Udostępnij
Skomentuj

Lenovo ThinkPad P71 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

Czy warto sięgnąć po Lenovo ThinkPad P71? Jaka jest wydajność urządzeń z tej serii? Jakie parametry?

Seria Lenovo ThinkPad P71 to wytrzymałe laptopy o solidnej konstrukcji i profesjonalnej konfiguracji. Urządzenia te to mobilne stacje robocze, które są zgodne z wojskową normą Mil-Spec. Czy są to sprzęty godne uwagi? Jakie są ich parametry? Na te pytania odpowie poniższa recenzja Lenovo ThinkPad P71.

Lenovo ThinkPad P71 – dane techniczne

W serii Lenovo ThinkPad P71 znajdziemy wiele modeli laptopów, które różnią się pomiędzy sobą pod względem parametrów oraz cen. Specyfikacja Lenovo ThinkPad P71 prezentuje się następująco:

  • Procesor– urządzenia z tej serii mogą być wyposażone w wydajne procesory Intel Core i7-7700HQ lub i7-7820HQ albo w procesory Intel Xeon E3-1505Mv6 lub E3-1535Mv6.
  • Układ graficzny–  laptopy z serii Lenovo ThinkPad P71 mogą być wyposażone w różne modele kart graficznych. W topowych konfiguracjach znajdziemy grafikę NVIDIA Quadro P5000M, a w pozostałych urządzeniach NVIDIA Quadro P4000M, P3000M lub M620.
  • Pamięć– maksymalnie 64 GB RAM DDR4.
  • Matryca– ekran o przekątnej 17.3 cali, w topowych konfiguracjach będzie to matryca IPS o rozdzielczości 4K UHD, a w tańszych wariantach matryca IPS o rozdzielczości Full HD.
  • Nośnik danych– zależny od konfiguracji, ale może to być zarówno dysk SSD M.2 PCIe, jak również dysk HDD.
  • Porty– wyjście HDMI, wyjście słuchawkowe, wejście mikrofonowe, Mini DisplayPort, 4 x USB 3.0, czytnik kart pamięci, 2 x Thunderbolt, RJ-45, złącze dokowania.
  • Bateria– litowo-jonowa o pojemności 96 Wh. Szacunkowy czas pracy na baterii to 10 godzin.
  • Zabezpieczenia, technologie – czytnik linii papilarnych, gniazdo Kensington Lock, zabezpieczenia hasłami, Intel OS Guard, moduł TPM.
  • Inne – napęd DVD, klawiatura odporna na zalanie.
  • Zastosowanie– biznesowe, mobilna stacja robocza.

Lenovo ThinkPad P71 – dostępne konfiguracje

Wydajne laptopy do zadań specjalnych, za jakie uznać można urządzenia z serii Lenovo ThinkPad P71, dostępne są w wielu konfiguracjach. Warto przyjrzeć się popularniejszym wariantom i przeanalizować ich parametry.

  • Laptop Lenovo ThinkPad P71 20HK0000PB – to jeden z najtańszych laptopów z tej serii. Cena Lenovo ThinkPad P71 to, w tym wypadku, niespełna 9 tysięcy złotych. Jest to urządzenie wyposażone w wydajny procesor Intel Core i7-7700HQ z 4 rdzeniami i 8 wątkami. Zainstalowana pamięć RAM ma pojemność 8 GB, ale można rozbudować ją do maksymalnie 64 GB. Zastosowana karta graficzna to profesjonalny układ NVIDIA Quadro M620. W urządzeniu znajduje się także dysk SSD M.2 o pojemności 256 GB. Laptop w tej wersji posiada matową matrycę IPS o rozdzielczości Full HD.
  • Laptop Lenovo ThinkPad P71 20HK0004PB – jedna z droższych konfiguracji w tej serii. Cena Lenovo ThinkPad P71 w tej wersji to ponad 16 tysięcy złotych. Urządzenie dysponuje procesorem Intel Core i7-7820HQ, który jest jednostką o 4 rdzeniach i 8 wątkach. Pojemność zainstalowanej pamięci RAM to 16 GB, ale można rozbudować ją nawet do 64 GB. W urządzeniu znalazł się również dysk SSD M.2 o pojemności 512 GB oraz karta graficzna NVIDIA Quadro P3000M. Laptop w tej konfiguracji został wyposażony w matową matrycę IPS o rozdzielczości 4K UHD.

