Udostępnij
Skomentuj

Lenovo ThinkCentre M720s - recenzja, dane techniczne, czy warto?

W ofercie firmy Lenovo znajduje się niewielkich rozmiarów komputer biurowy, zamknięty w obudowie SFF.

Jak wskazuje producent, powinien zainteresować firmy, w których wykorzystywane są sprzęty zajmujące niewiele wolnego miejsca. Model M720s sprawdza się pod tym względem bardzo dobrze. Do tego dochodzą oczywiście nowoczesne podzespoły, które mają zapewnić stabilną obsługę programów biznesowych i nie tylko.

Polecane komputery

Lenovo ThinkCentre M720s – dane techniczne oraz cena

Jak przystało na komputer biznesowy, jest on dostępny na rynku w wielu konfiguracjach sprzętowych, co znacznie ułatwia nam wybór tego jednego, najlepszego modelu. Możemy bowiem dowolnie dobierać konkretne podzespoły do programów, które mają być obsługiwane.

Lenovo ThinkCentre M720s – dostępne konfiguracje

Dostępnych na rynku konfiguracji jest całkiem sporo, dlatego warto przed wydaniem pieniędzy przeprowadzić ich przynajmniej częściową analizę, tak aby wiedzieć, jakie są możliwości poszczególnych modeli. Pozwoli nam to również dobrać najlepszy komputer do zadań, które mają być na co dzień realizowane.

Najlepiej rozpocząć od zwrócenia uwagi na to, z jakich procesorów korzystają poszczególne zestawy. Najwięcej zapłacić musimy na modele Lenovo ThinkCentre M720s i7-8700. Montowany w nich procesor Intel Core i7-8700 dobrze sprawdza się nie tylko w warunkach pracy biurowej, ale również podczas obsługi bardziej wymagających narzędzi projektowych czy też multimedialnych.

Dysponuje on sześcioma rdzeniami i dwunastoma wątkami, nie powinniśmy więc obawiać się, że zabraknie mu mocy w kluczowych momentach. Jego bazowa częstotliwość taktowania wynosi 3200 MHz, jednak w trybie turbo może zostać podbita nawet do poziomu 4600 MHz. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze 12 MB pamięci podręcznej oraz współczynnik TDP na poziomie 65 W.

Przedstawione parametry należy ocenić naprawdę przyzwoicie. Tak jak już zostało wspomniane wcześniej, jest to procesor do zadań specjalnych, skorzystają z niego więc programiści, administratorzy sieci czy też osoby pracujące z wykorzystaniem oprogramowania projektowego. Wszystko to potwierdzają zresztą testy diagnostyczne. Uwagę warto zwrócić zwłaszcza na te przeprowadzone na platformie Cinebench R15. Układ uzyskał w nich średnią na poziomie 192 punktów w trybie jednowątkowym i aż 1178 punktów w trybie wielowątkowym.

Warto nadmienić, że ceny konfiguracji wyposażonych w ten procesor zaczynają się od mniej więcej 3890 złotych. Jeśli więc chcecie wydać mniej, powinniście celować w jedną z konfiguracji z procesorami Intel Core i5. Mowa tu między innymi o modelu Lenovo ThinkCentre M720s i5-8500, który został wyposażony w procesor sześciordzeniowy i sześciowątkowym. Jego taktowanie wynosi od 3000 MHz do 4100 MHz, a ilość pamięci podręcznej to 9 MB.

Jest to więc o mniejszych możliwościach od modelu Intel Core i7, co jednak nie oznacza, że nie poradzi sobie w ramach pracy biznesowej. Wręcz przeciwnie, czego potwierdzeniem są wyniki testów Cinebench R15. Procesor otrzymał kolejno 172 i 950 punktów. Bardzo podobną wydajnością wyróżnia się kolejny układ montowany w tych komputerach, a mianowicie Intel Core i5-8400. On także jest sześciordzeniowy i sześciowątkowy, jednak dysponuje nieco niższym taktowaniem (2800-4000 MHz). Przełożyło się to na wyniki na poziomie 169 i 941 punktów w Cinebench R15. Konfiguracje Lenovo ThinkCentre M720s i5-8400 kosztują od około 2800 złotych.

