Udostępnij
Skomentuj

Lenovo ThinkPad E575 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

Sprawdzamy możliwości biznesowego laptopa od Lenovo. Co ma do zaoferowania model ThinkPad E575?

Do czynienia mamy z kolejnym uniwersalnym urządzeniem biznesowym z serii ThinkPad. Liczyć możemy więc na przyzwoite podzespoły niskonapięciowe, ekran 15-calowy, a także możliwość wyboru spośród kilku zróżnicowanych konfiguracji sprzętowych.

Lenovo ThinkPad E575 – dane techniczne oraz cena

Ich dobór jest bardzo ważny, ponieważ decyduje o możliwym zastosowaniu sprzętu, a także o komforcie pracy. Mając to wszystko na uwadze, warto poświęcić kilka chwil dokładnej analizie przedstawionych specyfikacji.

Lenovo ThinkPad E575 – dostępne konfiguracje

Jak widać na powyższej specyfikacji, urządzenia z omawianej serii korzystają z procesorów AMD. Są to modele niskonapięciowe, które mają zapewnić stabilną obsługę podstawowych programów biznesowych. Powinny poradzić sobie również z niektórymi narzędziami graficznymi oraz projektowymi.

Oczywiście wiele zależy od tego, na który dokładnie model się zdecydujemy. Najdroższe laptopy korzystają z możliwości układy AMD A12-9700P. Ten czterordzeniowy i czterowątkowy procesor wyróżnia się bazową częstotliwością taktowania na poziomie 2500 MHz. W trybie turbo może ona zostać podbita do poziomu maksymalnie 3400 MHz. Do tego dodać należy jeszcze 2 MB pamięci podręcznej drugiego poziomu oraz współczynnik TDP wynoszący 15 W.

Wszystko to przekłada się na przyzwoity układ do podstawowego użytku biznesowego. Nie zagwarantuje stabilnej obsługi szczególnie wymagających narzędzi projektowych, jednak w ramach wyżej wspomnianego zastosowania sprawdzi się dobrze. Jego sporym atutem jest oczywiście niski pobór energii.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto jeszcze zwrócić uwagę na wyniki testów wydajnościowych, które zostały przeprowadzone w programie Cinebench R15. W trybie jednowątkowym procesor ten uzyskał średnią na poziomie 79 punktów, natomiast w trybie wielowątkowym wyniosła ona 225 punktów.

Zobacz Lenovo ThinkPad E575

Specyfikacja Lenovo ThinkPad E575 wskazuje na jeszcze jeden procesor AMD. Mowa tu o modelu AMD A10-9600P, także czterordzeniowym i czterowątkowym. W jego przypadku bazowa częstotliwość taktowania wynosi 2400 MHz, natomiast w trybie turbo może osiągnąć wartość 3300 MHz. Pamięć podręczna drugiego poziomu i współczynnik TDP pozostają bez zmian. Jest to procesor słabszy od modelu A12, jednak niewiele. W programie Cinebench R15 uzyskał on kolejno 76 i 216 punktów. Wszystko to zagwarantuje bezproblemową obsługę podstawowych programów biznesowych.

Najtańsze laptopy Lenovo ThinkPad E575 korzystają natomiast z układu AMD A6-9500B (znajduje się on między innymi w modelu Lenovo ThinkPad E575 20H8000HUS), który jest dwurdzeniowy. Jego taktowanie mieści się w przedziale od 2300 MHz do 3200 MHz. Jest on znacznie słabszy od procesorów A12 i A10, toteż nie możemy w jego przypadku liczyć na wiele.

Co ważne, na rynku znaleźć możemy konfiguracje sprzętowe wyposażone w dedykowaną kartę graficzną. Wybór padł na jednostkę AMD Radeon R5 M430 z 2 GB pamięci własnej. Oczywiście nie jest to karta o wysokiej wydajności, jednak należy stwierdzić, że gwarantuje ona znacznie więcej możliwości niż laptopy korzystające wyłącznie z jednostek zintegrowanych. Bardzo dobrze wpisuje się w profil sprzętu, zapewniając pomoc w obsłudze wielu programów biznesowych. Poradzi sobie również z obsługą niektórych gier.

Kolejną dobrą informacją jest wykorzystanie pamięci RAM typu DDR4, która zapewnia nie tylko szybkie działanie, ale również wysoką efektywność energetyczną. Warto nadmienić, że laptopy są w stanie obsłużyć maksymalnie 32 GB pamięci. Na koniec pozostaje nam już tylko dobrać dysk twardy. Na rynku oferowane są modele z dyskami HDD, które wyróżniają się sporą pojemnością oraz SSD o szybszym działaniu.

Lenovo ThinkPad E575 – wygląd

Choć producent podkreśla, że omawiane laptopy równie dobrze sprawdzają się w podróży, to najwyższy komfort pracy uzyskamy siedząc przy biurku. Wynika to oczywiście z dość sporych wymiarów sprzętu, a także jego wagi (2,3 kg). Nie można jednak powiedzieć, iż jest to wada Lenovo ThinkPad E575 – nie mówimy bowiem o laptopie ultramobilnym, a standardowej konfiguracji biznesowej.

Widać to zresztą już na pierwszy rzut oka. Prosta, czarna bryła jest typowe dla modeli z serii ThinkPad i w tym przypadku nie uległa ona większym zmianom. Laptopy są proste, jak tylko mogły być, dlatego nie powinniśmy oczekiwać po nich krzykliwego wyglądu czy też kolorowych ozdobników.

