Udostępnij
Skomentuj

Nieprzyjemne zapachy w kuchni? Jak skutecznie się ich pozbyć?

Nie wiesz, jak pozbyć się brzydkich zapachów w kuchni? Sprawdź, jakie rozwiązania są naprawdę skuteczne!

Kuchnia to miejsce, w którym przyrządzane są smaczne posiłki dla całej rodziny. Nie pozwól, aby nieprzyjemny zapach odebrał Ci przyjemność z gotowania i przebywania w tym pomieszczeniu. Sprawdź, jak dbać o poszczególne elementy wyposażenia, aby były nie tylko schludne i pachnące, ale również higieniczne.

Co jest niezbędne podczas gotowania?

Na pewno lubisz spożywać smaczne, domowe obiady. Ich przygotowywanie dla wielu jest codziennością. Niestety, wraz z przyrządzaniem tych dań, w całym domu pojawia się ciężki zapach – szczególnie gdy wybierasz potrawy smażone, które wyróżniają się szczególnie mocnym zapachem tłuszczu, który nie tylko czuć w powietrzu, ale również osiada na ubraniach oraz włosach. Chcąc zminimalizować lub zupełnie pozbyć się tego problemu, konieczne jest zamontowanie nad kuchenką pochłaniacza zapachów kuchennych. To urządzenie pozwoli Ci na swobodne gotowanie bez konieczności wietrzenia całego domu. Dostępnych jest wiele różnych modeli, które przede wszystkim różnią się budową. Dzięki temu na pewno znajdziesz taki, który idealnie wpasuje się do wnętrza Twojego domu. Pochłaniacze zapachów do kuchni dzielimy na:

  • okap podszafkowy – świetnie sprawdzi się w domach, w których nie gotuje się zbyt intensywnie, a tylko od czasu do czasu przyrządza niezbyt wymagające dania. Są dobrym rozwiązaniem w przypadku niewielkich powierzchni, ponieważ nie zajmują zbyt wiele miejsca. Niestety, cechują się słabszą wydajnością niż ich większe odpowiedniki.
  • okap kominowy – jest to najprostszy i najbardziej klasyczny pochłaniacz zapachów kuchnia. Montowany do ściany z charakterystycznym kominem, podłączonym do otworu wentylacyjnego. Tego rodzaju rozwiązanie jest bardzo wydajne, a dodatkowo charakteryzuje się stosunkowo niską ceną. Właśnie dlatego jest najczęściej wybieranym wariantem. Montowany jest bezpośrednio nad kuchenką. Najczęściej ma pionowy komin, który sprawia, że rura szybu wentylacyjnego pozostaje niewidoczna,
  • okap wyspowy – montowany do sufitu nad kuchenną wyspą w sytuacji, gdy nie znajduje się ona przy ścianie, do której można zamontować urządzenie. Taki okap odznacza się wysoką wydajnością, przede wszystkim ze względu na duże rozmiary. Jest to więc urządzenie, które umieszczane jest w dużych i przestronnych pomieszczeniach,
  • okap teleskopowy – jest montowany pod szafką, która znajduje się nad kuchenką i włączany poprzez wyciągnięcie części roboczej. Jego główny mechanizm, a także powierzchnia pochłaniająca, są jednocześnie dnem szafki kuchennej, w której zamontowane jest urządzenie. Wysunięcie ruchomego elementu pozwala na automatyczne włączenie okapu i jednocześnie zwiększenie powierzchni pochłaniającej. Jeżeli masz niewielkich rozmiarów kuchnię, to jest to najlepsze rozwiązanie.

W jaki sposób usunąć nieprzyjemne zapachy z lodówki?

Jeżeli po otwarciu lodówki w całej kuchni unosi się nieprzyjemna woń, która sprawia, że tracisz apetyt, czas poszukać rozwiązania, które pomoże Ci pozbyć się nagromadzonych zapachów. Najczęściej powstają one przez nieregularne czyszczenie i opróżnianie lodówki. Prace rozpocznij od pozbycia się tych produktów spożywczych, które nie nadają się do wykorzystania – to między innymi przeterminowaną żywność należy winić za unoszący się nieprzyjemny zapach. Następnym krokiem jest dokładne wyczyszczenie lodówki. W tym celu możesz użyć specjalnego środka chemicznego lub sięgnąć po równie efektywne domowe sposoby. Jednym z nich jest woda z octem, która nie tylko perfekcyjnie doczyści każdego rodzaju zabrudzenia, ale również wchłonie zapachy, których chcesz się pozbyć.

