Udostępnij
Skomentuj

Miernik napięcia – jak wybrać? Jaki najlepszy?

Awarie układu elektrycznego zdarzają się dosyć często i zazwyczaj dochodzi do nich w nieodpowiednim momencie.

Aby przeprowadzić drobne prace naprawcze, niezwykle przydatnym narzędziem okaże się miernik napięcia. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru urządzenia?

Miernik napięcia – jaki wybrać?

Podstawową kwestią, jaką należy wziąć pod uwagę przy wyborze miernika napięcia (multimetra), jest nasze doświadczenie. Jeśli jesteśmy amatorami, powinniśmy wybrać sprzęt, który będzie prosty w obsłudze. W takiej sytuacji najlepiej sprawdzają się mierniki, które w sposób automatyczny dobierają skalę pomiarową.

Dla osób, które rzadko korzystają z multimetru, stanowi to spore ułatwienie, tym bardziej, iż niewłaściwy dobór skali może spowodować przepalenie bezpiecznika. Problemem może okazać się ewentualna awaria automatycznego doboru skali, co dla amatorów będzie prawdopodobnie wiązało się z koniecznością wymiany urządzenia.

Osoby, które znają się na obsłudze mierników napięcia, z powodzeniem mogą zdecydować się na sprzęt ze skalami wybieranymi ręcznie. Ceny obu wariantów są porównywalne. Wszystko zależy zatem od naszych preferencji.

Jaki miernik napięcia kupić do samochodu?

Jak zostało wspomniane, multimetr to urządzenie, które sprawdzi się w każdym samochodzie. Pozwala on zdiagnozować praktycznie każdą usterkę układu elektrycznego, począwszy od niedziałających wycieraczek, poprzez niesprawne światła, a zakończywszy na za szybko rozładowującym się akumulatorze.

Miernik napięcia samochodowy powinien pracować w instalacji prądu stałego – praktycznie wszystkie dostępne na rynku modele to umożliwiają. Szczególnie istotne jest jednak to, aby urządzenie miało budowę, która umożliwia podłączenie go do dowolnych punktów sieci bez konieczności trzymania czujników. Wymóg ten spełnia miernik kleszczowy.

Innym rozwiązaniem, które może okazać się przydatne w samochodzie jest miernik napięcia diodowy. Urządzenie to jest proste w obsłudze, a jego zadaniem jest sygnalizowanie napięcia w obwodzie sieci samochodowej. Pozwala to odczytać, w jakiej kondycji znajdują się ogniwa akumulatora, co również jest przydatną informacją dla kierowców.

Na jaki wskaźnik napięcia się zdecydować?

Wybór multimetru wcale nie jest tak prostym zadaniem, jak mogłoby się wydawać. Zanim podejmiemy ostateczną decyzję, warto sprawdzić jego najważniejsze parametry, w tym:

  • przeznaczenie – jeżeli multimetra będziemy używać jedynie w samochodzie, musimy zadbać o to, aby był on przystosowany do mierzenia prądu stałego 12V. Większość dostępnych na rynku multimetrów mierzy nie tylko prąd stały, ale również napięcie przemienne (spotykane w instalacji domowej). Im droższy sprzęt, tym więcej możliwości pomiaru otrzymujemy. Sprawdzić możemy między innymi natężenie prądu przemiennego, pojemność kondensatora, pomiar temperatury czy też test ciągłości obwodu. Jeśli jesteśmy amatorami, nie skorzystamy z tych funkcji. Z tego względu nie warto przepłacać i wybrać wskaźnik napięcia, który nie ma dodatkowych modułów.
  • dokładność pomiaru – o funkcjonalności miernika napięcia nie przesądza mnogość funkcji, a przede wszystkim dokładność pomiaru. Jest ona wskazywana przez producenta na opakowaniu multimetru, jednak nie w sposób dosłowny. W celu uzyskania wartości liczbowej musimy bowiem przeprowadzić stosowne obliczenia. Pamiętajmy, że kupno miernika, dla którego nie określono dokładności, jest złym pomysłem. Świadczy to bowiem o jego kiepskiej jakości. Jeśli zaś zmierzamy używać miernika jedynie do określania wartości napięcia, nie musimy aż tak bardzo zwracać uwagi na dokładność, co nie oznacza, iż informacje o niej nie powinny być wskazane na opakowaniu miernika.
  • zabezpieczenie – podczas używania miernika istnieje ryzyko przekroczenia zakresu pomiarowego, co może doprowadzić do uszkodzenia narzędzia. Aby temu zapobiec, multimetr zazwyczaj wyposażony jest w bezpiecznik lub dwa – w zależności od modelu, co pozwala zapobiec jego ewentualnemu zniszczeniu. Musimy jednak pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności, jeśli którykolwiek z zakresów pomiarowych został oznaczony jako „unfused”. Oznacza to, iż nie ma on bezpiecznika.
  • dodatkowe funkcje – są ważne przede wszystkim dla profesjonalistów, gdyż dodatkowe moduły są zazwyczaj przydatne w określonych sytuacjach. Część z nich to także wartościowe cechy użytkowe sprzętu, które sprawiają, że korzystanie z niego jest po prostu łatwiejsze:
  1. True RMS – moduł ten pozwala na określenie wartości dla prądu przemiennego na podstawie rzeczywistej wartości skutecznej. Przydaje się to profesjonalistom.
  2. podświetlenie wyświetlacza – chociaż wydawać by się mogło, iż powinna być to funkcja standardowa, pojawia się tylko w niektórych miernikach. Będzie przydatna zwłaszcza w ciemnych pomieszczeniach. Dlatego też warto sprawdzić, czy wybrany przez nas model ma taką opcję.
  3. HOLD – funkcja ta pozwala zatrzymać wartość pomiaru na wyświetlaczu, pomimo rozłączenia obwodu. Opcja ta przydaje się zwłaszcza wtedy, gdy chcemy spisać otrzymane parametry.
  4. automatyczne skalowanie – opcja ta sprawia, iż użytkownik nie musi manualnie ustawiać zakresu pomiaru, co ogranicza ryzyko przekroczenia wartości pomiarowej, a tym samym uszkodzenia miernika.
  5. wzmocniona obudowa – dzięki niej możemy być pewni, iż miernik nie zepsuje się, nawet jeśli kilka razy spadnie na podłogę, co może się zdarzyć podczas jego użytkowania.

Jak mierzyć miernikiem napięcia?

Obsługa multimetra nie jest skomplikowana. Jednak sposób dokonywania pomiaru różni się nieco w zależności od tego, z jakim rodzajem sprzętu mamy do czynienia. Jeśli korzystamy z miernika uniwersalnego wyposażonego w sondy, musimy pamiętać o odpowiednim ich przyłożeniu do właściwych punktów obwodu.

Jest to mniej wygodna opcja, gdyż na przykład podczas pomiaru natężenia, trzeba przerwać obwód. Ważnym aspektem jest również sprawdzenie długości sond i wielkości krokodylków, które są przydatne podczas pomiarów.

Jeśli korzystamy z mierników cęgowych, nie występuje konieczność przerywania obwodu. Urządzenia tego typu działają bowiem dzięki zjawisku indukcji. Wówczas element obwodu umieszczany jest wewnątrz pętli, jaką wyznaczają cęgi.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 19:22
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.