Udostępnij
Skomentuj

Który lepszy? Radiobudzik czy radioodbiornik? Poznaj różnice i wybierz najlepszy sprzęt

Pojęcia radiobudzika i radioodbiornika często bywają traktowane jako synonimy. Czy słusznie?

Radioodbiornik i radiobudzik, takie same czy różne pojęcia?

Pierwszego z przywołanych terminów używa się zwykle dla określenia niewielkich urządzeń elektronicznych służących do odbierania fal radiowych zmodulowanych sygnałem akustycznym (poprzez muzykę, mowę oraz inne efekty dźwiękowe). Na podstawową konstrukcję radioodbiornika składa się zazwyczaj kilka elementów, takich jak: antena odbiorcza, detektor (odpowiada za wydzielanie sygnałów akustycznych z fali radiowej) oraz przetwornik elektroakustyczny (przekształca sygnały akustyczne w słyszalne dla człowieka dźwięki).

Drugie z wymienionych pojęć oznacza – najprościej mówiąc – sprzęt elektroniczny przeznaczony do słuchania audycji radiowych z wbudowanym zegarem, który dzwoni o ustawionej wcześniej godzinie. Można więc stwierdzić, że radiobudzik jest szczególnym rodzajem radioodbiornika.

Radioodtwarzacze

Podstawowe różnice radioodbiornika i radiobudzika

Oba urządzenia różnią się przede wszystkim funkcjonalnością – radioodbiornik cechuje bardzo duża mobilność. Możesz go zabrać ze sobą praktycznie wszędzie, na przykład pod namiot, na wakacyjny obóz albo weekendowy wypad ze znajomymi na wieś, i słuchać ulubionych audycji gdziekolwiek zechcesz. Z kolei radiobudzik jest przystosowany do działania stacjonarnego, zwykle ma swoje miejsce na półce albo nocnym stoliku w sypialni. Jego rola sprowadza się przede wszystkim do wskazywania aktualnej godziny i budzenia użytkownika o ustalonej porze, czyli wydawania donośnych sygnałów dźwiękowych, które skłonią go do wstania z łóżka. W tym wypadku odbieranie fal radiowych schodzi na dalszy plan.

Co wybrać? Radioodbiornik czy radiobudzik?

Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na postawione pytanie. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem byłaby inwestycja zarówno w radioodbiornik, jak i radiobudzik (w końcu spełniają one podobne, choć różne funkcje). Przed zakupem dobrze się zastanów i pomyśl, czego tak naprawdę potrzebujesz. Jeśli dużo podróżujesz, wybierz modele o niewielkich, kompaktowych rozmiarach – dzięki temu bez trudu zapakujesz je do torby, plecaka bądź podręcznej walizki, nie zajmą dużo miejsca i pozostawią dużo wolnej przestrzeni na inne rzeczy (ubrania, środki higieny, ręczniki etc.).

Radiobudziki

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę wybierając radiobudzik lub radioodbiornik? Analogowy vs cyfrowy system radiowy

W tym wypadku nie tylko wielkość urządzeń ma znaczenie – niebagatelną rolę odgrywa także system radiowy zamontowany w odbiornikach. Na który się zdecydować: analogowy czy cyfrowy? Wiele zależy od Twoich indywidualnych preferencji, niemniej jednak wygodniejszą opcją wydaje się drugie z przywołanych rozwiązań. 

Cyfrowej wersji nie musisz kontrolować, wszystko zostanie ustawione automatycznie, z najwyższą dokładnością. Niektóre modele posiadają również funkcje przypisywania poszczególnych stacji radiowych konkretnym przyciskom, co znacznie skraca czas wyszukiwania ulubionych audycji. Wystarczy zaledwie kilka sekund, by je włączyć. Opisane udogodnienie z pewnością przypadnie do gustu osobom zabieganym i zapracowanym, które nie mają zbyt wiele wolnego czasu.

Modele odbiorników z analogowym systemem radiowym mogą z kolei spodobać się tradycjonalistom, nie przepadającym za technicznymi nowinkami. W tego typu urządzeniach częstotliwości fal radiowych ustawia się na ogół za pomocą specjalnego pokrętła, przy czym czynność tę należy powtarzać za każdym razem, gdy dochodzi do zmiany stacji. Niewątpliwym atutem wspomnianego sprzętu jest cena – analogowe radioodbiorniki są z reguły tańsze niż te cyfrowe.

