Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Lenovo ThinkCentre M910 – dane techniczne, recenzja, czy warto?

W serii ThinkCentre M910 znalazły się komputery firmowe klasy premium. Z jakich podzespołów korzystają?

Jak podkreśla producent, urządzenia mają zagwarantować stabilną obsługę programów biznesowych, graficznych i projektowych, płynną pracę z dużymi plikami, zaawansowane technologie zabezpieczające dane oraz możliwość łatwej rozbudowy zestawu. Do tego wszystkiego dochodzi dostęp do wielu wersji konfiguracyjnych, różniących się miedzy sobą najważniejszymi podzespołami.

Dane techniczne Lenovo ThinkCentre M910

Lenovo ThinkCentre M910 – dostępne konfiguracje

Niezaprzeczalną zaletą omawianej serii jest dostęp wielu zróżnicowanych konfiguracji. Między sobą różnią się nie tylko podzespołami, ale również ceną, dlatego swoje urządzenia powinny znaleźć tu małe, średnie i duże przedsiębiorstwa, a także wszelacy specjaliści, którzy potrzebują sporej mocy obliczeniowej.

Zapewnia ją między innymi procesor Intel Core i7-7700, montowany w najdroższych konfiguracja. Ten czterordzeniowy i ośmiowątkowy układ wyróżnia się częstotliwością taktowania na poziomie 3600 MHz w trybie bazowym i maksymalnie 4200 MHz w trybie turbo. Do tego należy dodać 8 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu oraz współczynnik TDP wynoszący 65 W. Wydajność procesora jest bardzo przyzwoita, w sam raz do obsługi programów graficznych i projektowych. Potwierdzają to testy przeprowadzone na platformie Cinebench R15. W trybie jednowątkowym układ uzyskał średnią na poziomie 178 punktów, natomiast w trybie wielowątkowym wynik zatrzymał się na 857 punktach.

Lenovo ThinkCentre M910 bardzo często sprzedawany jest również z procesorem Intel Core i5-7500, który jest czterordzeniowy i czterowątkowy. Jego częstotliwość taktowania wynosi 3400 MHz w trybie bazowym i maksymalnie 3800 MHz w trybie turbo. Nie sprawdza się on tak dobrze w trybie wielowątkowym jak model i7-7700, jednak nadal jest to przyzwoita wydajność (wyniki w Cinebench R15: kolejno 159 oraz 585 punktów).

Zobacz Lenovo ThinkCentre M910

W przypadku zestawu Lenovo ThinkCentre M910 najważniejsze są jednak karty graficzne. Zdecydować możemy się bowiem na aż 4 różne konfiguracje. Pierwsza, najmocniejsza korzysta z bardzo wysokiej wydajności jednostki Nvidia GeForce GTX 1080 z aż 8 GB pamięci typu GDDR5X. Jej osiągi zapewniają doskonałą obsługę wszystkich najnowszych gier typu AAA, a także programów specjalistycznych. Będzie to najlepszy wybór dla tych osób, które szukają naprawdę sporej mocy.

Pozostałe konfiguracje są już znacznie bardziej ograniczone pod tym względem. Znajdziemy w nich bowiem jednostki Nvidia GeForce GT 730 lub AMD Radeon R7 350 – obie karty dysponują 2 GB pamięci DDR3, dlatego sprawdzą się wyłącznie podczas obsługi programów podstawowych. W najtańszych komputerach znajdziemy natomiast zintegrowaną jednostkę GPU.

Poszczególne konfiguracje Lenovo ThinkCentre M910 pracują z wykorzystaniem szybkiej pamięci RAM typu DDR4. Jej taktowanie wynosi 2400 MHz – producent pozwolił na zamontowanie kości o łącznej pojemności nawet do 64 GB, dlatego bez problemu dostosujemy zestaw do swoich potrzeb. Uzupełnieniem konfiguracji są dyski twarde. Zdecydować możemy się na zestawy z pojedynczymi dyskami HDD lub SSD, a także na wersje łączone.

Lenovo ThinkCentre M910 – wygląd

Pomimo wyboru konstrukcji typu Mini Tower, komputery są dość ciężkie – ich waga wynosi 7 kilogramów, dlatego przenoszenie urządzenie może okazać się trudniejsze, niż nam się wydawało. Należy jednak podkreślić, że całość prezentuje się bardzo dobrze. Sprzęt nie zajmuje zbyt dużo miejsca, a do tego wyróżnia się elegancką, ciemną stylistyką, która powinna przypaść do gustu nawet najbardziej wymagającym użytkownikom.

