Leasing ekspresów do kawy. Jak wybrać najkorzystniejszy?
Spis treści:
Polecane ekspresy do kawy
Aromatyczna kawa z pianką to nieodłączny element porannego biurowego rytuału wielu pracowników. Mała czarna, latte czy mocca wypita w towarzystwie współpracowników lub zaserwowana klientom wpływa pozytywnie na atmosferę panującą w firmie. Sekretem wyśmienitej kawy jest nie tylko pochodzenie ziaren, ale także sposób ich parzenia. Aby można było mówić o doskonałym smaku napoju z ekspresu, musi być on przygotowany w wysokiej jakości urządzeniu. Za najlepsze ekspresy ciśnieniowe o dużej mocy i objętości, koniecznie wyposażone w spieniacz do mleka trzeba zapłacić nieco więcej. Jednorazowa opłata może stanowić spore obciążenie dla budżetu firmy i nie każdy przedsiębiorca zdecyduje się na taki krok. Jak więc w tani i prosty sposób wyposażyć biuro czy pokój socjalny w wysokiej jakości ekspres do kawy? Najlepiej skorzystać z usług leasingowych. Na czym polega i ile kosztuje leasing ekspresu do kawy?
Leasing ekspresu do kawy – na czym polega?
Koszt dobrego ekspresu do kawy to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Alternatywami dla jednorazowej płatności i wynikającego z niej uszczuplenia stanu finansów firmy, jest skorzystanie z dzierżawy lub leasingu ekspresu do kawy.
Najprościej ujmując – leasing to „wypożyczenie” sprzętu będącego przedmiotem umowy na określony czas i za określoną opłatą realizowaną w ratach. Leasingodawca oraz leasingobiorca zawierają pisemną umowę, w której określony jest jej czas obowiązywania, wysokość rat, kary za zwłokę, a także inne regulacje dotyczące np. wykupu ekspresu po wygaśnięciu umowy.
Leasing może mieć charakter tradycyjny lub online, ten drugi jest znacznie wygodniejszy, gdyż wszystkie formalności odbywają się drogą elektroniczną i nie wymagają osobistego stawiennictwa w siedzibie firmy leasingowej. U większości leasingodawców zawarcie umowy online sprowadza się do kilku kroków:
- wybrania przez przedsiębiorcę interesującego go ekspresu do kawy,
- wprowadzenia danych przedmiotu i skonfigurowania parametrów leasingu – w tym miejscu przedsiębiorca otrzymuje informacje o planowanych kosztach związanych z zawieraną umową,
- dostarczenia firmie leasingowej niezbędnej dokumentacji,
- otrzymania decyzji o przyznaniu bądź odmowie finansowania,
- jeśli decyzja była pozytywna, następuje zawarcie umowy, zapłata za wybrany ekspres i wydanie go przedsiębiorcy.
Leasing ekspresu do kawy – cena
Zawarcie umowy leasingowej na ekspres do kawy jest wygodnym i prostym sposobem na korzystanie niskim kosztem z wysokiej jakości produktów. Co więcej, po wygaśnięciu umowy, przedsiębiorca nie jest zobligowany do wykupienia ekspresu – może go zwrócić bez ponoszenia dodatkowych opłat, a w miejsce starego sprzętu wziąć nowe i nieużywane akcesorium.
Na całkowity koszt leasingu ekspresu do kawy składają się następujące elementy:
- wpłata początkowa;
- raty leasingowe – zawierające składnik kapitałowy oraz składnik odsetkowy. Ten pierwszy odzwierciedla wartość leasingowanego przedmiotu, z kolei drugi stanowi wynagrodzenie leasingodawcy;
- koszt wykupu – nie jest to opłata obligatoryjna. Przedsiębiorca po zakończeniu okresu leasingowania nie musi dokonywać wykupu ekspresu.
Leasing ekspresu do kawy – operacyjny czy finansowy?
Leasing ekspresu do kawy dedykowany jest przede wszystkim firmom, którym zależy na możliwości korzystania z dobrej jakości sprzętu, ale jednocześnie nie chcą one ponosić wysokich kosztów zakupu nowego urządzenia. Form leasingu ekspresów do kawy wyróżnia się kilka, przy czym dwie najpopularniejsze to leasing operacyjny oraz leasing finansowy.
