Leasing MacBooków. Jak wybrać najkorzystniejszy?

| 0 Komentarzy
Leasing sprzętu komputerowego stanowi jedną z najczęściej wybieranych usług przez nowych przedsiębiorców. Czym jest i na czym polega leasing MacBooków?

Jeśli przedsiębiorstwo ma rozwijać się prężnie, nie może zabraknąć w nim wydajnego sprzętu IT. Zakup komputera, drukarki, kopiarki, a także oprogramowania to jednak spory wydatek, na który nie wszystkie nowo powstałe firmy stać. Rozwiązaniem trudnej sytuacji przedsiębiorców mogą być zarówno kredyty gotówkowe, jak i leasing. Ten drugi jest znacznie korzystniejszy i co najważniejsze, znacznie łatwiej go uzyskać firmom, które nie posiadają wymaganego przez banki zabezpieczenia finansowego. Przedsiębiorcy często decydują się na taką formę finansowania, szczególnie w przypadku zakupu drogiego, ale i wysokiej jakości sprzętu jak np. komputery Mac. Jak wygląda procedura przyznania leasingu na MacBooki? Kto powinien pomyśleć o tego typu usłudze? Podpowiadamy poniżej.

Polecane laptopy Apple

Leasing MacBook – czym jest?

Usługi leasingowe pozwalają wyposażyć firmę – zarówno nowo powstałą, jak i działającą na rynku już od dłuższego czasu, w sprzęt, nawet w sytuacji, w której przedsiębiorca nie dysponuje środkami na jego zakup. Leasing to wygodna, szybka i prosta forma finansowania, polegająca na wypożyczeniu np. sprzętu komputerowego w zamian za określone raty leasingowe. Wysokość ponoszonych przez leasingobiorcę opłat zapisana zostaje w umowie, w której umieszcza się również inne regulacje na temat udzielonego leasingu m.in. jego czas trwania. Raty leasingowe, które co miesiąc opłaca przedsiębiorca, składają się z dwóch części: kapitałowej oraz odsetkowej. Składnik kapitałowy odzwierciedla wartość leasingowanego sprzętu lub oprogramowania, z kolei składnik odsetkowy stanowi wynagrodzenie dla leasingodawcy.

Leasing online realizowany jest zazwyczaj dla sprzętu, którego wartość przekracza 500 zł netto. Kwota ta jest już wyższa przy leasingu tradycyjnym i wynosi 1500 zł netto. Jak wiadomo, zakup MacBooka to znacznie większy wydatek. Laptopy z rodziny Macintosh uważane są za jedne z najlepszych komputerów na rynku, co ma odzwierciedlenie również w ich cenie. Wyposażenie firmy w wysokiej jakości sprzęt jest jednak koniecznością, jeśli przedsiębiorca myśli o rozwoju swojego biznesu. Leasing MacBooków staje się więc coraz częściej wybieraną usługą. Jego czas trwania może wynosić od 12 do 48 miesięcy, jednak leasingodawcy rzadko decydują się na leasing powyżej 2 lat.

Dla kogo leasing na MacBook?

Usługi leasingowe skierowane są przede wszystkim do przedsiębiorców. Wyróżnia się co prawda tzw. leasing konsumencki, z którego korzystają klienci indywidualni nieprowadzący działalności gospodarczej, jednak dotyczy on najczęściej zakupu samochodów. Leasing MacBook dedykowany jest głównie przedsiębiorcom, co ważne – mogą z niego korzystać zarówno firmy będące na początku swojej drogi w biznesie, jak i długo prosperujące przedsiębiorstwa. Wymiana sprzętu IT na nowy, zakup dodatkowych komputerów Mac na potrzeby rozwoju firmy czy poszerzenie profilu działalności – we wszystkich wymienionych sytuacjach skorzystać można z usług leasingowych. W zależności od wybranej formy leasingu przedsiębiorca po wygaśnięciu umowy może oddać leasingowany sprzęt i w razie potrzeb wziąć nowy. Leasing MacBooków to dobre rozwiązanie, dzięki któremu przedsiębiorstwo zawsze dysponuje dobrej jakości urządzeniami, a jednocześnie nie ponosi wysokich jednorazowych kosztów ich zakupu. Uiszczanie comiesięcznych opłat leasingowych jest korzystniejsze i nie obciąża nadmiernie budżetu firmy. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze przedsiębiorca może przeznaczyć na zupełnie inny cel.

Leasing MacBook Pro – operacyjny czy finansowy?

Leasing MacBooków ma wiele zalet i dzięki nim jest chętnie wybierany przez przedsiębiorców. Krótki czas oczekiwania na decyzję, jasne i przejrzyste procedury, brak rygorystycznych wymagań odnośnie zabezpieczenia finansowego, brak wkładu własnego, korzyści podatkowe, a także częsta wymiana sprzętu na nowy – to tylko niektóre z cech usług leasingowych. Warto wiedzieć, iż leasing zarówno MacBooków, jak i pozostałego sprzętu IT może przybierać kilka form, przy czym najczęściej ma on charakter operacyjny lub finansowy. W poniższej tabeli porównaliśmy najważniejsze założenia obu form finansowania.

