Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Modele do sklejania - jak wybrać dla dzieci? Które najlepsze?

Modelarstwo to niezwykle ciekawe hobby. Jak wybrać odpowiednie modele do sklejania?

Dzieci zazwyczaj składają i sklejają różne pojazdy - samoloty, samochody i czołgi. Popularne są także modele związane z kolejnictwem. Dzieci uwielbiają także składać lub zbierać modele nawiązujące do znanych filmów np. Star Wars. Modele mogą służyć też do ozdoby - dzieci kolekcjonują je i ozdabiają nimi swój pokój. Niektóre zestawy do składania nie wymagają używania kleju i malowania poszczególnych elementów. Wyróżnić można modele do samodzielnego montażu oraz modele kolekcjonerskie, które nie wymagają składania i służą do ozdoby. Jak wybrać model do sklejania dla dziecka i na co zwrócić uwagę?

Rodzaje modeli do sklejania

Modele drewniane. Przeważnie są to modele statków, lecz nie jest to regułą. Dostępne w różnych skalach, przeznaczone dla starszych dzieci ze względu na to, że wymagają już od modelarza sporych umiejętności. Niezwykle dokładnie odwzorowane statki, które naprawdę istniały, po złożeniu prezentują się bardzo imponująco. Drewniane modele statków składają się z precyzyjnie wyciętych elementów. Oprócz drewnianych części w zestawach są dodatki ceramiczne oraz wykonane z miedzi, mosiądzu lub żeliwa.

Metalowe modele to przeważnie modele kolekcjonerskie - nie wymagają samodzielnego montażu i służą do ozdoby. Fani motoryzacji mogą kupić metalowe modele samochodów w różnych skalach, będące dokładnym odwzorowaniem swoich prawdziwych odpowiedników. Kupić można między innymi modele Ferrari, Porsche, Lamborghini, Chevroleta itd.

Modele plastikowe. Najtańsze plastikowe modele kosztują kilka złotych. Są to proste zabawki do złożenia dla dzieci w wieku od 3 lat. Dla starszych dzieci od 8go roku życia przeznaczone są modele do sklejania pozwalające zbudować przeróżne kształty - statek piracki, łódź podwodną, ciężarówki, samoloty wojskowe itd.

Modele kolekcjonerskie. Są to modele, które zazwyczaj nie wymagają samodzielnego montażu. Służą do ozdoby i są zbierane przez fanów np. motoryzacji. Modele kolekcjonerskie wykonane są z plastikowych i metalowych elementów. Mogą być wykończone elementami ceramicznymi, miedzianymi itd. Najlepsze kolekcjonerskie modele bardzo realistycznie odwzorowują swoje rzeczywiste odpowiedniki.

Samodzielne składanie czy modele kolekcjonerskie?

Zainteresowanie dzieci modelarstwem może przerodzić się w hobby oraz pasję na długie lata. Jeśli dzieci wykazują zainteresowanie puzzlami i składaniem różnych rzeczy, to warto pomyśleć nad kupieniem im prostego modelu do sklejania lub składania, by zobaczyć, czy taka forma zabawy im się spodoba. Z czasem można kupować coraz bardziej skomplikowane modele. Nawet jeśli dzieci z czasem znudzą się składaniem modeli lub w ogóle nie zainteresują się taką formą zabawy, to na rynku dostępne są modele kolekcjonerskie, które nie wymagają samodzielnego montażu, ale pozwalają na zebranie modeli np. ulubionych samochodów, które służą zarówno do zabawy, jaki do ozdoby.

Jak wybrać modele plastikowe?

Jeśli wybierany model jest pierwszym, to nie powinien on być zbyt skomplikowany i składać się z wielu elementów. Istotny jest także wiek dziecka. Składanie modeli nie należy do prostych czynności, wymaga precyzji i skupienia, dlatego dla młodszych dzieci wybiera się proste modele, składające się z kilku elementów. Starsze dzieci, od około ósmego roku życia mogą spróbować swoich sił w składaniu nieco bardziej skomplikowanych konstrukcji. Do sklejenia modelu plastikowego przeważnie potrzebny jest specjalny klej modelarski. Czasami jest on dołączony do zestawu, lecz zazwyczaj trzeba go dokupić. Modele plastikowe dostępne są w różnych skalach i mają różną tematykę. Z plastikowych elementów można składać samochody, samoloty, czołgi, pociągi, statki itd. Wybierając model dla początkującego nie należy kupować zestawu, który ma dużo bardzo szczegółowych i małych elementów - niepowodzenie w składaniu zbyt skomplikowanych modeli może zniechęcić do podejmowania kolejnych prób w tej dziedzinie. Najlepsze modele dla początkujących, to modele niezbyt skomplikowane, których złożenie nie przysporzy wielu trudności, a pierwsze złożone zestawy zachęcą być może do złożenia kolejnych, bardziej skomplikowanych konstrukcji.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 21:19
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.