Udostępnij
Skomentuj

Łata murarska - jak wybrać? Jaka najlepsza?

Łata murarska, mimo że jest narzędziem wręcz nieprzyzwoicie prostym, pozostaje niezastąpiona.

Jest używana praktycznie na każdej budowie i w czasie większości poważnych remontów. Jednak, mimo że prosta, nie każda sprawdzi się równie dobrze.

Do czego służy łata murarska?

Łata murarska to w istocie poziomica o dużej długości – służy do sprawdzania czy wylewki lub tynki są ułożone równo. Po pierwsze wskazuje pion, a po drugie pozwala na sprawdzenie, powierzchnia pod nią jest równa. Dlaczego jednak nie można do tego celu użyć zwyczajnej poziomicy? Tutaj powodem jest dokładność pomiarowa. Łata murarska nie może dawać błędu większego niż 1 mm/m, więc w przypadku 4-metrowej łaty są to tylko 4 milimetry, a zmierzenie tego samego poziomicą o długości 60 cm daje większy błąd (sama dokładność poziomicy może być większa niż 1 mm/m, a na całej długości trzeba zsumować prawie 7 takich błędów). Poza tym dłuższa łata murarska jest po prostu znacznie wygodniejsza w użyciu. Łata murarska może służyć również do równania płaszczyzn budowlanych na całej swojej długości.

Materiały

Łaty murarskie zasadniczo wykonuje się obecnie najczęściej aluminium, ale dawniej były wykonywane także z drewna.

  • Łaty murarskie aluminiowe są zdecydowanie lżejsze od drewnianych, a dzięki specjalnej budowie z wielokomorowych profili zachowują bardzo dużą sztywność. Są także niewrażliwe na wilgoć, nie odkształcają się, bardzo łatwo można je wyczyścić i zapewniają maksymalną dokładność pomiarową.
  • Łaty murarskie drewniane, kiedyś używane dość powszechnie, dziś jedynie sporadycznie i tylko do zgrubnego równania płaszczyzn budowlanych. Są ciężkie, niewygodne, stosunkowo łatwo się odkształcają i nie są odporne na wilgoć, dlatego używa się ich rzadko.

Warto dodać, że zarówno ranty, jak i wewnętrzne krawędzie otworów uchwytów są zabezpieczane zwykle tworzywami sztucznymi. Jest to najprostszy sposób ich osłonięcia, a jednocześnie jedyny, który nie ogranicza funkcjonalności łaty. Należy jedynie przy wyborze narzędzia zwrócić uwagę na ewentualne pęknięcia lub uszkodzenia tworzyw, które mogłyby zmniejszyć komfort pracy lub dokładność łaty.

Polecane łaty tankarskie

Jaką długość łaty wybrać?

  • Łata murarska 2 m: to w praktyce najkrótsza ze stosowanych łat. Jest bardzo poręczna, jednak jej niewielka długość poważnie ogranicza ilość zastosowań – łat 200 cm używa się jedynie przy wykańczaniu niewielkich płaszczyzn, żeby nie zwiększać niepotrzebnie niepewności pomiarowych.
  • Łata murarska 250 cm – niewiele większa od dwumetrowej, więc też łatwa w transporcie. Dodatkowe 50 cm długości często jest wystarczającą wielkością, żeby wykonać bardziej wymagające prace z większą precyzją.
  • Łata murarska 4 m – stosowana jest rzadko przede wszystkim dlatego, że jest nieporęczna, a więc i trudniejsza w transporcie. Nie można jednak z niej zrezygnować w pracach wymagających największej dokładności.

Elementy, na które warto zwrócić uwagę

Nie tylko długość jest ważna w przypadku łaty murarskiej. Trzeba także zwrócić uwagę na kilka dodatkowych elementów, które mogą bardzo zwiększyć użyteczność narzędzia.

  • Libelle poziomicowe (zwykle 2). Pozwalają na wyznaczenie pionu bez użycia dodatkowej poziomicy. W większości przypadków są wklejane specjalnym wodoodpornym klejem, przy czym jednak warto zwrócić uwagę na to, jak dokładnie jest to zrobione, gdyż brak precyzji przy samym montażu libelli spowoduje, że ich odczyty również będą zafałszowane.
  • Uchwyty. Są to w praktyce po prostu owalne otwory wycięte w łacie. Są one ważne szczególnie przy dłuższych łatach, które będą używane do wyrównywania powierzchni – będzie to znacznie wygodniejsze przy 2 uchwytach niż przy 1, choć z drugiej strony – najczęściej lepiej jest kupić łatę z jednym uchwytem niż bez.
  • Rowkowania na powierzchni. Zwiększają one pewność chwytu, a także zwiększają sztywność całej łaty, jednak utrudniają utrzymanie narzędzia w czystości.
  • Fazowanie. Niektóre łaty murarskie mają jedną krawędź fazowaną w kształt klina. Przydaje się to przy równaniu niewielkich powierzchni budowlanych, a także dodatkowo zwiększa sztywność łaty. Najczęściej jednak są to stosunkowo krótkie łaty (do 250 cm).
  • Cena. Łaty murarskie kosztują od kilkudziesięciu do stu kilkudziesięciu złotych za dwumetrową i od około stu do ponad 200 złotych za łatę o długości 4 m.
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 17:13
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.