Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Morele HOMESTUDIO H1100 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

Przedstawiamy tani zestaw komputerowy, przystosowany do standardowego użytku domowego.

Jest on kierowany do osób poszukujących urządzeń za niewielkie pieniądze, które pozwolą na podstawowe aktywności – oglądanie filmów, surfowanie po sieci, obsługę pakietu biurowego etc. Największym atutem sprzętów są ich niskie ceny.

Morele HOMESTUDIO H1100 - dane techniczne oraz cena

Warto w tym miejscu podkreślić, że oferowane na rynku konfiguracje nie są specjalnie zróżnicowane. Nie oznacza to jednak wcale, że użytkownicy nie mogą swoich zestawów rozbudowywać, na przykład o nowy dysk czy też pojemniejsze kości RAM.

Dane techniczne Morele HOMESTUDIO H1100 (najmocniejsza konfiguracja)

 • ProcesorIntel Celeron G3900
 • Układ graficzny – jednostka zintegrowana
 • Pamięć – DDR4-2133, 4 GB (maksymalnie 32 GB)
 • Nośnik danych – do 1 TB HDD
 • Porty - 2xUSB 3.0, 4xUSB 2.0, 1xDVI-D, gniazdo mikrofonowe, gniazdo słuchawkowe, 1xPS/2, RJ-45, czytnik kart pamięci, 4xSATA
 • Łączność – karta sieciowa 10/100/1000 Mb/s
 • Gabaryty - wysokość: 41,5 cm, szerokość: 19,3 cm, głębokość: 36,1 cm
 • Rodzaj obudowy – Tower
 • Dodatki – zasilacz 400 W, napęd DVD Super-Multi Dual-Layer, mysz, klawiatura, antywirus, karta Wi-Fi USB
 • Zastosowanie – do domu
 • Cena – 1014,71 zł

Morele HOMESTUDIO H1100 – dostępne konfiguracje

Zestawy komputerowe z serii H1100 zostały wyposażone w podzespoły wyróżniające się przeciętną wydajnością i niskim poborem energii. Cel był jeden – umożliwić obsługę podstawowych programów oraz realizację standardowych zadań, mieszczących się w ramach tak zwanego użytku domowego.

Wszystko to zapewnić ma między innymi procesor Intel Celeron G3900. Jest to dwurdzeniowy i dwuwątkowy układ, którego częstotliwość taktowania wynosi 2800 MHz. Do tego dochodzi 2 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu. Warto podkreślić, że jego współczynnik TDP wynosi 51 W.

Mamy więc do czynienia z urządzeniem, które być może nie poradzi sobie z obsługą zaawansowanych programów graficznych czy też projektowych, ale spełni podstawowe założenia. Gwarantuje on bowiem stabilne działanie systemu operacyjnego Windows 10, a także wspomnianego już oprogramowania biurowego, multimedialnego i sieciowego. Wszystko to sprawia, że dobrze sprawdzi się na co dzień, by sprawdzić skrzynkę e-mailową, przeglądnąć Internet, obejrzeć film czy też zagrać w prostą grę, której wymagania sprzętowe są niskie.

Jak można się było spodziewać, komputery Morele HOMESTUDIO H1100 są pozbawione dedykowanej karty graficznej (co nie oznacza, że nie można dokupić jej osobno). Ograniczają się wyłącznie do zintegrowanej jednostki Intel HD Graphics 510. Jest to mocno już wiekowa karta (jej premiera miała miejsce ponad 4 lata temu), dlatego nie można spodziewać się po niej cudów.

Za sprawne działanie systemu i wszelkich zainstalowanych programów odpowiada również pamięć RAM. Wybór padł na szybkie kości DDR4 (ich taktowanie wynosi 2133 MHz). Oferowane komputery zazwyczaj dysponują 4 GB pamięci, jednak jeden wolny slot pozwala na szybkie zwiększenie tej wartości, tak aby zestaw spełniał wymagania bardziej rozbudowanych programów.

Ostatnim elementem wartym uwagi jest oczywiście dysk twardy. Komputery z omawianej serii są wyposażane w urządzenia talerzowe (HDD), których pojemność zazwyczaj wynosi 1 TB. Do zestawu dołączany jest także antywirus, karta Wi-Fi USB oraz mysz i klawiatura. O system operacyjny musimy zatroszczyć się sami.

