Udostępnij
Skomentuj

Lenovo ThinkPad P72 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

Jakie są parametry mobilnej stacji roboczej Lenovo ThinkPad P72? Czy to urządzenie warte swojej ceny?

W asortymencie marki Lenovo nie brak propozycji dla najbardziej wymagających użytkowników. Jedną z serii wydajnych urządzeń mobilnych do pracy i projektowania jest właśnie Lenovo ThinkPad P72. Czym wyróżniają się wydajne laptopy z tej serii? Jaka jest ich specyfikacja i czy warto po nie sięgnąć? Na te oraz inne pytania odpowie poniższa recenzja Lenovo ThinkPad P72.

Lenovo ThinkPad P72 – dane techniczne

Seria mobilnych stacji roboczych Lenovo ThinkPad P72 obejmuje wiele urządzeń o różnorodnych parametrach. Poszczególne modele laptopów ThinkPad P72 różnią się pomiędzy sobą zarówno pod względem ceny, jak również zastosowanych podzespołów. Specyfikacja Lenovo ThinkPad P72 prezentuje się następująco:

  • Procesor– urządzenia z tej serii są wyposażone w różne modele procesorów. Mogą to być układy ósmej generacji Intel Core: i7-8750H lub i7-8850H a w topowych konfiguracjach zastosowano procesory Intel Xeon E-2176M lub E-2186M.
  • Układ graficzny–  w topowej konfiguracji znajdziemy profesjonalną kartę graficzną NVIDIA Quadro P5200, a w tańszych urządzeniach z tej serii stosowane są także karty NVIDIA Quadro P4200, P3200, P2000 lub P600.
  • Pamięć– nawet do 128 GB pamięci RAM DDR4 oraz opcjonalnie pamięć Intel Optane 16 GB.
  • Matryca– 17,3 cali o parametrach zależnych od konfiguracji. W topowym wariancie będzie to matryca IPS 300 nitów, rozdzielczość 4K UHD ze 100% pokryciem gamy kolorów Adobe RGB. W tańszych urządzeniach znajdziemy matrycę IPS o rozdzielczości Full HD.
  • Nośnik danych– zależny od konfiguracji. W urządzeniu jest miejsce na dysk SSD M.2 PCIe oraz na dysk SATA 2.5.
  • Porty– wyjście HDMI, MiniDisplayPort, 2 x Thunderbolt, wyjście słuchawkowe, wejście mikrofonowe, 4 x USB 3.1, czytnik kart pamięci, RJ-45.
  • Zabezpieczenia, technologie – moduł TPM, Kensington Lock, czytnik linii papilarnych, opcjonalna kamera na podczerwień do Windows Hello, sprzętowa obsługa RAID 0 i RAID 1.
  • Bateria– litowo-jonowa o pojemności 99 Wh, szacunkowy czas pracy na baterii to 18 godzin.
  • Inne – klawiatura odporna na zalanie, kamera 720p, przystosowanie do dokowania.
  • Zastosowanie– biznesowe, mobilna stacja robocza.

Lenovo ThinkPad P72 – dostępne konfiguracje

Seria Lenovo ThinkPad P72 obejmuje szeroką grupę urządzeń o różnorodnych parametrach. Sporą popularnością wśród nich cieszą się poniższe konfiguracje:

