Udostępnij
Skomentuj

Miernik głębokości bieżnika opon - jak wybrać? Jaki najlepszy?

Stan opon ma bezpośredni wpływ na komfort i bezpieczeństwo jazdy, dlatego powinny być one przez nas regularnie sprawdzane.

Związane jest to między innymi z kontrolą głębokości bieżnika, w czym pomocne okażą się specjalnie do tego przystosowane urządzenia. Bieżnikiem nazywamy zewnętrzną część opony, która ma bezpośredni kontakt z jezdnią. Łatwo więc domyślić się, że jej głębokość przekłada się na zachowanie opony. Wszystko to sprawia, że wartość ta określana jest stosownym parametrem, zwanym TWI (Tread Wear Index), czyli indeksem zużycia opony.

Za jego pomocą określana jest minimalna głębokość bieżnika, która, zgodnie z polskim prawem, nie powinna być mniejsza niż 1,6 m. W przypadku autobusów wartość ta wynosi 3 mm. Dzięki znacznikowi TWI, który znajduje się na oponie, z łatwością możemy dokonać pomiaru obecnego stanu bieżnika. Żeby analiza ta okazała się dokładna, należy skorzystać ze specjalnego narzędzia zwanego miernikiem.

Mierniki wysokości bieżnika opon – jak wybrać?

Jak to w przypadku takich urządzeń bywa, charakteryzują się one różnymi parametrami, które mają wpływ na komfort ich użycia, a także na dokładność wykonanego pomiaru. Obecny podział wskazuje na dwa rodzaje mierników:

  • ręczny miernik głębokości bieżnika opon samochodowych – w budowie przypominają nieco linijkę, wykonywane są najczęściej z drewna lub metalu. Składają się z miarki oraz wysięgnika, czyli ruchomej części, która umieszczana jest bezpośrednio w bieżniku. Decydując się na zakup takich modeli, powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na parametr odpowiedzialny za głębokość pomiaru. W przypadku standardowych urządzeń wynosi on 30 mm, choć znaleźć można również mierniki o głębokości dochodzącej nawet do 50 mm. Kolejnym istotnym parametrem jest dokładność pomiaru, która powinna wynosić 0,1 mm. Dzięki temu jesteśmy w stanie bardzo precyzyjnie stwierdzić, jak głęboki jest bieżnik posiadanej przez nas opony. Po stronie zalet ręcznych miernik należy zapisać przede wszystkim niską cenę, która wynieść może od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Do wad należy natomiast słaba wytrzymałość tego typu urządzeń oraz mniejsza dokładność pomiaru w porównaniu z modelami cyfrowymi,
  • cyfrowy miernik głębokości bieżnika opon samochodowych – zdecydowanie bardziej zaawansowane urządzenia, które gwarantują najwyższą dokładność realizowanego pomiaru. Charakteryzują się przede wszystkim bardzo szerokim zakresem pracy. Dzięki temu, jak są zbudowane i jak działają, całkowicie eliminują możliwość popełnienia błędu. Co ważne, niektóre modele pozwalają na zapisanie poszczególnych wyników, dzięki czemu możemy dokładnie obserwować, jak szybko nasza opona się zużywa. Na rynku dostępne są także urządzenia profesjonalne, które znajdują zastosowanie przede wszystkim w profesjonalnych warsztatach samochodowych. Oczywiście za większą dokładność, łatwość użycia i dodatkowe funkcje należy zapłacić. Najtańsze mierniki cyfrowe kosztują około 15 złotych, cena tych najdroższych może wynieść nawet 100 złotych.

Miernik wysokości bieżnika opon – jaki najlepszy?

Pomimo różnicy w budowie i sposobie działania, oba rodzaje mierników okażą się wystarczające, by dokonać prawidłowego pomiaru. Jeżeli wiemy, jak korzystać z modeli ręcznych i nie chcemy przepłacać, możemy zdecydować się właśnie na nie.

Urządzanie cyfrowe kierowane są przede wszystkim do osób, które cenią sobie wygodę użytkowania, możliwość skorzystania z dodatkowych funkcji oraz większą wytrzymałość mechaniczną.

Miernik wysokości bieżnika opon – jaka firma?

Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń, które są atrakcyjne jedynie pod względem cenowym. Najczęściej są one przygotowywane przez firmy cieszące się znikomą renomą, które decydują się na liczne oszczędności wpływające na końcową jakość produktu.

Wszystko to sprawia, że powinniśmy celować wyłącznie w modele pochodzące od sprawdzonych producentów. Biorąc pod uwagę obecną ofertę rynkową, warto polecić mierniki AG235, Hazet oraz ATS.

Jak wykonać pomiar za pomocą miernika?

Cała operacja jest bardzo prosta. Wystarczy przystawić urządzenie do centralnych rowków bieżnika i przeprowadzić pomiar. Czynność tę powtarzamy w przynajmniej 3 innych miejscach, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że opona zużywa się równomiernie. Pomiar należy wykonać także w rowkach bocznych.

Dlaczego należy mierzyć głębokość bieżnika? Pamiętać należy o tym, że opona, wraz ze stopniową utratą warstwy zewnętrznej, traci również najważniejsze parametry odpowiedzialne za zachowanie się jej podczas jazdy. Obniża się przyczepność, co wpływa na komfort jazdy na zakrętach oraz drogę hamowania.

Co ważne, wspomniana wcześniej wartość 1,6 mm jest uznawana za krytyczną. Wiele ekspertów radzi, aby opony wymieniać już wtedy, gdy głębokość bieżnika spadnie poniżej 3 mm. Przekroczenie tej granicy powoduje, że opona słabo radzi sobie ze zmiennymi warunkami panującymi na jezdni. Największe kłopoty pojawiają się podczas jazdy w deszczu – jakość opony ma wtedy największy wpływ na nasze bezpieczeństwo.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 17:52
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.