Udostępnij
Skomentuj

Lenovo ThinkPad E490S - recenzja, dane techniczne, czy warto?

Przedstawiamy odchudzoną wersję laptopa ThinkPad E490. Czym się wyróżni od modelu standardowego?

Na wstępie warto zaznaczyć, że obecnie model E490S, bo to o nim mowa, nie jest jeszcze dostępny w Europie. Już teraz warto jednak sprawdzić, czy jest on w stanie zagwarantować nam wydajność, która spełnia konkretne wymagania i potrzeby.

Lenovo ThinkPad E490S – dane techniczne oraz cena

Do czynienia mamy z serią, która jest kierowana zarówno do klientów biznesowych i profesjonalistów, jak i osób poszukujących solidnego, uniwersalnego sprzętu do użycia przy biurku, a także w podróży.

Lenovo ThinkPad E490S – dostępne konfiguracje

Szybki rzut oka na specyfikacje techniczne oferowanych laptopów pozwala wywnioskować, że mamy do czynienia z bardzo uniwersalnymi urządzeniami, które powinny sprawdzić się w różnych sytuacjach, nie tylko w pracy. Do tego dochodzą jeszcze pewne dodatki, które jednak omówimy w dalszej części tekstu.

Najpierw warto zająć się najważniejszymi podzespołami, na przykład procesorem. Producent postawił na układy Intela z serii Whiskey Lake, które cenione są przede wszystkim za zwiększoną ilość rdzeni i wątków w porównaniu z modelami z poprzedniej generacji. Bez wątpienia najmocniejszym procesorem montowanym w Lenovo ThinkPad E490S jest Intel Core i7-8565U. Ten czterordzeniowy i ośmiowątkowy układ wyróżnia się bazową częstotliwością taktowania na poziomie 1800 MHz. Co ważne, w trybie turbo może ona zostać podbita do poziomu 4600 MHz. Do tego dochodzi jeszcze pamięć podręczna L3 wynosząca 8 MB oraz współczynnik TDP 15 W.

Zobacz Lenovo ThinkPad E490S

Jego specyfika doskonale wpisuje się w charakter sprzętu. Podobnie wydajność – pozwoli ona na komfortową obsługę programów z różnych kategorii. Sprawdzi się podczas pracy, nauki i relaksu, związanego z oglądaniem filmów czy też graniem. Dobrym tego potwierdzeniem są wyniki testów wydajnościowych, które zostały przeprowadzone w programie Cinebench R15. Średnia wyciągnięta z poszczególnych sesji wyniosła 173 punkty w trybie jednowątkowym i 590 punktów w trybie wielowątkowym.

Drugim z procesorów wykorzystywanych w omawianych laptopach jest Intel Core i5-8265U. Kolejny układ czterordzeniowy i ośmiowątkowy, który jednak wyróżnia się nieco słabszymi parametrami. Mowa tu o częstotliwości taktowania (1600-3900 MHz) oraz pamięci podręcznej trzeciego poziomu, która wynosi 6 MB. Różnice te nie są jednak duże, dlatego możemy mówić o wydajności niższej o zaledwie kilkanaście procent.

Specyfikacja Lenovo ThinkPad E490S wskazuje na dostęp do modeli wyposażonych w dedykowaną kartę graficzną. Wybór padł na model AMD Radeon 540X z 2 GB pamięci typu GDDR5. Jest to karta o standardowym zastosowaniu, jednak jej parametry pozwalają na stabilną obsługę nie tylko programów podstawowych, ale również wielu narzędzi graficznych i projektowych. Co równie ważne, poradzi sobie z niektórymi nowymi grami – w przypadku topowych produkcji z segmentu AAA konieczne okaże się uruchomienie najniższych detali graficznych, jednak tytuły nieco mniej wymagające są obsługiwane znacznie lepiej.

Co ważne, każdy laptop z serii Lenovo ThinkPad E575 korzysta z szybkiej pamięci typu DDR4, która gwarantuje więcej niż przyzwoitą obsługę wspomnianych wcześniej programów. Laptop został wyposażony w dwa sloty na kości, a maksymalna obsługiwana pojemność pamięci wynosi 32 GB. Na koniec pozostaje nam już tylko dobrać dysk twardy. W każdym przypadku będzie to model typu M.2, z interfejsem PCIe. Na rynku znaleźć możemy konfiguracje sprzętowe o pojemności wynoszącej 128 GB, 256 GB oraz 512 GB.

Lenovo ThinkPad E490S – wygląd

Design urządzeń nie odbiega od tego, do czego przyzwyczaiła nas seria ThinkPad. Zastosowana obudowa to prosta, minimalistyczna bryła, która nie wyróżnia się specjalnie na tle tego, co możemy ujrzeć na rynku. Warto podkreślić, że w sklepach dostępne są zarówno modele czarne, jak i srebrne. Przypadną do gustu przede wszystkim zwolennikom prostego stylu.

Jeżeli chodzi o samą jakość wykonania obudowy, należy ocenić ją pozytywnie. Wszystkie elementy zostały spasowane w sposób prawidłowy, a zastosowane materiały gwarantują przyzwoitą sztywność i wytrzymałość mechaniczną. Jest to szczególnie istotne dla użytku mobilnego. Nie musimy martwić się ewentualnego uszkodzenia sprzętu. Warto nadmienić, że urządzenia wyróżniają się kompaktowymi wymiarami i całkiem niską wagą, co także przekłada się na lepszą wygodę pracy w podróży.

Pewien poziom przyzwoitości został osiągnięty także w przypadku zestawu zamontowanych portów. Znajdziemy w nim wszystko to, co jest potrzebne podczas codziennej pracy. Cieszy przede wszystkim obecność 4 portów USB. Dla niektórych problemem może być jednak to, że czytnik kart pamięci obsługuje wyłącznie modele MicroSD.