To jednak nie wszystko, ponieważ na rynku oferowane są modele jeszcze tańsze. Mowa tu o konfiguracjach Lenovo ThinkCentre M720s SFF i3-8100. Warto jednak podkreślić, że są to komputery przeznaczone przede wszystkim do obsługi programów podstawowych. Nie poradzą sobie one z bardziej rozbudowanymi operacjami. Procesor Intel Core i3-8100, który jest w nich montowany, korzysta z możliwości czterech rdzeni i czterech wątków, a jego taktowanie wynosi 3600 MHz. Uzupełnieniem jego specyfikacji jest 6 MB pamięci podręcznej.

Pracę wymienionych wyżej procesorów wspiera szybka pamięć RAM typu DDR4 (taktowanie na poziomie 2400 MHz). W komputerach znajdziemy aż 4 sloty, w których mogą zostać zanotowane kości o łącznej pojemności wynoszącej aż 32 GB. Daje nam to szerokie możliwości rozbudowy zestawu. Na pewien wybór możemy liczyć także w przypadku dysków twardych. W zależności od modelu, pod obudową znajdziemy albo dysk HDD albo dysk SSD SATA III. Pierwszy z wymienionych okaże się pojemniejszy, natomiast dysk półprzewodnikowy wyróżnia się znacznie szybszym działaniem.

Specyfikacja Lenovo ThinkCentre M720s wskazuje na wykorzystanie wyłącznie zintegrowanej karty graficznej, którą jest Intel UHD Graphics 630. Z racji wykorzystania pamięci współdzielonej, jej możliwości są mocno ograniczone. Trzeba jednak uczciwie przyznać, że w ramach pracy biznesowej często okazuje się wystarczająca. Zwłaszcza gdy nie obejmuje ona obsługi szczególnie rozbudowanych programów graficznych czy też projektowych.

Lenovo ThinkCentre M720s – wygląd

Analizując obudowę omawianego komputera, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim jej kompaktowe wymiary, dzięki którym sprawdzi się ona w różnych miejscach i warunkach. Bez problemu zmieści się na każdym stanowisku pracowniczym w biurze czy też pracowni, w domu natomiast nie będzie wymagała wykorzystania dużego biurka, zagradzającego połowę pokoju. Obudowa Small Form Factor doskonale nadaje się więc wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z niedostatkiem wolnego miejsca,

Choć mówimy o niewielkie konstrukcji, jej waga jest całkiem spora – na rynku z pewnością znajdziemy komputery lżejsze niż 6 kilogramów. Wszystko to związane jest między innymi z użytymi materiałami konstrukcyjnymi, dzięki którym obudowa wyróżnia się zadowalającą sztywnością i wytrzymałością mechaniczną. Producent w sposób przemyślany zorganizował również wnętrze, co przełożyło się na sprawną cyrkulację powietrza i skuteczne chłodzenie kluczowych podzespołów.

Jeśli chodzi o design, do czynienia mamy z dość standardowym projektem. Bryła jest dość prosta, bardzo dobrze prezentują się niewielkie perforowania na przednim panelu, pochwalić należy również rozkład przednich portów i złączy. Całościowy zestaw również prezentuje się przyzwoicie, choć niektórzy użytkownicy z pewnością mogą narzekać na brak złącza HDMI.

Lenovo ThinkCentre M720s – cechy

Choć producent wskazuje na to, że komputer dobrze sprawdzi się w domu, jego głównym „środowiskiem” pracy okaże się biuro i centra IT. Wynika to nie tylko ze sposobu przygotowania konstrukcji, ale również z prostej konfiguracji i rozbudowy zestawu komputerowego. Dzięki zastosowanym podzespołom, gwarantuje on sprawną pracę z użyciem najważniejszych programów biznesowych i biurowych. Co równie istotne, korzysta on z funkcji bezpieczeństwa, takich jak inteligentna ochrona portów USB, złącze Kensington czy też czujnik naruszenia obudowy. Producent zdecydował się także na wykorzystanie modułu szyfrującego TPM 2.0. Wszystko to przekłada się na wzrost poziomu zabezpieczeń komputera.

