Udostępnij
Skomentuj

Książka o Żydach – jaka najlepsza? Ranking polecanych

Warto jest poznawać inne nacje, a jedną z bardziej interesujących są z pewnością Żydzi.

W języku hebrajskim Żyd znaczy tyle, co chwalca Jahwe. W starożytności Żydzi zamieszkiwali Palestynę, jednak od czasów średniowiecza żyją oni w diasporze, czyli w rozproszeniu, posługując się przy tym wieloma językami. Warto zaznaczyć, że Żydzi nie są narodem spójnym etnicznie czy kulturowo, a odpowiedź na to, kto zasługuje na miano Żyda, tak naprawdę nie istnieje.

Według żydów ortodoksyjnych Żydem jest ta osoba, która posiadała ortodoksyjną żydowską matkę, lecz prawo do obywatelstwa posiadają wszyscy ci, którzy w pokoleniu swoich dziadków mieli przynajmniej jednego ortodoksyjnego Żyda. Historia żydów zaczyna się w roku ok. 1800 p. n. e. kiedy to Abraham miał dotrzeć z Mezopotamii do ziemi Kanaan. Dzieje narodu wybranego były na przestrzeni lat różne. Warto dowiedzieć się więcej o historii Żydów na podstawie lektur opracowanych przez historyków. Do takowych z pewnością należą:

  1. Żydzi – książka napisana przez autora znanego z takich dzieł jak „Obłęd’44” czy „Pakt Ribbentrop-Beck”, tym razem dotyczy kwestii stosunków polsko-żydowskich. Bez pójścia na kompromis oraz bez politycznej poprawności – w tej książce dowiemy się o faktach i zdarzeniach, jakie nie są chlubą ani dla Polaków, ani dla Żydów. To opowieść o Żydach komunistach, Żydach pracujących w Wehrmachcie oraz o II RP, która zajmowała się rekrutacją Żydów jako terrorystów. Dowiemy się prawdy o powstaniu w żydowskim getcie, a także przeczytamy wiele historii na temat polskich szmalcowników, którzy wymuszali okupy na ukrywających się Żydach. W książce „Żydzi” znajdziemy wszystko to, o co do tej pory baliśmy się zapytać.
  2. Kraków. Historia Żydów – chyba żadne miasto w Polsce nie posiada tak wiele pozostałości po Żydach co właśnie Kraków. Najwięcej z nich znajdziemy oczywiście na Kazimierzu, czyli dawnej żydowskiej dzielnicy, która dzisiaj jest jedną z głównych atrakcji miasta. Pierwsze wzmianki o Żydach zamieszkujących krakowskie tereny pochodzą już z XI wieku. Polska, jako kraj wówczas tolerancyjny, zgadzała się na to, by jej ziemie zamieszkiwali również wyznawcy innych religii. Jeżeli chcemy dokładnie dowiedzieć się, jakie było życie ludności żydowskiej w Krakowie na przestrzeni wieków, to ta książka będzie najlepszą ku temu lekturą.
  3. Żydzi, świat, pieniądze – powszechnie znanym stereotypem jest żydowska zaradność, jeżeli chodzi o gromadzenie i mnożenie środków finansowych. Czy jest tak w rzeczywistości? W tej książce autor przedstawia kompleksowo całą historię narodu żydowskiego, czyli przeszło trzy tysiąclecia. Analiza jest przeprowadzona pod różnymi aspektami – polityki, gospodarki, kultury oraz religii. Poznajemy sławnych Żydów, którzy nie zawsze piastuje najwyższe stanowiska. Interesująca lektura, która pozwala lepiej zrozumieć mentalność drugiego narodu.

Żydzi to jedna z największych na świecie nacji, która posiada bardzo interesującą historię – dzięki temu książki o Żydach są bardzo wciągającą lekturą.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 08:29
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.