Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Lenovo V320 Tower – dane techniczne, recenzja, czy warto?

Przedstawiamy serie tanich komputerów stacjonarnych dla firm. Co potrafią urządzenia od Lenovo?

Zestawy mają kusić nie tylko niskimi cenami, ale również co najmniej przyzwoitą wydajnością i jakością wykonania. Warto nadmienić, że producent przygotował kilka zróżnicowanych konfiguracji sprzętowych, tak aby możliwy stał się dobór procesora, pamięci RAM czy też dysku twardego. Wszystko to sprawia, że przed ostatecznym zakupem należy dokładnie przyjrzeć się specyfikacji sprzętu.

Lenovo V320 – dane techniczne

Lenovo V320 – dostępne konfiguracje

Ceny poszczególnych wersji komputerów V320 kształtują się od mniej więcej tysiąca złotych do około dwóch tysięcy złotych. Są to więc urządzenia niskobudżetowe, dlatego nie należy spodziewać się po nich cudów. Kierowane są one przede wszystkim do małych i średnich firm, a także freelancerów, którzy poszukują tanich, ale sprawnych maszyn do obsługi podstawowych programów (pakiet biurowy etc.).

Pomimo dość niskich cen, na rynku znaleźć można kilka konfiguracji sprzętowych, które są zróżnicowane pod względem najważniejszych podzespołów. Najszerszy wybór dotyczy oczywiście procesorów. Lenovo V320 oferowany jest z trzema różnymi układami.

Tym najmocniejszym jest Intel Pentium J4205. Ten czterordzeniowy i czterowątkowy procesor wyróżnia się niewielkim poborem energii (współczynnik TDP na poziomie zaledwie 10 W), toteż okaże się dobrym wyborem, jeśli zależy nam na złożeniu zestawu niskonapięciowego. Jak jednak prezentuje się jego wydajność? Odpowiada za nią częstotliwość taktowania na poziomie 1500 MHz w trybie bazowym i maksymalnie 2600 MHz w trybie turbo. Do tego dochodzi również 2 MB pamięci podręcznej. Warto nadmienić, że układ jest w stanie obsłużyć zaledwie 8 GB pamięci RAM.

Jak można się domyślić, jego osiągi są dość ograniczone. Na platformie testowej Cinebench R15 uzyskał on średni wynik na poziomie zaledwie 52 punktów w trybie jednowątkowym i 196 punktów w trybie turbo. Doskonale pokazuje to, że poradzi sobie on z obsługą wyłącznie prostych programów.

Zobacz Lenovo V320

Komputery Lenovo V320 sprzedawane są jeszcze z dwoma innymi, słabszymi układami. Mowa tu o procesorach Intel Celeron J3455 oraz J3355. Pierwszy z nich dysponuje czterema fizycznymi rdzeniami obsługującymi cztery wątki. Częstotliwość taktowania w trybie bazowym wynosi 1500 MHz, natomiast w trybie turbo może zostać podbita do poziomu 2300 MHz. Pamięć podręczna i współczynnik TDP pozostają bez zmian.

Różnice między układem Celeron J3455 a Pentium J4205 nie są duże. Oba urządzenia zapewniają obsługę mniej więcej tych samych programów, choć wydajność J3455 jest o kilka-kilkanaście procent niższa (wyniki w Cinebench R15: kolejno 47 punktów w trybie jednowątkowym i 181 punktów w trybie wielowątkowym).

Od tych dwóch układów znacznie odstaje Intel Celeron J3355. Jest to procesor dwurdzeniowy i dwuwątkowy, o częstotliwości taktowania 2000-2500 MHz. W programie Cinebench R15 uzyskuje on 50 punktów w trybie jednowątkowy, natomiast w trybie wielowątkowym wynik wynosi już zaledwie 93 punkty.

Warto podkreślić, że większość komputerów Lenovo V320 korzysta wyłącznie ze zintegrowanych jednostek graficznych, jednak znaleźć można również model z kartą dedykowaną. Mowa o jednostce Nvidia GeForce GT 730 z zaledwie 1 GB pamięci własnej. Podobnie jak wspomniane wyżej procesory, poradzi sobie wyłącznie z obsługą podstawowych programów.

Ze względu na ograniczenia procesorów, zestawy komputerowe w odmianach wyposażonych w 4 GB lub 8 GB pamięci RAM. Producent postawił na kości typu DDR3L, o taktowaniu 1600 MHz. Na płycie głównej znajduje się wyłącznie jeden slot na kości, dlatego możliwości rozbudowy zestawy są dość ograniczone. Na koniec należy dobrać dysk twardy – wybrać możemy między modelami HDD o większej pojemności i SSD, które działają szybciej.

