Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Lenovo ThinkStation P320 – dane techniczne, recenzja, czy warto?

Analizujemy możliwości stacji roboczej za przystępną cenę. Co potrafi model P320?

Oczywiście wspomniana przystępna cena dotyczy kategorii komputerów kierowanych do specjalistów, które do najtańszych nie należą. Lenovo przygotowało konfiguracje mające zapewnić więcej niż przyzwoitą wydajność bez specjalnych szaleństw pod względem kosztów zakupu. Wszystko to sprawia, że zestawy są kierowane do mniejszych firm, a także osób, które nie chcą wydawać kilkunastu bądź kilkudziesięciu tysięcy złotych na sprzęt.

Lenovo ThinkStation P320 – dane techniczne

Lenovo ThinkStation P320 – dostępne konfiguracje

Producent postawił przede wszystkim na ogromną swobodę wyboru poszczególnych podzespołów. Na rynku dostępnych jest mnóstwo konfiguracji sprzętu, które różnią się między sobą procesorami, jednostkami GPU, pamięcią RAM, dyskami twardymi oraz dostępnymi złączami. Wybrać możemy również system operacyjny. Wszystko to sprawia, że znacznie łatwiej jest dobrać sprzęt dostosowany do sposobu wykorzystania. Lenovo ThinkStation P320 może posłużyć jako komputer serwerowy, do obsługi zaawansowanych programów graficznych czy chociażby stacja projektowa.

Wybierając konfigurację sprzętową, decydujemy o tym, jak komputer zostanie wykorzystany. W przypadku procesorów zdecydować możemy się między modelami serwerowymi a standardowymi. W tej drugiej kategorii najlepszym wyborem okaże się układ Intel Core i7-7700K. Ten czterordzeniowy i ośmiowątkowy procesor wyróżnia się częstotliwością taktowania na poziomie 4500 MHz w trybie bazowym i maksymalnie 4500 MHz w trybie turbo. Do tego dochodzi również 8 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu.

Co ważne, układ dysponuje odblokowanym mnożnikiem, co oznacza, że możemy go swobodnie podkręcać. Posłuży nam do tego dołączone oprogramowanie – dzięki niemu w dość szybki i bezpieczny sposób podbijemy taktowanie nawet do poziomu 5000 MHz. Dzięki temu, procesor posłuży do realizacji wszystkich zaawansowanych zadań, jak na przykład renderowanie grafiki, tworzenie projektów 3D czy też obsługa wirtualnej rzeczywistości. Bardzo dobrze sprawdzi się również w grach.

Lenovo ThinkStation P320 jest dostępny na rynku także z innymi procesorami Intel Core. Będą to modele i5 (najczęściej pojawia się i5-7500) oraz i3 – zarówno siódmej, jak i szóstej generacji. Do tego dochodzą modele z układami serwerowymi. Przykładem może być tu procesor Intel Xeon E3-1200 v6 z czterema rdzeniami, ośmioma wątkami i taktowaniem na poziomie od 3500 MHz do 3900 MHz.

Zobacz Lenovo ThinkStation P320

Kolejny ważny wybór dotyczyć będzie oczywiście karty graficznej. W tym przypadku skorzystać możemy przede wszystkim z modeli specjalistycznych, najlepiej sprawdzających się podczas obsługi rozmaitych programów profesjonalnych. Najlepszą jednostką montowaną w omawianych zestawach jest Nvidia Quadro P4000, która dysponuje 8 GB pamięci typu GDDR5 oraz 1792 rdzeniami CUDA. Jest to bardzo wydajna karta – jej moc obliczeniowa w zupełności wystarczy do obsługi programów graficznych czy też projektowych.

Tańsze konfiguracje korzystają z jednostki Nvidia Quadro P400 z zaledwie 2 GB pamięci GDDR5. Szeroki wybór panuje także w kategorii dysków twardych – zdecydować możemy się na pojedynczy dysk lub połączenia modeli HDD i SSD. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby zdecydować się na konfigurację korzystająca z dysku SSD M.2 z interfejsem PCI-Express. Zagwarantuje on najszybsze działanie.

Nie można zapomnieć również o pamięci RAM. W komputerach Lenovo ThinkStation P320 znajdziemy kości typu DDR4, których taktowanie wynosi 2400 MHz. Producent pozostawił sporą swobodę w decydowaniu o ilości pamięci – maksymalna wartość wynosi bowiem aż 64 GB. Jest to kolejny element, który pozwala nam na przygotowanie maszyny marzeń.

Lenovo ThinkStation P320 – wygląd

Pod względem konstrukcyjnym, mamy do czynienia z typową stacją roboczą od Lenovo. Producent zdecydował się na masywną obudowę typu Tower, która zapewnia skuteczną cyrkulację powietrza. W przypadku wykorzystania takich podzespołów, jest to dobra informacja. Warto podkreślić, że sprzęt jest dość ciężki – całość waży bowiem aż 13 kilogramów.

