Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Lenovo V530s - recenzja, dane techniczne, czy warto?

Sprawdzamy możliwości kompaktowego komputera stacjonarnego do domu i biura. Z czego składa się model V530s?

Firma Lenovo przygotowała zestawy za niewielkie pieniądze, mające zachęcić do zakupu zarówno użytkowników domowych, jak i małe ora średnie firmy. Komputer korzysta z niskonapięciowych podzespołów, które powinny okazać się wystarczające do obsługi nie tylko pakietu biurowego, ale również bardziej zaawansowanych narzędzi multimedialnych i projektowych.

Lenovo V530s – dane techniczne oraz cena

Warto nadmienić, że oferowane zestawy różnią się między sobą pod względem najważniejszych podzespołów i elementów wyposażanie. To właśnie one wpływają na ostateczną cenę konkretnych konfiguracji. Chcąc więc dokonać właściwego wyboru, należy dokładnie przeanalizować ich budowę, a także sprawdzić, jak radzą sobie w praktyce.

Lenovo V530s – dostępne konfiguracje

Pomimo tego, że mamy do czynienia z komputerem ze średniej półki cenowej, należy podkreślić, że na rynku znajdziemy go w wielu wersjach. Dzięki temu, możemy dobrać zestaw w zależności do naszych potrzeb, a także możliwości finansowych. Oczywiście najpierw warto sprawdzić, jaka jest wydajność poszczególnych podzespołów.

Zaczniemy od procesorów, ponieważ do wyboru są aż 4 modele. Bez wątpienia najwydajniejszym jest układ Intel Core i7-8700. Ten sześciordzeniowy i dwunastowątkowy procesor wyróżnia się taktowanie na poziomie 3200 MHz w trybie bazowym oraz maksymalnie 4600 MHz w trybie turbo. Do tego dochodzi jeszcze 12 MB pamięci podręcznej i współczynnik TDP wynoszący 65 W.

Możliwości układu są całkiem spore, zwłaszcza w przypadku obsługi programów robiących użytek z większej ilości wątków. Procesor bardzo dobrze wypada w testach Cinebench R15 – w trybie jednowątkowym uzyskał w nich 192 punkty, a w trybie wielowątkowym aż 1178 punktów. Są naprawdę świetlne rezultaty. Warto nadmienić, że ceny konfiguracji Lenovo V530s i7 wynoszą około 3500-3700 złotych.

Drugim układem montowanym w omawianym komputerze jest Intel Core i5-8400 (znaleźć można go na przykład w konfiguracji Lenovo V530s SFF 10TX0010PB). Jest to bardzo popularny procesor Intela ósmej generacji, kosztujący obecnie około 900 złotych. Dysponuje on sześcioma rdzeniami i sześcioma wątkami. Jego częstotliwość taktowania wynosi od 2800 MHz w trybie bazowym do maksymalnie 4000 MHz dla jednego rdzenia w trybie turbo. Do tego dochodzi również 9 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu. Współczynnik TDP układu wynosi 65 W.

Zobacz Lenovo V530s

Parametry urządzenia są więcej niż przyzwoite, dlatego możemy liczyć na komfortową obsługę wielu programów, nie tylko tych podstawowych, wykorzystywanych podczas pracy w biurze czy też w trakcie odpoczynku w domu. Jest to więc sprzęt także do pracy z użyciem narzędzi graficznych i projektowych. Wszystko to potwierdzają oczywiście testy diagnostyczne, przeprowadzone na platformie Cinebench R15. Średnia ze wszystkich prób wyniosła 169 punktów w trybie jednowątkowym i 941 punktów w trybie wielowątkowym.

Chcąc zakupić zestaw Lenovo v530s i5-8400, trzeba przeznaczyć około 2200 złotych. Jeśli jednak chcecie wydać mniej, powinniście rozglądać się za konfiguracjami wyposażonymi w układ znajdujący się półkę niżej. Mowa tu o procesorze Intel Core i3-8100 (jest on montowany między innymi w modelu Lenovo V530s SFF 10TX0018PB), który dysponuje czteroma fizycznymi rdzeniami i czteroma wątkami logicznymi. Jego taktowanie wynosi 3600 MHz, korzysta on również z 6 MB pamięci podręcznej. Współczynnik TDP pozostaje na niezmienionym poziomie 65W.

Ze względu na zmniejszoną ilość rdzeni i wątków, możliwości tego układu są bardziej ograniczone w porównaniu z modelem i5. Sprawdzi się on przede wszystkim podczas obsługi standardowych programów i narzędzi. We wspomnianych testach Cinebench R15, układ uzyskał średnią wynoszącą 156 punktów w trybie jednowątkowym i 601 punktów w trybie wielowątkowym. Ceny konfiguracji Lenovo V530s i3-8100 zaczynają się już od około 1750 złotych.

Za podobne pieniądze zdobędziemy komputer wyposażony w układ Intel Pentium Gold G5400, który jest dwurdzeniowy i czterowątkowy. Dysponuje taktowanie wynoszącym 3700 MHz, a jego możliwości okażą się wystarczające wyłącznie do najbardziej podstawowych zadań. W testach Cinebench R15 uzyskał kolejno 159 i 403 punkty.

Lenovo V530s korzysta wyłącznie ze zintegrowanych kart graficznych, dlatego nie posłuży on do obsługi oprogramowania specjalistycznego czy też nowych gier. W konfiguracjach z procesorami Intel Core znajdziemy kartę Intel UHD Graphics 630, natomiast model Pentium korzysta z możliwości jednostki UHD Graphics 620.

