Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Lenovo IdeaCentre 510 – dane techniczne, recenzja, czy warto?

Przedstawiamy uniwersalny zestaw komputerowy z procesorami od AMD.

Kierowany jest on przede wszystkim do użytkowników domowych, którzy poszukują komputera na różne okazje – do pracy, nauki, oglądania filmów, przeglądania zasobów internetowych czy też grania. Producent przygotował kilka konfiguracji sprzętowych, dlatego każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Są one zróżnicowane przede wszystkim pod względem poszczególnych podzespołów.

Lenovo IdeaCentre 510 – dane techniczne

Lenovo IdeaCentre 510 – dostępne konfiguracje

Zanim przejdziemy do analizy poszczególnych podzespołów montowanych w komputerach Lenovo IdeaCentre 510, warto nadmienić, że na rynku dostępne są również modele korzystające z procesorów Intela. Będą to modele siódmej generacji – przeważnie Intel Core i5-7400 oraz i3-7100.

Jeżeli chodzi natomiast o AMD, w najlepszych zestawach skorzystać możemy z mocy układu A12-9800. Jest to czterordzeniowy i czterowątkowy procesor o częstotliwości taktowania wynoszącej 3800 MHz w trybie bazowym i maksymalnie 4200 MHz w trybie turbo. Do tego należy dodać również 2 MB pamięci podręcznej drugiego poziomu. Należy podkreślić, że nie jest to układ, który zagwarantuje nam wydajną obsługę najnowszych gier typu AAA, czy też szczególnie zaawansowanych programów graficznych i projektowych. Został on raczej przystosowany do pracy standardowej, w której spisuje się bardzo dobrze. Należy przy tym podkreślić, że procesor wyróżnia się niskim poborem energii elektrycznej, co należy zapisać po stronie zalet.

Niezwykle często spotykane są także komputery wyposażone w układ AMD A10-9700. Kolejny raz mamy do czynienia z urządzenie czterordzeniowym i czterowątkowym. Częstotliwość taktowania w tym przypadku wynosi 3500 MHz w trybie bazowym i maksymalnie 3800 MHz w trybie turbo. Pamięć podręczna drugiego poziomu ponownie wynosi 2 MB. Ze względu na bardzo zbliżoną specyfikację, procesor A10 jest tylko o kilka procent słabszy od modelu A12. Powinien poradzić sobie ze standardową pracą, polegającą między innymi na obsłudze programów multimedialnych, sieciowych czy też mało wymagających gier oraz oprogramowania graficznego. Dla użytkownika domowego, który nie planuje ogromnych inwestycji w sprzęt, będzie to dobry wybór.

Pod względem uzyskiwanych osiągów lepiej wygląda dedykowana karta graficzna, którą znaleźć można w droższych konfiguracjach Lenovo IdeaCentre 510. Mowa o modelu AMD Radeon RX 460 z 4 GB pamięci typu GDDR5 i taktowaniu rdzenia na poziomie od 1090 MHz do1200 MHz. Oczywiście nie jest to karta z najwyższej półki jakościowe, jednak już na półce średniej można ją ustawić z czystym sumieniem. Bez problemu poradzi sobie z obsługą podstawowych, a w przypadku zainwestowania w najlepszy procesor i odpowiednia ilość pamięci RAM, możemy pokusić się nawet o uruchomienie niektórych programów graficznych, a także gier – będą to przeważnie produkcje wyróżniające się stosunkowo niskimi wymaganiami sprzętowymi.

Zobacz Lenovo IdeaCentre 510

Jeżeli chodzi o pozostałe komputery, ograniczyć musimy się wyłącznie do jednostki zintegrowanej, jaką jest AMD Radeon R7. Współdzielona pamięć sprawia, że nie pozwoli ona na zbyt wiele – poradzi sobie wyłącznie z podstawowymi zadaniami. Z czego jeszcze składa się specyfikacja zestawów Lenovo IdeaCentre 510? Wspomnieć należy przede wszystkim o pamięci RAM. Producent zdecydował się na wykorzystanie kości DDR4 o taktowaniu 2400 MHz. Był to dobry wybór, gdyż kości bardzo dobrze poradzą sobie podczas realizacji zadań, do których komputer został powołany. Co równie ważne, producent zadbał o to, abyśmy mogli zamontować kości łącznej pojemności wynoszącej 16 GB, co w tym przypadku wydaje się wartością wystarczającą.

Co z dyskiem twardym? Zdecydować możemy się na dwie opcje. Pierwsza związana jest z inwestycją w pojemność, a więc zestawy z dyskami HDD. Ich pojemność wynieść może nawet 2 TB, dlatego z pewnością sprawdzą się jako domowe magazyny plików. Druga opcja dotyczy dysków SSD, które gwarantują znacznie szybsze działanie. Problemem jest ich ograniczona pojemność (maksymalnie 256 GB).