W zamian za spore rozmiary i dużą wagę otrzymujemy bardzo solidną konstrukcję, wykonaną ze wzmacnianych materiałów, odpornych na uszkodzenia mechaniczne i wpływ wszelakich czynników zewnętrznych. Wszystko to sprawia, że P320 powinien się sprawdzić w każdych warunkach.

Warto kilka słów napisać również o zestawie portów i złączy. Jak już wspomnieliśmy, różnią się on w zależności do konkretnego modelu. W niektórych pojawić się może na przykład czytnik kart pamięci lub złącze eSATA. W każdym zestawie skorzystać możemy natomiast z wielu portów USB i złączy DisplayPort.

Lenovo ThinkStation P320 – cechy

Poza wieloma możliwościami wyboru i wykorzystaniem bardzo wydajnych podzespołów, producent chwali się również obsługą technologii VR, co w nowoczesnych stacjach roboczych stało się już standardem. Warto podkreślić, że mamy do czynienia z konstrukcją beznarzędziową – chcąc zdemontować klapę obudowy, nie musimy więc korzystać ze śrubokrętu, wystarczy po prostu ją wysunąć. Wszystko to znacznie ułatwia rozbudowę całego zestawu.

Producent podkreśla także, że zestawy P320 przeszły bardzo rygorystyczne testy, które potwierdzają ich niezawodność. Dodać należy do tego także certyfikaty ekologiczne.

Lenovo ThinkStation P320 – wydajność

Zarówno procesory serwerowe, jak i standardowe wyróżniają się naprawdę sporą wydajnością, dzięki czemu komputer powinien pozwolić nam na swobodną obsługę wszelkich programów projektowych czy też graficznych. Do tego dochodzi także karta graficzna. Jeżeli zależy nam na najwyższych osiągach, powinniśmy celować w model najlepszy, a więc w Nvidia Quadro P4000.

8 GB pamięci i bardzo wysoka częstotliwość taktowania rdzenia sprawiają, że jednostka pozwala na wiele. Potwierdzają to oczywiście rozmaite testy wydajności – w oprogramowaniu 3DMark 11 Performance GPU karta uzyskała średnią na poziomie 15433 punktów, a w 3DMark Ice Storm Unlimited Graphics Score wynik zatrzymał się na 369407 punktów. Należy podkreślić, że jednostka została przystosowana przede wszystkim do obsługi wspomnianych programów. W grach spisuje się gorzej, choć nie można powiedzieć, że nie pozwoli na uruchomienie wielu ciekawych tytułów.

Lenovo ThinkStation P320 – wady i zalety

Nie da się ukryć, że najmocniejsza konfiguracja omówionego zestawu gwarantuje bardzo wysoką wydajność, dzięki czemu możemy liczyć na stabilną obsługę wszystkich programów specjalistycznych. To samo należy powiedzieć o wielu grach, choć oczywiście osiągi nie będą w tym przypadku tak wysokie, jak przy użyciu typowych jednostek gamingowych.

Duży plus należy postawić także przy ogromnej swobodzie wyboru konfiguracji sprzętowych dostępnych na rynku. Są one niezwykle zróżnicowane – dobrać możemy jeden z kilku procesorów, to samo tyczy się kart graficznych. Do tego należy dodać wiele możliwości łączenia dysków, pamięć RAM, której pojemność może wynieść nawet 64 GB, a także bogaty zestaw portów i złączy.

Do zalet należy zaliczyć także solidną obudowę, choć trzeba przyznać, że całość jest bardzo ciężka. Sama cena, choć niższa niż w przypadku wielu innych stacji roboczych, nadal znacząco przekracza 5 tysięcy złotych w przypadku konfiguracji najlepszych.

ZALETY

  • Bogaty wybór konfiguracji sprzętowych
  • Wysoka wydajność najlepszych zestawów
  • Podzespoły dostosowane do pracy specjalistycznej
  • Solidna obudowa
  • Bogate zestawy portów i złączy

WADY

  • Cena nadal jest wysoka
  • Spora waga komputera
  • Duży pobór energii

Lenovo ThinkStation P320 – podsumowanie, czy warto?

Choć w zestawach brak podzespołów z absolutnego topu, należy podkreślić, że przygotowane konfiguracje pozwalają na wiele. Gwarantują komfortową, stabilną obsługę wszystkich niezbędnych programów i narzędzi kierowanych do profesjonalistów. Zróżnicowanie sprzętowe sprawia, że bez problemu znajdziemy maszynę serwerową czy chociażby taką, która sprawdzi się w podczas obsługi oprogramowania graficznego. Biorąc to pod uwagę, zestaw jest wart polecenia.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 16:21
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.