Producent podkreśla również to, że Lenovo ThinkCentre M720S SFF powinien zadowolić użytkowników także pod względem sprawnego zarządzania energią. Restrykcyjne testy wskazują, że sprzęt pobiera niewielkie ilości energii, a certyfikat Ultra Low Noise potwierdza jego wysoką kulturę pracy.

Lenovo ThinkCentre M720s – wydajność

Procesory Intel Core ósmej generacji to doskonały wybór do pracy biurowej i biurowej. Wyróżniają się nie tylko wysoką efektywnością energetyczną, ale również (a może przede wszystkim) wysoką wydajnością, dzięki której możliwa staje się obsługa zróżnicowanych programów – zarówno tych typowo biznesowych i biurowych, jak i projektowych. Mowa tu zwłaszcza o procesorach Intel Core i7 oraz i5, które wyróżniają się doskonałą wszechstronnością działania.

Trochę inaczej wygląda to w przypadku karty graficznej. Zintegrowana jednostka Intel UHD Graphics 630 nie zapewni dodatkowej mocy obliczeniowej podczas realizacji szczególnie zaawansowanych operacji, dlatego w takich przypadkach konieczny może okazać się zakup modelu dedykowanego. W przypadku omawianej jednostki, możemy liczyć na standardową moc obliczeniową, która powinna okazać się wystarczająca podczas codziennej pracy w biurze.

Wskazują na to oczywiście wyniki testów diagnostycznych. W programie 3DMark 11 Performance GPU, karta uzyskała średnią na poziomie 1789 punktów. 47149 punktów zdobyła z kolei na platformie 3DMark Ice Storm Extreme Graphics. Czy jej moc obliczeniowa okaże się wystarczająca do obsługi gier komputerowych? Tak, ale tylko tych wyróżniających się niskimi wymaganiami sprzętowymi.

Lenovo ThinkCentre M720s – wady i zalety

Spory wybór oferowanych konfiguracji sprzętowych to coś, co warto poruszyć podczas oceniania zestawu Lenovo ThinkCentre M270s. Przed zakupem możemy bowiem wybrać jeden z kilku procesorów, zadecydować o ilości pamięci RAM, a także o typie i pojemności dysków twardych. Co więcej, poszczególne modele są zróżnicowane także pod względem zestawu portów i złączy. Wszystko to sprawia, że jesteśmy w stanie zakupić dokładnie taki komputer, o jaki nam chodziło.

Do tego wszystkiego dodać można więcej niż przyzwoitą wydajność wykorzystanych podzespołów. Procesory Intela ósmej generacji, szybka pamięć RAM DDR4, dyski twarde SSD – konfiguracje wyposażone w te urządzenia zapewniają niezwykle komfortową obsługę wszystkich najważniejszych programów biznesowych, multimedialnych i projektowych. Całość jest natomiast realizowana w sprzyjających warunkach, przy wysokiej efektywności energetycznej.

Po stronie zalet zapisać możemy także spore zróżnicowanie cenowe dostępnych komputerów, a także dostępność wielu mechanizmów zabezpieczających. Jeśli chodzi natomiast o wady, przyczepić można się na pewno do braku złącza HDMI. Komputer jest również dość ciężki, co dla niektórych użytkowników może być problemem. Największym ograniczeniem jest natomiast wykorzystanie wyłącznie zintegrowanej karty graficznej.

ZALETY

  • Na rynku dostępnych jest wiele zróżnicowanych konfiguracji sprzętowych
  • Szeroki przedział cenowy
  • Przyzwoite procesory
  • Dobra jakość wykonana obudowy
  • Mechanizmy bezpieczeństwa

WADY

  • Brak złącza HDMI
  • Spora waga sprzętu
  • Brak konfiguracji z dedykowaną kartą graficzną

Lenovo ThinkCentre M720s – podsumowanie, czy warto?

Przedstawione wyżej zestawy komputerowe wyróżniają się wszechstronnością zastosowania. Występują w wielu zróżnicowanych wersjach, dlatego nikt nie powinien mieć problemów ze znalezieniem odpowiedniego komputera do biura, warsztatu czy domu.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 11:31
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.