Udostępnij
Skomentuj

Lenovo IdeaPad S540 - wydajność oraz specyfikacja

Sprawdzamy możliwości tegorocznego laptopa multimedialnego od Lenovo. Czy IdeaPad S540 jest wart zakupu?

Jak podkreśla producent, sprzęt ma zapewnić stabilną obsługę najważniejszych programów do użytku domowego, a także wielu narzędzi biznesowych i graficznych. Warto podkreślić, że na rynku oferowane są zarówno modele 14-calowe, jak i 15-calowe.

Lenovo IdeaPad S540 – dane techniczne oraz cena

Do sprzedaży przygotowanych zostało kilka konfiguracji sprzętowych, które różnią się między sobą przede wszystkim zastosowanymi procesorami, ale również pamięcią RAM czy też dyskiem twardym. Warto więc dokładnie przeanalizować ich możliwości.

Lenovo IdeaPad S540 – dostępne konfiguracje

Producent postawił na spory wybór konfiguracji sprzętowych. Jest to oczywiście bardzo korzystne, gdyż każdy klient jest w stanie dobrać sprzęt, który będzie pasował nie tylko pod względem wydajności i wyposażenia, a także ceny jaką trzeba za niego zapłacić.

Wybór warto zacząć od procesorów – na rynku znajdziemy konfiguracje zarówno z układami Intela, jak i AMD. W tym pierwszym przypadku producent postawił na modele z serii Whiskey Lake-U. Najmocniejszym układem jest czterordzeniowy i ośmiowątkowy Intel Core i7-8565U, którego premiera miała miejsce w wakacje 2018 roku.  Jego częstotliwość taktowania wynosi 1800 MHz w trybie bazowym, natomiast w trybie turbo może ona zostać podbita do poziomu aż 4600 MHz. Zapewnia to doskonałe dostosowanie się do wymagań nie tylko podstawowych programów, ale również bardziej rozbudowanych narzędzi graficznych i projektowych.

Uzupełnieniem specyfikacji procesora będzie 8 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu oraz współczynnik TDP wynoszący 15 W. Całość przekłada się na bardzo wydajny układ CPU, który jednocześnie zapewnia niski pobór energii. Dobrze sprawdza się więc zarówno podczas pracy stacjonarnej, jak i mobilnej. Jego osiągi warto sprawdzić poprzez analizę testów wydajnościowych. W programie Cinebench R15 uzyskał średnią wynosząca 174 punkty w trybie jednowątkowym i 584 punkty w trybie wielowątkowym.

Zobacz Lenovo IdeaPad S540

W laptopach Lenovo IdeaPad S540 14 i 15 montowane są jeszcze dwa procesory Intela. Mowa tu o modelu Intel Core i5-8265U (cztery rdzenie, osiem wątków, taktowanie 1600-3900 MHz), który tylko w niewielkim stopniu ustępuje procesorowi i7, a także Intel Core i3-8145U (dwa rdzeni, cztery wątki, taktowanie 2100-3900 MHz).

Do tego dochodzą konfiguracje z procesorami AMD Ryzen. Największa wydajność zapewnia czterordzeniowy i ośmiowątkowy układ AMD Ryzen 7 3700U. Jego taktowanie wynosi 2300 MHz w trybie bazowym i maksymalnie 4000 MHz w trybie turbo. Dysponuje on również 4 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu, współczynnik TDP wynosi natomiast 15 W. Jest to więc nieco słabszy układ od wspomnianego wcześniej procesora i7-8565U, jednak i tak zapewni bardzo stabilną obsługę wielu programów biznesowych, multimedialnych i projektowych. Pozostałe układy montowane w laptopach Lenovo IdeaPad S540 15 i 14 to modele AMD Ryzen 5 3500U (cztery rdzenie, osiem wątków, taktowanie 2100-3700 MHz) oraz AMD Ryzen 3 (dwa rdzenie, cztery wątki, taktowanie 2600-3500 MHz). Jest więc w czym wybierać.

Jeśli chodzi o karty graficzne, na modele dedykowane możemy liczyć tylko w niektórych konfiguracjach z procesorami Intel Core. Producent zdecydował się na wykorzystanie jednostki Nvidia GeForce MX250 z 2 GB pamięci GDDR5. Można określić ją mianem uniwersalnej – jej moc obliczeniowa nie jest na tyle duża, by zagwarantować poważne wsparcie dla procesora podczas obsługi narzędzi specjalistycznych, jednak z pewnością wystarczy do podstawowych programów graficznych i wielu ciekawych gier. Laptopy z procesorami AMD Ryzen korzystają wyłącznie z jednostek zintegrowanych Radeon Vega.

Specyfikacja Lenovo IdeaPad S540 wskazuje również na wykorzystanie pamięci RAM typu DDR4. 4 GB RAM zostało wlutowane, natomiast kolejne 8 GB możemy dodać poprzez standardowe kości SO-DIMM. Do tego dochodzą dyski twarde. Na rynku dostępne są modele z urządzeniami talerzowymi (HDD), a także półprzewodnikowymi (SSD) typu M.2, z interfejsem PCIe.

Lenovo IdeaPad S540 – wygląd

Do czynienia mamy z urządzeniem o bardzo nowoczesnym designie, który rzuca się w oczy. Na rynku dostępne są modele w kolorze niebieskim, szarym i miedzianym. Każdy z nich prezentuje się bardzo atrakcyjnie. Co ważne, zarówno laptopy 14-calowe, jak i 15-calowe ważą mniej niż 2 kilogramy, toteż ich przenoszenie czy też wykorzystanie w podróży okaże się bardzo komfortowe.

