Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Najlepsze rękawice kuchenne - jak je wybrać, żeby się nie sparzyć?

Pieczenie bez bólu. Radzimy, jakie materiały, kształty i dodatkowe funkcje rękawic kuchennych są najlepsze.

Radzimy, czym kierować się wybierając rękawice do trzymania gorących naczyń. Jakie materiały, kroje i dodatki spisują się najlepiej? Bezpieczeństwo przede wszystkim. Nikogo nie trzeba przekonywać, że z kuchennym nożem należy obchodzić się ostrożnie, ani że nie należy sięgać do wrzątku żeby wyciągnąć z niego gotujące się jajko. Ale nadal jednym z najczęściej używanych do wyciągania gorących naczyń z rozgrzanego piekarnika narzędzi są.. zwinięte kuchenne ścierki i inne cienkie, materiałowe szmatki które zupełnie nie nadają się do tego zadania. Każdy, kto kiedykolwiek próbował coś upiec wie, że po kilku sekundach nawet najlepiej zwinięta ścierka zaczyna parzyć jak rozgrzane żelazo. Oczywiście, na rynku mnóstwo jest różnego rodzaju rękawic, które pomagają operować najgorętszymi nawet naczyniami, ale które wybrać? Jakie materiały i kształty spisują się najlepiej? Jeśli nie masz ochoty sprawdzać tego na własnej, poparzonej skórze, mamy mały poradnik.

No dobrze, ale po co mi rękawice kuchenne?

Nie jesteś jeszcze przekonany? Nawet jeśli nie gotujesz codziennie, rękawice kuchenne są niezbędnymi elementami w Twojej kuchni. Większość , garnków i innych naczyń kuchennych jest wykonana z materiałów takich jak aluminium. Materiały te są dobrymi przewodnikami ciepła. Chociaż jest to idealne rozwiązanie do gotowania, łatwo jest nimi poparzyć ręce.

Ponieważ poparzenie nie jest przyjemne, ważne jest, aby mieć dodatkową warstwę ochrony. Ściereczki czy uchwyty do garnków nie są wystarczającą ochroną! Po pierwsze, nie są ognioodporne co oznacza, że w pewnych sytuacjach mogą stanowić zagrożenie pożarowe. Po drugie, stosunkowo łatwo przewodzą ciepło przez co już po kilku sekundach trzymania w nich garnka poczujesz coraz bardziej nieprzyjemne i bolesne temperatury. Po trzecie, w najlepszym przypadku chronią twoje palce, ale nie zabezpieczają wierzchu dłoni, nadgarstka czy przedramion przed przypadkowym kontaktem z gorącą powierzchnią. Pełną ochronę zapewniają tylko dobre rękawice kuchenne.

Polecane akcesoria do urządzeń AGD

Na co zwracać uwagę, wybierając rękawice?

Rękawica rękawicy nie równa. Wybór dostępnych w Internecie i sklepach rękawic jest tak ogromny, że można mieć problem z wyborem. W każdym przypadku jednak warto zwracać uwagę na kilka kluczowych cech rękawicy, od których będzie zależeć i bezpieczeństwo, i wygoda gotowania w takim ekwipunku.

1. Komfort. Niewygodne, ciasne rękawice utrudniają bezpieczne operowanie gorącymi przedmiotami i sprawiają, że każda czynność staje się o wiele bardziej męcząca. Dobrze dopasowane rękawice kuchenne to nie tylko ochrona, ale też ułatwienie pracy i zmniejszenie obciążeń. Jeśli wybierzesz wygodne rękawice, pomogą ci one nie obciążać nadmiernie nadgarstków podczas operowania ciężkimi, pełnymi jedzenia naczyniami. Będziesz się wolniej męczyć i łatwiej będzie ci poświęcać czas na przygotowywanie smakołyków.

2. Bezpieczeństwo. Wiele zależy od materiałów, z których wykonana jest rękawica (więcej o tym poniżej). Materiał, z którego wykonana jest rękawica powinien być nie tylko żaro- i ognioodporny, ale też nie powinien stanowić żadnego zagrożenia dla zdrowia skóry. Różne typy rękawic mają też różne poziomy żaroodporności. Nie wszystkie pozwolą ci swobodnie operować naczyniami wyjętymi z piekarnika nagrzanego do 250 stopni.

3. Przyczepność. Rękawica kuchenna powinna umożliwiać bezpieczne i mocne chwytanie przedmiotów, aby uniknąć ryzyka upuszczenia czegoś gorącego i poparzenia. Rękawica powinna umożliwiać ci łatwe chwytanie nawet dużych przedmiotów tak, by twoja skóra nie stykała się z ich powierzchnią. Najlepiej, jeśli uchwyt jest tak mocny, by dało się choćby przez chwilę utrzymać nawet nieporęczny, choć niezbyt ciężki przedmiot jedną dłonią choćby po to, by poprawić coś wewnątrz przy pomocy szpatułki.

4. Elastyczność. Rękawica powinna pozwalać ci swobodnie poruszać dłońmi tak, by móc w niej wykonać większość czynności kuchennych, takich jak krojenie składników przy pomocy . Niektóre materiały, z których robi się rękawice są tak sztywne, że przypominają rycerską zbroję. Mogą dobrze chronić przed temperaturą, ale brakiem elastyczności narażają cię na upuszczenie całego naczynia i rozlanie gorącej zawartości.