Znacznie lepiej prezentuje się pamięć RAM, ponieważ w każdym modelu znajdziemy kości typu DDR4, o całkiem przyzwoitym taktowaniu wynoszącym 2400 MHz. Co ważne, na rynku dostępne są modele dysponujące od 4 GB do aż 32 GB. Pozwala to na swobodną rozbudowę zakupionego zestawu w przyszłości.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o tym, że w zestawach montowane są trzy różne dyski. Mowa tu o modelu HDD, SSD z interfejsem SATA III oraz SSD PCIe. Najszybsze działanie zapewnią nam ostatnie „twardziele”. Są one jednak również najdroższe.

Lenovo V530s – wygląd

Omawiany komputer jest oferowany w dwóch różnych obudowach. Na rynku znajdziemy modele Lenovo V530s SFF, a więc zamknięte w konstrukcji Small Form Factor, a także wersje Mini Tower. Obie konstrukcje wyróżniają się kompaktowymi wymiarami, dlatego powinny zmieścić się na każdym stanowisku pracowniczym.

Jakość wykonania obudowy jest dobry. Producent zadbał o to, aby konstrukcja została wykonana ze stosunkowo lekkich i wytrzymałych materiałów. Nie musimy martwić się więc tym, że sprzęt ulegnie uszkodzeniu. Zastosowane konstrukcje zapewniają również dobry przepływ powietrza, co oczywiście wpływ na kulturę pracy sprzętu.

Jeśli chodzi o zestaw portów i złączy, znajdziemy w nim wszystko to, co może okazać się przydatne w pracy lub w domu, choć szkoda, że zabrakło miejsca dla większej liczby portów USB, w tym typu C.

Lenovo V530s – cechy

Jak wskazuje producent, omawiane zestawy powinny zainteresować przede wszystkim firmy, które pragną wyposażyć swoje biura lub działy IT. Zamontowane podzespoły, a także kompaktowe obudowy dobrej jakości mają zapewnić wygodną pracę w różnym środowisku projektowym.

Uwagę warto zwrócić także na zastosowane opcje zabezpieczające. Mowa tu przede wszystkim o układzie szyfrującym TPM 2.0, a także o opartej na systemie BIOS inteligentnej ochronie gniazd USB, które mogą reagować tylko ze wskazanymi urządzeniami. Są to rozwiązania, które z pewnością uchronią nas przed utratą kluczowych danych. Komputery otrzymały certyfikaty energooszczędności, co potwierdza, że pobierają mniej energii niż modele standardowe.

Lenovo V530s – wydajność

Procesory Intel Core są gwarancją naprawdę przyzwoitej wydajności, która pozwoli nie tylko na zwykłą pracę biurową, ale również na obsługę bardziej wymagających programów projektowych czy też administracyjnych. Mowa tu zwłaszcza o układzie Intel Core i7-8700.

Nieco gorzej prezentuje się zintegrowana karta graficzna Intel UHD Graphics 630. O ile nie zdecydujemy się na zakup osobno modelu dedykowanego, będziemy musieli liczyć się z tym, że karta nie okażę się zbyt pomocna w oprogramowaniu specjalistycznym. Potwierdzają to zresztą testy diagnostyczne – w programie 3DMark 11 Performance GPU jednostka ta uzyskała średnią na poziomie 1789 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Extreme Graphics wyniosła 47149 punktów.

Jeśli zastanawialiście się, czy komputer Lenovo V530s pozwoli na obsługę gier, musimy podkreślić, że możliwe do uruchomienia okażą się wyłącznie produkcje wiekowe, a także takie, które wyróżniają się niskim wymaganiami sprzętowymi.

Lenovo V530s – wady i zalety

Sporym atutem omawianych zestawów komputerowych jest to, że występują one na rynku w wielu różnych konfiguracjach sprzętowych, dzięki czemu możemy dobrać je w zależności do zadań, które mają być realizowane, a także naszych zdolności finansowych. Co ważne, cena Lenovo V530s wcale nie jest wygórowana – mowa tu także o tych mocniejszych modelach.

Jeśli chodzi o wydajność, jaką zapewniają nam poszczególne komputery, trzeba ocenić ją dobrze, a zwłaszcza w przypadku konfiguracji z procesorami Intel Core, które gwarantują stabilną obsługę wielu programów biznesowych, multimedialnych i administracyjnych. Na plus zaliczyć możemy także przyzwoitą jakość wykonania obudowy, a także dostępność rozwiązań poprawiających ochronę kluczowych danych.

Na jakie wady należy zwrócić uwagę? Przede wszystkim na dość ograniczony zestaw portów i złączy. Szkoda również, że producent nie pokusił się o przygotowanie konfiguracji z dedykowaną kartą graficzną, która dodatkowo zwiększyłaby możliwości sprzętu.

ZALETY

  • Wiele konfiguracji do wyboru
  • Atrakcyjne ceny
  • Bardzo przyzwoite procesory Intel Core
  • Dobra jakość wykonana obudowy
  • Mechanizmy bezpieczeństwa

WADY

  • Ubogi zestaw portów
  • Brak zestawu z dedykowaną kartą graficzną

Lenovo V530s – podsumowanie, czy warto?

W kategorii komputerów biznesowych ze średniej półki cenowej model Lenovo V530s z pewnością się wyróżnia. Korzysta on z bardzo przyzwoitych podzespołów, a możliwości jego obudowy nie są specjalnie ograniczane. Biorąc to wszystko pod uwagę, warto zastanowić się nad jego zakupem do firmy czy też domu.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 17:17
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.