Udostępnij
Skomentuj

Lalki Monster High - które wybrać? Jakie najładniejsze dla dziewczynek?

Amerykański serial animowany pojawił się na ekranach w 2010 roku.

Razem z serialem wypuszczone na rynek zostały lalki, które zaprojektowano kilka lat wcześniej. Niezwykła popularność postaci Monster High trwa. Serial, książki, specjalne odcinki oraz pełnometrażowe filmy w technologii 3D jeszcze bardziej wpływają na rozpoznawalność lalek. W czym tkwi fenomen tych oryginalnych postaci, jakie inne gadżety Monster High można kupić i jaką lalkę wybrać?

Moda na lalki Monster High 

Zabawki są bardzo młode w porównaniu z Barbie czy klockami Lego. Kiedy powstało Monster High? Lalki obecne są w sprzedaży od 2010 roku. Wtedy też na ekranach pojawił się serial animowany. Lalki mają różne rozmiary od 25 cm do 29 cm. Każda z bohaterek ma niepowtarzalny wygląd, co wiąże się również z oryginalnym strojem. Elementem, który może się powtórzyć u kilku postaci jest fryzura. Lalki Monster High są zupełnie inne niż klasyczne lalki, którymi bawią się dzieci. Postacie nawiązują do świata fantasy i łączą w sobie cechy ludzkie z cechami wilkołaków, Draculi, Frankensteina, mumii, zombie i innych potworów. Niektóre postacie mają oderwane głowy, tak jak np. Lalka Głowenii Krewnickiej. Lalki mają tatuaże, ubrane są często w wyzywające stroje, mają bardzo mocne makijaże. W związku z tym wokół zabawek Monster High wciąż toczy się dyskusja, czy powinno się je kupować dzieciom. Po popularności lalek można stwierdzić, że rodzice decydują się jednak na zakup zabawek.

Monster High - serial i filmy

Od 2010 roku na ekranach pojawiło się pięć sezonów serialu. Oprócz tego wyszło kilka odcinków specjalnych oraz filmów pełnometrażowych (dwa w 2016 roku). W Polsce dzieci mogą oglądać Monster High lalki po polsku na youtube, Disney Channel oraz na oficjalnej stronie Monster High. Akcja bajki rozgrywa się przede wszystkim w szkole, które nazywa się Straszyceum. Wszyscy uczniowie są niezwykli. Łączą w sobie cechy ludzi i fantastycznych postaci - wampirów, wilkołaków czy morskich stworów. Tę inność odzwierciedla także wygląd lalek, które są odpowiednikami bajkowych bohaterów. Poza oryginalnym wyglądem bohaterów  ich świat nie różni się niczym od świata współczesnych nastolatków. Hasło marki brzmi: Bądź sobą. Bądź wyjątkowa. Bądź upiorkiem. W serialu widać odzwierciedlenie tego hasła - bohaterowie są tolerancyjni i nikt nie zwraca uwagi na odmienność pozostałych uczniów. Celem bajek, filmów oraz wypuszczenia na rynek lalek jest podkreślanie indywidualności oraz akceptacja odmienności własnej i innych.

Serie i postacie Monster High

Lalki wprowadzano na rynek seriami, charakteryzującymi się jakimiś cechami. W jednej serii produkowano od 4 do 8 lalek. Serie lalek Monster High wraz z lalkami, które wypuszczono w danej serii: 

Lalki z serii Basic ubrane są w codzienne lub szkolne stroje. Seria Picture Day ukazuje lalki z strojach do klasowych zdjęć, a seria New Scaremester to seria lalek przygotowujących się do nowego roku szkolnego. Te same lalki w różnych seriach mają inne fryzury, stroje oraz akcesoria.

