Udostępnij
Skomentuj

Latarka UV – czym się charakteryzuje?

Aktywność fizyczna nierzadko wymaga użycia latarki. Są jednak takie rodzaje, które służą do zadań specjalnych.

Latarka LED czy tradycyjna – którą wybrać?

Spacery po zmroku, wieczorne bieganie, naprawa samochodu czy buszowanie w piwnicy – to tylko niektóre sytuacje, w których przydatna może się okazać latarka. Chcąc wybrać odpowiedni dla siebie model, warto wziąć pod lupę rodzaj źródła światła. W ofercie sklepów dostępne są przede wszystkim odmiany żarówkowe oraz te wyposażone w diody LED. Na czym polega różnica pomiędzy nimi?

  • Latarki żarówkowe – wytwarzają mocne światło, aczkolwiek czerpią więcej energii w porównaniu do ich diodowych odpowiedników.
  • Latarki LED – posiadają wyjątkowo długą żywotność, generują naturalne oraz jasne światło. Modele te są bardziej energooszczędne w porównaniu z tymi tradycyjnymi, gdyż mają niskie zapotrzebowanie na energię elektryczną. Cechuje je także większa odporność na uszkodzenia takie jak uderzenia czy wstrząsy, co czyni je niezastąpionymi w nieco bardziej wymagających warunkach.

Niekiedy niezbędny okaże się sprzęt specjalistyczny, dedykowany określonej grupie odbiorców. Przykładem może być ciesząca się coraz większą popularnością latarka UV. Jak działa? Jakie ma zastosowanie? O tym poniżej.

Polecane latarki

Jak działa latarka UV?

Oko ludzkie odbiera światło z przedziału od 400 nanometrów do 700 nanometrów. Zakres poniżej 400 nanometrów, a precyzyjnie mówiąc od 10 do 400, nazywany jest światłem ultrafioletowym. To właśnie dzięki niemu możliwa jest weryfikacja autentyczności różnego rodzaju dokumentów (karty kredytowe, paszporty) czy też pieniędzy.

Dla przykładu - związki chemiczne wykorzystywane w celu znakowania oryginalnych banknotów (znak wodny, nitka zabezpieczająca), pod wpływem wiązki światła ultrafioletowego puszczonego w ich kierunku, zaczynają świecić. Dzięki temu każdy zdoła w błyskawiczny sposób zweryfikować, czy nie są one podrobione.

Co zrobić, aby takie możliwości były w zasięgu ręki dla każdego? To bardzo proste! Wystarczy sprawić sobie latarkę UV – urządzenie poręczne i niesamowicie funkcjonalne.

Warto wiedzieć!

Korzystając z latarki UV warto pamiętać o specjalnych okularach zabezpieczających oczy. Powinien je nałożyć każdy z obserwujących. Co ciekawe, dzięki ich użyciu poszukiwane obiekty stają się jeszcze lepiej widoczne!

Latarka UV – zastosowanie

Latarki UV cieszą się dużym zainteresowaniem ze względu na ich szerokie zastosowanie. Okazują się idealne do:

  • utwardzania lakierów, żeli
  • wykrywania plam moczu zwierząt
  • akcji śledczych (wykrywanie krwi ludzkiej i zwierzęcej)
  • weryfikowania autentyczności dokumentów, banknotów
  • wyszukiwania substancji organicznych w ciemnościach (np. bursztynów)
  • oceniania szczelności układu klimatyzacji

Latarka UV a poszukiwacze bursztynów

Dla wielu nie ma nic przyjemniejszego niż nocny, relaksujący spacer brzegiem morza. Szum uderzających o brzeg fal, świeże morskie powietrze, atmosfera wolna od zgiełku turystów i plażowiczów. Brzmi wspaniale! Dlaczego nie wykorzystać tej okoliczności na zabawę w poszukiwacza bursztynów?

Wielu entuzjastów tego „sportu” wyrusza na poszukiwania właśnie nocą. Dlaczego? Otóż bursztyny charakteryzują się pewną wyjątkową cechą. Poddane promieniowaniu ultrafioletowemu świecą na niebiesko. Wystarczy więc zaopatrzyć się w latarkę UV i zaplanować nocną wycieczkę uzupełnioną o poszukiwanie tych cennych kamieni.

Co zrobić ze znalezionymi w ciemności minerałami. Ze względu na ich szlachetny charakter, sporej wielkości kształtny kamień można sprzedać i zyskać pod względem finansowym. Co natomiast w przypadku tych małych i mniej okazałych? I w tym przypadku można na tym zyskać, jednak pod względem zdrowotnym. Wystarczy zrobić z nich nalewkę przydatną chociażby do smarowania obolałych stawów.

Jaka latarka UV?

Rynek jest nasycony wieloma producentami podręcznych generatorów światła, chociażby: latarki Fenix, latarki Varta, latarki MacTronic, latarki Lendlenser, latarki Duracell oraz wiele innych. Wybór zależy od osobistych preferencji i charakterystyki poszczególnych modeli.

Ciekawym rozwiązaniem, znacznie ułatwiającym życie, są latarki czołowe. Za pomocą specjalnej rozciągliwej taśmy można ją zamocować na czole, co znacznie ułatwia wiele aktywności, do których niezbędne są nam obie ręce, chociażby: jazda na rowerze, wspinaczka górska czy jogging.

Uwaga!

Trwałe uszkodzenie wzroku może nastąpić chociażby pod wpływem kontaktu światła ultrafioletowego, odbitego od gładkich powierzchni takich jak lustro, z naszymi oczami.

bulb-learn-more-section-icon

Znajdziesz w Morele

Latarki - Hamaki - Żarówki LED - Termosy - Kije trekkingowe

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 08:24
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.