  • Laptop Lenovo ThinkPad P72 (20MB0001PB) – to jedna z najtańszych konfiguracji w serii. Cena Lenovo ThinkPad P72 w tym wariancie to nieco ponad 10 tysięcy złotych. Jest to mobilna stacja robocza wyposażona w wydajny procesor Intel Core i7-8750H o 6 rdzeniach i 12 wątkach. Wsparciem dla procesora jest 8 GB pamięci RAM oraz profesjonalna grafika NVIDIA Quadro P600. Uzupełnieniem konfiguracji jest dysk SSD M.2 PCIe o pojemności 256 GB. W urządzeniu zastosowano matową matrycę IPS o rozdzielczości Full HD.
  • Laptop Lenovo ThinkPad P72 (20MB000FPB) – to jedna ze środkowych konfiguracji z tej serii, jeśli chodzi o cenę. Urządzenie wyposażono w procesor Intel Core i7-8850H o 6 rdzeniach i 12 wątkach. Zastosowano w nim 16 GB pamięci RAM, dysk SSD M.2 PCIe o pojemności 512 GB oraz kartę graficzną NVIDIA Quadro P3200. Matryca urządzenia to matowy panel IPS o rozdzielczości 4K UHD.
  • Laptop Lenovo ThinkPad P72 (20MB0000PB) – jedna z topowych konfiguracji z tej serii urządzeń. Laptopa w tej wersji wyposażono w profesjonalny procesor Intel Xeon E-2176M z obsługą pamięci ECC (pamięci z korekcją błędów). Procesor ten dysponuje 6 rdzeniami oraz 12 wątkami. Uzupełnieniem konfiguracji jest 32 GB pamięci RAM, dysk SSD M.2 PCIe o pojemności 1 TB oraz profesjonalna karta graficzna NVIDIA Quadro P5200. W urządzeniu znajduje się wyświetlacz IPS o rozdzielczości 4K UHD.

Zobacz Lenovo Thinkpad P72

To tylko trzy z wielu konfiguracji do wyboru. Poszczególne modele mobilnych stacji roboczych Lenovo ThinkPad P72 różnią się pod względem wydajności, parametrów, ceny, a nawet zastosowanej matrycy. Niezmienny pozostaje, za to, ich design, komfort obsługi i cechy zewnętrzne.

Lenovo ThinkPad P72 – wygląd

Design serii Lenovo ThinkPad P72 nie odbiega zupełnie od tego, do czego przyzwyczaiła swoich sympatyków marka Lenovo i dotychczasowe serie urządzeń ThinkPad. W tym wypadku również mamy do czynienia z klasycznym, eleganckim i ponadczasowym designem. Laptopy z tej serii są utrzymane w neutralnej czerni z subtelnymi akcentami czerwieni (między innymi trackpoint jest czerwony).

Obudowa urządzenia została wykonana ze stopu aluminiowo-magnezowego, jest wzmacniana i solidna, co gwarantuje odpowiednie zabezpieczenie dla ukrytych w niej podzespołów. Z uwagi na zastosowane komponenty, laptopy z tej serii nie należą do zbyt lekkich i bardzo smukłych. Waga urządzenia to ponad 3 kilogramy, a wysokość przy zamkniętej pokrywie wynosi niespełna 3 cm.

Porty oraz złącza w urządzeniach z serii Lenovo ThinkPad P72 zostały rozmieszczone wzdłuż bocznych krawędzi, a także z tyłu.

  • Wzdłuż prawej krawędzi znajdziemy: złącze audio 3.5 mm, 2 x USB 3.1, czytnik kart, Mini DisplayPort, RJ-45 oraz otwory wentylacyjne.
  • Wzdłuż lewej krawędzi znajdziemy: wyłącznie port USB 3.1 oraz otwory wentylacyjne.
  • Wzdłuż tylnej krawędzi znajdziemy: port USB 3.1, HDMI, 2 x Thunderbolt, gniazdo zasilania oraz otwory wentylacyjne.

Jak widać, otwory wentylacyjne znajdują się zarówno od spodu urządzenia, jak również z tyłu i po bokach – wydajne podzespoły wymagają skutecznej wentylacji oraz dobrej cyrkulacji powietrza. Do urządzenia może zostać dokupiona stacja dokująca Lenovo ThinkPad P72, a wówczas liczba dostępnych portów ulegnie zmianie.

Lenovo ThinkPad P72 – matryca

Mobilne stacje robocze Lenovo ThinkPad P72 to urządzenia dedykowane do profesjonalnych zastosowań – także graficznych. Z tego właśnie względu, decydując się na zakup laptopa z tej serii, można wybierać spośród sprzętów z dwoma rodzajami matrycy:

  • Matowa matryca IPS o rozdzielczości Full HD, jasności 300 nitów oraz pokryciem 72% przestrzeni barw NTSC.
  • Matowa matryca IPS o rozdzielczości 4K UHD, jasności 400 nitów oraz pokryciem 100% przestrzeni barw Adobe RGB i z 10-bitową głębią kolorów.

