Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Lenovo ThinkStation P520 – dane techniczne, recenzja, czy warto?

Firma Lenovo przygotowała wydajną stację roboczą. Czy warto w nią zainwestować?

Do czynienia mamy z komputerem drogim, który ma jednak zapewnić osiągi pozwalające na wytrzymanie każdych obciążeń związanych chociażby z obsługą wirtualnej rzeczywistości, oprogramowania projektowego czy też rozwiązań serwerowych. Przed wydaniem od 8 do ponad 13 tysięcy złotych, warto jednak sprawdzić, z czego dokładnie składają się oferowane konfiguracje.

Lenovo ThinkStation P520 – dane techniczne

Lenovo ThinkStation P520 – dostępne konfiguracje

Szybki rzut oka na powyższą specyfikację techniczną, by dojść do wniosku, że mamy do czynienia z maszyną potężną, która upora się z każdym, nawet najtrudniejszym zadaniem. Dlatego też kierowana jest ona przede wszystkim do osób szukających bardzo wydajnych rozwiązań serwerowych, a także do specjalistów, pracujących między innymi na zaawansowanym oprogramowaniu projektowym.

W najmocniejszych konfiguracjach montowany jest procesor Intel Xeon W-2125 – ten czterordzeniowy i ośmiowątkowy układ wyróżnia się częstotliwością taktowania na poziomie 4000 MHz w trybie bazowym i maksymalnie 4500 MHz w trybie turbo. Do tego dodać należy także 8,25 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu. Procesor został specjalnie dostosowany do realizacji wspomnianych wcześniej zadań, dlatego nie powinniśmy mieć żadnych problemów ze spowolnieniami jego działania. Warto w tym miejscu podkreślić, że układ pobiera sporo energii (jego współczynnik TDP wynosi 120 W), dlatego nie możemy powiedzieć, że Lenovo ThinkStation P520 jest zestawem oszczędnym. Taki jednak być nie może, zwłaszcza biorąc pod uwagę to, do jakich zastosowań został stworzony.

Drugi z wykorzystywanych procesorów nie jest dużo gorszy. Mowa o modelu Intel Xeon W-2123, także czterordzeniowym i ośmiowątkowym. W jego przypadku taktowanie mieści się w przedziale od 3600 do 3900 MHz, pamięć podręczna nadal pozostaje na poziomie 8,25 MB. Niezmieniony jest również współczynnik TDP. Mamy więc do czynienia z kolejnym wydajnym układem, który powinien bez problemów poradzić sobie z obsługiwanymi przez nas programami.

Zobacz Lenovo ThinkStation P520

Warto nadmienić, że oba procesory są bardzo popularne na rynku stacji roboczych, pomimo faktu, że ich premiera miała miejsce w trzecim kwartale 2017 roku. Bardzo wysokie osiągi procesorów utrzymuje szybka pamięć RAM typu DDR6, której częstotliwość taktowania wynosi aż 2666 MHz. Najważniejsze jest jednak to, że producent przewidział obsługę maksymalnie 256 GB RAM – jest to wartość niespotykana w przypadku normalnych zestawów komputerowych. Na płycie głównej dostępnych są w sumie 4 sloty na kości pamięci, dlatego możemy dowolnie dostosowywać ilość RAM do swoich potrzeb.

Ogromna swoboda wyboru panuje także w kategorii dysków twardych. Producent przygotował aż 12 kieszeni na dyski (doskonałe rozwiązanie serwerowe), w których możemy zamontować urządzenia HDD, SSD lub SSD M.2. Kolejną zaletą omawianych zestawów jest bardzo bogaty zestaw portów i złączy.

Nie można zapominać także o kartach graficznych. Zwłaszcza że mamy do czynienia z jednostkami z najwyższej półki w kategorii urządzeń specjalistycznych, a więc takich, których wydajność została specjalnie dostosowana do określonego oprogramowania (między innymi serwerowego, graficznego i projektowego). Najmocniejszą jednostką jest w tym przypadku Nvidia Quadro RTX 6000. Karta należąca do najnowszej generacji jednostek Nvidii dysponuje aż 24 GB pamięci typu GDDR6 i 4608 rdzeniami CUDA.

Jej moc obliczeniowa zagwarantuje obsługę absolutnie wszystkich programów – zwrócić uwagę należy oczywiście na obsługę technologii Ray Tracingu, która znacznie zwiększa realizm oświetlenia i efektów specjalnych. W pozostałych konfiguracjach znaleźć można również bardzo wydajne jednostki. Będzie to między innymi Nvidia Quadro P6000 z 24 GB pamięci GDDR5X, Nvidia Quadro GP100 (16 GB pamięci) czy też Nvidia Quadro P2000 z 5 GB pamięci.

Lenovo ThinkStation P520 – wygląd

Jak można się domyślać, producent postawił na obudowę typu Tower, która jest bardzo duża (jej pojemność wynosi 33 litry). Związane jest to oczywiście z koniecznością zapewnienia skutecznej wymiany powietrza tych jakże wydajnych podzespołów. Mając to na uwadze, warto odpowiednio przygotować stanowisko na komputer.