- Leasing operacyjny ekspresu do kawy – polega na czasowym przekazaniu sprzętu do użytkowania. Ekspres przez cały czas obowiązywania umowy, a także po jej zakończeniu – jeśli przedsiębiorca nie zdecyduje się na wykup, stanowi własność leasingodawcy. To on dokonuje odpisów amortyzacyjnych z tytułu użytkowania sprzętu. Przedsiębiorca może jednak zaliczać comiesięczne raty leasingowe do kosztów uzyskania przychodu, które zmniejszają podatek dochodowy. Do każdej raty leasingowej doliczany jest tutaj podatek VAT. Jak zostało wspomniane, przedsiębiorca po uiszczeniu ostatniej raty, może zdecydować się na wykup ekspresu do kawy stanowiącego przedmiot leasingu, nie jest jednak do tego zobligowany.
- Leasing finansowy ekspresu do kawy – polega na oddaniu rzeczy do użytkowania w zamian za określone w umowie leasingowej raty. Ekspres do kawy od razu traktowany jest tutaj jako własność przedsiębiorcy i to on dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Do kosztów uzyskania przychodu zaliczyć może jedynie część odsetkową rat leasingowych, a podatek VAT powinien zapłacić w całości z góry wraz z pierwszą ratą. Po uiszczeniu ostatniej płatności wynikającej z umowy ekspres automatycznie staje się własnością przedsiębiorcy.
Na co zwrócić uwagę podpisując umowę leasingową na ekspres do kawy?
Niewątpliwie leasing ekspresów do kawy stanowi atrakcyjną formę finansowania, jednak warunki, na jakich jest on udzielany, różnią się w poszczególnych firmach. Jakie parametry wziąć pod uwagę poszukując dobrej oferty leasingu ekspresów do kawy?
- Warunki spłaty – składają się na nie zarówno wpłata początkowa, jak i wysokość oraz termin spłaty rat. W tym miejscu warto dowiedzieć się również o możliwość dostosowania umowy do preferencji przedsiębiorcy i możliwości finansowych firmy.
- Sposób rozliczenia umowy w przypadku jej wcześniejszego wypowiedzenia.
- Konsekwencje nieterminowych spłat – mogą być to jedynie kary, odsetki umowne, a w niektórych sytuacjach nawet zerwanie umowy.
- Warunki ubezpieczenia sprzętu oraz pomoc techniczną w czasie trwania umowy.
- Możliwość wykupu ekspresu do kawy po zakończeniu umowy, szczególnie koszt, jaki będzie musiał ponieść przedsiębiorca, chcąc zachować sprzęt.
- Wymagane dokumenty, łatwość zawarcia umowy, a także czas oczekiwania na decyzję.
Dzierżawa ekspresów do kawy dla firm
Czym różni się leasing od wynajmu długoterminowego? Która z tych metod jest korzystniejsza dla przedsiębiorcy? Aby ułatwić podjęcie decyzji i lepiej zobrazować różnice, w poniższej tabeli zestawiliśmy najważniejsze cechy obu popularnych form finansowania.
Dzierżawa ekspresów do kawy
- pozwala uniknąć wysokich kosztów zakupu ekspresu do kawy,
- po wygaśnięciu umowy sprzęt pozostaje własnością usługodawcy,
- wynajem nie jest traktowany jako obciążenie kredytowe,
- raty za wynajem stanowią dla przedsiębiorcy koszty uzyskania przychodu,
- w czasie trwania umowy dzierżawy za awarie ekspresu odpowiada wydzierżawiający,
- dzierżawa ekspresów do kawy jest tańsza od leasingu finansowego.
Leasing ekspresów do kawy
- pozwala uniknąć wysokich kosztów zakupu ekspresu do kawy,
- w przypadku leasingu finansowego po uiszczeniu ostatniej wpłaty sprzęt staje się własnością przedsiębiorcy, gdy umowa leasingu miała charakter operacyjny, przedsiębiorca nie jest właścicielem ekspresu, ale za niewielką dopłatą może dokonać jego wykupu,
- w zależności od formy leasingu raty leasingowe mogą stanowić koszty uzyskania przychodu w całości lub w części (składnik odsetkowy),
- za awarie sprzętu w czasie trwania leasingu najczęściej odpowiada przedsiębiorca i to on ponosi koszty związane z naprawą ekspresu.
Komentarze (0)