Lenovo ThinkPad E490S – matryca

Do czynienia mamy z laptopami 14-calowymi, które dobrze sprawdzają się zarówno przy biurku, jak i rozmaitych środkach komunikacji. Co jednak najważniejsze, każdy laptop został wyposażony w matrycę Full HD, wykonaną w technologii IPS.

Zapewnia ona bardzo przyzwoitą jakość obrazu, która pozwoli na komfortową pracę w programach biznesowych i graficznych. Zarówno kontrast, jak i odwzorowanie kolorów oraz luminancja stoją na zadowalającym poziomie. Do tego wszystkiego należy dodać również powłokę antyodblaskową, dzięki której widoczność podczas pracy na zewnątrz i przy odsłoniętym oknie pozwala na komfortowa obsługę wszystkich programów. Nie musimy więc martwić się irytującymi refleksami świetlnymi.

Lenovo ThinkPad E490S – klawiatura i touchpad

Podobnie jak w przypadku innych nowych, 14-calowych urządzeń z serii ThinkPad, omawiane laptopy zostały wyposażone w bardzo przyzwoitą, sześciorzędową klawiaturę wyspową. Rozmiar klawiszy, a także ich powierzchnia, zapewnia wysoki komfort pisania. Co ważne, wyróżniają się odpowiednim skokiem i wysoką precyzją działania. Na plus należy zaliczyć także wydzielone klawisze kierunkowe. Wszystko to sprawia, że tworzenie dłuższych tekstów, a także codzienne korzystanie z laptopa okaże się bardzo wygodne.

Dobrze oceniany jest także touchpad. Do czynienia mamy ze standardową płytką o dobrych właściwościach ślizgowych i wysokiej precyzji działania. Zewnętrzne przyciski touchpada wyróżniają się dobrym oporem, a także odpowiednim skokiem. Warto nadmienić, że w wielu modelach znajdziemy trackpoint, który dodatkowo ułatwia nawigację po systemie operacyjnym. Na liście dodatków znalazło się również podświetlenie klawiatury oraz czytnik linii papilarnych.

Lenovo ThinkPad E490S – wydajność

Zamontowanie procesorów Intela z serii Whiskey Lake pozwoliło na uzyskanie więcej niż przyzwoitej wydajności, dzięki której obsługa docelowych programów okaże się jak najbardziej komfortowa. Potwierdzają to zresztą wyniki testów wydajnościowych, przeprowadzonych w programie Cinebench R15. Mowa o jednych z najwydajniejszych niskonapięciowych układów Intela ósmej generacji.

Jeśli zależy Wam na jeszcze szerszym zastosowaniu posiadanego sprzętu, koniecznie celujcie w konfiguracje wyposażone w dedykowaną kartę graficzną. Jednostka AMD Radeon 540X oczywiście nie należy do najwyższej półki wydajnościowej, jednak z pewnością pozwoli na znacznie więcej niż karta zintegrowana.

Co ważne, jej moc obliczeniowa wygląda bardzo solidnie. W programie 3DMark 11 Performance GPU, karta uzyskała średnią na poziomie 4646 punktów, co jest naprawdę dobrym wynikiem, jak na tę kategorię sprzętową. Podobnie ma się sprawa z programem 3DMark Ice Storm Unlimited Graphics, w którym średni rezultat zatrzymał się na 138197 punktach. Niżej przedstawiamy jeszcze listę gier, z obsługą których powyższa konfiguracja nie powinna mieć problemów.

Lenovo ThinkPad E490S – wady i zalety

Opisując powyższą serię, z pewnością należy wspomnieć o możliwości doboru wielu zróżnicowanych konfiguracji. Dobrać możemy procesor, kartę graficzną, a także ilość pamięci RAM i pojemność dysku twardego. Do tego możemy dodać również dodatki w postaci podświetlenia klawiatury oraz czytnika linii papilarnych.

Po stronie zalet sprzętu znajdą się również same podzespoły. Zarówno procesor, jak i dedykowana karta graficzna zapewniają przyzwoitą wydajność, dzięki której możemy liczyć na komfortową obsługę wielu zróżnicowanych programów i gier. Do tego wszystkiego możemy dodać również solidną obudowę, dobrej jakości matrycę, przyzwoity osprzęt, a także wystarczający zestaw portów.

Jeśli chodzi natomiast o wady, dla niektórych może nią być sam design sprzętu. Nie są to nowoczesne laptopy, które wyróżniają się atrakcyjnym wykonaniem. Do czynienia mamy raczej z prostymi bryłami, niewyróżniającymi się specjalnie na tle innych urządzeń. Kolejnym problemem może okazać się spora podatność obudowy na zabrudzenia, zwłaszcza odciski palców.

ZALETY

  • Wiele konfiguracji do wyboru
  • Przyzwoite podzespoły
  • Dodatki w postaci podświetlenia klawiatury i czytnika linii papilarnych
  • Solidna obudowa
  • Dobrze wykonany osprzęt
  • Wystarczający zestaw portów

WADY

  • Design laptopów
  • Spora podatność na zabrudzenia

Lenovo ThinkPad E490S – podsumowanie, czy warto?

Do czynienia mamy ze sprzętem o bardzo uniwersalnym charakterze. Pozwoli on na bezproblemową obsługę programów biznesowych, graficznych i multimedialnych. Do tego należy dodać 14-calowy ekran i kompaktowe wymiary. Jeśli szukacie czegoś takiego, poszczególne konfiguracje Lenovo ThinkPad E490S mogą okazać się dobrym wyborem.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 01:38
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.