Udostępnij
Skomentuj

Medion Akoya - recenzja, dane techniczne, czy warto?

Na rynku dostępne są tanie laptopy niemieckiej firmy Medion. Czy warto się nimi zainteresować?

W przypadku przedsiębiorstw, które są własnością większych koncernów (Medion należy do Lenovo), bardzo często możemy liczyć na ciekawe urządzenia, które kuszą przede wszystkim ceną, jednak czasem są w stanie zaproponować również solidną jakość wykonania i zadowalającą wydajność.

Polecane laptopy

Medion Akoya – dane techniczne oraz cena

Omawiana seria składa się z laptopów biurowych, które jednak można podłączyć również pod kategorię urządzeń domowych. Związane jest to z ich uniwersalnością, wynikającą z zastosowanych podzespołów.

Specyfikacja techniczna najmocniejszej konfiguracji

  • Procesor – Intel Core i7-6500U
  • Układ graficzny – jednostka zintegrowana
  • Pamięć – DDR3L-1600, 8 GB (maksymalnie 8 GB)
  • Matryca – TN, 15,6 cali Full HD (1920x1080)
  • Nośnik danych – do 1 TB HDD, do 256 GB SSD lub do 1 TB HDD + 256 GB SSD
  • Porty - 2xUSB 2.0, 1xHDMI, gniazdo audio combo, czytnik kart pamięci
  • Łączność – Bluetooth, WiFi 802.11 a/b/g/n/ac
  • Gabaryty - wysokość: 2,12 cm, szerokość: 38,4 cm, głębokość: 25,1 cm, waga: 2,1 kg
  • Multimedia - touchpad, klawiatura wyspowa, zintegrowana karta dźwiękowa, głośniki stereo HD Audio, wbudowany mikrofon, kamera 720p
  • Bateria - litowo-jonowa
  • Zastosowanie – laptop biznesowy, do domu, multimedialny
  • Cena – od 1600 do 2000 złotych

Medion Akoya – dostępne konfiguracje

Nie da się ukryć, że producent postawił przede wszystkim na minimalizację kosztów zakupu laptopów z serii Akoya. Obecnie ich niskie ceny wynikają także z faktu wykorzystywana nieco już przestarzałych podzespołów.

W urządzeniach znajdziemy między innymi procesory Intela szóstej generacji (obecnie najnowsza to ósma). Do wyboru mamy dwa modele. Osoby celujące w konfiguracje o najwyższej wydajności powinny szukać modeli z dwurdzeniowym i czterowątkowym układem Intel Core i7-6500U. dysponuje on taktowaniem bazowym na poziomie 2500 MHz, które jednak może zostać podbite do poziomu 3100 MHz przy wykorzystaniu trybu turbo. To wszystko gwarantuje więcej niż przyzwoitą moc obliczeniową, doskonale wpisującą się w biznesowo-multimedialne zastosowanie laptopów.

W tańszych modelach montowany jest natomiast układ Intel Core i5-6200U, również dwurdzeniowy i czterowątkowy. Wyróżnia się one nieco niższym taktowaniem (2300-2800 MHz), jednak różnice wydajności nie są powalające. Nadal jest to procesor, który zagwarantuje stabilną pracę programów biznesowych, naukowych i multimedialnych. Pracę laptopa wspomaga pamięć RAM typu DDR3L – modele Medion Akoya występują w wersjach z 4 oraz 8 GB pamięci.

W laptopach z tej półki cenowej rzadko można spotkać dedykowaną kartę graficzną i w tym przypadku nie jest inaczej. Producent ograniczył się do jednostki zintegrowanej, którą we wszystkich konfiguracjach jest Intel HD Graphics 520. Z racji oczywistych ograniczeń, nie pozwoli ona na obsługę szczególnie wymagających programów i gier, jednak okaże się wystarczające w ramach standardowego użytku.

Przed wyborem konkretnej konfiguracji warto jeszcze sprawdzić, jaki dysk został zamontowany w laptopie. Do wyboru są trzy opcje. W wersjach najtańszych wykorzystywany jest dysk talerzowy (HDD), które pojemność może wynieść maksymalnie 1 TB. Oferowane są także modele z dyskiem półprzewodnikowym (SSD) oraz dysponujące dwoma dyskami – jednym HDD i jednym SSD. Warto zainteresować się zwłaszcza trzecim rozwiązaniem, które zapewnia sporą pojemność i szybsze działanie systemu operacyjnego.