5. Łatwość czyszczenia. Materiały, z których wykonana jest rękawica, powinny być proste w czyszczeniu nawet, jeśli w toku używania pojawią się na niej tłuste plamy. Albo zwłaszcza wtedy, bo tłuszcz może spowodować pożar, jeśli nie zostanie prawidłowo usunięty.

Jakie materiały najlepiej spisują się w rękawicach kuchennych?

Dostępne na rynku rękawice zrobione są z różnych materiałów, każdy spośród których ma swoje zalety i wady. Najpopularniejsze są kuchenne rękawice z bawełny, kuchenne rękawice silikonowe i kuchenne rękawice gumowe. Czym się różnią?

Bawełniane rękawice kuchenne. Prawdopodobnie najczęściej używany rodzaj rękawic kuchennych. Wykonane są z bawełny pokrytej ognioodpornym środkiem uszczelniającym i są dostępne w szerokiej gamie różnych wzorów, kolorów i stylów. Są wygodne, ponieważ można je prać w pralce. Jednak nie są zbyt efektywne jeśli idzie o podstawową funkcję rękawic kuchennych, czyli utrzymywanie wysokiej temperatury z dala od twojej skóry. Przynajmniej nie przez dłuższy czas - takie rękawice najlepiej się spisują przy operowaniu naczyniami nagrzanymi do niezbyt wysokich temperatur przez kilka sekund. Po tym czasie ciepło dotrze do twoich dłoni. A to nie jest przyjemne.

Gumowe rękawice kuchenne. Zwykle wykonane z neoprenu. Chronią przed znacznie wyższymi temperaturami niż ich bawełniane odpowiedniki. Bawełniana rękawica zazwyczaj dobrze wytrzymuje temperatury do ok. 100 stopni Celsjusza. Gumowa - do 200. Gumowe rękawice są jednak zazwyczaj sztywniejsze, mniej wygodne i szybko pocą się w nich ręce, co może sprawić, że guma przyklei się do skóry. Ich zaletą jest jednak to, że dają bardzo dobrą przyczepność.

Silikonowe rękawice kuchenne. Silikon to jeden z najlepszych materiałów do produkcji rękawic. Jest bardziej elastyczny niż guma i bardziej odporny na ciepło niż tkanina i guma. Może wytrzymać do 250 stopni Celsjusza. Można nawet znaleźć silikonowe rękawice kuchenne z palcami, które zapewniają większy zakres ruchu. Silikonowe rękawice są elastyczne, trwałe i wszechstronne.

Czym jeszcze kierować się, wybierając rękawice?

Bezpieczeństwo i elastyczność to czynniki oczywiste, ale nie zapominajmy o innych. Jednym z czynników powinno, rzecz jasna, być to, czy rękawice po prostu ci się podobają. Można kupić rękawice o wielu krojach, wzorach i kolorach, każdy powinien więc być w stanie znaleźć taką, która będzie pasować do jego charakteru. Najbardziej urozmaicone są tutaj rękawice materiałowe, ale także gumowe czy silikonowe rękawice są coraz częściej dostępne w wielu różnych fasonach.

Kształt rękawicy jest niezwykle istotny. Jest wiele wariantów rękawic, o różnych zastosowaniach i stopniach ochrony. Od “krokodylków” zakładanych wyłącznie na palce, które pozwalają operować pokrywkami czy szpatułkami, ale, ze względu na brak ochrony dłoni czy nadgarstków nie zapewniają pełnego bezpieczeństwa w operowaniu naczyniami, przez prostokątne “poduszki” stanowiące coś pośredniego między rękawicą a zwiniętą ścierką, modele z palcami i bez palców, po długie, sięgające niemal po łokieć rękawice do stosowania przy najbardziej wymagających potrawach i chroniące całe przedramię przed przypadkowymi zachlapaniami gorąca cieczą. Wybierając zastanów się, do czego masz zamiar je stosować i jakiego poziomu ochrony i elastyczności potrzebujesz.

Wiele rękawic dostępnych jest w zestawach po dwie lub więcej sztuk. To doskonały wybór, bo niemal zawsze, operując naczyniami w piekarniku, będziesz chcieć zaangażować siłę obu ramion. Trzymając naczynie jedną ręką ryzykujesz wypadkiem, nie powinno się więc tego absolutnie robić poza najlżejszymi przedmiotami takimi jak małe patelnie czy foremki na ciastka.

Podsumowanie

Solidne rękawice kuchenne powinny stanowić podstawowe wyposażenie każdej kuchni. Najlepiej posiadać kilka różnych modeli o zróżnicowanej wytrzymałości i elastyczności tak, by w każdej sytuacji móc bezpiecznie operować i gorącymi naczyniami i kuchennymi przyrządami. Nie warto jednak na rękawicach zbytnio oszczędzać - w końcu to sprzęt, który ma służyć bezpieczeństwu twojemu i twojej rodziny. A poparzenia są najprawdopodobniej najbardziej nieprzyjemną rzeczą, jaka może spotkać cię przy gotowaniu.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 06:00
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.