Tak wyczyszczona lodówka powinna przez jakiś czas zachować neutralny zapach. Co zrobić, aby na dłużej zachowała świeżość? Przede wszystkim konieczne jest niedopuszczanie do sytuacji, w której we wnętrzu lodówki znajdują się nienadające do spożycia produkty. Również pochłaniacz zapachów do kuchni dedykowany lodówkom sprawi, że na dłużej po jej otwarciu zapach nie będzie Cię odrzucał.

Brzydki zapach ze zlewu i zmywarki? Jak sobie z nim poradzić?

Zauważasz nieprzyjemny zapach unoszący się nad zlewem? Najprawdopodobniej jest to efekt nagromadzenia się resztek jedzenia, które zaczęło ulegać rozkładowi w odpływie. Jeżeli chcesz uniknąć sytuacji, w której kawałki produktów spożywczych zalegają tygodniami lub miesiącami w odpływie, koniecznie zainstaluj sitko na odpadki, które zatrzyma je, nie dopuszczając do zagnieżdżania się ich w rurach. Decydując się na takie rozwiązanie, należy pamiętać o codziennym czyszczeniu takiej osłonki.

Nie jest to jednak rozwiązanie idealne – pomimo zamontowania koszyczka, do odpływu przedostaną się cząsteczki znajdujące się w sosie lub tłuszczu. Pozostałości te osadzają się na rurach, co w konsekwencji sprawia, że pojawia się nieprzyjemny zapach. Pozbędziesz się go domowymi sposobami, za pomocą roztworu gorącej wody z solą lub stosując specjalny preparat do udrażniana rur. Za nieprzyjemny zapach ze zlewozmywaka odpowiadają bakterie – dlatego warto raz na jakiś czas zdezynfekować odpływ i tym sposobem uniknąć ich nagromadzania się.

Korzystanie ze zmywarki jest niezwykle wygodne i pozwala na zaoszczędzenie mnóstwo czasu w ciągu dnia. Niestety, jeżeli jest ona używana regularnie, w jej wnętrzu osadzają się resztki jedzenia, a także tłuszcz, kamień i inne drobnoustroje. Jeżeli nie będą one usuwane, z pewnością pojawi się przykry zapach. Możesz temu zapobiec, regularnie czyszcząc zmywarkę – dzięki temu zachowa świeży zapach. Możesz wspomóc się neutralizatorem, który zminimalizuje pojawianie się przykrych zapachów dochodzących z wnętrza urządzenia. 

Aby zapobiec powstawaniu nieprzyjemnych zapachów, używaj płynu do czyszczenia zmywarki. Dzięki regularnemu czyszczeniu zapobiegniesz pojawieniu się nieprzyjemnego zapachu. Stosowanie płynu do czyszczenia zmywarki pomaga zneutralizować nieprzyjemny zapach resztek jedzenia, a także wyczyścić tłuszcz z najważniejszych wewnętrznych części zmywarki. Należy również systematycznie usuwać resztki jedzenia – w tym celu nie musisz płukać naczyń przed włożeniem ich do zmywarki, ale konieczne jest wyrzucenie resztek jedzenia przed załadowaniem ich do zmywarki. Konieczne jest również czyszczenie filtra – jeżeli się to lekceważy, może pojawić się przykry zapach. Jeżeli często używasz zmywarki, warto po każdym uruchomieniu urządzeni przepłukiwać filtr gorącą wodą ze środkiem czyszczącym.

Jeżeli nie chcesz dopuścić do powstawania nieprzyjemnych zapachów w Twojej lodówce, czyść ją regularnie i umieść w niej pochłaniacz, który skutecznie zneutralizuje nieprzyjemną woń unoszącą się przy każdorazowym otwarciu urządzenia. Jeżeli przeszkadza Ci zapach tłuszczu i smażenia podczas gotowania, koniecznie zamontuj pochłaniacz zapachów w kuchni – dzięki temu nie musisz martwić się osadzającym się na wszystkim ciężkim zapachem i lepkim tłuszczem. Utrzymanie w czystości zlewu to nie tylko kwestia estetyki, ale również zdrowia – koniecznie zadbaj o regularne czyszczenie i dezynfekcję, aby nie dopuścić do nagromadzania się bakterii.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 10:19
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.