Poza wyżej wymienionymi seriami na rynku pojawiły się też linie lalek, miedzy innymi: Sweet 1600, Scaris: City of Frights, Classroom, Monster High Lalki 13 życzeń, Freaky Fusion, Haunted i inne. Monster High wydaje również pojedyncze lalki, które nie nawiązują do żadnej serii (C.A.Cupid, Dyrektor Głowenia Krewnicka czy lalki Catty Noir).
Ciekawa jest seria Monster high Lalki Boo York, Boo York. Lalki z tej serii - Catty Noir, Clawdeen Wolf, Draculacura, Operette, Cleo de Nile, Deuce Gordon i Nefera de Nile jadą w podróż do Nowego Yorku.

Jaka lalka Monster High jest najpopularniejsza?

Niektóre z lalek wypuszczone zostały w kilku seriach. Cieszą się one największą popularnością. Poniżej porównanie najpopularniejszych lalek z serii Basic. Lalki w innych seriach mają inne fryzury, stroje oraz akcesoria.

Inne produkty z serii Monster High

Oprócz lalek na rynek wprowadzone zostały serie innych produktów sygnowane logiem Monster High. Do wyboru fanów są następujące linie:

 • Create a Monster. W pakietach można znaleźć głowy, ręce, nogi oraz ubrania i inne akcesoria, z których samodzielnie tworzy się lalkę. 
 • Vinyl figures oraz Monster Minis. Są to zabawki do celów kolekcjonerskich. Mają inne rozmiary niż klasyczne lalki Monster High. Figurki wykonane są z winylu, mają duże głowy, a posturą przypominają raczej dzieci niż nastolatków.
 • Monster High Mega Bloks. Z klocków można zbudować figurki oraz różne scenerie.
 • Pluszaki Potworzaki. Pluszowe odpowiedniki lalek.

Ubieranki i inne akcesoria dla lalek Monster High

Niezwykła popularność bohaterek serii Monster High przyczyniła się do powstania wielu gier online oraz wypuszczenia na rynek akcesoriów sygnowanych postaciami lalek. Dużą popularnością cieszą się między innymi:

 • Ubieranki Monster High. Są to gry dostępne online. Dzieci mogą ubierać wybrane lalki w ubrania w różnych kolorach. Możliwe jest też wybieranie fryzur, akcesoriów i biżuterii. Gra oprócz zapewnienia rozrywki wspomoże rozwój kreatywności u dzieci.
 • Figurki: winylowe, a także z serii Mega Bloks oraz winylowe figurki ulubionych zwierzaków bohaterek.
 • Akcesoria szkolne - plecaki i torby, gumki do ołówków, segregatory, kredki.
 • Karty do gry.

Lalki i akcesoria z Monster High można znaleźć na stronie naszego sklepu.

Jaką lalkę z serii Monster High wybrać?

Najpopularniejsze lalki to:

 • Cleo De Nile
 • Frankie Stein
 • Clawdeen Wolf
 • Lagoona Blue

Często wybierana jest także Ghoulia Yelps, która ma bladą skórę i niebieskie włosy. Lalki sprzedawane są pojedynczo lub w zestawach Monster High.

Inne popularne lalki Monster High:

 • Zwiedzanie Paryża Abbey Bominable
 • Dwugłowa lalka Peri i Pearl
 • Lalki z serii Booyork Catty/Nefera
 • Koncert Abbey Abominable
 • Catty Noir Czarna Kocica
 • Lalka Rochel Goyle
 • Booyork Bloodway Catty Noir
 • Upiorni Uczniowie Jakcson Jekyll
 • 13 życzeń klub muzyczny ze spectrą

Jaka lalka Monster High jest najładniejsza? Lalki z założenia mają mieć w sobie cechy różnych fantastycznych stworzeń i potworów. Często podkreśla się ich trupią bladość. Ich stroje także nie wpisują się w kanon przyjęty w polskich szkołach. Poszczególne elementy garderoby lalek mają bardzo wyraziste kolory, często gryzące się ze sobą. Całość dopełnia kolorowa biżuteria i np. podarte rękawiczki lub dziurawe legginsy. W związku z tym ciężko jest wskazać która lalka jest najładniejsza.

