Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Nowa karta graficzna GeForce RTX 3080 - specyfikacja techniczna

Poznaj osiągi najnowszej karty graficznej GeForce serii 3000 i dowiedz się czy warto ją kupić!

Najważniejsze parametry techniczne karty graficznej GeForce RTX 3080

Zaprezentowana niedawno przez NVIDIA nowa karta graficzna Geforce RTX 3080, podobnie zresztą jak pozostałe dwie z tej serii, okazała się przełomem na rynku jednostek przetwarzania obrazu, jednocześnie zawieszając bardzo wysoko poprzeczkę dla konkurencji. Zastosowanie architektury Ampere GA102 posiadającej 8704 rdzeni CUDA pozwoliło na uzyskanie rozwiązania nie tylko znacznie wydajniejszego, ale także tańszego niż miało to miejsce w serii 2000. Bazowa częstotliwość urządzenia wynosi 1,44 GHz z możliwością podwyższenia jej do aż 1,71 GHz.

Producent zapowiada nawet dwukrotny wzrost wydajności względem RTX 2080, jaki zapewnić mają unikalne dla GeForce RTX 3080 parametry. Sprzęt posiada 10 GB RAM GDDR6X oraz 320-bitową magistralę pamięci. Model 3080 ma przepustowość nawet 720 GB/s, co zawdzięcza wykonaniu w litografii 8 nm, sprawiającej, że urządzenie wyposażone jest w zawrotną liczbę 28 miliardów tranzystorów. Ogromną moc obliczeniową zapewnia druga generacja rdzeni RT oraz trzecia rdzeni Tensor odpowiedzialnych za obsługę algorytmów sztucznej inteligencji.

Karta graficzna NVIDIA GeForce RTX 3080 oferuje także złącze HDMI 2.1, trzy wejścia DisplayPort 1.4a oraz wyposażony w dwanaście pinów wtyk zasilania. Karta ze względu na swoje rozmiary i wydajny układ wentylujący, posiadający dwa przeciwstawne wentylatory, zajmuje dwa sloty na płycie głównej. Producent zrezygnował w tym modelu ze wsparcia trybu SLI pozwalającego łączyć ze sobą kilka kart graficznych, jednak mimo to urządzenie poradzi sobie z wyświetlaniem obrazu w rozdzielczości 8K czy obsługą nawet do czterech monitorów jednocześnie.

Polecane karty graficzne NVIDIA GeForce

Jaka jest wydajność karty graficznej GeForce RTX 3080?

Architektura Ampere, w jaką wyposażona została karta graficzna GeForce RTX 3080 okazuje się znacznie bardziej efektywna zarówno pod kątem mocy obliczeniowej, jak i zużycia energii, niż używane wcześniej rdzenie w architekturze Turinga – różnica pomiędzy tymi rozwiązaniami jest nawet dwukrotna przy zachowaniu tej samej wydajności. Dzięki temu karta świetnie radzi sobie ze wsparciem sprzętowego Ray Tracingu oraz technologii DLSS – jak można się spodziewać, skok wydajności w porównaniu z poprzednimi generacjami widać wyraźnie.

Ogromny wpływ na osiągi nowej karty graficznej NVIDIA ma wykorzystanie magistrali PCI-Express 4.0. Usprawnienia, które twórcy zaimplementowali w trakcie projektowania karty, powodują, że podzespół znacznie łatwiej komunikuje się z pamięcią masową komputera. Używając najnowszych rozwiązań, można oczekiwać nawet stukrotnie większej przepustowości. To jednak nie wszystko, ponieważ jednocześnie procesor zostaje niemal dwudziestokrotnie mniej obciążony, niż miało to miejsce w przypadku poprzednika z serii RTX 2000.

W przypadku RTX 3080 pobór mocy to jedynie 320 W, co przekłada się na fakt, że jest to bardzo ekonomiczny komponent, który małym kosztem oferuje wielkie możliwości obliczeniowe. Oczywiście zawsze powinno zachować się bezpieczny zapas, dlatego producent rekomenduje używanie zasilacza 750 W. NIVIDIA nie pozostawia jednak wiele miejsca na niedociągnięcia i chcąc, aby urządzenie działało wydajnie nawet pod obciążeniem, zapewnia, że karta wytrzyma temperatury aż do 93°C. Trzeba przyznać, że moc nowej karty w zestawieniu z jej kosztami robią świetne wrażenie.

Kiedy premiera nowej karty graficznej GeForce RTX 3080?

