skomentuj

Odkurzacz do oczka wodnego - jak wybrać? Jaki najlepszy?

Konieczna jest systematyczna pielęgnacja i czyszczenie oczka wodnego. W tym pomóc może specjalny odkurzacz.

Odkurzacz do oczka wodnego – do czego służy?

Swoim wyglądem w bardzo dużym stopniu przypomina standardowe odkurzacze przemysłowe. Tak samo jak one, wyposażony jest w stosunkowo dużą obudowę, pojemny zbiornik i rurę wraz z końcówką przygotowaną z odpowiednio dopasowanych materiałów. Służy jednak przede wszystkim do usuwania mułu zalegającego na dnie oczka wodnego oraz wszystkich innych zanieczyszczeń, które znajdują się w wodzie. Wspomnieć można chociażby o glonach, liściach i obumarłych roślinach.

Wszystko to sprawia, że możemy w sposób skuteczny oczyścić powierzchnię stawu bez konieczności wypompowywania wody. Co więcej, podczas sprzątania nie musimy wale wchodzić do wody – jeżeli bowiem zakupimy odkurzacz z odpowiednio długim wężem, wszystkie czynności mogą zostać przez nas wykonane z brzegu.

Odkurzacz do oczka wodnego - jak działa?

Pamiętać należy o tym, że regularne oczyszczania dna oczka wodnego jest bardzo ważne. Wszelkie rozkładające się zanieczyszczenia mogą bowiem doprowadzić do wytworzenia się wielu trujących gazów, których działanie negatywnie wpłynie na jakość wody znajdującej się w stawku, a także zablokuje dostępu do tlenu, przez co zagrożone będą znajdujące się w oczku ryby.

Odkurzacze funkcjonują w oparciu o metodę generowania podciśnienia, które zasysa wspomniany muł i inne zanieczyszczenia. Właśnie dlatego tego typu urządzenia nazywane są odkurzaczami. Wykorzystać możemy je również do oczyszczania na przykład basenów oraz tarasów.

Odkurzacz do oczka wodnego – jaki wybrać?

Jak można się domyślać, rodzajów omawianych urządzeń jest sporo, co z kolei przekłada się na konieczność dokonania decyzji w oparciu o poszczególne parametry użytkowe. Na co więc powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

ZASILANIE. Pod tym względem zakupić możemy dwa rodzaje urządzeń:

  • odkurzacz do oczka wodnego elektryczny – model polecany przede wszystkim ze względu na swoją wydajność, bardzo dobrze sprawdza się podczas oczyszczania dużych powierzchni i tych szczególnie zabrudzonych. Zazwyczaj posiada odpowiednio przygotowaną pompę, która wciąga czystą wodę, dzięki czemu tworzy się podciśnienie, za sprawą którego zasysane są zanieczyszczenia. Na rynku dostępne są również urządzenia bez wypompowywania wody, przez co zmuszeni będziemy co chwilę opróżniać zbiornik na muł. Pamiętajmy, by sprawdzić, jak długi jest przewód zasilający. Najczęściej jednak i tak potrzebny będzie przedłużacz,
  • odkurzacz do oczka wodnego zasilanie ze źródła wody – podłączany jest on najczęściej do kranu. Pobierana woda tworzy podciśnienie, dzięki czemu zanieczyszczenia zostają zassane. Warto decydować się na urządzenia, które jednocześnie usuwają zanieczyszczenia i dostarczają czystą wodę do oczka. Urządzenia tego typu są na pewno tańsze od ich elektrycznych odpowiedników, niemniej charakteryzują się nieco mniejsza wydajnością.

MOC. Bardzo ważny parametr, który przekłada się na to, do jakich zanieczyszczeń możemy użyć odkurzacza. W przypadku standardowych prac w przydomowym ogrodzie, warto decydować się na urządzenia o mocy co najmniej 1500 W. Silniejsze modele przeznaczone są do naprawdę dużych powierzchni.

MAKSYMALNA WYDAJNOŚĆ. Czyli ile wody odkurzacz jest wstanie wypompować. Dobrej jakości urządzenia charakteryzują się wydajnością oscylującą wokół granicy 5000 l/h.

GŁĘBOKOŚĆ ZASYSANIA. Określa to, do jak głębokiego oczka możemy użyć odkurzacza. Te z górnej półki jakościowej są w stanie usuwać zabrudzenia na głębokości ponad dwóch metrów.

ŚREDNICA WĘŻA SSAWNEGO. Oczywiście im jest ona większa, tym więcej zanieczyszczeń wąż będzie w stanie usunąć za jednym razem. Topowi producenci zazwyczaj przygotowują węże o średnicy ponad 30 milimetrów.

DŁUGOŚĆ WĘŻY. Mowa w tym miejscu zarówno o wężu zasysającym zanieczyszczenia, jak i o wężu odpływowym. Pierwszy z nich powinien być długi na co najmniej 3 metry, w przypadku drugiego wystarczająca okaże się długość 2-metrowa.

ZESTAW DYSZ. Dobry odkurzacz do oczka wodnego nie ogranicza się wyłącznie do jednej, uniwersalnej dyszy. Powinien posiadać ich co najmniej kilka, i to różnego rodzaju. Na rynku dostępne są modele wyposażone między innymi w dyszę do glonów, szczotkową (wykorzystywana jest do szczególnie ciężkich zabrudzeń), do wąskich miejsc, a także dyszę ze ściągaczką, której możemy użyć do oczyszczania innych powierzchni, takich jak na przykład tarasy czy garaże.

MATERIAŁ. Żeby zakupiony przez nas odkurzacz funkcjonował przez dłuższy czas, koniecznie musi zostać wykonany z wysokiej jakości tworzyw. W przypadku dobrej jakości sprzętu, rury ssawne zostają przygotowane z aluminium, natomiast jego obudowa ze wzmacnianych tworzyw sztucznych. Konieczne jest też użycie wytrzymałej gumy w konstrukcji niektórych elementów.

WAGA. Wydajne modele mogą ważyć nawet ponad 10 kilogramów. Na szczęście, większość z nich wyposażana jest w specjalne kółka, które znacznie ułatwiają transport.

POJEMNOŚĆ ZBIORNIKA. Warto zakupić odkurzacz basenowy o pojemniku co najmniej 30-litrowym.

DODATKOWE WYPOSAŻENIE. Mowa o wszystkich dodatkach, które rozszerzają możliwości odkurzacza i sprawiają, że jego wykorzystanie jest łatwiejsze. Wymienić należy przede wszystkim siatkę do zbierania zanieczyszczeń, teleskopowe ramię, uchwyt do przenoszenia i wspomniane wcześniej koła.

Odkurzacz do oczka wodnego – jaka firma?

Wbrew pozorom, oferta tego typu odkurzaczy jest bardzo szeroka, swoje urządzenia na rynek dostarcza spora liczba producentów. Szczególnie polecane są wyroby takich firm jak Gardena, Bass, Pontec czy VAC. Występują one zarówno w wersjach tańszych, przeznaczonych do niewielkich zbiorników, jak i przemysłowych.

Odkurzacz do oczka wodnego – cena

Tanie odkurzacze, które charakteryzują się mocą poniżej 1500 W, stosunkowo krótkimi wężami (kolejno poniżej 3 i 2 metrów) oraz skromnym zestawem dysz, kosztują około 600-800 złotych. Jeżeli chcemy zaopatrzyć się w urządzenia wydajniejsze, pozwalające na oczyszczanie sporych przestrzeni, a także użycie ich na sucho, na przykład na tarasie, zapłacić musimy ponad 1000 złotych.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 04:33
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.