Bez względu na wybraną matrycę, mamy do czynienia z ekranem o przekątnej 17,3 cali oraz z matową powłoką, która eliminuje odbicia i świetlne refleksy, które utrudniają pracę oraz męczą wzrok. Ekran został osadzony w stosunkowo szerokich ramkach. Częstotliwość odświeżania obrazu wynosi 60 Hz.

Lenovo ThinkPad P72 – klawiatura i touchpad

Seria mobilnych stacji roboczych Lenovo ThinkPad P72 jest dopracowana także pod względem komfortowej obsługi, za co odpowiada:

  • Klawiatura – doceniana konstrukcja, charakterystyczna dla laptopów ThinkPad, która zapewnia wygodę podczas pisania. Jest to klawiatura wyspowa, membranowa o niskim profilu i niskim skoku. Klawisze pracują płynnie i dość cicho. Klawiatura w urządzeniach Lenovo ThinkPad P72 jest odporna na zalanie, a także wyposażona w subtelne, białe podświetlenie. Jest to klawiatura pełnowymiarowa (z blokiem numerycznym).
  • Trackpoint – rozwiązanie doskonale znane z innych mobilnych stacji roboczych. Dla lepszej widoczności, w urządzeniach z serii Lenovo ThinkPad P72, trackpoint zyskał czerwony, kontrastowy odcień.
  • Touchpad – znajdujący się tuż pod klawiaturą touchpad jest wygodny w użytkowaniu i bardzo precyzyjny. Na uwagę zasługuje jego ładne wykończenie z czerwonym akcentem w postaci paska.

Lenovo ThinkPad P72 – wydajność

Wydajność urządzeń z serii Lenovo ThinkPad P72 zależy od zastosowanych podzespołów, a w szczególności od procesora oraz karty graficznej. Ponieważ dostępnych konfiguracji jest wiele, najlepiej zweryfikować wydajność konkretnych podzespołów.

Procesory, jakie znajdziemy w laptopach z serii Lenovo ThinkPad P72

  • Intel Core i7-8750H – to procesor ósmej generacji, który dysponuje 6 rdzeniami i 12 wątkami. Jego taktowanie bazowe to 2.2 GHz, a w trybie turbo 4.1 GHz. Pamięć podręczna L3 tej jednostki ma pojemność 9 MB. Oto, jakie wyniki procesor i7-8750H osiągnął w testach:

- W teście Cinebench R15 dla wszystkich rdzeni – 1116 punktów.

- W teście 3D Mark 06 CPU – 10138 punktów.

- W teście 3D Mark Fire Strike dla rozdzielczości Full HD – 15471 punktów.

  • Intel Core i7-8850H – to również jednostka ósmej generacji, która dysponuje 6 rdzeniami i 12 wątkami. Taktowanie procesora i7-8850H w trybie bazowym to 2.6 GHz, a w trybie turbo 4.3 GHz. Pamięć podręczna L3 tej jednostki ma pojemność 9 MB. Procesor ten osiągnął w testach następujące wyniki:

- W teście Cinebench R15 dla wszystkich rdzeni – 1064 punkty.

- W teście 3D Mark 06 CPU – 10516 punktów.

- W teście 3D Mark Fire Strike dla rozdzielczości Full HD – 15519 punktów.

  • Intel Xeon E-2176M – profesjonalny procesor marki Intel, który dysponuje 6 rdzeniami oraz 12 wątkami. Jego taktowanie bazowe wynosi 2.7 GHz, a w trybie turbo wzrasta do 4.4 GHz. Pamięć 3 poziomu tego procesora ma pojemność 12 MB. Jednostka obsługuje pamięć ECC, a w testach osiąga następujące wyniki:

- W teście Cinebench R15 dla wszystkich rdzeni – 1095 punktów.

- W teście 3D Mark 06 CPU – 9757 punktów.

- W teście 3D Mark Fire Strike dla rozdzielczości Full HD – 14418 punktów.

  • Intel Xeon E-2186M – wydajny procesor do mobilnych stacji roboczych. Jest to jednostka o 6 rdzeniach i 12 wątkach, której taktowanie bazowe wynosi 2.9 GHz, a w trybie turbo wzrasta do 4.8 GHz. Pamięć podręczna L3 tego procesora ma pojemność 12 MB i jest to procesor obsługujący pamięć ECC.

