Udostępnij
Skomentuj

Lenovo ThinkPad E585 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

Sprawdzamy możliwości biznesowych laptopów od Lenovo, korzystających z procesorów z serii AMD Ryzen.

Seria ThinkPad E585 stanowi niejako rozwinięcie urządzeń z serii E580. Skorzystać możemy między innymi z nowych układów AMD Ryzen, a także z jednostek graficznych Radeon Vega. Na rynku dostępnych jest wiele wersji konfiguracyjnych.

Lenovo ThinkPad E585 – dane techniczne oraz cena

Są to laptopy do zastosowania biznesowego. Mają poradzić sobie nie tylko z podstawowymi programami multimedialnymi, ale również bardziej zaawansowanymi narzędziami. Oczywiście wszystko zależy od wybranego modelu.

Lenovo ThinkPad E585 – dostępne konfiguracje

Laptopy oferowane są w przystępnych cenach, które oczywiście zależą od konkretnej konfiguracji sprzętowej. Tych jest co najmniej kilka, dlatego przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto sprawdzić, na jakie możliwości możemy liczyć.

W przypadku procesorów, wybrać można między trzema modelami. Najdroższe są konfiguracje Lenovo ThinkPad E585 z układem AMD Ryzen 7 2700U. Ten niskonapięciowy procesor (jego współczynnik TDP wynosi zaledwie 15 W) dysponuje czterema fizycznymi rdzeniami i ośmioma wątkami. Wyróżnia się również częstotliwością taktowania na poziomie 2200 MHz w trybie bazowym do maksymalnie 3800 MHz w trybie turbo. Do tego należy dodać jeszcze 4 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu.

Do czynienia mamy z bardzo popularnym układem CPU, który często jest montowany w laptopach typowo biznesowych. Gwarantuje bowiem nie tylko niski pobór mocy, ale również wydajność wystarczającą do obsługi wszystkich najważniejszych programów. Powinien poradzić sobie również z bardziej wymagającymi narzędziami graficznymi i projektowymi. Wszystko to potwierdzają rozmaite testy wydajnościowe. Pod uwagę warto wziąć w szczególności te pochodzące z platformy Cinebench R15. W trybie jednowątkowym układ ten uzyskał średnią na poziomie 144 punktów, natomiast w trybie wielowątkowym wyniosła ona aż 635 punktów.

Zobacz Lenovo ThinkPad E585

W laptopach Lenovo ThinkPad E585 montowany jest również układ z serii Ryzen 5. Mowa tutaj o modelu AMD Ryzen 5 2500U. Kolejny niskonapięciowy procesor, także czterordzeniowy i ośmiowątkowy. W porównaniu z modelem Ryzen 7, wyróżnia się jednak nieco niższym taktowaniem. W trybie bazowym wynosi 2000 MHz, natomiast w trybie turbo może zostać podbite maksymalnie do 3600 MHz. Pamięć podręczna nadal wynosi 4 MB. Wszystko to przekłada się na niższą wydajność w obu trybach, jednak różnice nie są duże. W programie Cinebench R15 układ ten uzyskał kolejno 137 i 597 punktów.

Najtańsze laptopy korzystają natomiast z procesora AMD Ryzen 3 2200U. Tym razem mamy do czynienia z układem dwurdzeniowym i czterowątkowym. Jego częstotliwość taktowania mieści się w przedziale od 2500 MHz do 3400 MHz. Okaże się wystarczający do obsługi podstawowych programów biznesowych (w Cinebench R15 uzyskał kolejno 117 i 312 punktów).

Laptopy Lenovo ThinkPad E585 nie występują w wersjach wyposażonych w dedykowaną karta graficzną. Ograniczyć musimy się do zintegrowanych jednostek AMD Radeon Vega. W przypadku układu Ryzen 7, będzie to karta Vega 10, wyróżniająca się taktowaniem rdzenia na poziomie 1300 MHz. Gwarantuje ona stabilną obsługę wszystkich podstawowych programów biurowych i graficznych. Poradzi sobie również z niektórymi grami o niskich wymaganiach sprzętowych. Jeżeli chodzi o pozostałe procesor, to model Ryzen 5 korzysta z karty Vega 8, a Ryzen 3 z Vega 3.

Co ważne, producent zapewnił bogaty wybór dysków twardych. Na rynku znajdziemy bowiem modele z pojedynczymi dyskami HDD lub SSD, a także laptopy wyposażone w dwa dyski. Do tego należy dodać jeszcze szybką pamięć RAM typu DDR4.

Lenovo ThinkPad E585 – wygląd

Do czynienia mamy z typowymi laptopami biznesowymi, które wyróżniają się ciemną kolorystyką i eleganckim, stonowanym designem. Są to urządzenia 15-calowe, których waga (2,1 kg) zapewnia wygodne i bezproblemowe przenoszenie. Nie powinny sprawiać również zbyt wielu trudności podczas pracy mobilnej.

