Udostępnij
Skomentuj

Łóżko polowe – jakie wybrać? Który model i konstrukcja?

W niektórych sytuacjach łóżko polowe może okazać się niezbędne. Jak wybrać najlepsze?

Duży wybór łóżek determinuje konieczność przyjrzenia się tym konstrukcjom bliżej i ocenie, które modele są warte uwagi.

Jakie łóżko polowe?

Zastanawiasz się, jakie łóżko polowe wybrać? Planujesz biwak albo nocleg w nieumeblowanym mieszkaniu? Wybór dobrego łóżka polowego to podstawa, jeżeli chcesz się wygodnie wyspać i dobrze wydać pieniądze. Łóżko polowe składane może mieć różną nośność, więc zawsze należy to brać pod uwagę i dopasować rodzaj łóżka do swojej wagi. Standardowe nośności łóżek polowych to do 100, do 120 i do 150 kg.

Bardzo ważne, by zawsze wybierać łóżko, które ma atest higieniczny, szczególnie wtedy, gdy łóżko kupowane jest do ogólnego użytku (szpital, koszary), a nie na własne potrzeby. Z pewnością na łóżku polowym można się wyspać w namiocie znacznie lepiej niż na twardej i nierównej ziemi.

Polecane łóżka polowe

Łóżko polowe z materacem czy bez?

Łóżko polowe może być sprzedawane od razu z materacem, który są przytwierdzony do konstrukcji ramy lub z leżyskiem wykonanym z poliestru, na które można, ale nie trzeba kłaść materaca. Łóżko polowe z materacem jest z pewnością wygodniejsze, a dodatkowo materac kupiony od razu w zestawie z łóżkiem będzie do niego idealnie dopasowany. Problemem może być tu jednak przewożenie całości, bo o ile samo łóżko polowe można bez problemu złożyć, o tyle materac będzie już podczas transportu zajmował sporo miejsca. Łóżko polowe z materacem polecane jest więc w przypadku użytkowania stale w jednym miejscu, a wersja bez materaca, jeżeli mamy zamiar przemieszczać się z łóżkiem.

Materace do łóżek polowych mogą mieć też różną grubość – zwykle od 3 do 10 cm oraz różne właściwości i materiał konstrukcyjny. Wyróżniamy tutaj materace piankowe oraz sprężynowe. Różnicom podlega także sposób składania samego łóżka, dlatego że w sprzedaży dostępne są konstrukcje segmentowe (łóżko można złożyć np. na trzy) bądź tylko składane wzdłuż. Im więcej razy można złożyć łóżko, tym mniej miejsca zajmie ono w bagażu.

Rodzaje łóżek polowych

  • Łóżko polowe wojskowe – tego typu łóżko to profesjonalne łóżko do zastosowań militarnych. W takie łóżka wyposażają się jednostki wojskowe, ale też grupy rekonstrukcyjne, badacze historii, harcerze oraz survivalowcy. Łóżko polowe wojskowe cechuje się wzmocnioną konstrukcją i w odróżnieniu od łóżek turystycznych, jest polecane do systematycznego użytkowania, ale też droższe od innych typów łóżek. Takie łóżko to inaczej łóżko polowe kanadyjka. Kiedyś tego typu łóżka miały drewniane ramy – najczęściej bukowe, co gwarantowało dużą wytrzymałość.
  • Łóżko polowe turystyczne – większość łóżek turystycznych wykonana jest ze stalowej lub z aluminiowej rury. Są to łóżka nieco mniej wytrzymałe od wojskowych, ale za to lżejsze, więc łatwiejsze do przenoszenia. Szczególnie lekkie są modele z ramą aluminiową. Takie łóżko może spełniać funkcję dostawki hotelowej w przypadku zakwaterowania w pokoju większej ilości osób.
  • Łóżko polowe dwuosobowe – dwuosobowe łóżko polowe cechuje się większą konstrukcją, ale zajmuje też więcej miejsca. Ten model sprawdza się też świetnie jako łóżko polowe do namiotu. W tym miejscu warto zauważyć, że na biwak warto wybierać łóżka z ciemnych materiałów, dlatego że w transporcie oraz na polu namiotowym jasne łóżko mogłoby się szybko pobrudzić. Należy też zwracać uwagę, czy dane łóżko sprzedawane jest ze specjalną torbą, do której można je estetycznie spakować.
  • Łóżko polowe dla dziecka – dziecięce łóżka polowe różnią się od tych dla dorosłych właściwie tylko rozmiarem. Niekiedy są to łóżka z leżyskami pokrytymi nadrukami z bajek albo kolorowymi motywami.
  • Łóżko z ruchomym zagłówkiem – niektóre (droższe) modele łóżek polowych mają ruchome zagłówki, dzięki czemu konstrukcja łóżka może być dostosowana idealnie do potrzeb konkretnej osoby. Wersje bez regulacji są co prawda tańsze, ale nie dają już takiego komfortu w sytuacji, kiedy lubimy mieć głowę wyżej podczas snu czy odpoczynku. Niektóre łóżka mają też kilkustopniową regulację zagłówka.

Różnice względem łóżek polegają także na konstrukcji nóg, na których opiera się leżysko. Część łóżek produkowana jest z krzyżowymi podporami, natomiast inne z prostokątnymi nogami.

Kiedyś łóżka polowe były wakacyjnym standardem, później zastąpiły je dmuchane materace. Mimo że dmuchane łóżko może się wydawać wygodniejsze, w rzeczywistości większość osób stwierdza, że wygodniejsze są łóżka polowe, szczególnie w przypadku konstrukcji dwuosobowych. Na dmuchanym materacu mogą spać jednocześnie dwie osoby o podobnej wadze. Jeżeli różnica w wagach ciał śpiących osób jest duża, lepiej zaopatrzyć się w łóżko polowe, bo ma stabilniejszą konstrukcję.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:19
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.