Udostępnij
Skomentuj

Leucyna - działanie, właściwości, skutki uboczne, dawkowanie

Leucyna jest jednym z aminokwasów należących do grupy BCAA, odgrywa dużą rolę podczas budowy masy mięśniowej.

Występuje naturalnie w wielu źródłach żywności i jest powszechnie przyjmowana w postaci suplementu, aby wspomóc wzrost beztłuszczowej masy ciała. Inne korzyści z tytułu suplementacji leucyny obejmują między innymi: poprawę regeneracji mięśni po treningu, lepszą sprawność fizyczną, zminimalizowanie utraty masy mięśniowej podczas okresu redukcji tkanki tłuszczowej oraz lepszą kontrolę poziomu cukru we krwi.

Co to jest leucyna?

Leucyna jest niezbędnym aminokwasem o łańcuchu rozgałęzionym. Aminokwasy z rozgałęzionymi łańcuchami nie mogą być wytwarzane przez organizm i muszą być dostarczane z zewnątrz w formie suplementów lub z pożywienia. Leucyna rozkładana jest w mięśniach, a nie w wątrobie, co pomaga w zwiększeniu produkcji energii podczas wykonywanego treningu oraz syntezie protein.

Leucyna bywa często uważana za najlepszy aminokwas o rozgałęzionych łańcuchach, ponieważ ulega szybszemu rozkładowi i absorpcji, w porównaniu do np. izoleucyny czy waliny.

Leucyna - działanie i właściwości

Przyspiesza budowę masy mięśniowej - L-leucyna jest popularnym suplementem wśród kulturystów i sportowców ze względu na jej duży wpływ na rozbudowę masy mięśniowej. Jako jeden z kluczowych aminokwasów odpowiedzialnych za syntezę protein, może pomóc w zmaksymalizowaniu przyrostów masy mięśniowej.

Leucyna jest znacznie skuteczniejsza w promowaniu wzrostu masy mięśniowej, gdy jest łączona wraz z innymi aminokwasami rozgałęzionymi np. w formie suplementu BCAA.

Zapobiega utracie masy mięśniowej - uważa się, że leucyna przyczynia się do zminimalizowania utraty masy mięśniowej podczas okresu redukcji tkanki tłuszczowej. Zaleca się także suplementacje leucyną osobom starszym, u których wraz z wiekiem następuje proces utraty masy mięśniowej.

Wspomaga regenerację po treningową - suplementacja leucyny tuż po treningu, wspomaga regenerację mięśni oraz inicjuje syntezę białek mięśniowych.

Zwiększa performance treningowy - poza kulturystami, po leucynę sięgają także inni sportowcy, zarówno profesjonalni, jak i amatorzy, aby zwiększyć swoją wydajność podczas wykonywanych sesji treningowych.

Kilka badań wykazało, że regularna suplementacja leucyny może zwiększyć wytrzymałość oraz siłę fizyczną co przekłada się na podniesienie osiąganych wyników sportowych.

Stabilizuje poziom cukru we krwi - hiperglikemia, czyli wysoki poziom cukru we krwi, może siać spustoszenie w naszym organizmie. W krótkim okresie wysoki poziom cukru we krwi może powodować objawy, takie jak zmęczenie, niezamierzone zmniejszenie masy ciała oraz nadmierny apetyt. Pozostawiony bez kontroli jeszcze dłużej, może mieć jeszcze poważniejsze konsekwencje, w tym uszkodzenie nerwów, problemy z nerkami i większe ryzyko infekcji skóry. Niektóre badania sugerują, że leucyna może pomóc utrzymać prawidłowy poziom cukru we krwi.

Leucyna - występowanie

Poza suplementami leucynę możemy znaleźć w wielu produktach spożywczych, które po wdrożeniu w dietę mogą zapewnić optymalną jej podaż w ciągu dnia. Oto kilka najbardziej zasobnych źródeł pożywienia w leucynę:

Leucyna w produktach

Produkt
Leucyna [mg/100g]
Ser, Parmezan
3675
Mąka sojowa pełnotłusta
3576
Mleko odtłuszczone, w proszku
3106
Soja, nasiona suche
2725
Żelatyna
2653
Ser, Ementaler pełnotłusty
2350
Mleko pełne, w proszku
2349
Schab, pieczony
2336
Zarodki pszenne
2241
Kiełbasa myśliwska, sucha
2221
Ser, Cheddar pełnotłusty
2211
Soczewica czerwona, nasiona suche
2010
Dynia, pestki
1808
Wątroba wołowa
1800
Fasola biała, nasiona suche
1799
Groch, nasiona suche
1792
Ser, Camembert pełnotłusty
1746
Sezam, nasiona
1737
Wołowina, polędwica
1680
Ser twarogowy chudy
1679

Leucyna - skutki uboczne

Leucyna dostarczana z żywności jest bezpieczna i nie stanowi żadnego ryzyka dla naszego zdrowia, jednak przyjmowanie zbyt dużych dawek leucyny w postaci suplementu może prowadzić do wystąpienia niepożądanych skutków ubocznych takich jak, zaburzenia koordynacji, przewlekłe zmęczenie, stany lękowe czy chociażby wahania nastroju.

Bardzo wysokie dawki mogą być również toksyczne i powodować wzrost poziomu amoniaku we krwi.

Badania naukowe nie są jednoznaczne w przypadku działania leucyny u kobiet w ciąży oraz w okresie laktacji, dlatego najlepiej skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji. Ponadto, jeśli podczas przyjmowania suplementów z leucyną, wystąpią jakiekolwiek trwałe działania niepożądane, należy skonsultować się z lekarzem i podjąć odpowiednie działania.

Leucyna - dawkowanie

W postaci suplementu leucyna jest zwykle stosowana w dawkach od 2000 do 5000 mg w ciągu doby, zazwyczaj jest suplementowana wraz z posiłkiem o małej zawartości białka lub bezpośrednio po treningu.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 13:37
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.