Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Morele Media Center M100 – recenzja, dane techniczne czy warto?

Sprawdzamy możliwości komputerów z serii Media Center, przeznaczonych do pracy w domu i biurze.

Na tapetę wzięliśmy model M100, który w ofercie sklepu występuje w bardzo atrakcyjnych cenach. Poszczególne zestawy są kierowane do małych i średnich firm, a także użytkowników domowych, szukających sprzętu do realizacji codziennych zadań.

Morele Media Center M100 – dane techniczne oraz cena

Podzespoły w poszczególnych konfiguracjach zostały dobrane w taki sposób, aby zagwarantować komfortową obsługę pakietu biurowego, a także wielu programów multimedialnych i narzędzi projektowych. Wszystko to sprawia, że okażą się one dobrym wyborem zarówno do domu, jak i do biura. Zwłaszcza że każdy model jest zróżnicowany pod niemal każdym względem – zapewnia nam to ogromną swobodę wyboru.

Morele Media Center M100 – dostępne konfiguracje

Ze względu na wszechstronne zastosowanie sprzętu, przygotowanych zostało wiele konfiguracji, różniących się pod względem najważniejszych podzespołów. Dzięki temu możliwe staje się dobranie sprzętu do konkretnych zadań i specyfiki miejsca pracy, w który ma być wykorzystywany. Do tego dochodzą również wymagania sprzętowe używanych programów. Warto porównać je do możliwości zamontowanych podzespołów.

Od czego najlepiej zacząć? Od analizy procesorów. Komputery Morele Media Center M100 wyposażane są w aż 4 różne układy CPU – jeden od Intela i trzy od AMD.  Na początek omówimy model tej pierwszej firmy. Jest nim procesor Intel Pentium Gold G5400, który został przystosowany do obsługi podstawowych programów biurowych i multimedialnych. Dysponuje on dwoma fizycznymi rdzeniami i czterema wątkami. Jego częstotliwość taktowania wynosi 3700 MHz, do tego dochodzi jeszcze 4 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu. Współczynnik TDP układu wynosi 54 W, dlatego też nie potrzebuje on specjalnie rozbudowanego systemu chłodzenia.

Zobacz Morele Media Center M100

Jak już zostało wspomniane, procesor ma zapewnić realizację podstawowych działań w biurze i w domu. Powinien pozwolić na komfortowe tworzenie tekstów, prezentacji obsługę kilku-kilkunastu kart przeglądarki internetowej, a także oglądanie filmów czy też obsługę gier o niskich wymaganiach sprzętowych. Jak pokazują liczne testy wydajnościowe, w tym zakresie sprawdza się bardzo przyzwoicie. Warto zwrócić uwagę na próby wykonywane w oprogramowaniu Cinebench R15 – średnie wyniki wszystkich testów wskazały na 159 punktów w trybie jednowatowym i 403 punkty w trybie wielowątkowym. Są to bardzo przyzwoite rezultaty, które potwierdzają zastosowanie sprzętu.

W ten sposób warto przejść do procesorów od AMD. Do wyboru mamy 3 układy, dlatego warto zacząć od najmocniejszego. Jest nim model AMD Ryzen 5 2400G, wyposażony w cztery rdzenie fizyczne i osiem wątków logicznych. Już samo to pokazuje, że mamy do czynienia z urządzeniem, którego zakres działania będzie znacznie szerszy. Bazowa częstotliwość taktowania układu wynosi 3600 MHz, może jednak zostać podbita do poziomu 3900 MHz. Procesor korzysta z 4 MB pamięci podręcznej, a jego współczynnik TDP wynosi 65 W.

Jak widać, parametry techniczne są znacznie wyższe, dlatego możemy liczyć na obsługę bardziej wymagających programów. Urządzenie powinno poradzić sobie nie tylko z narzędziami typowo biznesowymi, ale również projektowymi i graficznymi. Potwierdzeniem tego są oczywiście testy diagnostyczne – w Cinebench R15 w trybie jednowątkowym układ uzyskał 155 punktów, natomiast w trybie wielowątkowym średnia wyniosła aż 811 punktów.

Kolejnym procesorem AMD montowanym w komputerach Morele Media Center M100 jest AMD Ryzen 3 2200G. W tym przypadku mamy do czynienia z układem czterordzeniowym i czterowątkowym o częstotliwość taktowania w zakresie od 3500 MHz do 3700 MHz. Pamięć podręczna i współczynnik TDP pozostają be zmian. Wyniki w Cinebench R!5 wynoszą kolejno 142 i 576 punktów. Jest to więc procesor słabszy od modelu Ryzen 5, niemniej jego wydajność nadal okaże się wystarczająca w domu i biurze.

Ostatnim układem CPU będzie AMD Athlon 200GE, dysponujący dwoma rdzeniami, czterema wątkami i taktowaniem na poziomie 3200 MHz. Jego współczynnik TDP wynosi zaledwie 35 W, dlatego też generuje on najmniejsze obciążenie. Jest przy tym procesorem najsłabszym – w testach Cinebench R15 uzyskał kolejno 125 i 357 punktów.

Choć możliwości wyboru procesora jest wiele, nie jest to jedyna kwestia, którą musimy się zająć przed wydaniem pieniędzy. Uwagę warto zwrócić na to, że komputery Media Center M100 zostały wyposażone w szybką pamięć RAM typu DDR4 (taktowanie aż 3000 MHz) – oferowane modele korzystają z 8 GB lub 16 GB pamięci.

