Udostępnij
Skomentuj

Montaż kolorowych żarówek – czy warto?

Rynek motoryzacyjny jest pełen kolorowych żarówek, za pomocą których możemy odmienić wygląd naszego samochodu.

Tak naprawdę jednak z uwagi na obowiązujące w Polsce przepisy prawne mamy ograniczone możliwości personalizacji lamp. Jakie kolory są dopuszczalne i czy warto decydować się na tego typu modyfikacje?

Kolorowe żarówki do samochodu czy warto stosować?

Postęp technologiczny w dziedzinie oświetlenia sprawił, że na rynek trafiły produkty charakteryzujące się szeroką gamą kolorystyczną, niskim poborem energii, trwałością oraz niebywałą żywotnością, co znacząco wydłużyło okres ich eksploatacji. Podobne rozwiązania implementowane są na rynku oświetlenia samochodowego, toteż coraz więcej kierowców zastanawia się, czy warto kupić kolorowe żarówki.

Kolorowe światła mają pewne zalety. Pozwalają w szybki i stosunkowo tani sposób zmienić wygląd pojazdu. Nadają mu indywidualnego charakteru i sprawiają, że jest on bardziej widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego. Dzięki zastosowaniu kolorowych świateł nasz samochód na pewno będzie się wyróżniał na tle innych pojazdów.

Kolorowe żarówki należy traktować jednak jedynie jako efektowny gadżet, który daje ciekawy efekt wizualny. Nie zwiększają one bowiem ani zasięgu, ani mocy świateł. Nie przyczyniają się zatem do poprawy bezpieczeństwa czy komfortu jazdy.

Co więcej jeśli zamontujemy kolorowe żarówki niezgodne z normą, podczas kontroli drogowej dowód rejestracyjny pojazdu zostanie zatrzymany, a my będziemy musieli zapłacić mandat w wysokości 200 złotych. Wiąże się to również z koniecznością demontażu nielegalnych świateł. Warto zatem upewnić się, jakie modyfikacje kolorystyczne możemy przeprowadzić, zanim zakupimy nowe lampy. W ten sposób unikniemy kłopotów i niepotrzebnych wydatków.

Jakie można montować – norma

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 roku określającego warunki techniczne pojazdów oraz zakres ich niezbędnego wyposażenie dopuszcza się stosowanie jedynie trzech kolorów świateł. Mogą to być:

  • białe żarówki do samochodu – kolor biały zarezerwowany jest dla świateł przednich i oświetlenia tablicy rejestracyjnej z tyłu pojazdu,
  • żółte żarówki do samochodu – barwa żółta selektywna zarezerwowana jest dla świateł przednich, a żółta samochodowa dla kierunkowskazów,
  • czerwone żarówki do samochodu – kolor czerwony jest zarezerwowany dla świateł tylnych i światła stop.

Wszelkie inne kolory są niedopuszczalne, co dla kierowców pragnących odmienić wygląd swojego samochodu poprzez modyfikację barwy żarówek, nie jest dobrą wiadomością. Część posiadaczy pojazdów opatrznie interpretuje zapisy prawne, twierdząc, że ma tutaj zastosowanie zasada: „jeżeli coś nie jest zabronione, to jest dozwolone”. Niestety, o swoim błędnym rozumowaniu przekonują się zazwyczaj podczas kontroli drogowej.

Jakie modyfikacje możemy przeprowadzić?

Jeżeli jednak nadal chcemy, aby nasz samochód wyróżniał się nieco odmiennym wyglądem, możemy zdecydować się na modyfikację:

  • świateł do jazdy dziennej – poprawiają widoczność pojazdu wśród innych uczestników ruchu drogowego, jednak z uwagi na małą moc nie pełnią funkcji doświetlających drogę. Zazwyczaj sprzedawane są w formie diod LED, dzięki czemu ciekawie się prezentują. Oprócz tego, iż muszą mieć odpowiednią barwę (białą), konieczne jest spełnienie wymogów dotyczących ich prawidłowego montażu. Ponadto światła do jazdy dziennej powinny posiadać homologację. W przeciwnym razie w trakcie kontroli drogowej, dowód rejestracyjny pojazdu może zostać zatrzymany.
  • świateł przeciwmgłowych – w tym wypadku mamy możliwość zamontowania dwóch typów reflektorów – w kolorze białym lub żółtym selektywnym. Inne barwy są niedopuszczalne. Istotne jest przede wszystkim to, aby światła nie oślepiały innych kierowców, toteż musimy pamiętać o ich odpowiednim (zgodnym z prawem) montażu. Jako światła przeciwmgłowe zastosować można lampy halogenowe, które nie tylko będą się estetycznie prezentowały, ale również poprawiają bezpieczeństwo. Zwiększają bowiem zasięg świateł.
  • świateł drogowych – w ich wypadku mamy największą dowolność, jednak nie jeżeli chodzi o barwę świateł – muszą być białe lub żółte selektywne. Ustawodawca nie precyzuje bowiem miejsca, w którym należy zamontować światła (w liczbie dwóch lub czterech sztuk). Warunek jest jednak jeden – nie mogą one oślepiać innych kierowców.

Kolorowe żarówki jednak możliwe

Chęć modyfikowania koloru świateł przez posiadaczy samochodów sprawiła, że producenci oświetlenia zaczęli szukać rozwiązań, które z jednej strony umożliwiłyby uzyskanie ciekawej barwy reflektora, a z drugiej spełniały wymogi prawne. W ten sposób powstały żarówki ColorVision marki Philips.

