Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Manetki rowerowe – jak wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Wymieniając manetki w rowerze, warto celować w produkty dopasowane do jego specyfiki.

Bez wątpienia w budowie roweru najważniejszą funkcję pełni układ napędowy. Jednym z jego elementów są manetki. Gdy te fabryczne nie spełniają oczekiwań lub po prostu ulegają uszkodzeniu, należy je wymienić. Nie jest to jednak tak proste, jak może się wydawać. Konieczne okaże się bowiem znalezienie modeli dopasowanych do roweru. Dostępne na rynku manetki różnią się między sobą budową i wieloma istotnymi parametrami. Wszystko to sprawia, że ich wybór nie może być przypadkowy.

Co to są manetki rowerowe?

Jak zostało już wspomniane, mowa o elementach układu napędowego roweru. To właśnie manetki rowerowe sterują przekładnią i przerzutkami, co pozwala na zmianę biegów. Jeśli działają w sposób nieprawidłowy, niemożliwe okaże się dostosowanie pracy roweru.

Manetka jest montowana na kierownicy – jej zadaniem jest sterowanie linką, która przymocowana do przekładni lub przerzutek. Jest ona popuszczana lub wyciągana, co wpływa na zachowanie przerzutki i łańcucha, który jest przemieszczany między kolejnymi zębatkami. Cały ten mechanizm odpowiada za zmianę biegów.

Jakie manetki wybrać?

Jak zostało już wspomniane, na rynku dostępne są produkty różnych rodzajów. Przed przejściem do konkretnych parametrów technicznych, należy je omówić.

  • Manetki rowerowe dźwigniowe – zwane również cynglowymi. Jak sama nazwa wskazuje, są wyposażone w dźwignie – większa odpowiada za zwiększanie przerzutek, natomiast mniejsza za powrót do poprzednich ustawień. Manetki tego typu są umieszczane tuż przy rączkach kierownicy, dlatego biegi zmienia się bardzo łatwo. Warto podkreślić, że na rynku dostępne są również manetki, które pozwalają na jednoczesną zmianę dwóch, a nawet trzech biegów. Wadą modeli dźwigniowych jest to, że łatwiej ulegają uszkodzeniom, zwłaszcza produkty tanie.
  • Manetki rowerowe obrotowe – są one wbudowane w rączki kierownicy. Przyjmują postać obrotowego walca, którym łatwo manipulować podczas jazdy. Obrót w jedną stronę odpowiada za naciągnięcie linki, a w drugą za jej zwolnienie. Największym atutem tego mechanizmu jest jego odporność na uszkodzenia. Manetki obrotowe rzadko się psują, toteż powinny posłużyć przez wiele lat.

Po stronie wad należy zapisać to, że zwiększają one grubość kierownicy. Niektóre modele wymagają również użycia sporej siły, by wykonać obrót. Trzeba również uważać, by nie zmienić biegu przez przypadek, zwłaszcza podczas szybkiej jazdy.

  • Klamkomanetki – specyficzny typ omawianych produktów, które są zintegrowane wraz z hamulcem. Takie rozwiązanie stosuje między innymi firma Shimano. Klamka działania w dwie strony – przyciskając ja do siebie, uruchamiany jest hamulec, jeśli jednak zostanie ona pchnięta wewnątrz kierownicy, następuje zmiana biegu. Do tego dochodzi jeszcze mała dźwignia, która odpowiada za zamianę biegu w drugą stronę. Klamkomanetki stosowane są przede wszystkim w rowerach szosowych. Są bardzo wygodne w użyciu, jednak osoby o małych dłoniach mogą mieć problem z szybką zmianą biegu.

Manetki rowerowe – na co zwrócić uwagę?

Poza określeniem rodzaju manetek, przed wyborem należy sprawdzić również ich parametry techniczne, które powinny zostać dopasowane do posiadanego roweru. Najważniejsza okaże się ilość przełożeń – zarówno z przodu, jak i z tyłu. Rynek pod tym względem jest bardzo zróżnicowany, dlatego każdy znajdzie coś, co będzie odpowiednie dla jego roweru. Zakupić można między innymi manetki rowerowe 3x6, 3x7, 3x8 i wiele innych.

Produkty najtańsze są przeważnie wykonywany z cienkich tworzyw sztucznych, przez co dość szybko ulegają uszkodzeniu. Warto celować w modele wzmacniane stalą lub specjalnie dobranymi włóknami. Okażą się one odporne na uderzenia i wpływ czynników zewnętrznych.

W sieci często padają pytania, jakie manetki wybrać dla dziecka. Biorąc pod uwagę wytrzymałość, odpowiednie okażą się modele obrotowe. Warto jednak celować w produkty, które pracują luźno, dzięki czemu dziecko nie będzie miało problemów ze zmianą biegu.

Montaż manetek rowerowych

Po zakupie odpowiednich produktów, należy zamontować je w rowerze. Najlepszym wyjściem z sytuacji okaże się oczywiście zlecenie tego specjaliście, jednak nie każdy może sobie na to pozwolić. Wymiana manetek powinna zacząć się od zdemontowania linki. Gdy zostanie usunięta, należy odkręcić manetkę z kierownicy. Pomimo różnej budowy, proces nakładania manetek przebiega bardzo podobnie. Problemy mogą pojawić się w przypadku klamkomanetek, które wymagają również zdemontowania hamulca. Po założeniu manetki należy zając się linką – przy demontażu starego mechanizmu może ona ulec uszkodzeniu, toteż zaleca się wymianę całego systemu.

Manetka rowerowa pełni kluczową funkcję w układzie napędowym, toteż należy dobierać ją z głową. Najważniejsze okaże się oczywiście jej dopasowanie do typu roweru, jednak uwagę warto zwrócić także na to, w jaki sposób została wykonana. Dzięki temu znacznie łatwiej jest zakupić sprzęt, który posłuży przez długi czas.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 06:14
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.