Jeśli chodzi o solidność wykonania obudowy, należy ocenić ją przyzwoicie. Obudowa nie wygina się tak łatwo, jak ma to miejsce chociażby w laptopach za mniej niż 2 tysiące złotych. Widać, że producent naprawdę przyłożył się do przygotowania sprzętu. Wszystko to przełożyło się również na całkiem przyzwoitą wytrzymałość mechaniczną. Jeśli chodzi o zestaw zamontowanych portów, znajdziemy w nim wszystko to, co jest potrzebne podczas codziennej pracy w biurze. Do tego dochodzi jeszcze napęd DVD.

Lenovo ThinkPad E575 – matryca

Na rynku dostępne są konfiguracje wyposażone w 15-calowe matryce HD lub Full HD. Oczywiście wybór jest indywidualny, jednak wyższa rozdzielczość zapewnia dokładniejszy obraz i wyższy komfort pracy. Co jednak najważniejsze, matryce zostały wykonane w technologii IPS, dlatego zapewniają bardzo przyzwoitą jakość generowanego obrazu.

Oczywiście nie możemy mówić tu o parametrach typowych dla urządzeń specjalistycznych, jednak gwarantowane odwzorowanie kolorów, luminancja czy też kontrast powinien zadowolić użytkowników. Warto nadmienić, że matryce zostały wyposażone w matowe powłoki, które całkiem dobrze radzą sobie z zewnętrznym oświetleniem czy też promieniami słonecznymi. Nie powinny one powodować drastycznego spadku widoczności.

Lenovo ThinkPad E575 – klawiatura i touchpad

O pewnym standardzie możemy mówić także w przypadku osprzętu. Laptopy zostały wyposażone w sześciorzędowe klawiatury wyspowe, niestety pozbawione podświetlenia. Warto nadmienić, że została ona wyposażona w osobny panel numeryczny. Zastosowane materiały oraz przełączniki sprawiły, że klawisze wyróżniają się całkiem przyjemnym skokiem i dobrą reakcją, dlatego codzienne pisanie tekstów okaże się wygodne. Co ważne, klawiatura nie jest specjalnie głośna – nasza praca nie będzie więc irytować osób znajdujących się w pobliżu.

Recenzja Lenovo ThinkPad E575 wskazać musi również na touchpad. Do czynienia mamy ze standardową płytką o wygodnych wymiarach i wydzielonych przyciskach. Jej właściwości ślizgowe i precyzja działania stoi na odpowiednim poziomie. W laptopach zastosowano również trackpoint, który dodatkowo ułatwia nawigację po systemie.

Lenovo ThinkPad E575 – wydajność

Zastosowane podzespoły nie należą do najwyższej półki wydajnościowej, jednak należy uczciwie przyznać, że w ramach standardowego użytku biznesowego sprawdzają się całkiem dobrze. Mowa tu zwłaszcza o procesorach A12 i A10, które zapewniają przyzwoitą wydajność oraz niski pobór energii.

Oczywiście znacznie więcej możemy spodziewać się po konfiguracjach wyposażonych w dedykowaną kartę graficzną AMD Radeon R5 M430. Ta uniwersalna jednostka zapewni stabilną obsługę wielu programów biznesowych, a także niektórych gier. Zwłaszcza tych, które nie wymagają dużo od karty graficznej. Uwagę warto zwrócić także na wyniki testów wydajnościowych. W programie 3DMark 11 Performance GPU jednostka uzyskała średnią na poziomie 1689 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Standard Graphics wyniosła ona 42396 punktów.

Lenovo ThinkPad E575 – wady i zalety

Do czynienia mamy z niezwykle uniwersalnymi urządzeniami biznesowymi, które korzystają z niskonapięciowych podzespołów. Dzięki temu zapewniają stabilną obsługę podstawowych programów bez generowania nadmiernego obciążenia. Kierowane są przede wszystkim do małych i średnich firm.

Po stronie zalet serii należy zapisać między innymi solidne wykonanie sprzętów. Wszystkie elementy zostały spasowane odpowiednio i choć konstrukcja jest dość prosta, użytkownicy doceniają ją za jej elegancki charakter. Na plus należy zaliczyć także wykonanie klawiatury i touchpada oraz całkiem przyzwoity zestaw portów. Nie można zapomnieć również o możliwości wyboru jednej z kilku zróżnicowanych konfiguracji sprzętowych, a także o matrycy IPS dobrej jakości.

Jeśli chodzi natomiast o wady, niektórzy mogą narzekać na nieco zbyt słabą kartę graficzną. Należy jednak mieć na uwadze specyfikę sprzętu. Po stronie wad znajdzie się również dość spora waga sprzętu i podatność obudowy na zabrudzenia.

ZALETY

  • Uniwersalny charakter
  • Niskonapięciowe podzespoły
  • Solidna obudowa
  • Przyzwoity zestaw portów
  • Dobrej jakości matryca IPS
  • Solidny osprzęt

WADY

  • Dedykowana karta graficzna mogła być nieco wydajniejsza
  • Podatność na zabrudzenia
  • Spora waga
  • Brak podświetlanej klawiatury i czytnika linii papilarnych

Lenovo ThinkPad E575 – podsumowanie, czy warto?

Jeśli nie chcecie wydać dużo, a szukacie standardowego laptopa do standardowej pracy biurowej, modele Lenovo ThinkPad E575 mogą okazać się całkiem dobrym wyborem. Nie są to super wydajne sprzęty, jednak z pewnością okażą się w zupełności wystarczające w małej i średniej firmie. Co ważne, na rynku dostępnych jest co najmniej kilka konfiguracji sprzętowych, dlatego łatwo jest dobrać tę, która spełni nasze wymagania i potrzeby.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 07:21
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.