Morele HOMESTUDIO H1100 – wygląd

Wymienione wyżej podzespoły zostały zamontowane w obudowie SilentiumPC Crutus M10. Choć nie mamy tu do czynienia ze szczególnie wydajnymi urządzeniami, które generowałyby spore obciążenia, należy pochwalić sposób wykonania tej konstrukcji. Gwarantuje ona odpowiednią cyrkulację powietrza i skuteczne chłodzenie, za które odpowiada tylny wentylator wyciągowy oraz filtr mesh, który został zamontowany na przednim panelu. Cieszy również sposób rozmieszczenia złączy i portów – część z nich znajduje się z przodu.

Biorąc pod uwagę design, nie możemy powiedzieć, by obudowa jakoś specjalnie wyróżniała się na tle innych sprzętów. Do czynienia mamy z prostą konstrukcją, utrzymana w ciemnej, stonowanej kolorystyce. Brak tu jakichś elementów dekoracyjnych czy innego rodzaju wstawek.

Należy podkreślić, iż jest to obudowa typu Tower, która wyróżnia się sporym wymiarami. Zajmuje przez to dużo miejsca, dlatego nie sprawdzi się na stanowiskach z ograniczoną ilością wolnego miejsca.

https://images.morele.net/full/978415_0_f.jpg

Morele HOMESTUDIO H1100 – wydajność

Zamontowane podzespoły zapewniają wyłącznie obsługę podstawowych programów, co potwierdzają rozmaite testy wydajnościowe, które zostały przeprowadzone w popularnych programach diagnostycznych.

Procesor Intel Celeron G3900 na platformie Cinebench R15 uzyskał 119 punktów w trybie jednowatowym oraz 213 punktów w trybie wielowątkowym. Doskonale pokazuje to, jakie są rzeczywiste możliwości układy. Sprawdzi się on wyłącznie w domu lub w niewielkich firmach. Na podobnym poziomie spisuje się zintegrowana karta graficzna Intel HD Graphics 510. W programie  3DMark 11 Performance GPU uzyskała średnią na poziomie zaledwie 847 punktów.

Czy wystarczy to do obsługi gier? Ograniczyć musimy się do produkcji, które wyróżniają się niskimi wymaganiami sprzętowymi. Będą to więc gry wiekowe, pokroju starszych odsłon Farming Simulator, Doty 2 Reborn czy też F1 2014.

Morele HOMESTUDIO H1100 – wady i zalety

Nie da się ukryć, że największy plus w przypadku serii HOMESTUDIO H1100 należy postawić przy niskich cenach poszczególnych konfiguracji. Za niewielkie pieniądze możemy jednak zakupić sprzęt, który upora się z wszelkimi podstawowymi zadaniami. Komputer pozwoli nam na oglądanie filmów, surfowanie po sieci, naukę, pracę z użyciem programów biurowych czy też granie, choć oczywiście musimy mieć na uwadze, że lista gier, którą sprzęt „uciągnie” jest ograniczona.

Po stronie zalet z pewnością znajdzie się również obudowa. Została ona bowiem wykonana bardzo solidnie, dlatego nie musimy martwić się wysokimi temperaturami czy też głośną pracą poszczególnych podzespołów. Problemem mogą być wyłącznie jej wymiary. Konstrukcje typu Tower wymagają sporej ilości miejsca, dlatego należy wziąć to pod uwagę. Mały plusik trzeba postawić także przy zestawie portów i złączy, a także przy wyposażeniu dodatkowym.

Jeżeli chodzi o wady serii, wskazać należy wspomniane już wymiary sprzętu. Nie da się również ukryć, że zamontowane podzespoły nie pozwolą na wiele. Wszystko rozbija się więc o nasze oczekiwania. Osoby, którym zależy na komputerze wydajnym, pozwalającym na pracę w środowisku graficznym i projektowym, powinny decydować się na inne zestawy. To samo tyczy się zresztą graczy chcących nacieszyć się nowymi tytułami.

Morele HOMESTUDIO H1100 – podsumowanie, czy warto kupić?

Komputery z omówionej serii okażą się dobrym wyborem dla wszystkich, którzy szukają oszczędności, a przy okazji chcą otrzymać sprzęt, który poradzi sobie ze standardowym użytkowaniem domowym. Pod tym względem modele H1100 spisują się dobrze, oferując przy okazji zadowalającą jakość wykonania.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 19:05
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.