Skonstruowane są one w taki sposób, aby strumień światła padającego na drogę był biały. W kloszu natomiast dochodzi do rozproszenia barwy w wybranym kolorze. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnej powłoki optycznej, która odbija światło w reflektorze. Na jakie żarówki do samochodu Philips możemy się zdecydować?

Producent oferuje nam:

  • niebieskie żarówki do samochodu
  • fioletowe żarówki do samochodu
  • zielone żarówki do samochodu
  • żółte żarówki do samochodu

Jest to rozwiązanie, które pozwala nam na zmianę wyglądu samochodu, bez obawy o to, iż w trakcie kontroli drogowej dowód rejestracyjny pojazdu zostanie zatrzymany, a my będziemy zmuszeni do zapłaty mandatu. Żarówki te mają homologację ECE R37, co oznacza, iż są dopuszczone do użytku drogowego w Europie.

Jak wybrać dobre żarówki do samochodu?

W przypadku standardowych reflektorów głównych stosowane są najczęściej żarówki H1, H4 oraz H7. Należą one do grupy żarówek halogenowych. Są one wypełnione gazem – halogenem, który stanowi mieszaninę jodu i bromu. Dzięki takiej konstrukcji podwyższona została temperatura żarnika, co w praktyce przekłada się na bielszy i jaśniejszy strumień światła.

Właściwości żarówek H1, H4, H7 są podobne. Różnią się one między sobą jednak kształtem. Są bowiem dostosowane do odmiennych rodzajów reflektorów. Jakie żarówki do samochodu h1 warto zatem wybrać?

Żarówki H1 wyposażone są w jeden żarnik. Wykorzystuje się je do świateł mijania lub drogowych (tak zwanych długich). Zazwyczaj ich moc to 55 W. Przy ich wyborze warto zwrócić uwagę na wydajność. Powinna ona sięgać 1550 lumenów. Ich trwałość nie jest imponująca i mieści się w zakresie 330-550 godzin.

To, czy będą one w stanie osiągnąć maksymalną trwałość, zależy jednak od wielu czynników, nie tylko od tego, czy zdecydujemy się na droższy i markowy produkt. Wpływ na trwałość żarówek ma bowiem także kondycja akumulatora oraz rodzaj i wiek reflektorów.

W przypadku starszych modeli reflektorów soczewkowych żarówki te wykazują tendencję do szybszego przepalania się. Wszystko za sprawą wyższej temperatury, która panuje w ich wnętrzu. Jest to szczególnie widoczne w starych samochodach, w których odbłyśnik utracił swoje właściwości odbłyskowe.

Jeżeli chcemy w optymalny sposób dopasować żarówkę H1, najlepszą metodą będzie po prostu jej wymontowanie i pokazanie sprzedawcy w sklepie. Wówczas na pewno unikniemy pomyłki. Na podkreślenie zasługuje fakt, iż na rynku może dostać żarówki H1 o większej wydajności, jednak produkty tego typu są mniej trwałe, nawet o połowę.

Jakie żarówki do samochodu h7 sprawdzą się najlepiej?

Ewolucją żarówek H1, są żarówki H7, które podobnie jak te pierwsze wyposażone są w jedno włókno, co odróżnia je od dwuwłóknowych modelów H4. Są one stosowane w światłach mijania. Ich cechami charakterystycznymi są dobry rozkład światła oraz spora wydajność świetlna, kształtująca się na poziomie 1500 lumenów. Mają one również dużą moc – około 55 W.

Podobnie jednak jak w przypadku żarówek H1, w modelach H7 nie wyeliminowano stosunkowo niskiej trwałości. Zazwyczaj musimy je wymieniać już po 350-550 godzinach pracy, co nie jest imponującym wynikiem.

Szukając optymalnych żarówek H7, najlepiej zdecydować się na produkty markowe. Cechują się one bardzo dobrą wydajnością oraz większą trwałością. Nie są bowiem aż tak bardzo podatne na szkodliwe działanie wysokich temperatur jak tanie żarówki, których pochodzenia nie jesteśmy pewni.

Przed kupnem żarówki H7 istotną kwestią jest sprawdzenie, czy została ona wyposażona w filtr UV. Dzięki temu nie dojdzie do zaciemnienia reflektora, co pozwoli na jego utrzymanie w nienagannym stanie i sprawi, że lampy będą dobrze oświetlały drogę.

Jakie żarówki do samochodu h4 będą optymalnym wyborem?

Jak zostało wspomniane żarówki H4 charakteryzują się odmienną konstrukcją. Wyposażone są bowiem w dwa włókna. Światła mijania działają, jeżeli świeci się pierwsze włókno. Po przełączeniu na drugie włókno uruchamiają się światła drogowe. Żarówki H4 mogą w ten sposób obsługiwać także światła drogowe i przeciwmgłowe.

Ten typ żarówek charakteryzuje się dobrą wydajnością świetlną – 1000 lumenów i sporą mocą – 55 W. Ich zaletą jest również to, iż dobrze oświetlają drogę, jednocześnie nie oślepiając kierowców jadących z naprzeciwka. Wyposażone są bowiem w metalową szybkę, która częściowo przysłania światło emitowane przez włókno.

Popularność stosowania żarówek H4 nie wynika jednak jedynie z ich właściwości świetlnych, a z ich trwałości. Mogą one świecić przez 350-700 godzin, w zależności od tego, w jakich warunkach są eksploatowane.

Podobnie jak w przypadku żarówek H4, modele H7 powinny być wyposażone w filtr UV, co uchroni reflektor przed szybkim starzeniem się. Warto zdecydować się na produkty wykonane z niebarwionego i przejrzystego szkła. Dają one bowiem najjaśniejszy strumień światła.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 20:19
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.