Zobacz Lenovo ThinkPad P71

To dwie z wielu dostępnych konfiguracji, ale cieszące się sporą popularnością w tej serii. Urządzenia te dzieli cenowa przepaść, ale ich wydajność i parametry także są mocno zróżnicowane.

Lenovo ThinkPad P71 – wygląd

Mobilne stacje robocze ThinkPad marki Lenovo niezmiennie kojarzą się z dopracowanym, klasycznym i eleganckim designem. Nie inaczej jest w przypadku serii Lenovo ThinkPad P71. Urządzenia te wyposażono w minimalistyczne obudowy, które wykonano z tworzywa oraz ze stopu aluminiowo-magnezowego oraz dodatkowo wzmocniono włóknem szklanym. Pod względem wytrzymałości konstrukcji, laptopy Lenovo ThinkPad P71 są zgodne z wojskową normą Mil-Spec.

Jeśli chodzi o rozmieszczenie portów, to w laptopach z serii Lenovo ThinkPad P71 znalazły się one zarówno wzdłuż bocznych krawędzi, jak również z tyłu. Podobnie rzecz ma się z otworami wentylacyjnymi. Urządzenie chłodzone jest przez dwa wentylatory, a otwory wentylacyjne znalazły się na obu bocznych krawędziach, na spodzie urządzenia oraz z tyłu.

Mobilne stacje robocze Lenovo ThinkPad P71 prezentują się, jak klasyczne laptopy do profesjonalnych zastosowań. Brak tu zbędnych ozdobników. Kolorystyka to niemal wyłącznie czerń z subtelnymi akcentami czerwieni.

Lenovo ThinkPad P71 – matryca

Laptopy z serii Lenovo ThinkPad P71 17.3 są dostępne w wielu różnych konfiguracjach, a poszczególne modele tych urządzeń mogą być wyposażone w jedną z dwóch dostępnych matryc:

  • Matową matrycę IPS o rozdzielczości Full HD – rozmiar ekranu to 17,3 cali. Matowa powłoka matrycy eliminuje refleksy i odbicia, co pozytywnie wpływa na komfort pracy, jak również na jakość wyświetlanego obrazu. Matryca w tym wariancie posiada podświetlenie 300 nitów oraz 72% gamut.
  • Matową matrycę IPS o rozdzielczości 4K UHD – rozmiar ekranu to oczywiście również 17,3 cali. Matryca posiada matową powłokę antyrefleksyjną, podświetlenie 300 nitów oraz 90% gamut.

Oba rodzaje matryc zapewniają szerokie kąty widzenia, co przekłada się na wysoki komfort pracy w pojedynkę lub w grupie. 

Lenovo ThinkPad P71 – klawiatura i touchpad

Urządzenia z serii Lenovo ThinkPad P71 to mobilne stacje robocze zaprojektowane z myślą o pracy. Z tego właśnie względu spory nacisk postawiono na ergonomię i komfortową obsługę urządzenia. Kluczową kwestią jest wysoka jakość klawiatury, jak w każdym ThinkPadzie, przystosowanej do szybkiego i wygodnego pisania. Jest to klawiatura wyspowa, membranowa o niskim profilu. Klawisze są przyjemne w dotyku, mają niski skok i pracują dość cicho.