Medion Akoya – wygląd

Design omawianych laptopów jest dość standardowy - z zewnątrz srebrne, w środku czarne. Sama bryła również jest stosunkowo prosta. Z pewnością daleko tym urządzeniom do eleganckich laptopów biznesowych, których przecież w tym przedziale cenowym nie brakuje.

medion akoya

Obudowa została wykonana z tworzyw sztucznych, co w oczywisty sposób wpływa na jej sztywność i wytrzymałość mechaniczną. Pod tym względem należy ocenić ją dość przeciętnie. Sporą wadą laptopów Medion Akoya jest bardzo ubogi zestaw złącz. Zaledwie dwa porty USB 2.0, złącze HDMI, gniazdo audio i czytnik kart pamięci to zbyt mało, nawet jak na tani sprzęt do użytku domowego.

Medion Akoya – wydajność

Chcąc skorzystać z najwyższej możliwej wydajności, należy celować w modele korzystające z 8 GB pamięci RAM i procesora Intel Core i7-6500U. Jak wspominaliśmy, spełnia on wymagania stawiane przed układami tego typu, co potwierdzają wyniki testów wydajnościowych. W programie Cinebench R15 uzyskuje on średnio 128 punktów w trybie jednowątkowym oraz 316 punktów w trybie wielowątkowym. Są to bardzo przyzwoite rezultaty.

Gorzej spisuje się zintegrowana karta graficzna Intel HD Graphics 520. W testach 3DMark Ice Storm Standard Graphics otrzymała średnią na poziomie zaledwie 56183 punktów. Warto podkreślić, że poradzi sobie ona wyłącznie z obsługą gier wiekowych oraz takich, które wyróżniają się niskimi wymaganiami sprzętowym. Spośród nich wymienić należy takie produkcje jak World of Warships, Diablo III oraz Counter-Strike: GO.

Medion Akoya – matryca

Wszystkie omawiane laptopy dysponują 15-calową matrycą Full HD, wykonana w technologii TN. Gwarantuje ona raczej przeciętną jakość generowanego obrazu, co widać podczas analizy luminancji, kątów widzenia oraz odwzorowania kolorów. Potwierdza to, że urządzenia Medion Akoya przystosowane zostały przede wszystkim do użytku standardowego.

Warto podkreślić, że matryce dysponują matowymi powłokami, dlatego też mogą być z powodzeniem wykorzystywane na zewnątrz oraz przy odsłoniętych oknach.

Medion Akoya – klawiatura i touchpad

Zastosowana klawiatura wyspowa spełnia swoje zadanie. Wielkość klawiszy oraz ich skok zapewniają całkiem przyjemną pracę, nawet podczas tworzenia bardzo długich tekstów. Co ważne, praca klawiatury nie jest głośna, dzięki czemu nie powinna przeszkadzać osobom znajdującym się w tym samym pomieszczeniu.

Większych zastrzeżeń nie można mieć również do gładzika, choć należy podkreślić, że jest on nieco chybotliwy. Pod względem precyzji działania spisuje się jednak przyzwoicie.

Medion Akoya – wady i zalety

Najmocniejszą strona omawianej serii laptopów jest jej stosunkowo niska cena. Pod względem wydajności urządzenia spisują się przyzwoicie, dlatego powinny spełnić oczekiwania osób szukających sprzętu do pracy, nauki, oglądania filmów czy też przeglądania zasobów internetowych. W tym przypadku uniwersalny charakter laptopów został zachowany. Na plus zaliczyć należy również przyzwoity osprzęt.

Ograniczenia urządzeń Medion Akoya wynikają z faktu wykorzystania wyłącznie zintegrowanej karty graficznej oraz bardzo ubogiego zestawu złącz, co jest sporą wadą. Sama obudowa nie prezentuje się atrakcyjnie, a jakość jej wykonania mogła być wyższa. Przyczepić możemy się także do matrycy, choć wiadomo, że za taką cenę nie można spodziewać się cudów.

Medion Akoya – podsumowanie, czy warto?

Do czynienia mamy z dość standardowymi laptopami biznesowymi i domowymi z niskiej półki cenowej. Wyróżniają się oczywistymi ograniczeniami, choć w ramach realizacji zadań, do których zostały stworzone spisują się całkiem przyzwoicie.

Udostępnij
5,0
2 oceny
4 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (3)

Szanowni państwo nie kupujcie na Allegro mediona kupiłam odesłał go na gwarancji przyszedł pobity teraz nie chce nikt mi zwrócić pieniędzy czekam 2 miesiące na naprawę ani nie naprawiony ani tylko pobity nie wrócił
No to warto by było napisać od którego sprzedawcy Pani kupiła.
Witam Ta aukcja została już skasowana. Platforma laptopy Exclusive. Life Warszawa
Ja mam telefon smartfon Mediom i jest to najlepszy smartfon jaki miałam. Płynny, nie zawiesza się. Jestem bardzo zadowolona. Robię na nim zdjęcia, oglądam filmy, kirzystam z aplikacji. Jest super za małe pieniądze.
Specjalista Morele | 03:07
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.