Jeżeli chodzi o wytrzymałość obudowy, należy ocenić ją naprawdę wysoko. Konstrukcja została specjalnie wzmocniona na wypadek mocniejszych uderzeń czy też wpływu czynników zewnętrznych. Do tego wszystkiego należy dodać zabezpieczenie pozwalające na trwalsze zamknięcie obudowy. Jak na stację roboczą z najwyższej półki przystało, Lenovo ThinkStation P520 dysponuje niezwykle rozbudowanym zestawe portów i złączy – znajdziemy tu wszystko, co potrzebne, pomnożone przez 2. Kilkanaście portów USB, cztery złącza DisplayPort, złącza Thunderbolt (tylko w niektórych modelach) i wiele więcej.

Lenovo ThinkStation P520 – cechy

Producent chwali się między innymi dysponowaniem certyfikatami najważniejszych producentów oprogramowania (m.in. Autodesk), które udowadniają, że ta niezwykle wydajna maszyna poradzi sobie z każdym zadaniem – renderowaniem grafiki i rzeczywistości wirtualnej, tworzeniem zaawansowanych projektów 3D i wieloma innymi. Co ważne, stacja może procować w ekstremalnych warunkach.

Wymienione wcześniej opcje konfiguracyjne gwarantują sporą swobodę w doborze konkretnych podzespołów. Łatwo zdecydujemy, ile RAM znajdzie się w komputerze, z jakich dysków będziemy korzystać czy chociażby, jakie złącza nas interesują. Osobom, które zastanawiają się, jak to wszystko jest chłodzone, producent wyjaśnia, że skorzystał między innymi z systemu Tri-Channel Cooling, który skutecznie dostosowuje przepływ powietrza i zasilanie wszystkich podzespołów.

Zarówno sprzęty, jak i obudowa przeszły intensywne testy, dzięki czemu można potwierdzić, że stacja robocza sprawdzi się w każdych warunkach. Wspomnieć należy także o wsparciu technologii VR, rozbudowanym systemie diagnostycznym (Lenovo Workstation Diagnostics) oraz certyfikatach ekologicznych.

Lenovo ThinkStation P520 – wydajność

Jak już wspominaliśmy, podzespoły zamontowane w poszczególnych konfiguracjach P520 są w stanie uporać się z najtrudniejszymi zadaniami. Uwagę należy zwrócić przede wszystkim na opisywaną kartę graficzną Nvidia Quadro RTX 6000, która w oprogramowaniu 3DMark notuje doskonałe wyniki.

Pomimo tego, że jest to typowa karta specjalistyczna, upora się ona z obsługą wszystkich najnowszych gier typu AAA. Oczywiście wiele zależy także od pozostałych podzespołów, a więc wybranego procesora i ilości pamięci RAM.

Lenovo ThinkStation P520 – wady i zalety

Lista mocnych stron przedstawionej wyżej stacji roboczej jest bardzo długa. Wspomnieć należy oczywiście o doskonałej wydajności zamontowanych podzespołów, zwłaszcza w konfiguracjach najlepszych. Jest to wymarzony sprzęt dla profesjonalistów, a także firm, które chcą stworzyć zaawansowane centrum informatyczne. Co więcej, producent zadbał o ogromną swobodę doboru podzespołów – dotyczy to przede wszystkim dysków twardych i pamięci RAM. Dzięki temu możemy zdecydować się na zestaw najlepiej dostosowany do naszych potrzeb i wymagań.

Po stronie zalety należy zapisać także wysoką jakość wykonania obudowy oraz wykorzystanie wielu rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo. Na minus należy zapisać oczywiście cenę. Kwoty rzędu 10 tysięcy złotych nie dotyczą konfiguracji najmocniejszych. Sama karta graficzna Nvidia Quadro RTX 6000 kosztuje ponad 20 tysięcy. Można więc sobie wyobrazić, ile trzeba zapłacić za najlepszy zestaw. Za wadą można uznać także ogromny pobór energii przez wykorzystane podzespoły.

ZALETY

  • Ogromna wydajność
  • Spora swoboda doboru podzespołów
  • Nvidia Quadro RTX 6000
  • Bogaty zestaw portów i złączy
  • Duża, lecz bardzo solidna obudowa

WADY

  • Bardzo wysokie ceny
  • Ogromny pobór energii

Lenovo ThinkStation P520 – podsumowanie, czy warto?

Stacje robocze z tej półki cenowej i jakościowej kierowane są przede wszystkim do profesjonalistów i dużych firm. Dla tych klientów P520 okażę się bardzo dobrym wyborem. Jeżeli chodzi o osoby mniej zamożne, powinny celować w konfiguracje tańsze, które jednak i tak oferują bardzo dużo.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 15:31
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.