W obrębie klawiatury znalazło się miejsce na dodatkowy kontroler – trackpoint. To rozwiązanie często spotykane w profesjonalnych klawiaturach oraz w laptopach będących mobilnymi stacjami roboczymi, a szczególnie w urządzeniach z rodziny ThinkPad.

W laptopach z serii Lenovo ThinkPad P71 nie mogło zabraknąć komfortowego panelu dotykowego. Touchpad w tych urządzeniach nie tylko sprawuje się nienagannie, jest precyzyjny i wygodny w użytkowaniu, ale też wygląda znakomicie, a jego elegancję podkreśla subtelny czerwony pasek.

Lenovo ThinkPad P71 – wydajność

Wydajność laptopa to jedna z kluczowych kwestii przy zakupie. Seria Lenovo ThinkPad P71 została zaprojektowana z myślą o zaawansowanych użytkownikach, projektantach, grafikach i architektach. Urządzenia z tej serii są wyposażone w wydajne podzespoły. Test Lenovo ThinkPad P71 warto więc odnieść do wydajności procesorów i kart graficznych, jakie znajdziemy w laptopach z tej serii.

Procesory, jakie znajdziemy w laptopach z serii Lenovo ThinkPad P71

  • Intel Core i7-7700HQ – to wydajny procesor stosowany w mobilnych stacjach roboczych, a także w laptopach multimedialnych i gamingowych. Jest to jednostka o 4 rdzeniach i 8 wątkach, której taktowanie bazowe wynosi 2.8 GHz, a w trybie turbo 3.8 GHz. Pamięć podręczna L3 tego procesora ma pojemność 6 MB. Oto wyniki, jakie ta jednostka osiąga w popularnych testach:

- W teście Cinebench R15 dla wszystkich rdzeni – 734 punkty.

- W teście 3D Mark 06 CPU – 7686 punktów.

- W teście 3D Mark Fire Strike dla rozdzielczości Full HD – 10629 punktów.

  • Intel Core i7-7820HQ – kolejny procesor siódmej generacji, jaki znajdziemy w laptopach z serii Lenovo ThinkPad P71. Jest to jednostka o 4 rdzeniach i 8 wątkach, jej taktowanie bazowe wynosi 2.9 GHz, a w trybie turbo wzrasta do 3.9 GHz. Pamięć podręczna L3 tego procesora ma pojemność 8 MB, a wyniki, jakie i7-7820HQ osiąga w testach, prezentują się następująco:

- W teście Cinebench R15 dla wszystkich rdzeni – 736 punktów.

- W teście 3D Mark 06 CPU – 7679 punktów.

- W teście 3D Mark Fire Strike dla rozdzielczości Full HD – 10303 punkty.

  • Intel Xeon E3-1505Mv6 – profesjonalna jednostka stosowana w mobilnych stacjach roboczych. Procesor ten dysponuje 4 rdzeniami i 8 wątkami, a jego taktowanie to 3.0 GHz w trybie bazowym oraz 4.0 GHz w trybie turbo. Jeśli chodzi o pamięć L3, to w tym wypadku ma ona pojemność 8 MB, a oto rezultaty, jakie ta jednostka osiąga w popularnych testach:

- W teście Cinebench R15 dla wszystkich rdzeni – 737 punktów.

- W teście 3D Mark 06 CPU – 7713 punktów.

- W teście 3D Mark Fire Strike dla rozdzielczości Full HD – 11348 punktów.

  • Intel Xeon E3-1535Mv6 – kolejna jednostka profesjonalna, którą spotkać można w mobilnych stacjach roboczych. Procesor ten posiada 4 rdzenie oraz 8 wątków, jego taktowanie bazowe to 3.1 GHz, a w trybie turbo wzrasta do 4.2 GHz. Pamięć trzeciego poziomu tej jednostki to 8 MB. Procesor ten osiąga w testach następujące rezultaty:

- W teście Cinebench R15 dla wszystkich rdzeni – 806 punktów.