Lenovo V320 – wygląd

Podzespoły zostały zamknięte w obudowie typu Tower, która jednak nie jest tak masywna, jak standardowe konstrukcje. Producent zmniejszył ją o 25%, dzięki czemu możliwa jest oszczędność miejsca na biurku. Pod względem designu, konstrukcja nie wyróżnia się na tle wielu innych sprzętów Lenovo i innych producentów. Czarna obudowa prezentuje się elegancko, dlatego powinna przypaść do gustu większości użytkowników. Pomimo niskich cen oferowanych zestawów, wyróżniają się przyzwoitą jakością wykonania.

Zestaw portów i złączy nie jest specjalnie rozbudowany, jednak znajdziemy tam wszystko to, co jest potrzebne podczas codziennej pracy. Biorąc pod uwagę klasę sprzętu i półkę cenową, można ocenić go pozytywnie.

Lenovo V320 – cechy

Producent podkreśla przede wszystkim kompaktowość przygotowanych urządzeń. Sprawdzą się one zarówno na stanowiskach pracowniczych, jak i w domach czy mieszkaniach. Warto nadmienić, że użytkownicy uzyskują dostęp do kilku przydatnych programów i narzędzi. Jednym z nich jest Lenovo Companion – aplikacja, która pozwala nieco zwiększyć wydajność działania systemu operacyjnego. Gwarantuje dostęp do przydatnej pomocy, informacji o komputerze, a także dba o instalację kluczowych aktualizacji.

Lenovo V320, ze względu na dobór podzespołów, jest komputerem oszczędnym, dysponuje on również certyfikatami ekologicznymi. Przydatnym dodatkiem, zwiększającym poziom bezpieczeństwa, jest inteligentna ochrona gniazd USB.

Lenovo V320 – wydajność

Osiągi wykorzystywanych procesorów sprawiają, że komputer okaże się przydatny do obsługi wyłącznie podstawowych programów. Podobnie jest w przypadku karty graficznej Nvidia GeForce GT 730 z 1 GB pamięci własnej.

Jej ograniczone możliwości zostały potwierdzone w różnego rodzaju testach wydajnościowych. W programie 3DMark 11 Performance GPU, jednostka ta uzyskała wynik poniżej 2000 punktów, natomiast w 3DMark Cloud Gate nie przekroczył ona 4000 punktów. Mają to wszystko to na uwadze, należy podkreślić, że jednostka ta nie pozwoli na obsługę zbyt wielu gier.

Upora się ona przede wszystkim z klasykami, które powstały kilka-kilkanaście lat temu. Będzie w stanie „uciągnąć” również nowe produkcje, które nie są zbytnio rozbudowane pod względem graficznym, przez co wyróżniają się niskimi wymaganiami sprzętowymi. Będą to przede wszystkim tytuły typu indie. Jeżeli ktoś planował rozgrywkę w bardziej zawansowanych tytułach, powinien rozglądnąć się za nieco innymi sprzętem.

Lenovo V320 – wady i zalety

Przeglądając oferty rynkowe, w oczy rzucają się oczywiście niskie ceny komputerów. Za stosunkowo niewielkie pieniądze zakupić można sprzęt, który upora się z obsługą standardowych programów, a do tego zapewni niewielki pobór energii. To właśnie oszczędność dostępnych zestawów jest ich największym atutem.

Na pochwałę zasługuje również możliwość wyboru między kilkoma konfiguracjami sprzętowymi, które różnią się między sobą wykorzystywanymi procesorami, kartami graficznymi czy też dyskami twardymi. Na plus zaliczyć możemy również całkiem przyzwoity zestaw portów i złączy oraz solidnie wykonaną obudowę.

Jeżeli chodzi o wady, musimy wspomnieć o dość ograniczonej wydajności wszystkich zamontowanych podzespołów. Niskonapięciowe procesory, dedykowana karta graficzna, przestarzała pamięć RAM typu DDR3L – wszystko to przekłada się na przeciętną wydajność, pozwalającą nam na obsługę wyłącznie podstawowych programów.

ZALETY

  • Niskie ceny komputerów
  • Niewielki pobór energii
  • Możliwość wyboru kilku konfiguracji
  • Przyzwoity zestaw portów i złączy
  • Solidna obudowa

WADY

  • Bardzo ograniczona wydajność
  • Małe możliwości rozbudowy zestawów

Lenovo V320 – podsumowanie, czy warto?

Przedstawione wyżej komputery nie zainteresują użytkowników, którzy oczekują sporej wydajności i szeroki możliwości rozbudowy. Okażą się one dobrym wyborem wtedy, gdy nie chcemy wydać dużo, a mimo to potrzebujemy sprzętu, który poradzi sobie z obsługą podstawowych programów i jednocześnie ograniczy pobór energii.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 19:12
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.