Oczywiście ogromne znaczenie ma także jakość wykonania obudowy. Producent wykorzystał tworzywo sztuczne i aluminium – pozwoliło to uzyskać przyzwoitą sztywność całej konstrukcji, co pozytywnie wpłynęło na jej wytrzymałość mechaniczną. Jednostka zasadnicza nie ugina się tak łatwo, jak ma to miejsce w przypadku laptopów wykonany wyłącznie z tworzyw sztucznych.

Wszystkie elementy zostały spasowane w sposób prawidłowo, dlatego laptopy sprawiają wrażenie solidnych. Potwierdza się to podczas korzystania. Pozytywnie należy ocenić również zamontowany zestaw portów. Nie brakuje tam niczego, co okazałoby się przydatne podczas codziennej pracy.

Lenovo ThinkPad E585 – matryca

Każdy laptop z omawianej serii został wyposażony w 15-calowy ekran, obsługujący rozdzielczość Full HD. Co jednak najważniejsze, matryce wykonano w technologii IPS, która zapewnia co najmniej przyzwoitą jakość generowanego obrazu. Potencjalni nabywcy będą zadowoleni przede wszystkim z odwzorowywania barw, a także z kontrastu i luminancji. Wszystkie te parametry stoją na przyzwoitym poziomie, dlatego możemy liczyć na komfortową pracę.

Oczywiście omawiane matryce dysponują matowymi powłokami, tak więc praca przy oknie czy też na zewnątrz nie powinna być męcząca. Widoczność generowanych treści jest bowiem zadowalająca.

Lenovo ThinkPad E585 – klawiatura i touchpad

Zastosowana klawiatura wyspowa spełnia swoje zadanie. Nie można powiedzieć, że wyróżnia się ona jakoś specjalnie na plus. Jest po prostu przyzwoita. Warto nadmienić, że producent zdecydował się na zamontowanie panelu numerycznego. Klawisze wyróżniają się odpowiednim skokiem i stosunkowo cichym działaniem, dlatego tworzenie dłuższych tekstów nie powinno być uciążliwe. Szkoda jednak, że nie możemy skorzystać z podświetlenia klawiatury. W zamian za to otrzymaliśmy trackpoint.

Do pracy touchpada również nie można się przyczepić. Płytka reaguje odpowiednio, wyróżnia się również dobrymi właściwościami ślizgowymi. Dzięki temu, praca na laptopie w podróży jest bardzo przyjemna.

Lenovo ThinkPad E585 – wydajność

Wszystkie procesory montowane w omawianych laptopach zapewniają stabilną obsługę narzędzi biznesowych. W przypadku modeli Ryzen 5 oraz Ryzen 7, możemy liczyć również na możliwość pracy na bardziej wymagających programach graficznych i projektowych. Warto jednak podkreślić, że sporym ograniczeniem są w tym przypadku zintegrowane karty graficzne. Ze względu na pamięć współdzieloną, nie zaoferują one tak wysokiej wydajności, jak modele dedykowane.

Na najwięcej możemy liczyć oczywiście w przypadku jednostki AMD Radeon RX Vega 10. Uwagę warto zwrócić na uzyskiwane przez nią wyniki w programach diagnostycznych. W 3DMark 11 Performance GPU uzyskała średnią na poziomie 2896 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Unlimited Graphics wyniosła ona 55631 punktów. Pozwala to na obsługę podstawowych programów, a także gier, które wyróżniają się niskimi wymaganiami sprzętowymi.

Lenovo ThinkPad E585 – wady i zalety

Do czynienia mamy ze stosunkowo tanimi laptopami biznesowymi, które korzystają z niskonapięciowych podzespołów, zapewniających stabilną obsługę wszystkich najważniejszych programów i narzędzi. Sporym atutem serii jest bez wątpienia możliwość wyboru jednej z wielu konfiguracji sprzętowych. Bogaty wybór dotyczy przede wszystkim układów CPU.

Niestety, żaden model nie korzysta z dedykowanej karty graficznej, co przekłada się na pewne ograniczenie ich możliwości. Po stronie zalet należy jednak zapisać jakość wykonania obudowy, dobry osprzęt, a także zamontowaną matrycę. Do tego dochodzi również całkiem rozbudowany zestaw portów.

ZALETY

  • Bogaty wybór konfiguracyjny
  • Niskonapięciowe, wydajne procesory
  • Solidna obudowa
  • Dobrej jakości matryca
  • Przyzwoity zestaw portów
  • Niskie ceny

WADY

  • Brak dedykowanej karty graficznej
  • Klawiatura nie jest podświetlana

Lenovo ThinkPad E585 – podsumowanie, czy warto?

Opisaną wyżej serię polecić można osobom i firmom, które szukają niskonapięciowych, całkiem wydajnych laptopów za przyzwoitą cenę. Modele ThinkPad E585 zapewnią stabilną obsługę wszystkich podstawowych programów, a także wysoką kulturę pracy. Wszystko to sprawia, że podczas analizowania oferty rynkowej, warto zwrócić na nie baczniejszą uwagę.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 17:08
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.