Komputer Mac – leasing operacyjny

  • polega na czasowym użyczeniu MacBooków na określony w umowie leasingowej czas oraz za określoną opłatą w postaci rat leasingowych,
  • leasingowane komputery pozostają własnością leasingodawcy i to on dokonuje odpisów amortyzacyjnych,
  • leasingobiorca, czyli przedsiębiorca ma za to możliwość zaliczenia rat leasingowych jako kosztów uzyskania przychodu, co pomniejsza jego podatek dochodowy,
  • do każdej raty dolicza się tutaj podatek VAT,
  • w przypadku sprzętu IT umowa w leasingu operacyjnym nie może być zawarta na okres krótszy niż 16 miesięcy, a suma ustalonych opłat pomniejszona o podatek VAT musi odpowiadać co najmniej wartości początkowej leasingowanych MacBooków,
  • po wygaśnięciu umowy leasingowej komputer (lub komputery) nadal pozostają własnością leasingodawcy, a leasingobiorca może je wykupić za ustaloną (bardzo często symboliczną) kwotę.

Komputer Mac – leasing finansowy

  • polega na oddaniu MacBooków do użytkowania w zamian za określone w umowie raty,
  • przedmiot, którego dotyczy umowa leasingu kapitałowego, traktowany jest od samego początku jak własność leasingobiorcy i to on dokonuje odpisów amortyzacyjnych z tytułu jego użytkowania,
  • do kosztów uzyskania przychodu przedsiębiorca może zaliczyć jedynie składnik odsetkowy rat,
  • podatek VAT uiszczany jest tutaj w całości z góry – wraz z pierwszą ratą leasingową,
  • w momencie dokonania wpłaty ostatniej raty MacBooki będące przedmiotem umowy leasingowej automatycznie stają się własnością przedsiębiorcy.

Jak wygląda procedura przyznania leasingu na MacBook?

Jednym z czynników zachęcających do skorzystania z leasingu MacBooków jest prosta procedura uzyskania finansowania. Elastyczne warunki leasingu można dostosować do oczekiwań przedsiębiorcy, który najlepiej zdaje sobie sprawę z potrzeb i możliwości finansowych swojej firmy. Wybierając usługi leasingowe, warto zatem wziąć pod uwagę oferty, w których przedsiębiorca ma możliwość dostosowania umowy do własnych preferencji. Na co jeszcze zwrócić uwagę decydując się na leasing MacBooków?

  • Całkowite koszty leasingu – składają się na nie: wpłata początkowa, comiesięczne raty leasingowe, a w przypadku leasingu operacyjnego również kwota, za jaką można wykupić sprzęt.
  • Przebieg procedury zawarcia umowy leasingowej – jedną z najwygodniejszych obecnie form skorzystania z tego rodzaju usług jest leasing online, który nie wymaga od przedsiębiorcy wizyty w oddziale firmy. Wszystkie niezbędne dokumenty dostarczane są drogą elektroniczną, a na decyzję czeka się tutaj nie dłużej niż 30 minut. Warto zwrócić również uwagę na to, jakiej dokumentacji żąda leasingodawca. Znaczna część firm oferujących leasing MacBooków wymaga minimum dokumentacji, są jednak i takie, które żądają dodatkowych zaświadczeń, szczególnie jeśli ceny leasingowanych urządzeń są wysokie.
  • Możliwość dostosowania umowy do potrzeb przedsiębiorcy – przede wszystkim takich elementów jak czas obowiązywania umowy, a co za tym idzie ilości rat leasingowych, a także ich wysokości.
  • Wsparcie techniczne – opcja ta pojawia się w ofertach niektórych firm leasingowych i dotyczy napraw oraz serwisowania w razie awarii sprzętu stanowiącego przedmiot umowy leasingowej.

W zależności od firmy leasingowej przyznanie finansowania może trwać od 30 minut do nawet kilku dni. Procedura zawarcia umowy i otrzymania sprzętu zazwyczaj wygląda podobnie u większości leasingodawców i sprowadza się do następujących kroków:

  • przygotowania przez przedsiębiorcę wymaganej dokumentacji – wniosków, zaświadczeń, dokumentów finansowych,
  • weryfikacji przedsiębiorcy, w szczególności sytuacji finansowej firmy i jej wypłacalności,
  • sprawdzenia dostawcy oraz sprzętu, którego ma dotyczyć umowa leasingowa,
  • decyzji o przyznaniu finansowania lub odmowie zawarcia umowy leasingowej,
  • w przypadku pozytywnej decyzji – podpisania umowy, zakupu komputerów oraz wydaniu ich przedsiębiorcy.
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 13:49
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.