Zakres odbieranych częstotliwości 

Istnieją różne zakresy fal radiowych – główne kryterium podziału stanowi częstotliwość pasm. Wyróżniamy:

  • krótkie fale radiowe, zwane dekametrowymi – o częstotliwości: 3-30 MHz, zwykle nadają na niej niskobudżetowe stacje amatorskie tworzone przez pasjonatów;
  • średnie (hektometrowe) fale radiowe – ich częstotliwości oscylują w granicach 300-3000 kHz i są wykorzystywane głównie przez stacje europejskie;
  • fale długie (kilometrowe) – występują między 30 a 300 kHz, mają duży zasięg, ale są też bardzo podatne na różnego rodzaju zakłócenia. 

Jeżeli często słuchasz różnych stacji, sięgnij po radioodbiornik (dysponuje większym spektrum częstotliwości) i upewnij się, że dany model odbiera audycje, na których szczególnie Ci zależy (sprawdź specyfikację produktu). 

Działanie przy braku zewnętrznego zasilania 

Większość odbiorników dostępnych na rynku działa na baterie – takie komfortowe rozwiązanie minimalizuje ryzyko utraty zapisanych danych oraz konfiguracji, nawet przy awarii prądu czy braku zewnętrznego zasilania. Ma to szczególne znaczenie w przypadku radiobudzików – od ich poprawnego działania bardzo wiele zależy, między innymi Twoja punktualność.

Funkcje ułatwiające obsługę

Współczesne radioodbiorniki wyposażone są w szereg dodatkowych udogodnień, ułatwiających użytkownikom codzienne korzystanie z urządzeń. Mowa o takich „gratisach” jak:

  • podświetlanie wyświetlacza – dzięki temu wszystkie cyfry i litery ukazywane na ekranie są dokładnie widoczne, bez względu na porę dnia czy nasilenie zewnętrznego oświetlenia;
  • narastająca głośność sygnału alarmowego – tę funkcję docenią zwłaszcza osoby, które nie lubią budzić się przy gwałtownych dźwiękach, ale jednocześnie nie chcą się spóźnić w umówione miejsce, na przykład do pracy;
  • automatyczne włączanie i wyłączanie o ustalonej porze – rozwiązanie zapobiega nieuzasadnionemu rozładowywaniu się baterii, z pewnością trafi w gusta zapominalskich,
  • drzemka – możesz wyłączyć alarm i pospać trochę dłużej, bez obaw, że przegapisz ważne spotkanie, urządzenie samo o sobie przypomni po pewnym czasie (Ty decydujesz kiedy);
  • ustawianie ulubionej muzyki jako dźwięku alarmu – dzięki niej każda pobudka będzie przebiegać w przyjemnej atmosferze;
  • pokazywanie prognozowanej temperatury powietrza i innych parametrów pogodowych, jak na przykład wartości ciśnienia atmosferycznego;
  • Radio Data Systemradiobudzik z RDS wyświetla dodatkowe informacje przesyłane za pośrednictwem konwencjonalnej emisji UKF FM (na przykład nazwę Przydatne akcesoria

Do radioodbiorników i radiobudzików można dokupić szereg dodatkowych akcesoriów między innymi słuchawki bezprzewodowe. Przywołany gadżet przyda się melomanom i nocnym markom słuchającym muzycznych audycji o różnych porach dnia i nocy, dzięki niemu nie obudzą domowników. Jego walory docenią również osoby, które traktują audycje radiowe jako sposób na umilenie sobie podróży pociągiem lub autobusem. 

Cena

Zastanawiasz się, ile trzeba zapłacić za dodatkowe funkcje radioodbiorników i radiobudzików? RDS, podświetlenie wyświetlacza czy system automatycznego sterowania podwyższają cenę sprzętów, ale nie jest to bardzo duży wzrost. Wydatek nie zrujnuje Twojego domowego budżetu. 

Wiele osób może uznać wspomniane urządzenia za staroświeckie (w końcu smartfony bardzo często pełnią funkcję radia i budzika). Niemniej jednak opisywany sprzęt nadal cieszy się dużą popularnością, zwłaszcza wśród seniorów oraz osób w średnim wieku. Poza tym, radioodbiornik będzie świetnym prezentem na urodziny lub pod choinkę dla zwolenników tradycyjnych rozwiązań elektronicznych. 

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 05:34
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.