- W teście 3D Mark 06 CPU – 8227 punktów.

- W teście 3D Mark Fire Strike dla rozdzielczości Full HD – 12217 punktów.

Karty graficzne, jakie znajdziemy w laptopach z serii Lenovo ThinkPad P71

  • NVIDIA Quadro M620 – karta dysponująca 2 GB pamięci VRAM. Osiąga w testach następujące wyniki:

- W teście 3D Mark Time Spy Graphics dla rozdzielczości WQHD – 862 punkty.

- W teście 3D Mark Fire Strike Graphics dla rozdzielczości Full HD – 3130 punktów.

  • NVIDIA Quadro P3000M – karta dysponująca 6 GB pamięci VRAM. Osiąga w testach następujące wyniki:

- W teście 3D Mark Time Spy Graphics dla rozdzielczości WQHD – 2864 punkty.

- W teście 3D Mark Fire Strike Graphics dla rozdzielczości Full HD – 9255 punktów.

  • NVIDIA Quadro P4000M – karta dysponująca 8 GB pamięci VRAM. Osiąga w testach następujące wyniki:

- W teście 3D Mark Time Spy Graphics dla rozdzielczości WQHD – 3260 punktów.

- W teście 3D Mark Fire Strike Graphics dla rozdzielczości Full HD – 10256 punktów.

  • NVIDIA Quadro P5000M – karta dysponująca 16 GB pamięci VRAM. Osiąga w testach następujące wyniki:

- W teście 3D Mark Time Spy Graphics dla rozdzielczości WQHD – 3882 punkty.

- W teście 3D Mark Fire Strike Graphics dla rozdzielczości Full HD – 12363 punkty.

Oczywiście na ostateczne wyniki i wydajność poszczególnych kart graficznych oraz procesorów wpływa całość konfiguracji, a w szczególności pojemność i prędkość taktowania pamięci RAM.

Lenovo ThinkPad P71 – zalety i wady

Mobilne stacje robocze Lenovo ThinkPad P71 mają sporo zalet, ale też kilka mankamentów. Warto poznać je jeszcze przed podjęciem decyzji o ewentualnym zakupie.

ZALETY

  • Wiele różnych konfiguracji do wyboru.
  • Profesjonalne podzespoły na pokładzie.
  • Wytrzymała, wzmacniana konstrukcja, która jest zgodna z wojskową normą Mil-Spec.
  • Wysokiej jakości matryce IPS Full HD lub 4K.
  • Efektywne chłodzenie, dobrze rozplanowane otwory wentylacyjne.
  • Wszelkie niezbędne złącza.
  • Trackpoint dla wygodniejszej obsługi.
  • Estetyczny, biznesowy design.
  • Zgodność z kluczowym oprogramowaniem dla profesjonalistów.
  • Przystosowanie do dokowania, ale stacja dokująca Lenovo ThinkPad P71 jest sprzedawana oddzielnie.

WADY

  • Wysokie ceny urządzeń z tej serii.
  • Tańsze konfiguracje mają przeciętne parametry.
  • Stosunkowo wysoka waga – 3.4 kg.

Lenovo ThinkPad P71 – czy warto kupić?

Laptopy Lenovo ThinkPad P71 to urządzenia dedykowane do pracy – projektowania, grafiki, działań na obiektach 3D. Urządzenia te są kosztowne, ale za to wyposażone w profesjonalne podzespoły oraz umieszczone w bardzo wytrzymałych i solidnych obudowach.

Jeśli szukamy sprzętu do profesjonalnych zastosowań, który będzie równocześnie poręczny, mobilny i wytrzymały, to warto zainteresować się tą serią urządzeń. Choć data wydania Lenovo ThinkPad P71 to 2017 rok i od tamtego czasu pojawiły się kolejne nowości na rynku mobilnych stacji roboczych, to seria ta wciąż cieszy się zainteresowaniem.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 12:36
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.