Lenovo IdeaCentre 510 – wygląd

Producent zdecydował się na zastosowanie srebrnej obudowy, która jest typowa dla serii IdeaCentre. Wybór padł na konstrukcję Small Form Factor, charakteryzującą się dość sporą wysokością. Całość prezentuje się jednak bardzo ładnie, obudowa oddaje nowoczesny charakter sprzętu, dlatego powinna stanowić ozdobę większości stanowisk domowych.

Komputer nie jest specjalnie ciężki. Niecałe 6 kilogramów to nie ciężar, który mógłby stanowić dla nas problem. Warto nadmienić, że Lenovo postarało się o przyzwoitą jakość wykonania konstrukcji – sprawia wrażenie solidnej, a sporo wolnego miejsca wewnątrz pozwoliło na znaczne usprawnienie wymiany powietrza. Jeżeli chodzi o zamontowane porty i złącza, należy podkreślić, że mamy do czynienia z raczej standardowym zestawem. 8 portów USB, złącza HDMI i VGA, gniazda audio, napęd slim, czytnik kart pamięci – pojawiło się wszystko to, co potrzebne podczas codziennego korzystania z komputera.

Lenovo IdeaCentre 510 – cechy

Prezentując swój sprzęt, producent podkreśla przede wszystkim więcej niż przyzwoitą wydajność karty graficznej, a także możliwość zakupu konfiguracji z dyskiem SSD. Do tego należy dodać najnowsze standardy łączności bezprzewodowej oraz dostęp do aplikacji ułatwiającej udostępnianie plików innym urządzeniom połączone w ramach jednej sieci domowym. Słowem - Lenovo IdeaCentre 510 jest uniwersalnym komputerem domowym, który powinien zapewnić wszystko to, co najważniejsze.

Lenovo IdeaCentre 510 – wydajność

Jak już wspominaliśmy, dostępne zestawy komputerowe nie dysponują procesorami, które byłyby w stanie obsłużyć zbyt wiele zaawansowanych programów czy gier. Zmienia to nieco dedykowana karta graficzna, która jest montowana w droższych konfiguracjach.

AMD Radeon RX 460 całkiem przyzwoicie sprawdza się w testach diagnostycznych. W programie 3DMark Ice Storm Unlimited Graphics Score 1280x720 otrzymała średnią na poziomie 307888 punktów, a w 3DMark 11 Performance GPU wynik zatrzymał się na 8597 punktach. Mając na uwadze ograniczone możliwości procesorów, nadal będzie to zbyt mało, by móc liczyć na obsługę wielu nowych gier. Na naszej liście znalazło się jednak kilka ciekawych tytułów.

Lenovo IdeaCentre 510 – wady i zalety

Nie da się ukryć, że największym atutem omówionego wyżej zestawu komputerowego jest dedykowana karta graficzna. Jej specyfikacja gwarantuje spore osiągi podczas obsługi programów i gier. Wszystko to sprawia, że zastosowanie komputera znacznie się rozszerza. Po stronie zalet należy zapisać także szybką pamięć RAM, możliwość zakupu konfiguracji z dyskiem półprzewodnikowym, przyzwoity zestaw złączy i portów, a także solidną, nowoczesną obudowę.

Na co możemy narzekać? Przede wszystkim na nieco zbyt słabe procesory, które hamują możliwości karty graficznej. Pojemność wspomnianych dysków SSD również mogła być nieco większa – niestety, w większości przypadków będziemy zmuszeni dokupić kolejny dysk lub zdecydować się na modele z urządzeniami talerzowymi.

ZALETY

  • Bardzo wydajne procesory i karty graficzne
  • Konfiguracje są bardzo zróżnicowane pod względem wykorzystanych dysków twardych
  • Szybka pamięć RAM
  • Solidna obudowa
  • Obsługa technologii VR
  • Więcej niż przyzwoity portów i złączy
  • Ciekawe dodatek w postaci asystentki Cortane

WADY

  • Wysoka cena
  • Duża obudowa
  • Spora waga

Lenovo IdeaCentre 510 – podsumowanie, czy warto?

Zakup przedstawionych wyżej komputerów jest zalecany osobom, które szukają przyzwoitych konfiguracji domowych za nieduże pieniądze. Jeśli zależy nam również na obsłudze gier, powinniśmy celować w modele z dedykowaną jednostką GPU. Mając na uwadze całokształt tej serii, jest ona warta zainteresowania.

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:29
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.