Podobnie ze wskazaniem, jaka lalka Monster High jest najlepsza. Chcąc kupić dziecku potworną lalkę warto zapytać, którą lubi najbardziej. Lalki opisane wyżej to główne bohaterki serialu animowanego i dlatego cieszą się największą popularnością, ale oprócz nich dostępnych jest jeszcze sporo innych postaci.

A od kiedy lalki Monster High? Zdania w tej kwestii są podzielone. Producent podaje wiek 6lat, jako odpowiedni do rozpoczęcia zabawy z wybranymi modelami lalek. Niektórymi zabawkami mogą bawić się młodsze dzieci od 3go i od 4go roku życia.

Monster high lalki nowa seria

Lalki z 2016 to między innymi lalki z serii First Day of School: Frankie Stein, Clawdeen Wolf, Draculaura, Cleo De NIle oraz Ari Hauntington. Z serii San Diego Comic Con Exclusive nowe lalki to Frankie Stein, Rebecca Steam oraz Hexiciah Steam. Inne serie z 2016 to: Fierce Rockers, Scream&Sugar, Welcome To Monster High. Lalki z 2016 roku różnią się od starszych koleżanek. Mają nieco inną budowę twarzy oraz ciała. Lalki mają także tłoczone wzorki na ciele. Można do nich dokupić Accessories Pack z butami i Dress Pack z sukienkami. Dzięki różnym seriom, dodatkowym akcesoriom oraz innym zabawkom sygnowanym logiem Monster High fani bajki mogą stworzyć naprawdę pokaźną i ciekawą kolekcję ze swoimi ulubionymi bohaterami.

Czy warto kupić dziecku lalkę z serii Monster High?

Zarówno serial, jak i lalki Monster High mają wielu przeciwników. Z krytyką spotyka się idea potwornych bohaterów, którzy mają upiorne cechy. Ludzkie postaci z elementami fantastycznych stworzeń, często kojarzonych negatywnie - jak wampiry czy wilkołaki - nie spotkały się w Polsce z aprobatą wszystkich rodziców. Wiąże się to być może z innym podejściem starszego pokolenia - kiedyś dzieci wychowywano na pięknych baśniach, w których widać było wyraźne rozgraniczenie między dobrem i złem. W serialu Monster High te granice się zacierają. Wygląd postaci też często budzi sprzeciw. Nie chodzi tylko o nawiązania do śmierci i potworów, ale także o strój i makijaż lalek, który często jest dość wyzywający. Lalki mają krótkie spódniczki, mocno wymalowane oczy i usta, dużo biżuterii i błyszczących akcesoriów. Przeciwnicy lalek twierdzą, że młode dziewczynki będą naśladować swoje ulubione bohaterki i ubierać się w ten sam sposób. Jednak czym różnią się w tej kwestii lalki Monster High od lalek Barbie, które od wielu lat goszczą w domach na całym świecie i wyglądają równie wyzywająco? Jeśli chodzi o "potworny" wygląd lalek, to ma on uczyć tolerancji dla odmienności i akceptacji indywidualności innych. Na forach można spotkać się z wieloma opiniami rodziców, którzy zauważyli, że ich dzieci w trakcie zabawy uczą swoje lalki Barbie akceptacji dla lalek Monster High. Dyskusja o tej marce może trwać w nieskończoność. Rodzice przeciwni lalkom i innym akcesoriom z Monster High muszą liczyć się z tym, że ich dzieci i tak będą miały styczność z marką w szkole i w domach koleżanek. Być może warto spojrzeć na problem z innej strony - nie tylko potworności lalek, ale także nauki tolerancji dla odmienności. Z kolei rodzice pozytywnie nastawieni do całej idei potwornych lalek powinni spróbować zrozumieć podejście bardziej konserwatywnych rodzin, ponieważ nie każdy chce podążać z duchem czasu, także jeśli chodzi o zabawki dla dzieci.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 13:04
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.