Udostępnij
Skomentuj

Kubek niekapek - jak wybrać, który najlepszy?

Kubek niekapek jest bardzo przydatnym gadżetem, dzięki któremu maluch szybciej zacznie samodzielnie pić.

Kubek niekapek, jak sama nazwa wskazuje, po przechyleniu, nie wylewa znajdującej się w nim cieczy. Dzięki temu maluchowi łatwo jest z niego pić, nie rozchlapując soczku lub innego napoju dookoła.

Niekapki produkowane są najczęściej z twardym lub miękkim ustnikiem, a ilość modeli na rynku może przyprawić o ból głowy.

W tym krótkim poradniku zgłębimy temat kubków niekapków. Określimy, jak działają, jakie mają zalety i wady, jak dobrać kubek niekapek do wieku malucha, który ustnik będzie odpowiedni, jak trzymać kubek niekapek, jak go czyścić, jak wprowadzić kubek niekapek oraz porównamy najpopularniejsze typy kubków niekapków.

Jak działa kubek niekapek?

Kubek niekapek działa tak, jak się nazywa. Wlewając ciecz do kubka i odpowiednio go zamykając, sprawiamy, że z kubka nie uroni się ani jedna kropelka, chyba, że przez odpowiedni ustnik, przez który dziecko ssie napój.

Na rynku istnieje bardzo wiele kubków niekapków, przez co pewne detale w działaniu niekapków mogą się między sobą różnić, jednak główny zamysł pozostaje ten sam. 

Kubki niekapki - rodzaje

Na rynku istnieje wiele różnych rozwiązań, które są pełnoprawnymi kubkami niekapkami, lub nawiązują do nich jedynie w kwestii nauki dziecka picia z normalnego kubka. Jednym z tego typu rozwiązań jest kubek Medela.

Kubek Medela

Kubek Medela posiada specyficzny kształt, pozwalający maluchowi pić w pozycji półpionowej. Świetnie sprawdza się w przypadku mam karmiących piersią, które chcą podawać maluchowi napoje jedynie w sytuacjach ekstremalnych. Kubek ten można stosować w przypadku kilkutygodniowych dzieci.

Kubek treningowy

Kubek treningowy jest to kubek niekapek, który… kapie. Najczęściej są to zwykłe niekapki, które dzięki specjalnemu zaworkowi mogą odgrywać rolę kubków treningowych. Doskonale sprawdzają się, aby pokazać maluchowi, o co chodzi w piciu z dorosłego kubka. Mogą być stosowane w wieku od sześciu miesięcy. Wreszcie dochodzimy do pełnoprawnych kubków niekapków. W większości przypadków kubki niekapki dzielą się ze względu na zastosowany ustnik. Możemy wyróżnić ustniki miękkie, twarde, gumowe, czy sylikonowe.

Kubek niekapek z miękkim ustnikiem

Kubek niekapek z miękkim ustnikiem jest najlepszym wyborem na pierwszy kubek dla niemowlaków od czwartego miesiąca życia. Miękki ustnik sprawi, że maluch przy przesiadce z butelki nie odczuje tak dużej różnicy. Wybierając kubek warto zwrócić uwagę na rodzaj pokrywki i zdecydować się na zakręcaną. Poza tym zwróćmy uwagę również na możliwość rozkręcenia kubka. Dzięki temu łatwiej będzie nam myć sprzęt maluszka.

Kubek niekapek z osłonką

Higieniczna osłonka na ustniku doskonale sprawdza się przed zbieraniem różnego rodzaju zarazków. Kubki z osłonkami na ustniku są z reguły cięższe i trudniejsze w myciu od standardowych konstrukcji. Plusem, poza poprawą higieny, może być również nieco większa odporność na uszkodzenia mechaniczne.

Kubek niekapek z plastikowym ustnikiem

Tego typu niekapki sprawdzają się w przypadku starszych dzieci, od około 1 roku życia. Twarde ustniki są rekomendowane tym wszystkim brzdącom, które przegryzają gumowe lub sylikonowe, miękkie ustniki. Twarde ustniki mogą zniechęcać dzieci, jednak, kiedy będziemy konsekwentni, maluch w końcu przekona się do tego rozwiązania. Niekapek z plastikowym w prostej linii prowadzi do przesiadki na kubek dla dorosłych lub bidon ze słomką.

Niekapek z płaskim ustnikiem

Kubki niekapki z płaskim ustnikiem polecane są dla dzieci od 14 miesiąca życia i według producentów doskonale sprawdzają się do nauki picia z dorosłych kubków.