Na pochwałę zasługuje także ogólna jakość wykonania obudowy. Producent zdecydował się na użycie wysokiej jakości materiałów, dzięki czemu konstrukcja jest odpowiednio sztywna i wytrzymała pod względem mechanicznym. Jednostka zasadnicza i ekran nie wychylają się tak łatwo, jak w przypadku sprzętów wykonanych ze standardowych tworzyw sztucznych. Mały plus należy zapisać także przy zestawie portów. Co prawda nie jest on specjalnie rozbudowany, jednak z pewnością znajdziemy tam wszystko to, co jest najpotrzebniejsze.

Lenovo IdeaPad S540 – matryca

Jak już zostało wspomniane, na rynek wypuszczone zostały laptopy z matrycami 14- i 15-calowymi. W obu przypadkach do dyspozycji otrzymaliśmy matryce typu IPS, które wyróżniają się bardzo przyzwoitymi parametrami generowanego obrazu. Luminancja, kąty widzenia, odwzorowanie kolorów, kontrast – wszystko to stoi na zadowalającym poziomie, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby wykorzystać sprzęt do obsługi programów graficznych.

Co równie ważne, matryce zostały wyposażone w matowe powłoki, które dobrze radzą sobie z refleksami świetlnymi. Dzięki temu nie musimy martwić się gorszą widocznością podczas pracy przy oknie czy też na zewnątrz.

Lenovo IdeaPad S540 – klawiatura i touchpad

Wszystkie oferowany na rynku modele laptopa zostały wyposażone w pełnowymiarową, podświetlaną klawiaturę wyspową. Klawisze zapewniają bardzo przyjemny skok i stosunkowo ciche działanie, toteż tworzenie dłuższych tekstów nie powinno być specjalnie męczące.

Na plus należy zaliczyć również jakość wykonania touchpada. Płytka jest odpowiednich wymiarów, a jej właściwości ślizgowe stoją na dobrym poziomie. Jest to bardzo ważna informacja przede wszystkim dla osób często pracujących w podróży. Warto nadmienić, że producent zdecydował się również na zamontowanie czytnika linii papilarnych, których znalazł się po prawej stronie przedniego panelu, zaraz pod klawiaturą.

Lenovo IdeaPad S540 – wydajność

Spośród wszystkich konfiguracji sprzętowych dostępnych na rynku, największą wydajność zapewniają modele wyposażone w procesor Intel Core i7-8565U oraz dedykowaną kartę graficzną Nvidia GeForce MX250. Do tego warto dodać co najmniej 8 GB pamięci RAM.

Wyniki testów uzyskiwane przez wymieniony układ CPU już znamy, warto sprawdzić jeszcze, jak poradziła sobie jednostka GPU. W programie 3DMark Performance GPU otrzymała ona średnią na poziomie 4644 punkty, natomiast w 3DMark Ice Storm Unlimited Graphics wyniosła ona 237931 punktów. Jak już zostało wspomniane, poradzi sobie ona z obsługą wielu ciekawych gier. Choć oczywiście nie będą to topowe produkcje AAA.

Lenovo IdeaPad S540 - wady i zalety

Omawianą serię należy pochwalić głównie za to, że składa się ona z tak wielu zróżnicowanych urządzeń. Wybrać możemy procesor, kartę graficzną, ilość pamięci RAM, rodzaj i pojemność dysku twardego, a nawet matrycę. Wszystko to sprawia, że nasz wybór nie ogranicza się do kilku modeli.

Należy również podkreślić, że dobór podzespołów okazał się prawidłowy. Ich niskonapięciowy charakter wcale nie ogranicza mocy obliczeniowej, dlatego laptopy okażą się dobrym wyborem zarówno dla klienta biznesowego, jak i domowego. Niektórzy jednak mogą narzekać, że producent nie zdecydował się na montaż wydajniejszej karty graficznej. To jednak niedługo może się zmienić, ponieważ z doniesień wynika, że na ryku pojawi się konfiguracja wyposażona w kartę graficzną Nvidia GeForce GTX 1650. Jest to z pewnością dobra informacja dla graczy, a także dla osób, które szukają sprzętu do obsługi programów specjalistycznych.

Na minus zapisać możemy również sporą podatność obudowy na zabrudzenia. Po stronie zalet znajdą się natomiast zastosowane matryce, solidna konstrukcja oraz dobrze wykonany osprzęt.

ZALETY

  • Wiele konfiguracji do wyboru
  • Przyzwoite procesory i szybka pamięć RAM
  • Dobrej jakości matryce
  • Solidna obudowa
  • Dobrze wykonany osprzęt

WADY

  • Dedykowana karta graficzna mogła być wydajniejsza
  • Spora podatność na zabrudzenia

Lenovo IdeaPad S540 – podsumowanie, czy warto?

Przedstawione wyżej laptopy to urządzenia o uniwersalnym charakterze. Przydadzą się do pracy, nauki, a także zabawy związanej między innymi z obsługą programów multimedialnych czy też niektórych gier. Co jednak najważniejsze, wybrać możemy jedną z wielu dostępnych konfiguracji.

Udostępnij
5,0
1 ocena
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

Wracam tu kolejny raz - i nadal nie rozumiem, co robi w recenzji Lenovo tabela z parametrami Asus Transformer. To konkurent Lenovo S540? Z matrycą 10-calową i procesorem Intel Atom? A może recenzent miał jakiś ukryty cel, np. Nagrodę Dla Spostrzegawczego Czytelnika Recenzji? Z pewną taką nieśmiałością... przyjmę!
Specjalista Morele | 00:11
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.