Podkreślić należy także fakt wykorzystania bardzo wytrzymałych materiałów konstrukcyjnych, dzięki którym całość charakteryzuje się odpowiednią wytrzymałością mechaniczną i odpornością na wszelkie czynniki zewnętrzne. Wiele dobrego można powiedzieć również o zamontowanym zestawie portów i złączy.

Wiele portów USB, złącza DP i VGA, gniazda audio, czytnik kart pamięci (tylko w niektórych modelach) – znajdziemy tu niemal wszystko to, co potrzebne jest podczas pracy.

Lenovo ThinkCentre M910 – cechy

Ze względu na fakt, iż mamy do czynienia z zestawami biznesowymi, nie mogło zabraknąć najnowszych technologii poprawiających wydajność sprzętu, a także poziom bezpieczeństwa przechowywanych danych.

Uwagę warto zwrócić przede wszystkim na Intel Optane, a więc technologię, która pozwala dostosować moc obliczeniową do realizowanych zadań. W wielu przypadkach równoważy braki niektórych podzespołów czy też nieco wolniejsze działanie dysków HDD. Do tego dochodzi również bardzo dobra ochrona danych. Jest ona gwarantowana przez system TPM 2.0 . Wspomnieć trzeba także o rozwiązani Dust Shield, które pozwala znacząco ograniczyć gromadzenie się kurzu.

Producent podkreśla także, że ThinkCentre M910 dysponuje certyfikatem Oculus, dlatego użytkownicy mogą liczyć na dostęp do pomocy technicznej i wskazówek związanych z odtwarzaniem materiałów VR. Kolejnym atutem ma być łatwość rozbudowy całego zestawu.

Lenovo ThinkCentre M910 – wydajność

Najmocniejsza konfiguracja pozwoli na wiele. Mowa tu nie tylko o zaawansowanych narzędziach programistycznych, ale również o oprogramowaniu projektowym, graficznych czy też najnowszych gier. Potwierdzeniem tego są wyniki testów wydajnościowych, jakimi została poddana karta graficzna Nvidia GeForce GTX 1080.

Na platformie 3DMark 11 Performance GPU jednostka uzyskała średnią na poziomie 29443 punktów, a w 3DMark Fire Strike Extreme Graphics aż 9994 punktów. Doskonale pokazuje to, jakie możliwości ma karta. Dzięki niej nie musimy martwić się spadkami płynności działania nawet najbardziej wymagających gier.

Lenovo ThinkCentre M910 – wady i zalety

Największym atutem przedstawionego wyżej zestawu jest oczywiście wydajność najmocniejszej konfiguracji sprzętowej. Karta graficzna Nvidia GeForce GTX 1080, procesor Intel Core i7-7700 oraz pamięć RAM typu DDR4 – wszystko to gwarantuje doskonałe osiągi zarówno w pracy, jak i podczas grania. Szkoda jednak, że pozostałe modele nie są już tak wydajne – mowa tu zwłaszcza o wykorzystywanych jednostkach GPU, które znacznie ustępują modelowi GTX 1080.

Po stronie zalet z pewnością należy zapisać także możliwość wyboru komputera z dyskiem twardym SSD, a także bardzo bogaty zestaw portów i złączy. Do tego warto dodać również solidnie wykonaną obudowę i rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo danych. Problemem może okazać się wysoka cena sprzętu. Mowa tu zwłaszcza o modelach z kartą graficzną GTX 1080.

ZALETY

  • Wysoka wydajność najmocniejszej konfiguracji
  • Karta graficzna pozwalająca na obsługę zaawansowanych programów i wszystkich nowych gier
  • Dostępne konfiguracje z dyskami SSD
  • Sporo portów i złączy
  • Wytrzymała obudowa
  • Rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo
  • Dodatkowa ochrona przed kurzem

WADY

  • Wysoka cena
  • Karty graficzne w tańszych konfiguracjach są mało wydajne

Lenovo ThinkCentre M910 – podsumowanie, czy warto?

Do czynienia mamy z rozbudowanym zestawem dla specjalistów, którzy w najmocniejszej konfiguracji zapewnia bardzo wysoką wydajność i mnóstwo możliwości wykorzystania drzemiącej w nim mocy. Biorąc to pod uwagę, warto zainwestować w tego typu sprzęt.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 08:12
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.