Na początku września 2020 w czasie krótkiego pokazu producent zaprezentował trzy nowe urządzenia NVIDIA GeForce z serii RTX 3000. Wszystkie one są niejako następcami kart graficznych z poprzedniej generacji – RTX 2070, 2080 i 2090. Przeskok technologiczny, jaki mają zaoferować produkty posiadające trójkę z przodu, został rozłożony w czasie na różne okresy jesieni 2020. Kiedy zatem na półkach sklepowych można spodziewać się nowej GeForce RTX 3080? Premiera zaplanowana została na 17 września 2020 – nieznacznie wcześniej niż pozostałe modele.

GeForce RTX 3080

Już kilka godzin po prezentacji zaczęły spływać niezwykle pozytywne recenzje i oceny specyfikacji udostępnionej na stronie producenta. Można więc przypuszczać, że jeżeli chcesz kupić kartę jak najszybciej, to musisz się spieszyć, ponieważ będzie ona łakomym kąskiem dla wszystkich amatorów gier i tworzenia grafiki, którzy już upatrzyli w niej swoją nową jednostkę przetwarzania obrazu. Może się okazać, że niedługo ceny wzrosną, gdy producent zorientuje się, że jest popyt, a urządzeń na rynku zacznie ubywać.

Ile kosztuje karta graficzna GeForce RTX 3080?

Na dzień premiery najnowszej karty NVIDIA GeForce RTX 3080 cena zaproponowana przez producenta wynosi 699 dolarów. Na polskim rynku ma być nieznacznie wyższa – będzie to 3279 złotych. Biorąc pod uwagę specyfikację oraz oferowaną wydajność urządzenia, trzeba przyznać, że jest to bez wątpienia dobra – a może nawet rewelacyjna – kwota. Poprzednie generacje w dniu premiery również oscylowały w okolicach tej ceny, mimo że oferowany przez nie skok technologiczny nie był aż tak wyraźny, jak ma to miejsce w przypadku serii RTX 3000.

Na uwagę zasługuje fakt, że jest to półka cenowa, na jakiej znajdziesz dobre karty graficzne poprzedniej generacji. Wybierając zatem komponenty do nowego komputera, możesz za porównywalną kwotę zakupić najnowsze podzespoły. To o tyle istotne, że często wybory pomiędzy różnymi modelami kart opierają się właśnie na różnicy kilkuset złotych między starszym i nowszym produktem. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej architektury Ampere – oraz niewątpliwej uprzejmości firmy NVIDIA – możesz zapomnieć o tym problemie i bez obaw wybrać urządzenie najnowszej generacji.

Czy warto kupić kartę graficzną GeForce RTX 3080?

Widząc w mediach doniesienia o nowym sprzęcie oferowanym przez producentów, zapewne często zastanawiasz się, czy zmiana obecnie posiadanych komponentów będzie opłacalna. Nierzadko za wymianą jednego podzespołu muszą iść kolejne i w ten sposób dochodzisz do wniosku, że najprościej wymienić cały komputer. Niezależnie jednak od tego, czy wymieniasz jedynie kartę graficzną czy planujesz złożyć całkowicie nowy układ, NVIDIA ma rozwiązanie właśnie dla Ciebie. Przeanalizuj specyfikację GeForce RTX 3080. Czy warto zainwestować? Co do tego nie ma wątpliwości.

Właściwie, dlaczego miałbyś się wahać, wybierając urządzenie z najwyższej półki za cenę produktu z poprzedniej generacji? Kompletując podzespoły do nowego komputera, nie ma sensu oszczędzać na karcie graficznej – oczywiście tak długo, jak planujesz korzystać z jej parametrów. Zakup przeciętnego sprzętu, aby kiedyś wymienić go na lepszy, może okazać się nieopłacalny lub wręcz niewykonalny. Karta graficzna RTX 3080 spełni wszystkie Twoje wymagania – nawet te naprawdę wysokie. Jest to świetne rozwiązanie nie tylko dla poszukiwaczy rozrywki w najwyższej jakości.

Jeżeli zależy Ci na komforcie pracy na kilku wysokorozdzielczych ekranach lub często pracujesz przy tworzeniu grafiki 3D, to nie musisz obawiać się, że nowy GeForce RTX 3080 zawiedzie Twoje oczekiwania. Obsługa wyświetlania w rozdzielczości nawet 8K gwarantuje pewność, że urządzenie idealnie poradzi sobie w każdych warunkach. Przekonaj się sam, wybierając fantastyczne rozwiązanie oferowane przez zaufanego producenta, jakim jest firma NVIDIA. Pozycja na rynku sprawia, że mimo niskiej ceny nowych kart, nie ma cienia wątpliwości co do ich jakości.

Udostępnij
5,0
6 ocen
2 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

Kiedy planujecie mieć RTX3080 w swojej ofercie? Konkertnie interesuje mnie Gigabyte Aours Xtreme
Planowane są dostawy na 17 września.
Specjalista Morele | 17:35
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.