Karty graficzne, jakie znajdziemy w laptopach z serii Lenovo ThinkPad P72

Test Lenovo ThinkPad P72 nie byłby kompletny, gdyby nie kilka słów o wydajności kart graficznych, jakie znajdziemy w urządzeniach z tej serii.

  • NVIDIA Quadro P600 – to grafika dysponująca 2 GB pamięci VRAM. Jej wydajność w popularnych testach prezentuje się następująco:

- W teście 3D Mark Time Spy Graphics dla rozdzielczości WQHD – 1162 punkty.

- W teście 3D Mark Fire Strike Graphics dla rozdzielczości Full HD – 4083 punkty.

  • NVIDIA Quadro P2000 – to grafika dysponująca 4 GB pamięci VRAM. Jej wydajność w testach:

- W teście 3D Mark Time Spy Graphics dla rozdzielczości WQHD – 2046 punktów.

- W teście 3D Mark Fire Strike Graphics dla rozdzielczości Full HD – 6847 punktów.

  • NVIDIA Quadro P3200 – to karta graficzna dysponująca 6 GB pamięci VRAM. Jej wydajność w popularnych testach:

- W teście 3D Mark Time Spy Graphics dla rozdzielczości WQHD – 4356 punktów.

- W teście 3D Mark Fire Strike Graphics dla rozdzielczości Full HD – 12554 punkty.

  • NVIDIA Quadro P4200 – to jednostka dysponująca 8 GB pamięci VRAM.

- W teście 3D Mark Time Spy Graphics dla rozdzielczości WQHD – 4962 punkty.

- W teście 3D Mark Fire Strike Graphics dla rozdzielczości Full HD – 14552 punkty.

  • NVIDIA Quadro P5200 – to jednostka dysponująca aż 16 GB pamięci VRAM i osiągająca następujące wyniki w testach:

- W teście 3D Mark Time Spy Graphics dla rozdzielczości WQHD – 6390 punktów.

- W teście 3D Mark Fire Strike Graphics dla rozdzielczości Full HD – 18390 punktów.

Oczywiście ostateczna wydajność zależy także od pojemności zastosowanej pamięci RAM i pozostałych komponentów konfiguracji. Powyższe zestawienie wyników z popularnych testów pozwala jednak porównać poszczególne procesory i karty graficzne i dobrać optymalną konfigurację Lenovo ThinkPad P72 dla siebie.

Lenovo ThinkPad P72 – zalety i wady

Urządzenia z serii Lenovo ThinkPad P72 mają sporo do zaoferowania. Przed podjęciem decyzji o zakupie warto jeszcze zerknąć na ich atuty oraz mankamenty.

ZALETY

  • Wiele konfiguracji do wyboru.
  • Profesjonalne podzespoły o wysokiej wydajności.
  • Wzmacniana konstrukcja.
  • Wysokiej klasy matryca 4K UHD ze 100% pokryciem przestrzeni barw Adobe RGB.
  • Urządzenia kompatybilne i przetestowane na kluczowym oprogramowaniu projektowym.
  • Laptopy przystosowane do dokowania i z wytrzymałą materią.
  • Sprzętowa obsługa RAID 0 i RAID 1.

WADY

  • Wysoka cena.
  • Urządzenia te są stosunkowo ciężkie (ponad 3 kilogramy).

Lenovo ThinkPad P72 – czy warto kupić?

Data wydania Lenovo ThinkPad P72 to 2018 rok. Czy wciąż jest to nowość, którą warto się zainteresować? Trudno o jednoznaczną odpowiedź na to pytanie, gdyż grupa użytkowników wydajnych i kosztownych mobilnych stacji roboczych nie jest bardzo szeroka. Urządzenia te są kierowane do profesjonalnych projektantów, osób zajmujących się grafiką 3D, animacją, do architektów, konstruktorów, inżynierów i wielu innych specjalistów, dla których liczy się wysoka wydajność, dedykowane rozwiązania dla profesjonalistów oraz niezawodne działanie.

Laptopy z serii Lenovo ThinkPad P72 nie są więc urządzeniami dla każdego, ale jeśli potrzebujemy topowego sprzętu do pracy w wymagających programach do projektowania, to może być dobry wybór.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 10:39
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.