Udostępnij
Skomentuj

Kwas alfa-liponowy (ALA) - działanie, dawkowanie, skutki uboczne

Kwas alfa-liponowy poprawia naszą wrażliwość na insulinę oraz pomaga w walce z cukrzycą. Jak go zastosować w codziennej diecie?

Kwas alfa-liponowy (ALA) - co to jest?

Kwas alfa-liponowy (ALA) jest rodzajem związku znajdującego się w pokarmach roślinnych, należy do grupy przeciwutleniaczy. Kwas ALA zwalcza między innymi stany zapalne, pomaga w walce z nowotworami, spowalnia procesy starzenia, jest naturalnym lekiem na cukrzyce czy chociażby chroni nas przed chorobami serca

Kwas alfa-liponowy - jak działa?

Kwas ALA jest obecny w każdej komórce wewnątrz naszego organizmu i pomaga przekształcać glukozę w „paliwo”, z którego czerpiemy energię. Jednak najważniejszą rolą kwasu alfa-liponowego jest walka z działaniem wolnych rodników, które powstają podczas procesu utleniania. W naszych komórkach ALA przekształca się w kwas dihydroliponowy, który ma działanie ochronne w stosunku do normalnych reakcji komórkowych.

Podobnie jak inne przeciwutleniacze, kwas alfa-liponowy może pomóc w spowolnieniu starzenia komórek, które jest jedną z głównych przyczyn chorób, takich jak nowotwory, choroby serca oraz cukrzyca. Działa również w organizmie w celu przywrócenia właściwych poziomów witaminy E oraz witaminy C, a także pomaga organizmowi trawić i wykorzystywać cząsteczki węglowodanów, przekształcając je w glikogen.

Ponadto kwas alfa-liponowy działa synergistycznie z witaminami z grupy B, które są niezbędne do przekształcenia wszystkich makroelementów z pożywienia w energię. Jest syntetyzowany i związany z cząsteczkami białek, dzięki czemu działa jako kofaktor kilku ważnych enzymów mitochondrialnych.

Warto wiedzieć!

Kwas alfa-liponowy zwiększa wrażliwość organizmu na glutation - bardzo ważny antyoksydant, który suplementują sportowcy w celu zwiększenia sprawności fizycznej.

Kwas alfa-liponowy a cukrzyca

Ponieważ kwas alfa-liponowy może chronić komórki i neurony zaangażowane w produkcję hormonów, jedną z korzyści jest ochrona przed cukrzycą. ALA jest uważany za skuteczny lek w leczeniu neuropatii obwodowej, która dotyka około 50 proc. chorych na cukrzycę.

Kwas ALA zwiększa wrażliwość na insulinę oraz zapewnia ochronę przed zespołem metabolicznym (wysokie ciśnienie krwi, cholesterol, nadwaga). Niektóre z badań, pokazywały, że kwas alfa-liponowy przyczynia się do obniżania poziomu cukru we krwi.

Kwas alfa-liponowy na wzrok

Osoby starsze oraz chorujące na cukrzycę są szczególnie narażeni na uszkodzenie wzroku za sprawą stresu oksydacyjnego. Kwas ALA stosuje się do kontroli objawów zaburzeń związanych z pogorszeniem widzenia, a w tym zaćmy, uszkodzenia siatkówki, jaskry, zwyrodnienia planki żółtej, choroby Wilsona, a nawet utraty wzroku.

Warto wiedzieć!

Długotrwałe stosowanie kwasu ALA zatrzymuje uszkodzenia oksydacyjne, które mogą powodować pogorszenie, a nawet utratę wzroku.

Kwas alfa-liponowy na skórę

Jeśli chodzi o zwalczanie fizycznych oznak starzenia się skóry, niektóre badania wykazały, że kremy lecznicze zawierające 5% kwasu alfa-liponowego nakładane miejscowo, mogą pomóc w zmniejszeniu uszkodzeń skóry, spowodowanych wystawieniem na działanie słońca. Uszkodzenie skóry jest jednym skutkiem ubocznym dużych ilości wolnych rodników, dlatego podobno owoce i warzywa zawierające duża ilość przeciwutleniaczy utrzymują młody wygląd skóry przez wiele lat.

Czy pomoże na pamięć i koncentrację?

Niedawne eksperymenty na szczurach wykazały, że kwas ALA może pomóc w odwróceniu uszkodzeń w starzejących się komórkach mózgu, poprawić wydajność w zadaniach pamięciowych, zmniejszyć uszkodzenia oksydacyjne i poprawić funkcję mitochondrialną, chociaż nadal nie wiemy, w jakim stopniu te korzyści mogą odnosić się do ludzi.

Kwas alfa-lipowy - dawkowanie i występowanie

Dawkowanie kwasu alfa-liponowego jest zróżnicowane w zależności od celu suplementacji, niestety nie istnieje jedna magiczna działająca dawka, natomiast poniżej zostały przedstawione działające zakresy dawek kwasu alfa-liponowego:

 • 50-100 mg - dla osób zdrowych, w celach antyoksydacyjnych,
 • 600-800 mg - dla osób chorujących na cukrzycę,
 • 600-1800 mg - dla osób chorujących na neuropatię.

Warto wiedzieć!

Przyjmowanie kwasu alfa-liponowego wraz z posiłkiem lub około posiłkowo, zmniejsza jego biodostępność, dlatego zaleca się suplementacje kwasu ALA na pusty żołądek (conajmniej godzinę przed przed lub po jedzeniu).

Suplementacja kwasem alfa-liponowym może się okazać zbędna jeśli w naszej diecie znajduje się wystarczająco dużo produktów bogatych w kwas ALA. Do najbardziej zasobnych produktów w kwas alfa-liponowy możemy zaliczyć:

 • brokuły,
 • szpinak,
 • wołowinę,
 • podroby (wątroba, nerki, serca),
 • brukselka,
 • pomidory,
 • groch,
 • buraki,
 • marchew.

Kwas alfa-liponowy - skutki uboczne

Preparaty zawierające kwas alfa-liponowy nie były badane u dzieci, kobiet w ciąży oraz karmiących piersią, dlatego na dzień dzisiejszy kwas ALA przeznaczony jest wyłącznie dla osób dorosłych, nie będących w ciąży ani okresie laktacji. Skutki uboczne ALA w formie suplementu są na ogół rzadkie, ale dla niektórych osób mogą to być:

 • bezsenność,
 • zmęczenie,
 • biegunka,
 • wysypka skórna,
 • niski poziom cukru we krwi.
Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 08:57
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.