Do tego dochodzą jeszcze dyski twarde. Przygotowanych zostało wiele kombinacji, dlatego warto dokładniej przyjrzeć się specyfikacji. Znaleźć się w niej może bowiem wyłącznie dysk HDD o pojemności od 1 TB do 4 TB, pojedynczy dysk SSD SATA III, którego pojemność wyniesie 240 GB, 480 GB lub 1 TB, a także oba dyski naraz. Warto rozważyć wszystkie 3 opcje do wyboru.

Wróćmy jeszcze na chwilę do wyboru procesorów, ponieważ jest on ważny również z innego względu. Otóż każdy układ korzysta z innej zintegrowanej karty graficznej. W przypadku procesora Intel będzie to model Intel UHD Graphics 610, Ryzen 5 2400G korzysta z możliwości jednostki AMD Vega 11, Ryzen 3 2200G z Vega 8, a z modelem Athlon została zintegrowana karta Radeon Vega 3. Warto zwrócić uwagę na to, jak karty radzą sobie podczas obsługi konkretnych programów (do wyboru najlepszego modelu przejdziemy w dalszej części tekstu).

Morele Media Center M100 – wygląd

Obudowy zestawów komputerowych M100 zostały zaprojektowane z myślą o prostocie i funkcjonalności. Użytkownicy otrzymują do dyspozycji elegancką, ciemną bryłę, wyróżniającą się przezroczystym oknem, które pozwala na podejrzenie pracy podzespołów. Co ważne, w konstrukcji znalazło się miejsce na specjalnie skonstruowane otwory wentylacyjne, dzięki którym gwarantowany jest efektywny przepływ powietrza. Dodając do tego sprawny wentylator, zyskujemy system, dzięki któremu temperatury utrzymywane są na względnie niskim poziomie. Nawet podczas pracy na pełnych obrotach.

Obudowa została wykonana z wysokiej jakości materiałów, dlatego wyróżnia się wysoką wytrzymałością mechaniczną. Jej minimalistyczny styl sprawia natomiast, że będzie pasować w każdym domu i biurze. Co ważne, w przypadku każdej konfiguracji w obudowie zamontowane zostały dwa porty USB 3.0.

Morele Media Center M100 – cechy

Jak już zostało wspomniane, zestawy komputerowe z omawianej serii wyróżniają się przede wszystkim wszechstronnością zastosowania. Są to jednocześnie sprzęty biurowe i multimedialne. Dzięki temu, doskonale sprawdzą się w domu, gdzie będą wykorzystywane do realizacji działań z różnych kategorii (oglądanie filmów, nauka, przeglądanie zasobów internetowych etc.), a także w biurach oraz w małych i średnich firmach. Przemyślany dobór podzespołów sprawił, że zestawy Media Center M100 przystosowane są zarówno do pracy, jak i rozrywki.

Wielozadaniowość gwarantowana jest przez elementy wyposażenia. Przyzwoite procesory, szybka pamięć RAM DDR4 i dyski twarde SSD pozwalają myśleć o stabilnym i wydajnym działaniu oraz uzyskaniu multimedialnego charakteru sprzętu. Warto zaznaczyć, że komputery te doskonale współpracują z urządzeniami peryferyjnymi. Bez problemu podłączymy do nich zewnętrzne nośniki danych, drukarki, monitory, rzutniki i wiele innych.

To wszystko jest możliwe przy jednoczesnym zapewnieniu stabilnego, bezawaryjnego działania, które zostało potwierdzone za sprawą restrykcyjnych testów. W ich trakcie sprawdzane były między innymi wartości temperatur i napięcia podczas pracy z różnym obciążeniem. Na każdy komputer nałożona została 3-letnia gwarancja door to door.

Morele Media Center M100 – wydajność

Na początku omówione zostały wszystkie podzespoły, które są montowane w poszczególnych konfiguracjach komputerów Morele Media Center M100. Na co warto się zdecydować? Jeśli zależy Wam na możliwe jak najwyższej wydajności, powinniście celować w zestawy wyposażone w procesor AMD Ryzen 5 2400G. Układ ten dysponuje również najlepszą jednostką graficzną.

Warto zaznaczyć, że jak na model zintegrowany, jej moc obliczeniowa jest całkiem przyzwoita. Dzięki temu, powinna poradzić sobie z obsługą nie tylko programów biurowych, ale również wielu narzędzi graficznych i projektowych. Potwierdzeniem tego są testy wydajnościowe. W programie 3DMark 11 Performance GPU, jednostka uzyskała średnią na poziomie 5490 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Extreme Graphics wyniosła 104446 punktów. Rezultaty są więcej niż przyzwoite. Co ciekawe, karta upora się z obsługą niektórych nowych gier. Oczywiście nie będą to najbardziej rozbudowane produkcje z segmentu AAA, ale na poniższej liście możemy dostrzec kilka ciekawych tytułów.

Morele Media Center M100 – podsumowanie, czy warto?

Wszechstronność przedstawionego wyżej sprzętu sprawia, że powinien zadowolić naprawdę szeroką grupę odbiorców. Co ważne, oferowane zestawy występują w atrakcyjnych cenach. Są one zróżnicowane pod względem procesorów, a także ilości RAM oraz ilość i rodzaju dysków twardych. Wszystko to pozwala dobrać sprzęt do domu lub biura, który okaże się należycie dopasowany do realizowanych zadań.

Na uwagę zasługuje także wysoka jakość wykonania obudowy oraz testy stabilności, które potwierdzają, że oferowane zestawy komputerowe są w stanie zapewnić nie tylko wydajne, ale również bezawaryjne działanie.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 16:48
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.