Czy kubek niekapek jest zdrowy i bezpieczny dla dzieci?

Istnieje wiele opinii, jakoby kubek niekapek powodował wady zgryzu u dzieci. Najczęściej krytyka kubków niekapków jest bezpodstawna i nie ma żadnego potwierdzenia u lekarzy i pediatrów. Mamy korzystające z kubków niekapków bardzo chwalą sobie tego typu rozwiązanie. Tego typu naczynia są proste w obsłudze zarówno dla mam, jak i maluszków i mogą przyczynić się do szybszego nauczenia pociechy korzystania z normalnych kubków. Dzieci mają wrodzony odruch ssania, z którego korzystają podczas karmienia piersią i przy piciu z butelki. By powoli wdrażać dziecko do „dorosłego” picia, stosuje się kubki niekapki. Dzięki niekapkom możemy łatwo odzwyczaić malucha od picia z butelki, a jednocześnie pozwolić mu na komfort picia za pomocą ssania. Warto wiedzieć, że picie z kubka wymaga odpowiedniego ułożenia policzków, warg i innych części jamy ustnej, które odpowiadają za dozowanie płynów. Poza tym dziecko, aby pić bez rozlewania na siebie napoju, musi umieć odpowiednio sterować wargami. Kubek niekapek może być dobrym początkiem do zdobywania tych umiejętności.

Wady i zalety kubków niekapków

Wadą kubków niekapków może być rozpowiadany mit o ich negatywnym wpływie na zgryz malucha i późniejsze wady wymowy. W zasadzie większość pediatrów i ortodontów wkłada te opinie między bajki, ponieważ kubki niekapki nie mają żadnego negatywnego wpływu na prawidłowy rozwój dziecka, a ewentualne problemy ze zgryzem lub wymową często są przyczyną genetyczną, lub innych schorzeń, niezwiązanych ze stosowaniem kubka niekapka.

Zalet kubków niekapków jest cała masa. Dzięki odruchowi ssania, jaki towarzyszy piciu z kubka niekapka, dzieci momentalnie uspokajają się przy piciu z tych kubeczków. Warto również zwrócić uwagę na wygodę w stosowaniu niekapków zarówno dla rodziców, jak i maluchów. Przy piciu z niekapka nie ma obawy, że maluch zaleje siebie, rodzica lub najbliższe otoczenie, a dozowanie płynów za pomocą niekapka jest bardzo proste, zarówno w domu, jak i w „terenie”.

Niekapek pozwala również zaoszczędzić mnóstwo czasu mamom i sprawi, że dziecko później łatwiej „chwyci” zasadę picia z normalnych kubków.

Kiedy warto wprowadzić kubek niekapek?

Kubek niekapek możemy wprowadzać maluchom, które skończyły 3 miesiąc. Producenci robią, co mogą, by oferować kubki niekapki możliwie szerokiemu gronu odbiorców. Dobrym pomysłem jest wprowadzenie niekapka w okolicach 10 miesiąca życia maluszka. Pamiętajmy, że ilu rodziców i specjalistów, tyle opinii na temat dogodnego momentu do wprowadzania kubka niekapka. Wy drodzy rodzice najlepiej znacie swojego malucha i to wy powinniście najlepiej wiedzieć, kiedy przyszła odpowiednia pora na zastąpienie butli kubkiem niekapkiem.

Jak czyścić kubek niekapek?

Przed wyborem niekapka, warto zwrócić uwagę, czy upatrzony model można rozebrać na małe części. Jeżeli kubek to umożliwia, wtedy jego późniejsze czyszczenie będzie o wiele prostsze.

Kubek niekapek po rozebraniu na możliwie najmniejsze czynniki pierwsze należy porządnie wyszorować, spłukać pod dużą ilością bieżącej wody, a następnie odpowiednio wysuszyć, dzięki czemu unikniemy zbierania się pleśni. Niektóre kubki niekapki można również myć w zmywarce. Warto również regularnie wyparzać niekapki, aby uniknąć ryzyka rozwijania się bakterii i zarazków.

Czy warto kupić kubek niekapek?

Wiele mam ze względu na liczne zalety kubków niekapków zdecydowało się na taki zakup. Niekapki doskonale sprawdzają się zarówno w na spacerach, jak i w domu. Mogą być doskonałą drogą do nauki malucha samodzielnego picia z normalnych kubków, a także zabezpieczą ubranko brzdąca i otoczenie przed pierwszymi próbami samodzielnego picia.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 01:06
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.